Jautrusis musėkautas (lot. Dionaea muscipula)

Aldrūnė (Aldrovanda), Saulašarė (Drosera), Tuklė (Pinguicula), Skendenis (Utricularia), Ąsotenis (Nepenthes), Heliamfora (Heliamfora), Darlingtonija (Darlingtonia), Rasotė (Drosophyllum), Kriauklenis (Cephalotus), Saracėnija (Sarracenia) Vaivorykštenis (Byblis) ir kt. Daugiau informacijos apie šiuos augalus rasite ir mūsų draugų tinklalapyje http://www.musekautas.lt

Moderators: Urze, EvaJa, Ramsis, Šilingė, mozaika

Post Reply
User avatar
mozaika
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 538
Joined: Sun Oct 18, 2020 4:09 pm
Location: Kaunas (anapus upės)

Jautrusis musėkautas (lot. Dionaea muscipula)

Post by mozaika »

Tensija wrote:
Mon Nov 08, 2010 10:26 pm
MUSĖKAUTAS - DIONEA MUSCIPULA
DAŽNIAUSIAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI

1. Augalo gyvenamoji aplinka (šviesa, oro drėgmė, laikymo temperatūra).
2. Laistymas (vandens kokybė, kiekis, apipurškimas).
3. Gruntas (koks naudojamas persodinimui ir auginimui).
4. Trąšos (pagal mane - jos neegzistuoja šiems augalams).
5. Konkrečios augalo problemos (būtina nuotrauka).
6. Augalas vasaroja lauke (pagal galimybes).
7. Ramybės periodas (šaldytuvas arba kiti variantai).
8. „Medžioklė“, papildomas maitinimas.
9. Konkrečios problemos/pasitaikančios nesėkmės.

Augalo gyvenamoji aplinka (šviesa, oro drėgmė, laikymo temperatūra)

Dionaea geriausiai auga šviesioje, vėsioje, gerai vėdinamoje patalpoje. Pavasarį ir vasarą, aktyvios vegetacijos metu, jautrieji musėkautai puikiai jaučiasi ant rytinės ar vakarinės palangės. Drėgnoje aplinkoje ir tiesioginiai saulės spinduliai nepavojingi, nes neapdegina augalų. Optimali oro drėgme – 70-90 %. Lengviausia tai pasiekti laikant augalą terrariume ar tam tikrame stikliniame inde. Musėkautas mėgsta drėgnai – vėsias, pastoviai vėdinamas patalpas. Jeigu oro temperatūra sekia +30 laipsnių ir daugiau, musėkautas gali visiškai nustoti augti. Po tokio streso augalas atnaujina savo augimą visai nenoriai... Musėkauto gimtinėje oro temperatūra siekia +40 laipsnių visą vasarą, bet augti nenustoja, nes žemės temperatūra išlieka žema.

Laistymas (vandens kokybė, kiekis, apipurškimas)

Labai atidžiai stebėkite substrato, kuriame auga musėkautas drėgmę: niekada neleiskite jam perdžiūti! Per pavasarį, vasarą ir rudenį visą laiką, norint išlaikyti drėgmę vazone, musėkautą reikia laikyti lekštuteje su vandeniu(vanduo turėtų apimti vazono drenažo angas). Rūpinkitės vandens švara ir jo minkštumu, tada musėkautas jausis puikiai. Laistymui geriau imti lietaus, distiliuotą ar išgrynintą naudojant filtrus vandenį. Jeigu oras patalpoje ganėtinai sausas (kambario oro drėgmė ~50%), tuomet siūloma augalus apipurkšti. Vandenį purškimui naudojame tokį pat kaip ir laistymui.

Gruntas (koks naudojamas persodinimui ir auginimui)

Augalų persodinimui naudokite mišinį sudaryta iš: 75% Sphagnum samanų, ir 25% mišinio įsišaknijimui. Samanų rūgštingumo rodiklis geriausias - 5,5; TDS rodiklis (bendras ištirpusiu druskų kiekis), turėtų būti nulinis. Prieš perkeliant augalą į paruoštą mišinį, kruopščiai sudrėkinkite jį. Geriausias laikas sodinti ir persodinti dionaeas – tai ankstyvas pavasaris, (šiuo metu ji pradeda augti). Optimalus vazono dydis priklauso nuo augalo dydžio: jis turi būti pakankamai talpus, kad augalui butu patogu gyventi jame visus metus, bet tuo pačiu metu, ir neturi būti per didelis, nes musėkautas gan miniatiūrinis augalas. Geriausia naudoti plastikinius vazonus, nes moliniuose netrunka susikaupti ant sienelių kenksmingos musėkautams druskos.

Ramybės periodas (šaldytuvas arba kiti variantai)

Rudenį jautrieji musėkautai užmiega ir ramybė trunka visą žiemą. Tada jie laikomi vėsiai, 5–10 oC temperatūroje, laistoma retai, bet perdžiovinti negalima. Žiemą musėkautui prasideda ramybės periodas, ir ji nustoja augti. Požymiai, kad eina miegoti - nąsrai pasidaro vangūs, t.y., neužsidarineja taip žaibiškai, lapai nyksta, gumbas gali įsikasti gilyn (bet tik tuo atveju, kai vėsu lauke!). Kartais net gali atrodyti kad augalas žūsta. Bet jaudintis nėra ko, nes tai įprasta būsena žiemos metu. Ramybes periodas jai būtinas tam kad pavasarį turėtų daug jėgų naujų spąstų auginimui, žydėjimui ir seklų brandinimui. Atvejais, kai neįmanoma sudaryti vėsių oro sąlygų, galimas variantas (taip daro nemaža dalis augintojų) – žiemojimo periodui, laikyti augalą šaldytuve, daržovių skyrelyje. Tuomet jo nereikia laistyti, nes drėgmė niekur neišgaruoja. Pagal galimybes, augalas gali žiemoti įstiklintame balkone. Tuomet, jis šiek tiek palaistomas. Substratas turi būti drėgnas, bet vandens palikti lėkštelėje nesiūloma. Kai temperatūra žada nukristi (įstiklintame balkone) žemiau nulio, augalą tektų nešti į šaldytuvą. Atšilus - vėl atgal. Praktiškai visi lapeliai gali žūti ramybės periodo metu, bet, prabudus augalui - jis vėl turėtų augintis naujus (tai forumiečių-augintojų pastebėjimai).

„Medžioklė“, papildomas maitinimas

Pailgi Dionea lapai tarytum sulenkti išilgai pusiau, kurie susispaudžia, kai tik vabzdys nutupia ant lapo. Lapo vidurinė gysla atlieka sąnario vaidmenį. Lapo kraštai turi į spyglius panašius dantelius, kurie, lapui užsivėrus, tvirtai saugo vabzdį nelaisvėje. Lapeliai neužsidaro visiškai, kad smulkūs vabzdžiai pabėgtų. Smulkiems vabzdžiams augalui gaila eikvoti energiją. Vidinėse sienelėse esančios liaukos pradeda gaminti virškinamuosius enzimus, tirpdančius aukos kūną. Maisto medžiagų įsiurbimas vyksta keletą dienų po to spąstai atsidaro ir išbarsto tuščius chitino šarvus.

Konkrečios problemos/pasitaikančios nesėkmės.

**Kodėl kai kurių lapukų kampai pradeda geltonuoti?....... Gali būti keletas variantų: nuo sentavės, pasikeitė augalo aplinkos sąlygos, oro drėgnumas mažas, medžiagų trūkumas (makro, mikro, ulta elementų), apšvietimas ir kiti fiziniai veiksniai, dirvožemis, augalo dalių tarpusavio veiklos nesuderinamumas, vidiniai hormoniniai procesas (pvz., jei prasideda žydėjimas, kinta daug kas augalo viduje, išorei liekant nepakitusiai).
Eliss wrote:
Thu Jan 12, 2017 2:38 pm
Įsigyjau pirmą vabzdžiaėdį :) eisiu skaityt informacijos, nes tik bendrai žinojau. Galvojau, ar nesušals vargšas rankinėj, ale ,žiūriu,gan ištvermingi jie.
Eliss wrote:
Thu Jan 12, 2017 6:49 pm
Dabar aš pasimetus, o tai reik migdyti ar per vėlu? Nes žiūriu, keli žiedai lenda [O.0]
Urze wrote:
Thu Jan 12, 2017 7:26 pm
Eliss, sveika prisijungus prie musėkautų augintojų. :) Dabar nusipirkus musėkautą jis, tikėtina, bus pats pasimetęs, ką jam daryti. Pagal metų laiką, temperatūrą ir šviesos kiekį jam priklausytų miegoti, tačiau jis buvo laikomas dirbtinėmis sąlygomis pirma šiltnamiuose, o paskui ir parduotuvėje, tad tikriausiai elgsis ne taip, kaip priklausytų. Aš Tavo vietoje padėčiau jį ant vėsios ir kuo šviesesnės palangės ir leisčiau pačiam apsispręsti, augs jis ar snūstels. Svarbu palaikyti substratą drėgną (kuo šilčiau laikomas, tuo drėgniau). Žydėti neleisčiau, ypač jei mažai masės turi, nes žydėjimas smarkiai išvargina musėkautus. Dabar, kai saulės mažai, tas gali būti pražūtinga.
Maniškiai miega šaltai, kartais gaudami ir minusinės temperatūros, tai įdomu bus pavasarį pamatyti, kokie tokio žiemojimo rezultatai bus. O gali būti visokie. :scratchheadyellow:
Eliss wrote:
Thu Jan 12, 2017 9:06 pm
Ačiū, Urze. Turiu jam tinkamą vietelę, matysim. Vat su laistymu tik nepersistengt :)
Eliss wrote:
Sat Jan 14, 2017 2:40 pm
Būsiu apsimelavus, ne žiedus, o gaudykles leidžia :)
Turiu geriau susipažint su augalu.
Gera žinia, kad dukra susidomėjo musėkautu, vis klausia kas ir kaip :)
Urze wrote:
Sun Jan 15, 2017 8:43 pm
Jei gaudykles leidžia, vadinas, šiuo metu nemiega. Vaikams (ir ne tik) tikrai labai įdomus augalas, tik svarbu pamokyti, kad ne pirštus reikia kišti į nąsriukus, o muses - taip ir pamatoma, kaip užsiveria gaudyklė, ir augalas naudos, o ne žalos gauna.
ricardas wrote:
Sun Jan 15, 2017 9:38 pm
Turiu šitą ''žvėriuką'' jau du metus , visiškai nereiklus , tik palieti nepamiršti o musių pats prisigaudo , vasara gaudyklės auga pašėlusiu greičiu. Idomus augalas.
MrGreen wrote:
Sat Mar 04, 2017 3:56 pm
Šiandien ištraukiau iš šaldytuvo ir atorod abi taip. 'All red' ir didžiaburnė (pamiršau kaip tiksliai vadinasi, gal mozaika priminsi?). abi jau pajudėjusios, nors stovėjo visiškoje tamsoje.
Dabar pastačiau šiltnamyje, ten daugiau šviesos bus, or ir kol apsiniaukę pripras prie didesnios šviesos kiekio.
mozaika wrote:
Sat Mar 04, 2017 7:11 pm
MrGreen wrote:Šiandien ištraukiau iš šaldytuvo ir atorod abi taip. 'All red' ir didžiaburnė (pamiršau kaip tiksliai vadinasi, gal mozaika priminsi?).
D. m. 'Big mouth'.
To samanoto vazonėlio, kai įsivažiuos augimas, reiktų persodinti. Geriau auga, kai pakeičiamas substratas.

Mano irgi jau šiltnamyje, nors nevisi. Sugebėjau šiemet dalį sudžiovinti. Per šalčius užmiršau perlieti.
MrGreen wrote:
Sat Mar 04, 2017 8:31 pm
Ar tiks rūgšti durpė (pvz substratas azalijoms iš parduotuvės) plius perlitas? Ar reikia kažko daugiau?
Aš manau abu galima persodinti, nes abu augalai nedideliuose vazonuose.

Beje 'All red' du raudoni lapai yra išsilaikę nuo praeitų metų, jie buvo visiškoje tamsoje ir vis tiek liko raudoni, naujieji lapai žali, pradėjo augti būnant šaldytuve, žiūrėsim kaip jie nusidažys raudonai šiemet. Nes kiek čia forume rašo visi, kad po kiek laiko praranda raudonumą augalas?
mozaika wrote:
Sat Mar 04, 2017 9:05 pm
Rūgščios ir reikia. Azalijų ir rododendrų netinka, jose būna trąšų ir chloro priemaišų. Geriausia sodo centro aukštapelkių durpės. Substratą darau tokį: durpės, perlitas, kiminai, keramzitas. Galima ir vermikulito įmaišyti.

Kad 'All red' neprarastų savo reprezentatyvių savybių greičiausia ir žiemos metu reiktų laikyti vėsiai, bet šviesiai, nes taip tai tik vasaros metu, gavus daug intensyvios saulės vėl grįžtą raudonumas.
Dėl vazonų, nereikia jiems dar didesnių, bet jeigu tingima kontroliuoti drėgmę, tai aukštesni ir šiek didesni pagelbėja tinginiams. Nebūna tokio pavojaus, kad greit išdžius. Dėl to, gerai įmaišyti ir kiminų, nes jie ilgiau ir tolygiau palaiko drėgmę vazono viduje.
MrGreen wrote:
Sat Mar 04, 2017 9:19 pm
Ačiū, dabar dar labai neskubėsiu persodinti, nes tik iš šaldytuvo ištraukti augalai...
mozaika wrote:
Fri May 19, 2017 3:59 pm
Persodintas jaunimo darželis, pasiruošę užaugę būti grėsmingais grobuonimis :D . Išbandžiau naujos sudėties substratą, žiūrėsiu ar pasiteisins.
DSCF6040.JPG
DSCF6040.JPG (92.98 KiB) Viewed 1883 times
Taip atrodo sveikai augančio musėkauto šaknys.
DSCF6043.JPG
DSCF6043.JPG (86.71 KiB) Viewed 1883 times
DSCF6046.JPG
DSCF6046.JPG (85.23 KiB) Viewed 1883 times
Eliss wrote:
Wed May 31, 2017 2:04 pm
Musėkautas pagavo musioką, tai įvykis :) laikau terasoje, tuklė visa aplipus, vis laukiau kada ši pagaus.
828ec162bba0.jpg
828ec162bba0.jpg (31.51 KiB) Viewed 1883 times
mozaika wrote:
Tue Aug 08, 2017 4:47 pm
Šiemet vieni žvėriukai auga sparčiau, kiti ne taip sparčiai.

Šis yra tarp veislių vienas iš mažesnių, bet gobšumų nenusileidžia dičkiams.
Dionaea muscipula 'Bohemian garnet' 17.jpg
Dionaea muscipula 'Bohemian garnet' 17.jpg (92.25 KiB) Viewed 1883 times
'All red' nevisiškai all red, bet gausesnis nei praeitais metais.
Dionaea muscipula 'All red' 17.jpg
Dionaea muscipula 'All red' 17.jpg (97.75 KiB) Viewed 1883 times
Liekana.
Inside.jpg
Inside.jpg (94.69 KiB) Viewed 1883 times
MrGreen wrote:
Sat Oct 14, 2017 6:24 pm
Mano abu visą vasarą stagnavo ir tik dabar atsigavę auga :( stengsiuosi nemigdyti kuo ilgiau.
mozaika wrote:
Sat Oct 14, 2017 8:34 pm
Tai kai pusę vasaros laikei pavėsyje, tai kur gi jie tau augs.

Maniškiai jau juodina gaudykles ir ruošiasi žiemos periodui. Tik šiemet pliusas tame, kad nebuvo rimtų šalnų ir nereikėjo sunešti spalio mėn. pradžioje į rūsį. Tai iki lapkričio tikrai dar pabus šiltnamyje, šviesos gaus ir geriau peržiemos.
MrGreen wrote:
Sat Oct 14, 2017 9:36 pm
ten kur jie stovėjo gaudavo pietinės saulės, tik and galvos nelijo, bet kaip sakai gal dar pabus šiltnamyje...
mozaika wrote:
Sun Oct 15, 2017 9:49 am
Pietinė saulė čia ne esmė. Jiems reikia kuo daugiau išsklaidytos šviesos. Šiemet neteko, bet ankstesniais metais aš vasaros metu, nuo pietinės saulės juos pridengdavau arba nuleisdavau palei žemę, nes pietinė saulė vasaros metu daugiau kaitros duoda, musėkautai nudega ir mažiau įsisaviną šviesą.
vendigo wrote:
Mon Feb 04, 2019 5:21 pm
Norėčiau pasitikslinti, jei yra žinančių. Jeigu neklystu, lygtai kažkur girdėjau, kad norint gauti iš veislinės dionėjos antrą tokį patį augaliuką, tai įmanoma tik plencuojant lapelius? Ta prasme, jeigu bandyt pasidaryt sėklų ir iš jų daigint, tai užaugs paprasta dionėja. Na, tarkim, jei turiu raudonais lapeliais, tai tokios pačios iš sėklų neišauginsiu. Tikrai taip, ar kažką maišau? Galbūt gundyčiausi užsisakyti sėklų. Bet jeigu vietoj žadėtos kokios nors įdomios užaugs paprasta "maksiminė", tai nenorėčiau.
mozaika wrote:
Sun Sep 15, 2019 8:37 pm
Šiemet musėkautams buvo gan sudėtingi metai. Per anksti tapo karšta, per daug kaitros. Tai pradėjo normaliai augti kažkur rugpjūčio mėnesį. Buvo ir nudegę ir pašutę.
Pastebėjimas, jeigu atsiranda, daug nepalankių augimo sąlygų pradeda smulkėti ir daugintis.

Dabartiniai vaizdai.
IMG_4425.JPG
IMG_4425.JPG (356.92 KiB) Viewed 1883 times
IMG_4366.JPG
IMG_4366.JPG (263.98 KiB) Viewed 1883 times

Mažyliai, kurie jau tampa suaugėliais.

IMG_4364.JPG
IMG_4364.JPG (393.52 KiB) Viewed 1883 times
Urze wrote:
Wed Sep 18, 2019 8:16 pm
Žinai, Mozaika, pas kitus salotos taip gerai neželia kaip pas Tave musėkautai. Tiesiog neįtikėtini kubilai. :w00t:

O pas mane 'All red' vazone išaugo trigalvis drakonas.
PicsArt_09-05-07.19.59.jpg
PicsArt_09-05-07.19.59.jpg (197.22 KiB) Viewed 1883 times
Viena gaudyklė normali, kita kiek kreivoku "žandikauliu", o trečioji (nuotraukoj kairėje) yra lyg širdelės formos. Ir visos funkcionuoja. Kaži, nupešus šį lapą ir vegetatyviškai padauginus, kokiom gaudyklėm išaugtų nauji musėkautai - normalūs, kurio nors iš tų trijų tipo ar gal irgi trigalviai?

Papuolė į rankas kirminiokų, tai visas nors kiek didesnes gaudykles apdalinau, kad prieš žiemą prisipustų kaip reikiant. O tai įstiklintam balkone grobio menkai tepasigauna.
mozaika wrote:
Wed Sep 18, 2019 8:52 pm
Urze wrote:
Wed Sep 18, 2019 8:16 pm
Žinai, Mozaika, pas kitus salotos taip gerai neželia kaip pas Tave musėkautai.
Va kodėl šiemet pas mane labai prastai agurkai augo :lol:
Urze wrote:
Wed Sep 18, 2019 8:16 pm
O pas mane 'All red' vazone išaugo trigalvis drakonas.
Greičiausia karščio įtaka.
kaa wrote:
Thu Sep 19, 2019 6:42 am
Pasitart
Gavau tokį vą .. pirktas kažkada Ikea. Kadangi nežinau kaip augintas, galvoju ką su juo dabar daryt. Persodint gal nereikia dabar? Žiemuot prie lango? Kažkaip su šaldytuvu man nepavyko, o rūsio neturiu.ką manot
20190919_064855.jpg
20190919_064855.jpg (1.44 MiB) Viewed 1883 times
Urze wrote:
Thu Sep 19, 2019 9:44 am
Aš dideliu kiekiu vandens praplaučiau substratą ir kol kas padėčiau kuo šviesesnėn vieton, o žiemai perkelčiau šaldytuvan, tik gal į maišiuką įdėčiau arba į daržovių stalčių, kur drėgmė palaikoma. O persodinčiau pavasarį.
mozaika wrote:
Thu Sep 19, 2019 8:10 pm
Aš labai nemėgstu to parduotuvinio substrato, tai iš karto traukdavau :). Ten tokia košė :yuck: . Bet gal kam baisu, tai vis tiek sakyčiau galima ištraukti, dalį nuimti nuo šonų, sumaišyti su perlitu ir vėl sodinti. O tuos lapus, kurie jau ne gyvybingi ir pajuodę, nukirpčiau. Jeigu yra vėsi palangė. Galima būtų ir žiemos laiku ant jos laikyti.
kaa wrote:
Thu Sep 19, 2019 9:46 pm
Ok ačiū, taip ir padarysiu, nes tos "žemės" ten perdaug tikrai
ricardas wrote:
Mon Oct 07, 2019 6:28 pm
Ar jau sunešėt musekautus miegoti ?
Mano dar kambari ant pietinės palangės bet manau rytoi nešiu į rusį .
mozaika wrote:
Mon Oct 07, 2019 7:22 pm
Dar anksti. Leiskite dar pasigrožėti krentančiais spalvingais lapais už lango :mrgreen: .
Mano dar šiltnamyje ir nešiu, kai bus rimtos šalnos.
ricardas wrote:
Mon Oct 07, 2019 8:17 pm
Na pas mus lik ir buvo rimtos šalnos, nes šiltnami brugmansiju lapai ir žiedai nušalo ir pomidorai pašalo .
Na jeigu Jus nenešat jų miegoti tai ir aš saviškius kambari palaikisiu , nes iki pavasario ohoho kaip toli :doh:
Urze wrote:
Mon Oct 07, 2019 9:01 pm
Mano turimas 'All red' dar gan aktyviai auga įstiklintam balkone ir baigia virškinti lervas, kuriomis buvau pašėrusi. Va kas iš jų belikę - kaip koks tašėn įdėtas ir prisėstas kruasanas.
PicsArt_10-07-09.57.40.jpg
PicsArt_10-07-09.57.40.jpg (409.33 KiB) Viewed 1883 times
kaa wrote:
Sun Oct 27, 2019 11:56 am
Ehhh žinojau kad be šansų, bet..nepavyksta man atgaivint numirėlius šiuos, jei jau amen tai fse..
Ištraukiau, radau tris svogunėlius be šaknų, vienam dar daviau šansą. :no:
Ehhh :roll:
ricardas wrote:
Wed Oct 30, 2019 11:32 am
Ar jau sunešėt musėkautus žiemos miegui ?
Urze wrote:
Wed Oct 30, 2019 12:49 pm
Ne, dar įstiklintam balkone. Kol nebus lauke minuso, tol tikriausiai ir laikysiu ten.
ricardas wrote:
Wed Oct 30, 2019 1:21 pm
Urze wrote:
Wed Oct 30, 2019 12:49 pm
Ne, dar įstiklintam balkone. Kol nebus lauke minuso, tol tikriausiai ir laikysiu ten.
Turiu du, maximini ir red , padėti ant pietinės palangės, maximinis dar aktivus bet red jau apsnudes , tai ir svarstau, ar nešti juos į rūsį ar dar palaikiti ant palangės ?
mozaika wrote:
Wed Oct 30, 2019 1:35 pm
Viskas dar šiltnamyje. Kai bus rimtos šalnos, nešiu rūsyn. O kol minusas bus naktimis iki kokių - 3 C, dangstysiu šiltnamyje.
Urze wrote:
Wed Nov 06, 2019 6:25 pm
Mozaika, 'All red' pasidaugino. Radau gelstantį lapą, kuris tikriausiai buvo nutrauktas persodinimo metu, o ant jo - naują kerelį. Pasodinau ir jis kuo gražiausiai auga.
PicsArt_11-06-04.34.02.jpg
PicsArt_11-06-04.34.02.jpg (226.84 KiB) Viewed 1883 times
PicsArt_11-06-04.34.33.jpg
PicsArt_11-06-04.34.33.jpg (116.13 KiB) Viewed 1883 times
PicsArt_11-06-06.36.28.jpg
PicsArt_11-06-06.36.28.jpg (307.75 KiB) Viewed 1883 times
Abitalė wrote:
Wed Nov 06, 2019 6:33 pm
Urze wrote:
Wed Nov 06, 2019 6:25 pm
Radau gelstantį lapą, kuris tikriausiai buvo nutrauktas persodinimo metu, o ant jo - naują kerelį. Pasodinau ir jis kuo gražiausiai auga.
Geras! :thumbupleft:
mozaika wrote:
Sat Nov 09, 2019 7:01 pm
Urze, na super. Nors kas renka tinkamą vaizdinę medžiagą :) . Aš jau pas save tokių dalykų neseku. [Geda2]
mozaika wrote:
Sun Nov 24, 2019 7:32 pm
Pastebėjimas: 2019 metų ruduo - tai metai, kai ilgiausiai musėkautai ir saracinėjos išbuvo šiltnamyje. Vakar viską sunešiau į rūsį, nes jau nėr noro dangstyti.
mozaika wrote:
Sun Nov 24, 2019 7:32 pm
Pastebėjimas: 2019 metų ruduo - tai metai, kai ilgiausiai musėkautai ir saracinėjos išbuvo šiltnamyje. Vakar viską sunešiau į rūsį, nes jau nėr noro dangstyti.
Vieni turi proto, o kiti neturi, ir viskas. /Mikė Pukuotukas/

User avatar
mozaika
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 538
Joined: Sun Oct 18, 2020 4:09 pm
Location: Kaunas (anapus upės)

Re: Jautrusis musėkautas (lot. Dionaea muscipula)

Post by mozaika »

Kaštonė wrote:
Fri Mar 20, 2020 6:28 pm
Naujokė iš anglų:
Dionaea akai ryu.jpg
Dionaea akai ryu.jpg (236.47 KiB) Viewed 1881 times
Urze wrote:
Fri Mar 20, 2020 7:13 pm
Ale kokie visi samanoti iš to užsakymo atėjo. Siūlau irgi apravėt didžiumą.
mozaika wrote:
Sat Mar 21, 2020 9:47 pm
Įdomu bus pažiūrėti, kiek šis klonas išlaikys savo būdinga raudonumą.

O aš lauksiu pačių ilgiausių "blakstienų" musėkautų pasaulyje :pray:
Dionaea PHALANX.JPG
Dionaea PHALANX.JPG (148.46 KiB) Viewed 1881 times
Urze wrote:
Mon Apr 27, 2020 12:33 pm
Niu, Mozaika, patarimo prašau - persodinti 'All red' į didesnį vazoną ar ne? Galiu ir kiek platesnį, ir aukštesnį parinkti. Nagai niežėt pradeda į jį žiūrint, jau aktyviai auga, žydėt ruošiasi. Jei vis tik persodinti, tai praskirstyti, kad tiek nesigrūstų, ar kuo mažiau judint šaknis?
PicsArt_04-27-01.24.53.jpg
PicsArt_04-27-01.24.53.jpg (181.78 KiB) Viewed 1881 times
mozaika wrote:
Mon Apr 27, 2020 8:30 pm
Niu, bet šiemet visai gražiai išlaikei :clap: .

Nepersodink, tegu tame pačiame auga. Vietos dar daug yra. Jeigu labai nori žydėjimo, tai mažins žiedynų skaičių. O jeigu labiau nori didelių gaudyklių - nugnybk visus žiedynus. Ir tuos juodulius nukarpyk iki sveikos vietos.
Urze wrote:
Mon Apr 27, 2020 8:50 pm
Visą žiemą praleido įstiklintam balkone su natūralia šviesa (šilta žiema buvo), tai ir gražus, nesuvargo. Kaip čia dabar užsikoduot, kad nebesinorėtų jo persodinti... Ačiū už patarimus.
Urze wrote:
Mon May 11, 2020 12:47 pm
Jei jau pirkti musėkautą Lietuvoj, tai tik iš Mozaikos. Šitokio gražumo ir aktyvaus augimo, kad miela žiūrėt. Iš prekybcentrio nusipirkus dažnai jie papiepę būna, padžiovinti, tik viena kita skrotelė. O čia mozaikinis 'All red' - skrotelės net kupa, gaudyklės tik žiojasi, žiedynus leidžia (jau 6 nuskabiau), viens per kitą verčiasi. Žodžiu, gyvenimas šitam vazone verda. O dar tik gegužės pradžia. Tai kas bus vasarą, kai augimas bus jau pagavęs pagreitį?
20200511_132519.jpg
20200511_132519.jpg (452.48 KiB) Viewed 1881 times
ricardas wrote:
Mon May 11, 2020 1:23 pm
Visiškai pritariu !!! Jeigu pirkti tai tik iš Mozaikos :thumbupleft:
Turiu ir aš all red , žinoma dar ne toks gražus kaip pas Jus Urze bet auga po truputi .
Kurioi vietoi laikote saviški ?
Maniškis šiltnami pusiau saulėtoi vietoi stovi , tai manau gal jam šiltnami perkaršta kad lėtokai auga ?
mozaika wrote:
Mon May 11, 2020 1:44 pm
Urze, tu turbūt aplink jį keliais šliaužioji su kažkokiais prisižadėjimais, kad taip kelia galvas aukštyn :lol:

