Donate
Straipsniai

Odontoglossum praestans

Ši rūšis natūraliai auga Peru, Kolumbijoje, Ekvadore, 1600–2000 m aukščiau jūros lygio, tačiau XIX a. pabaigoje buvo manoma, kad O. praestans auga tik Peru, kur prie Maranjono upės ištakų augalas J. Varševičiaus ir buvo surastas pirmą kartą. J. Varševičius namo parsiuntė džiovintus O. praestans pavyzdžius, o 1854 m. garsus botanikas H. G. Reichenbach aprašė šią rūšį ir pristatė visuomenei. Nėra tiksliai žinoma, kada O. praestans buvo pradėtas auginti ir kada pradėjo plisti orchidėjų kolekcijose. H. G. Reichenbach 1875 m. rašė, kad retai pamatysi žydintį O. praestans vienoje ar kitoje oranžerijoje. 1902 metais orchidėjų žurnale „The Orchid Review“ buvo įdėta pirmoji O. praestans žiedų fotografija, o pats augalas pristatytas kaip didžiausia retenybė, kuri pražydo pono W. Thompson orchidėjų kolekcijoje. Tuo laikotarpiu O. praestans buvo retas augalas orchidėjų kolekcijose, nes tikslios augimvietės gamtoje nelabai žinojo kiti orchidėjų medžiotojai. Tik 1892 m. buvo surasta ir į Europą pargabenta daugiau šios rūšies augalų, kuriuos tais pačiais metais pavyko pražydinti J. Linden. Būtent iš šio paskutinio importo yra ir anksčiau paminėtas pono W. Thomson pražydintas augalas.

O. praestans yra gana kompaktiškas augalas, nereiklus ir lengvai pražydinamas. Vienintelė problema mūsų klimato sąlygomis yra dideli karščiai vasaros laikotarpiu, nes O. praestans yra vėsiamėgis augalas. Pavasarį, kai tik oro temperatūra nebekrenta žemiau 5 °C, augalą galima išnešti į lauką, o į kambarį parnešti tik vėlyvą rudenį. Temperatūros skirtumai dienos ir nakties metu paskatins gausesnį žydėjimą. O. praestans žydi dažniausiai pavasarį, tinkamomis sąlygomis galima sulaukti po 2–3 žiedynstiebius (20–30 cm ilgio) iš vieno ūglio. Žiedai apie 5 cm skersmens, gelsvi su tamsiai rudomis dėmėmis, skaniai ir stipriai kvepia saulėtą dieną.

Pasak H. G. Reichenbach, ši liežuvė labai panaši į O. odoratum, tačiau skiriasi tuo, kad O. praestans taurėlapiai ir vainiklapiai papuošti tamsiai ruda spalva nuo vidurio iki galo, o likusi dalis išmarginta rudais taškeliais, stulpelis ypač dantytas, O. odoratum taurėlapiai ir vainiklapiai išmarginti smulkiomis rudomis dėmelėmis, o stulpelio kraštuose turi dvi siūlines ataugėles. Todėl norėdami nusipirkti J. Varševičiau orchidėją O. praestans neapsigaukite, gerai apžiūrėkite žiedus jei taip galima, kad nenusipirktumėte O. odoratum.

Kvepėti pradeda apie 4–5 d. po išsiskleidimo. Kaip ir dauguma liežuvių, O. praestans žiedai išsilaiko gana ilgai, jie gražūs išlieka ne vieną mėnesį.

 

Literatūra:

1) https://orchid.unibas.ch

2) The Orchid review. Vol. X. Sausis. , 1902. Nr. 109. P. 9-10

3) H. Zelenko. P Bermudez. The species of Peru. Odontoglossum. 2009. P. 248; 251

4) S. Dalström. New combinations in Odontoglossum (Orchidaceae: Oncidinae) and a solution to a taxonomic conundrum. 2012.  P. 54

Tagged: , ,