Apšvietimas - natūralus ir dirbtinis

Dauginimas, blokai, substratai, orchidariumas, šiltnamis, ligos, kenkėjai ir kitos problemos

Moderators: Urze, EvaJa, Ramsis, Šilingė, mozaika

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Apšvietimas - natūralus ir dirbtinis

Post by Urze »

Giriniss wrote:Dažnai literatūroje būna labai skambios frazės "filtered light", "shady bright", "50% šešėlis" ir t.t., kurios dažniausiai mažai ką sako. Radau vieną šaltinį, padedantį susiorientuoti apšvietimo lygyje, gal kam pravers:
Nuotraukose ranka laikoma 20-25cm atstumu nuo popieriaus.
Šaltinis: AOS
shadepercent.jpg
shadepercent.jpg (202.86 KiB) Viewed 5151 times
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

User avatar
InetaSka
Posts: 743
Joined: Wed Oct 21, 2020 2:31 pm
Location: Vilnius
Contact:

Re: Apšvietimas - natūralus ir dirbtinis

Post by InetaSka »

Rekomenduokit lempas su konkrečiais pavadinimais ar linkais, iš kur galėčiau užsisakyti. Noriu įrengti apšvietimą virš palangių ir komodos, ant kurios stovi mano didžioji dalis augalų. Dabar turiu tokias lanksčias su daug ledų, bet jos mažą plotą apšviečia, norėčiau pailgų ir galingesnių, kad išeitų jas kažkaip ore pakabinti (ir kad kaimynų negąsdintų violetinis kambarys :D)
Tempiu naujas orchidėjas į namus, kai niekas nemato... :oops:

User avatar
Ričardas
Posts: 799
Joined: Wed Oct 21, 2020 3:02 pm
Location: Klaipėdos raj.

Re: Apšvietimas - natūralus ir dirbtinis

Post by Ričardas »

Kaip suprantu, norite virš lango pakabinti ?
Aš basikabines baltos šviesos lempas liuminisensines .
Jos yra kaip tarp šiltai baltos ir šaltai baltos . Pirkite kad butu kuo daugiau liumenu - šviesos styprumas. Kelvinai 4000. Dar, kad lempa nešviestu į visas puses uždėkite kuo storesne folija tipo lanku , tada šviesos srautas dar sustipres ir švies į augalus.
Aš taip pasidariau, kolkas orchidejos nesiskundžia :)
Be to, šviesa dega pas mane šiuo metu nuo 9-10 ryto iki kol lauke sutemsta ty apie 17 val.

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Apšvietimas - natūralus ir dirbtinis

Post by Urze »

InetaSka, aš orchidariume papildomai pakabinau AndriuxPlind2 rekomenduotą šviestuvą, man patinka, vietos mažai užima (ilgas, bet nestoras). Nors galėtų būt ne 4000 K (šiltai balta spalva), o 6000 K (šaltai balta), bet šito tipo šviestuvų su tiek Kelvinų neradau. Tik nukrapščiau tą apsauginį plastikinį skydelį nuo lempų, kad šviesos daugiau papultų ant augalų. Patogu tuo, kad tai iškart šviestuvas, o ne lempa, kurią reik dar kažkaip pajungt, ir komplekte iškart yra laidas dviejų šviestuvų sujungimui. Yra kelių ilgių šviestuvų. Pirkta "Senukuose", kaina - kaip vienos orchidėjos. Andrius naudoja šitas lempas apšviesti augalams lentynose. Aukštai virš augalų jų nekabinčiau, naudingiau - kuo arčiau. Nuotraukose - pakuotė iš visų pusių, nes neturi kažkokio spec. pavadinimo.
20201209_085352.jpg
20201209_085352.jpg (412.34 KiB) Viewed 5064 times
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

User avatar
InetaSka
Posts: 743
Joined: Wed Oct 21, 2020 2:31 pm
Location: Vilnius
Contact:

Re: Apšvietimas - natūralus ir dirbtinis

Post by InetaSka »

Pas mane problema tokia, kad katinas valgo gėles, čia jau darosi nebejuokinga. Visi augalai stovi miegamajame, kur dieną durys uždarytos, kad katinas ten neitų, bet visa problema atsiranda naktį, nes miegamojo durų negalima uždaryti, kadangi katinas drasko duris, kniaukia, jam reik kompanijos..

Kadangi jau viskas išbandyta, kad atbaidyti katiną nuo gėlių, tai dabar kita išeitis, gėles izoliuoti nuo katino. Aš galvoju nusipirkti va tokią maždaug spintelę su stiklinėm durelėm ir ją pastatyti grynai prieš langą.

https://www.ikea.lt/lt/products/svetain ... r-69017828

Tada padalinti lentynas į tiek dalių, kaip tilps į ją orchidėjos ir virš kiekvienos lentynos įrengti apšvietimą (maždaug 3-4 dalis) Dieną ta spinta bus atidaryta, o naktį uždaryti, kad katinui būtų mažiau pagundų. Pasiskaičiusi jūsų rekomendacijas, ieškojau šviestuvų. Kadangi lentynų ilgis 80cm, tai pagal tai ir ieškojau.

