Donate
Straipsniai

Panarica prismatocarpa

Juozapo Varševičiaus surasta orchidėja, kuri dabar vadinama Panarica prismatocarpa. Tačiau istoriškai šis augalas buvo vadintas įvairiais vardais, todėl nenustebkite, jei kažkur rasite šį augalą pavadintą Epidendrum prismatocarpum ar Encyclia prismatocarpa. Tiriant J. Varševičiaus surasto augalo herbarą, pirmą kartą Panarica prismatocarpa buvo aprašyta ir oficialiai pristatyta 1852 m. žurnale „Botanische Zeitung“ ir tuo metu augalas pavadintas Epidendrum prismatocarpum, dėl tris „sparnus“ ar aštrius kampus turinčios mezginės. Kaip ir dauguma J. Varševičiaus surastų orchidėjų, Panarica prismatocarpa natūraliai auga Chiriqui, Veragua regione, Centrinėje Amerikoje. Panarica prismatocarpa žiedai, nors ir nėra labai dideli, bet kvapnūs ir margi, sudaro gausius ir įspūdingus žiedynus ir, galima sakyti, šis augalas yra vienas iš daugybės įdomesnių J. Varševičiaus botaninių atradimų.

   H.G. Reichenbach, kuris tyrinėjo smulkesnį ir ne tokį puošnų P. prismatocarpa egzempliorių, apibūdino augalą kaip turintį mažus, nelabai išvaizdžius žiedus su taškuota ruda lūpa, kai tuo tarpu dauguma kitų P. prismatocarpa egzempliorių, pargabentų iš Pietų Amerikos, Europos oranžerijose pražydo žymiai didesniais žiedais, sutelktais į gausius, įspūdingus žiedynus. Dabar yra žinoma, kad augalas turi kelias variacijas, kurios nėra oficialiai aprašytos.

   Panarica prismatocarpa vienas iš gražesnių Epidendrum giminaičių, visai nereiklus ir lengvai auginamas, jei jam suteikiamos tinkamos sąlygos. Žinoma, šiam augalui svarbiausia aplinkos temperatūra, nes P. prismatocarpa kilusi iš kalnuotų vietovių, kur būna vėsesnės naktys ir šiltos dienos. Auginant namuose geriausiai tinka šviesi rytinė ar vakarinė palangė, taip pat labai svarbus dienos ir nakties temperatūrų skirtumas, norint sulaukti žiedų. Panarica prismatocarpa žydi dažniausiai gegužės–birželio mėnesiais, žiedai gražūs išsilaiko ilgai.

Literatūra: 1) http://www.orchidspecies.com/panaprismatocarpa.htm 2) J. R. V. R. Warszewicz (1812-1866). G. Yearsey. The Orchid Review.Vol.112. gegužė 2004. P155.

Tagged: , ,