Apšvietimas - natūralus ir dirbtinis

Dauginimas, blokai, substratai, orchidariumas, šiltnamis, ligos, kenkėjai ir kitos problemos

Moderators: Urze, EvaJa, Ramsis, Šilingė, mozaika

User avatar
Ričardas
Posts: 799
Joined: Wed Oct 21, 2020 3:02 pm
Location: Klaipėdos raj.

Re: Apšvietimas - natūralus ir dirbtinis

Post by Ričardas »

Gustinu, jeigu neklistu, senai rašėte, apšviečiu raudona lempa katleja ( neatsimenu kuria) lapai net paraudo.
Kodėl paraudo ? Nes lempoje šviesos spektras artimas tiesioginiem saulės spinduliam, o tai reiškia, kad tie spinduliai skatina augima . Argi ne taip ? Hmmm_

User avatar
Intru
Posts: 176
Joined: Sat Jan 23, 2021 4:10 pm
Location: Kaunas

Re: Apšvietimas - natūralus ir dirbtinis

Post by Intru »

Dar žiūrint kokio galingumo naudojamos lempos (W). Kokiame aukštyje jos pritvirtintos. Per ryški skleidžiama šviesa gali sukurti tokį efektą kaip, kad saulės spindulių. Lapai arba paraudonuoja, arba net pagelsta, nudega.
¯\_(͠≖ ͜ʖ͠≖)_/¯ The face you make when someone says you have too many plants.

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Apšvietimas - natūralus ir dirbtinis

Post by Urze »

Ričardas wrote:
Fri Feb 19, 2021 10:57 am
tai reiškia, kad tie spinduliai skatina augima . Argi ne taip ?
Ne, ne taip. :) Kaip ir Intru parašė, Jūsų, Ričardai, aprašytoje situacijoje lapai rausta nuo staigiai padidėjusio apšvietimo lygio, o ne nuo suaktyvėjusio augimo. Augalas ginasi nuo pertekliaus, kad nenudegtų, lygiai kaip žmogaus oda tamsėja (įdega), kai gauna daugiau nei įprastai saulė spindulių. Jei apšvietimas (natūralus ar dirbtinis) per stiprus, tuomet augalai gali ir nudegti, lygiai kaip ir žmogaus oda.
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

Gabriele
Posts: 329
Joined: Tue Oct 20, 2020 4:09 pm
Location: London
Contact:

Re: Apšvietimas - natūralus ir dirbtinis

Post by Gabriele »

Intru wrote:
Fri Feb 19, 2021 11:55 am
Lapai arba paraudonuoja, arba net pagelsta, nudega.
Intru, gal zinot kodel vieni pagelsta o kiti paraudonuoja? Mano orchidejos, kol augo verandoj, visos pasidare sviesiai zalios, beveik geltonos. O kai perkeliau i lentynas po lempom (18 w, 9000K) lapu krastai pradejo raudonuot. Man idomu kodel?

User avatar
Intru
Posts: 176
Joined: Sat Jan 23, 2021 4:10 pm
Location: Kaunas

Re: Apšvietimas - natūralus ir dirbtinis

Post by Intru »

Gabriele wrote:
Fri Feb 19, 2021 4:41 pm
Intru wrote:
Fri Feb 19, 2021 11:55 am
Lapai arba paraudonuoja, arba net pagelsta, nudega.
Intru, gal zinot kodel vieni pagelsta o kiti paraudonuoja? Mano orchidejos, kol augo verandoj, visos pasidare sviesiai zalios, beveik geltonos. O kai perkeliau i lentynas po lempom (18 w, 9000K) lapu krastai pradejo raudonuot. Man idomu kodel?
Na, čia jau vyksta gilesni procesai pačio augalo ląstlėse. Nepalanki šviesa tik viena iš daugelio priežaščių sukelti augalui stresą. Kiekvieni augalai į tai reguoja skirtingai. Sveiko augalo sodriai žalia (net melsvai žalia) lapų spalva priklauso nuo chlorofilo A ir chlorofilo B tarpusavio santykio (jiems reikalingi skirtingi šviesos spektrai). Patirto streso metu išsiskiria trečia medžiaga - karotenoidai. Būten jie ir nulemia neįprastai pakitusią lapų spalvą.
¯\_(͠≖ ͜ʖ͠≖)_/¯ The face you make when someone says you have too many plants.