Pagal Urzės rekomendacijas, pagal mano išmatavimus va toks tilptų. Bet čia rašo 850lm.
https://www.senukai.lt/p/tvirtinamas-sv ... x&index=18

Radau dar tokį variantą su 1600lm.
https://www.senukai.lt/p/tvirtinamas-sv ... w-led/62x5

Ir va tokį variantą su 1000lm.
https://www.senukai.lt/p/tvirtinamas-sv ... -0-6m/dwij

Pasakykit, prašau, ar mano įdėja išvis logiška ar ieškot kito sprendimo. Jeigu taip, tai pagal ką lempas rinktis, ar kuo daugiau liumenų reikš, kad jos geresnės? Ar gali būti per daug šviesos?
Tempiu naujas orchidėjas į namus, kai niekas nemato... :oops:

Kaa
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 608
Joined: Sun Oct 18, 2020 4:07 pm

Re: Apšvietimas - natūralus ir dirbtinis

Post by Kaa »

aš tik dėl spintelės čia - ne šitą imk, nuo drėgmės ikejinis baldas greit ...sunyks:) jei ikea imti tai jie turi pilnai stiklinę spintą, alia vitriną

User avatar
Abitalė
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 1065
Joined: Wed Oct 21, 2020 4:49 pm
Location: Kauna
Contact:

Re: Apšvietimas - natūralus ir dirbtinis

Post by Abitalė »

Ineta, visame pasaulyje jau tapo populiaru pasidaryti kambarinį šiltnamį iš šios Ikea vitrinos, apsvarstyk tokį variantą: https://www.ikea.lt/lt/products/svetain ... t-00396416

User avatar
Abitalė
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 1065
Joined: Wed Oct 21, 2020 4:49 pm
Location: Kauna
Contact:

Re: Apšvietimas - natūralus ir dirbtinis

Post by Abitalė »

O prie šių lentynų patogu pritvirtinti apšvietimą https://www.ikea.lt/lt/products/svetain ... r-39829089 galima tiesiog su paprastais plastikiniais užtraukėjais prisegti.

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Apšvietimas - natūralus ir dirbtinis

Post by Urze »

Klausimas, ar spintoje bus pakankamas vėdinimas pridėjus daug augalų net ir atvertomis durimis. Kad paskui problemų su pelėsiais ir puviniais neprasidėtų. Hmmm_ Aš labiau siūlyčiau atviras lentynas, bet tada ir graužikui jos atviros. Bet nuo jo gal galima atitverti vieliniu tinkliuku arba tinkline medžiaga? Arba yra pirkti skaidraus, 1 mm storio plastiko lakštų, tai dalį galima būtų juo uždengti, dalį tinkliuku. Tada ir matytųsi gerai, ir vėdintųsi, ir apsauga nuo graužiko.

Dėl liumenų kiekio negaliu pasakyt kažko gudraus, reiktų knistis ir žiūrėt, ką jie reiškia. Bet šiaip su tokiomis lempomis kaži ar gautųsi per daug šviesos. Nors priklauso ir nuo augalų, kuriuos norima apšviesti. Po ta pačia lempa katlėjai gali būti dar per mažai, o falenopsiui kokiam gal ir per daug jau šviesos. Variantas yra pirma vieną lempą lentynai įtaisyt, o tada stebėti, užtenka ar ne. Ir visad galima po antrą lempą pritaisyt.
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

User avatar
InetaSka
Posts: 743
Joined: Wed Oct 21, 2020 2:31 pm
Location: Vilnius
Contact:

Re: Apšvietimas - natūralus ir dirbtinis

Post by InetaSka »

Ačiū už rekomendacija, dėl pelėsio nebuvau pagalvojus. Turbūt jau matau viziją kaip turi atrodyti.
Šią spintelę jau buvau nužiūrėjus, tik kad ji nėra didelė, čia nedaug kas tilps man, o panašaus modelio didesnės nemačiau niekur (labai stipriai neiškojau). O dvi kol kas pirkti nežadu,na, reiks nuvažiuot apžiūrėt, variantas neblogas kaip ir.
https://www.ikea.lt/lt/products/svetain ... t-00396416

Kiti variantai, kad be durelių man netinka dėl katino. O dėl tinklo, tai buvo mintis, bet nu labai nepatogu. Vasarą kasdien ar kas savaitę norėsiu tai papukšti, tai pasižiūrėti, tai šviesą galų gale įjungti, reiktų viską ardyti, o ir tada tinklo reiktų labai tankaus, kad koja ar nagas ilgas netilptų, o tokiu atveju ir šviesa ne taip gerai praeis. Žodžiu, ne išeitis.
Tempiu naujas orchidėjas į namus, kai niekas nemato... :oops:

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Apšvietimas - natūralus ir dirbtinis

Post by Urze »

Jei uždaras variantas, tai siūlyčiau tada ir apie ventiliatorių viduje pagalvoti, kad naktį pastumdytų orą. Nors klausimas, ar jis galėtų judėti tarp šios spintos lentynėlių. Reiktų apžiūrėti gyvai.
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

User avatar
InetaSka
Posts: 743
Joined: Wed Oct 21, 2020 2:31 pm
Location: Vilnius
Contact:

Re: Apšvietimas - natūralus ir dirbtinis

Post by InetaSka »

Ačiū už rekomendacijas ir patarimus visiems, spintelę pasirinkau stiklinę su durelėmis, lempos iš senukų pagal Urzės linką. Dar papildomai įrengiau apšvietimą virš lentynėlės sienoje, kad niekas nebūtų nuskriaustas. Tik dalis katlėjų giminaičių labai jau didelės, netelpa į spintelę, tai įtaisiau ant viršaus, galbūt ateityje ant lubų pritaisysiu lempas, bet dar galvoju geresnę vietą kur jas pastatyt, kad katinas nepasiektų.

Reziume, estetinis vaizdas daug geresnis nei buvo prieš tai, bendrai sutalpinau apie 70 augalų, likę ne tokie kompaktiški, palikti mamos priežiūrai be apšvietimo.
Geroji pusė yra ta, kad atsirado vietos spintelėje dar keliems augalams :D Dar žadu šoninėje pusėje įtaisyti tinklelį ir ten sukabinti ant blokų esančius augalus.

Image

Image
Tempiu naujas orchidėjas į namus, kai niekas nemato... :oops:

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Apšvietimas - natūralus ir dirbtinis

Post by Urze »

Ineta, labai estetiškai atrodo. liuks_ O kaip su šiluma? Neprikaista nuo lempų? Nes vis tik šiek tiek tos lempos šyla.
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

User avatar
InetaSka
Posts: 743
Joined: Wed Oct 21, 2020 2:31 pm
Location: Vilnius
Contact:

Re: Apšvietimas - natūralus ir dirbtinis

Post by InetaSka »

Dar tik antra diena, kaip kabo, sunku pasakyti ar kaista, bet dienos metu durelės būna pradarytos, o naktį uždarytos, tai turėtų normaliai vėdintis. Jos neužsidaro visisškai, yra tarpas per visą ilgį apie 10cm pločio.
Tempiu naujas orchidėjas į namus, kai niekas nemato... :oops:

Gabriele
Posts: 329
Joined: Tue Oct 20, 2020 4:09 pm
Location: London
Contact:

Re: Apšvietimas - natūralus ir dirbtinis

Post by Gabriele »

InetaSka, super, man labai patinka liuks_

User avatar
MrGreen
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 3252
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:48 am

Re: Apšvietimas - natūralus ir dirbtinis

Post by MrGreen »

Ne tik estetiškai atrodo, bet ir patogu valyti kai stiklinės lentynos liuks_

Kaa
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 608
Joined: Sun Oct 18, 2020 4:07 pm

Re: Apšvietimas - natūralus ir dirbtinis

Post by Kaa »

Simpatiškai atrodo, tvarkingai
Bet manau reikės ventiliatoriuas, bus per karšta :roll:

User avatar
Abitalė
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 1065
Joined: Wed Oct 21, 2020 4:49 pm
Location: Kauna
Contact:

Re: Apšvietimas - natūralus ir dirbtinis

Post by Abitalė »

Plo_ Plo_ Plo_ Ineta!!! Labai labai gražu. Viskas su laiku, ateity bus matyt ką reiks tobulinti - drėkintuvo, ventiliatoriaus ar kelių... Bet liuks, labai gražu ir funkcionalu!

User avatar
InetaSka
Posts: 743
Joined: Wed Oct 21, 2020 2:31 pm
Location: Vilnius
Contact:

Re: Apšvietimas - natūralus ir dirbtinis

Post by InetaSka »

Ačiū visiems už gražius žodžius, visada yra kur tobulėti, kol kas pastoves tegul taip, o po to žiūrėsiu ką galima dar geriau padaryti :) ( ir prašysiu vėl pagalbos išsirenkant :D)

Dėl temperatūros, namie apie 23 laipsniai, spintelėje 23,3 laikosi. Drėgmė 35%, namie nuolat veikia drėkintuvas, laiko 50%. Turiu dar tokį mažiuką ultragarsinį, tai bandysiu jį pastatyt į spintelę, tik tiek, kad laidas nesiekia, reik prailgintuvą nusipirkti pirmiausia.
Tempiu naujas orchidėjas į namus, kai niekas nemato... :oops:

Gabriele
Posts: 329
Joined: Tue Oct 20, 2020 4:09 pm
Location: London
Contact:

Re: Apšvietimas - natūralus ir dirbtinis

Post by Gabriele »

As irgi nusipirkau lempas, kadangi namuke tamsoka. Nuvaziavau i vietine hidroponikos parduotuve ir man pasiule sitas.
Attachments
D99526F0-4EB3-49EF-948F-294F74984665.jpeg
D99526F0-4EB3-49EF-948F-294F74984665.jpeg (894.62 KiB) Viewed 4844 times
C91638A7-FC1C-4DFD-BEAB-19405CF98BC1.jpeg
C91638A7-FC1C-4DFD-BEAB-19405CF98BC1.jpeg (599.69 KiB) Viewed 4844 times

Post Reply

Return to “Orchidėjų priežiūra”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests