Donate
Straipsniai

Phragmipedium humboldtii jau nėra nomen nudum

 

Phragmipedium_warszewiczianum_as_Selenipedium_wallisii_-_Xenia_2-181_1874Ši istorija prasidėjo dar 1848–1849 metais, kai mūsų kraštietis botanikas, atradėjas Juozapas Varševičius (1812–1866) keliavo po Panamos ąžuolų miškus Čiriki provincijoje. Jis atrado naują Phragmipedium rūšį, kuri yra labai gimininga Phragmipedium caudatum. Mezoamerikos* taksonas šiek tiek skyrėsi nuo Phragmipedium caudatum rausvai rudos spalvos apvalesne lūpa. Įžvelgęs šiuos skirtumus Juozapas Varševičius šią rūšį pavadino Cypripedium humboldtii, savo gero draugo ir globėjo, Prūsijos geografo, gamtininko ir atradėjo Friedrich Wilhelm Heinrich Alexander von Humboldt (1769-09-14–1859-05-06) garbei. Pirmą kartą Cypripedium humboldtii buvo paminėtas 1852 metais Heinrich Gustav Reichenbach (1823-01-03–1889-05-06) straipsnyje, kuriame buvo pristatytas naujų Juozapo Varševičiaus surinktų orchidėjų Pietų Amerikoje rūšių skaičius. Kaip paaiškėja vėliau, Cypripedium humboldtii straipsnyje buvo kaip nomen nudum („plikas vardas“ – negaliojantis), jis pavartotas tik norint panaudoti trumpą Juozapo Varševičiaus aprašymą („Žiedas tamsiai geltonas, dekoruotas raudonais dryželiais. Lūpa margai violetinės spalvos“). Daugiau Heinrich Gustav Reichenbach šiam augalui dėmesio neskyrė, jo netyrinėjo ir neaprašinėjo, nes manė, kad tai yra tiesiog Phragmipedium caudatum, o Juozapo Varševičiaus suteiktas pavadinimas yra dar vienas sinonimas. Heinrich Gustav Reichenbach pirmiausiai neatpažino, kad Juozapo Varševičiaus atsiųstas augalas iš Čiriki skiriasi nuo Phragmipedium caudatum iš Peru, kurį buvo aprašęs John Lindley (1799-02-05–1865-11-01).

1998 metais keletas botanikų įžvelgė šių dviejų rūšių skirtumus ir bandė sugrąžinti J. Varševičiaus suteiktą vardą, tačiau nomenklatūros peripetijos neleido to padaryti galutinai. Ir didžiausia kaltė teko Heinrich Gustav Reichenbach ir jo neapdairumui. Galiausiai 2011 metais po nuodugnių Franco Pupulin ir Robert L. Dressler tyrinėjimų Phragmipedium humboldtii buvo sugrąžintas teisėtas jo atradėjo suteiktas vardas.

Prireikė daugiau nei 160 metų, kad Juozapo Varševičiaus atrastas ir aprašytas Phragmipedium užimtų savo garbingą vietą, o mes, savo kraštiečio augalų gerbėjai, turėtume dar vieną siekiamybę.

Literatūra:

1) Pupulin 2011 & Dressler – Cypripedium humboldtii

2) http://lt.wikipedia.org/wiki/Mezoamerika

3) http://en.wikipedia.org/wiki/Heinrich_Gustav_Reichenbach

4) http://en.wikipedia.org/wiki/John_Lindley

5) http://lt.wikipedia.org/wiki/Kategorija:Panamos_provincijos

Tagged: , ,