User avatar
Ričardas
Posts: 799
Joined: Wed Oct 21, 2020 3:02 pm
Location: Klaipėdos raj.

Re: Apšvietimas - natūralus ir dirbtinis

Post by Ričardas »

Pastudijuokit lentele, gal kam pravers .
Attachments
IMG_20210221_215840_223.JPG
IMG_20210221_215840_223.JPG (77.65 KiB) Viewed 3433 times

User avatar
Intru
Posts: 176
Joined: Sat Jan 23, 2021 4:10 pm
Location: Kaunas

Re: Apšvietimas - natūralus ir dirbtinis

Post by Intru »

Dar keletas pavyzdžių atkreipiančių dėmesį į LED šviesos temperatūrą (K) ir skleidžiamus spektrus. Renkantis ne specialų/profesionalų apšvietimą verta į tai atsižvelgti.
4000k-photon.png
4000k-photon.png (41.95 KiB) Viewed 3311 times
6500k-photo.png
6500k-photo.png (41.48 KiB) Viewed 3311 times
Flower_prop_chart.png
Flower_prop_chart.png (86.51 KiB) Viewed 3311 times
Light-Quality.jpg
Light-Quality.jpg (36.72 KiB) Viewed 3311 times
¯\_(͠≖ ͜ʖ͠≖)_/¯ The face you make when someone says you have too many plants.

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Apšvietimas - natūralus ir dirbtinis

Post by Urze »

Ačiū, informatyvios diagramos. Kitaip tariant, norint sulaukti žiedų, geriau rinktis mažiau kelvinų turinčius LED (=< 3000 K). Norint dauginti ir daugiau žaliosios masės užauginti, tinkamesni daugiau kelvinų turintys LED (=> 6000 K). O galvos nesukimui ir ramiam auginimui namuose labai tinka ir 4000 K lempos.
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

balka
Posts: 74
Joined: Wed Jan 27, 2021 2:43 pm

Re: Apšvietimas - natūralus ir dirbtinis

Post by balka »

Na nuo teorinių reikalų pereiname prie praktinių.
Kol dar neturiu tam dedikuoto kampo su patogiomis lentynomis (tikiuosi per šiemet tai pasikeis) mano orchidėjos kaip ir pas daugelį gyvena ant palangės, kur apšvietimas švelniai tariant yra nepakankamas. Laikui bėgant bandžiau įvarias lempas. iš principo norėjau tik ledų, o tai ilgą laika sudarė keblumų, nes augalamas skirti ledai skleidė rožinę šviesą, kas labai trukdė.
Galų gale atsirado rimtesnė šviestuvų pasiūla už priimtiną kainą. Pasibrowsinus įsigijau šią:
https://www.ebay.de/itm/324420976718?ha ... Sw8FVf2xrG
Daiktas kaip tik mano nedidelei palangei, pridėti trosai, pakabini įjungi - šviečia. Kol kas atsiliepimai tik teigiami, šviesa maloniai gelsva ir netrukdo akims, primtyvus luxometras telefono pagalba rodo jau kažkokį tai suvokiamą šviesos kiekį, nors jis turbut dar vis per mažas. Prie ankstesnės lempos (kurią keičiau, nes ji buvo labai kryptinė) brassavola turėjo daug grąžių violetinių taškų matysim kaip bus prie šitos, nors pagal matavimus ji duoda šiek tiek mažiau šviesos. Jeigu taškai išliks - vadinasi šviesos kiekis geras ;)
Pridedu kelias foto.
Attachments
Screenshot_20210505-093745_Lux Light Metera.jpg
Screenshot_20210505-093745_Lux Light Metera.jpg (99.06 KiB) Viewed 2874 times
Screenshot_20210505-093726_Lux Light Metera.jpg
Screenshot_20210505-093726_Lux Light Metera.jpg (100 KiB) Viewed 2874 times
20210504_204226a.jpg
20210504_204226a.jpg (413.32 KiB) Viewed 2877 times

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Apšvietimas - natūralus ir dirbtinis

Post by Urze »

Balka, o kaip estetinis palangės su šiuo šviestuvu vaizdas? Ir kokiam aukštyje nuo palangės kabinote?
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

balka
Posts: 74
Joined: Wed Jan 27, 2021 2:43 pm

Re: Apšvietimas - natūralus ir dirbtinis

Post by balka »

Na tai mano darbužinė/ofisas, tai koks tas vaizdas yra - toks :lol:
Pakabinta 80cm nuo palangės arba ~65cm nuo augalų. Reikėtų kiek žemiau nuleisti, bet šiuo atveju man reikia, kad apimtų daugiau ploto.

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Apšvietimas - natūralus ir dirbtinis

Post by Urze »

Aukštokai kabo. Kiek pamenu, apšvieta atstumui didėjant labai greitai silpnėja, tai kuo toliau nuo augalų, tuo mažiau šviesos pasiekia augalus ir tuo mažiau naudos augalams. Va, radau:
Apšvietos vienetas liuksas (lx). Taškinio šviesos šaltinio sukurta apšvieta E, lx, tiesiog proporcinga šviesos stipriui I, cd, spindulio kampo kosinusui ir atvirkščiai proporcinga atstumo nuo šaltinio iki paviršiaus R, m, kvadratui:
E = I cos α/R².
Čia galima būtų pasvarstyti, kas geriau - apšviesti didesnį plotą, bet silpnai, ar mažesnį, bet daug stipriau. Arba iš vieno avikailio septynias kepures pasiūti. Žalias_ Tai bus labai įdomu išgirsti atsiliepimus po mėnesio apie Brassavola strazdanų kiekį. :)

Dėl to atstumo nuo augalų man asmeniškai labiau patinka tas variantas, kai įtaisomas apšvietimas lentynose virš augalų, nes ir arčiau jų būna, naudos jiems daugiau, ir gražesnis vaizdas (ar bent jau paslėpt kokian kampan tą lentyną galima) nei kai kabo šviestuvai vidury lango, kad būtų tinkamu atstumu nuo augalų. Bet čia jau grynai skonio reikalas.
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

balka
Posts: 74
Joined: Wed Jan 27, 2021 2:43 pm

Re: Apšvietimas - natūralus ir dirbtinis

Post by balka »

Viskas priklauso nuo šviestuvo. Netgi ir šis šviestuvas iš arti generuoja didžiulį srautą - ~15cm nuo šviestuvo 32 tūkst. Luxų :)
Tai orchidėjoms matyt priklausomai nuo rūšies reikėtų kabinti per 30-40cm - gaunasi 12-14tūkst. Luxų.
Attachments
Screenshot_20210513-143321_Lux Light Metera.jpg
Screenshot_20210513-143321_Lux Light Metera.jpg (109.8 KiB) Viewed 2830 times

User avatar
InetaSka
Posts: 743
Joined: Wed Oct 21, 2020 2:31 pm
Location: Vilnius
Contact:

Re: Apšvietimas - natūralus ir dirbtinis

Post by InetaSka »

Daug yra kalbėta apie lempas, bet visų aptartų nedrįsčiau dėti į orchidariumą dėl drėgmės. Gal esat atradę gerą variantą, kuris yra drėgmei/vandeniui atsparus ir galima montuoti į orchidariumo vidų? Nes dabar man atrodo, kad pas mane per silpna lempa.
Tempiu naujas orchidėjas į namus, kai niekas nemato... :oops:

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Apšvietimas - natūralus ir dirbtinis

Post by Urze »

Aš savo orchidariume, kuris nėra visiškai užsandarintas, naudoju Andriaus užrodytus baldinius šviestuvus, kurie man patinka ir savo minimalistiniu stiliumi, ir kad jau iškart yra šviestuvas, o ne lempa, kurią reikia dar įtaisyti į šviestuvą, laidus pritaisyti ir t.t. Tuos baldinius šviestuvus išėmei iš dėžės, įkišai laidą ir jau veikia. Vienas toks šviestuvas mano orchidariume ištarnavo apie 2 metus, o tada nuslopo šviesa, kol galiausiai visai užgeso. Jam buvau nuėmusi apsauginį, šviesą išsklaidantį dangtelį. Galėjo sugesti arba nuo to, kad per karšta lempai (nes uždara talpa), arba nuo drėgmės. Andrius naudoja atvirose lentynose, tai jam šviečia sėkmingai daug ilgiau ir be gedimų. Tą perdegusį šviestuvą pakeičiau tokiu pačiu, tik kol kas apsauginį dangtelį palikau, gal su juo apsauga nuo drėgmės didesnė (nors pagal IP kodą atsparumas drėgmei mažas), bet apšvietimo lygis žemesnis. Įdomu būtų pamėginti Agos parduotuvių naujienų temoje rodytas DEPO lempas, bet pati gyvai jų nesu apžiūrėjusi.
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

User avatar
InetaSka
Posts: 743
Joined: Wed Oct 21, 2020 2:31 pm
Location: Vilnius
Contact:

Re: Apšvietimas - natūralus ir dirbtinis

Post by InetaSka »

Man vis tiek baisu, kad užtrumpins, o ypač nulupus apsauginę plastmasę. Galvoju, gal reik paskaitinėti akvariumistų forumus.
Tempiu naujas orchidėjas į namus, kai niekas nemato... :oops:

Online
Eliss
Posts: 667
Joined: Wed Oct 21, 2020 12:41 pm

Re: Apšvietimas - natūralus ir dirbtinis

Post by Eliss »

Lyg tyčia, kai grįžau iš miesto, orchidariume perdegė lempa :evil: Naudoju tokią:
https://www.pirk.lt/tropical-river-t8-25w/
Aš nelabai gaudausi jose, kažin, pirkt tokią pačią ar kitokios ieškot Think_ Rašo 8500 K.

balka
Posts: 74
Joined: Wed Jan 27, 2021 2:43 pm

Re: Apšvietimas - natūralus ir dirbtinis

Post by balka »

Na jei jau perdegė tuo pačiu siūlyčiau keist ir apšvietimą bent jau į T5. T8 yra praeito amžiaus technologija ;)
O dėl pačios lempos tai imkit atitinkamo dydžio bet kokią su pavadinimu "Flora" - bus gerai.
Pvz. https://akva-prekes.lt/produktas/lempa- ... 15w-flora/

Tadas12
Posts: 1
Joined: Thu Dec 08, 2022 3:30 pm

Re: Apšvietimas - natūralus ir dirbtinis

Post by Tadas12 »

Atsiprašau, aš gal su labai kvailu klausimu, o gal jau ir kalbėjote apie tai ir praleidau, mepykit. Gėlių auginime esu tik pradedančioji ir pas mane namie gam tamsu visada, nelabai yra šviesos, tai sugalvojau gelytėms pakabinti atskirą. Tai kilo klausimas, ar galima paprastą šviestuvą tokį va https://www.ermitazas.lt/c/apsvietimas- ... sviestuvai pakabinti virš jų su spec. lempomis. Ar tokie jau bus per aukštai nesvarbu kokio stiprumo lempa?

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Apšvietimas - natūralus ir dirbtinis

Post by Urze »

Sveiki, Tadas12. Jei norite maksimalios naudos augalams ir jų turite nemažai (sakykim, per visą palangės ilgį vazonai, o ne keli vienoje krūvoje), tuomet geriau kabinti pailgus šviestuvus ir kad jie nuo augalų būtų per 30-70 cm (priklausomai nuo lempų stiprumo). Kuo aukščiau ir toliau nuo augalų šviestuvas, tuo mažesnė jo nauda augalams. Palubėje kabantys šviestuvai augalams yra menkai naudingi. Bet jei norima ne tik augalams naudos, bet ir kad estetiška būtų ir kambarį apšviestų, tada jau kiek sudėtingiau išlaviruoti.
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

Post Reply

Return to “Orchidėjų priežiūra”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests