Brassia gireoudiana
Taigi, tęsiame pasakojimų ciklą apie mūsų tautiečio J. Varševičiaus atrastas orchidėjas. Šį kartą trumpai papasakosiu apie vieną iš gražiausių brasijų, kurią pasauliuis pristatė J. Varševičius. Brassia gireoudiana yra kilusi iš pietinės Kosta Rikos pakrantės ir Chiriqui regiono Vakarų Panamoje, auga kalnų papėdėje (500-1000m aukščiau jūros lygio) medžių giraitėse, kur sausuoju laikotarpiu dauguma medžių numeta dalį savo lapų, o tai padidina saulės šviesos kiekį, kurį gauna ant tokių medžių šakų augantys epifitai, todėl ir namuose auginant B. gireoudiana sausuoju laikotarpiu patartina augalui suteikti daugiau šviesos ir laistyti mažiau nei aktyviuoju augimo laikotarpiu pavasarį ir vasarą. Kaip jau minėjau, galima drąsiai teigti, kad B. gireoudiana yra viena iš gražiausių šios genties atstovių, kuri žavi savo ilgais žiedynstiebiais su 25cm ilgio, rudai taškuotais, žalsvais žiedais.
1854 m. Brassia gireoudiana aprašė H. G. Reichenbach ir J. Varševičius, apibūdindami augalą parveštą iš Chiriqui regiono Panamoje.
Tačiau kyla daug neaiškumų nomenklatūroje tarp B. gireudiana ir B. verrucosa (žaliomis karputėmis išmarginta lūpa turinčios brasijos iš Kosta Rikos), kurią Lindley 1840 m. aprašė gavę saugalą iš orchidėjų augintojo Messrs kolekcijos, nes abi rūšys labai panašios. Kai kurie botanikai B. verrucosa augančią Kosta Rikoje vadina B. gireudiana atmaina. Tačiau, tarp šių dviejų, labai panašių rūšių yra pastebėta ir daug skirtumų – 1999 m. M. Renata pastebėjo, kad B. verrucosa iš Nikaragvos turi mažesnius žiedus, kurie skleidžia gana nemalonų kvapą lyginant su gimininga brasijos atmaina iš Kosta Rikos. 2003 m. Eric A. Chirstenson teigė, kad Centrinės Amerikos brasijas, kurios turi žaliom karputėm išmargintas lūpas, reikia išskirti į dvi skirtingas rūšis. Pasak Christenson, tikroji B. verrucosa, ant žiedynstiebio užauginanti 10-20 žiedų, kurie mažėja link žiedynstiebio galo, būtų galima priskirti vienai rūšiai ir pavadinti B. brachiata, kurią aprašė J. Lindley 1842 m. N. Williams pastebėjo, kad Centrinės Kosta Rikos brasijos atitinka didžiažiedės B gireoudiana aprašymą, tačiau pasitaiko ir tokių kurios turi kelias mažas karputes tipiškas B. verrucosa, todėl jis mano, kad tai gali būti natūralios hibridizacijos pasekmė tarp B. verrucosa ir B. gireoudiana. Kita vertus, R. Dressler ir N. H. Williams, 2003 m. teigė, kad nėra akivaizdžių skirtumų tarp B. gireoudiana ir B. verrucosa, todėl jie pasiūlė B. verrucosa priskirti B. gireoudiana rūšiai.
Norint išnarplioti šias botanikų sukurtas raizgalynes gali net galvą įsiskaudėti, bet paprastiems augintojams labiau rūpi ne orchidėjų nomenklatūra, o augalo ir jo žiedų grožis. Mūsų tautiečio J. Varševičiaus atrasta B. gireoudiana gana retai pasitaiko prekyboje orchidėjų ūkiose, ją lengviau rasti parodose pas augalų prekeivius iš Pietų Amerikos, tačiau Europos orchidėjų ūkiuose galima dažnai rasti mažiau reiklų B. verrucosa ir B. gireoudiana hibridą B. Rex. Nesvarbu kurią rūšį pasirinksite, joms visoms tiks priežiūra kaip ir bet kuriam Odontoglossum ar Oncidium hibridui.
Literatūra:
1) Fieldiana: Botany, 39–42 tomai. Chicago Natural History Museum, 1998. P 117
2) Selbyana, 24–26 tomai. Marie Selby Botanical Gardens, 2003. P 44
3) http://www.orchidspecies.com/brassiagireodiana.htm