Donate
Straipsniai

Masdevallia civilis

   Juozapas Varševičius Masdevallia civilis surado augančią rytinėje Andų kalnų papėdėje, o 1854 m. prof. Heinrich Gustav Reichenbach aprašė šią masdevaliją ir pristatė visuomenei. 1860 m. botanikas Eduard von Regel žurnale „Gartenflora“ taip pat aprašė šią masdevaliją, kurią parvežė J. Varševičius iš Andų kalnų dalies, esančios Peru. Augalas buvo aprašytas ir pristatytas pavadinimu Masdevallia aequiloba, nes autorius manė, kad ši masdevalija pakankamai skyrėsi nuo M. civilis. Bet tie skirtumai buvo tokie minimalūs, kad M. aequiloba net nebuvo galima pavadinti M. civilis atmaina, tai buvo ta pati rūšis, tik aprašyta skirtingų botanikų, o kadangi pirmasis šią rūšį aprašė prof. H. G. Reichenbach ir ją pavadino M. civilis, tai ir pirmenybė buvo suteikta M. civilis pavadinimui. Tais laikas buvo orchidėjų aukso amžius ir naujos rūšys buvo gabenamos į Europą dideliais kiekiais. Visa garbė atitekdavo botanikui, kuris aprašydavo ir publikuodavo savo „atradimą“, neretai patys botanikai turėjo orchidėjų ūkius, kuriuose buvo galima įsigyti naujai atrastų orchidėjų, už kurias tais laikais buvo sumokamos didžiulės pinigų sumos. Todėl visi botanikai skubėdavo aprašinėti naujai parvežtas, nematytas orchidėjas ir dažnai ta pati rūšis, atrasta to paties ar skirtingų orchidėjų „medžiotojų“, buvo aprašoma ir pristatoma skirtingais pavadinimais. Karališkajame herbariume (KEW botanikos sode) Linėjaus masdevalijų herbaro kolekcijoje yra J. Varševičiaus iš Maranjono* upės slėnio 1853 metų gegužę parvežtas egzempliorius, kurį pats lietuvių kilmės orchidėjų medžiotojas pavadino M. rufolutea. Šis augalas taip pat ta pati M. civilis, tik parvežta iš kitos augimvietės, todėl prof. H. G. Reichenbach, dažnai besilankydamas KEW botanikos sodo herbariume, vieno vizito metu ant šio herbaro ranka nubraukė pavadinimą M. rufolutea ir parašė M. civilis. Jokiame botaniniame žurnale M. rufolutea nebuvo aprašyta kaip naujai surasta rūšis, tik 1853 metais buvo paminėta J. Varševičiaus parduodamų augalų kataloge.

M. civilis turi sukulentiškus pailgus lapus. Žydi dažniausiai pavasarį–vasarą. Žiedai nedideli, apie 3 cm skersmens, užauga ant nulinkusių, kartais labai trumpų, bet kartais siekiančių net iki 10 cm ilgio žiedstiebių. Nors išoriškai M. civilis žiedai nėra labai patrauklūs, tačiau jų vidus gražiai išmargintas, žiedai išsilaiko ilgokai, kaip ir lapai, žiedai sukulentiški, turi nemalonų supuvusios mėsos kvapą, kuris ir privilioja petencialius apdulkintojus.

M. civilis natūraliai gamtoje auga kaip litofitas, epifitas arba tiesiog ant žemės paviršiniame nuokritų sluoksnyje. Augalas dažnai auga tarp žolynų, kai kur slepiasi po nedideliais krūmais, tačiau galima rasto ir tokių M. civilis kolonijų, kurios auga atviroje vietoje. Tiesioginės saulės šviesoje augantys M. civilis augalai turi trumpesnius ir šviesiai žalius, kartais gelsvus lapus, jų žiedai mažesni, bet daug ryškesnių spalvų nei pavėsyje augančių M. civilis individų. Augalas paplitęs gana plačiai ir auga Kolumbijoje, Venesueloje, Ekvadore, Peru 2000–3000 m virš jūros lygio. Vidutinė metinė temperatūra augimvietėse siekia 14–16 °C, todėl tai vėsiamėgis augalas, kuriam gali nepatikti mūsų karštos vasaros, tačiau M. civilis prisitaikiusi augti labai įvairiomis sąlygomis, o tai reiškia, kad šią J. Varševičiaus surastą masdevaliją galima auginti ir kambaryje.

Sinonimai: Byrsella civilis (Rchb.f. & Warsz.) Luer 2006; Masdevallia aequiloba Regel 1860; Masdevallia fragrans Woodward 1893; Masdevallia sulphurea Kraenzl. 1921

Literatūra:

1) https://www.biodiversitylibrary.org/name/Masdevallia_civilis#

2) https://www.orchidspecies.com/mascivilis.htm

3) https://orchid.unibas.ch/phpMyHerbarium/300826/1////specimen.php

4) https://www.aos.org/Default.aspx?id=472

5) https://www.epidendra.org/taxones/Masdevallia/Masdevallia%20civilis/index.html

 

*Maranjonas – upė Peru. Kairioji Amazonės ištaka. Teka pradžioje į šiaurės vakarus, kerta Andų grandines giliais tarpekliais. Aukštupyje daug krioklių ir slenksčių. Amazonės regione pasuka į vakarus, teka Maranjono slėniu, kol išsiveržia į Amazonės žemumą.

Tagged: , , ,