Sakyčiau spalviškai neblogas klonas pateko. Ne visiems taip pasireiškia :think: .

Mano irgi dar šiltnamyje.
ricardas wrote:
Mon May 11, 2020 4:42 pm
Šiandien teks visus vabzdžiaėdžius tempti į namus, šalnas pranešė.
Mozaika, o jusiškis tai ohoho kaip spalvinasi , jeigu liginant su Urzės .
mozaika wrote:
Mon May 11, 2020 5:20 pm
ricardas wrote:
Mon May 11, 2020 4:42 pm
Mozaika, o jusiškis tai ohoho kaip spalvinasi , jeigu liginant su Urzės .
Juk rašiau, kad geri genai :D . Pastebėjau, jeigu po žiemos išlieka daug pigmentacijos, tai reiškia tas jau bus gerulis. Jau net ant visai mažiukų galima įžvelgti, kuris klonas perėmė geriausius genus, kuriam nepasisekė.

Bet jau esu anksčiau sakiusi, bet jau tikrai dabar įžvelgiau panašumų su saulašarių auginimu. Musėkautai irgi po trijų metų nori atsinaujinti. Jeigu leidžiama žydėti, augalas gali nunykti vien dėl to, kad atiduoda visą energiją kai brandina sėklas. Bet žydėjimas nesunaikina augalo (kaip yra sukurtas mitas), tik susilpnina jį, o kai pas mus vegetacija daug trumpesnė, dėl to ir žūsta arba sunkiai peržiemoja.
Kitas variantas, kai neleidžiama žydėti. Pliusai: didesnės gaudyklės, stipresnis augalas, geriau peržiemoja. Bet po trijų metų jie vis tiek pradeda daugintis :). Ties, svogūnėliu pastebėsite, pradės atsirasti daug mažų musėkaučiukų, krūvos. Tada pagrindinis augalas, labai susmulkėja, gaudyklės sumažėja, nes energiją atiduoda savo "mažyliams". Neleidžiam daugintis sėklomis, dauginasi kitaip ir vis tiek bus laikas kada bus neišvaizdus :).
ricardas wrote:
Mon May 11, 2020 6:17 pm
Ačiū Mozaika už gerą informacija- patarimą :thumbupleft:
O kad maniškis spalvinasi tai tik pasigirti norėjau [Geda2]
Urze wrote:
Mon May 11, 2020 7:03 pm
Jis tiesiog džiaugiasi pas mane augdamas. [Mmm] Laikau įstiklintam balkone ant pietinės palangės, tai gauna pačią ryškiausią dienos šviesą. Įstatytas į baltą lovelį su vandens balute, lovelis užstoja vazoną nuo saulės kaitinimo. Ir dienomis būna šalia pravertas langas, tai vėjukas pučia per lapus. Dar kartais pagaunu kokį vabzdį ir pašeriu, nes pats mažai pasigauna.
mozaika wrote:
Sun Jul 05, 2020 9:05 pm
Viena iš priežasčių gali būti virintas vanduo. Reikėjo kelis kartus per popierių perfiltruoti, kad kuo mažiau kalkių patektų. Aš net lietaus vandenį tuklėms pravalau, kad kuo mažiau gyvių ir ir pašalinių dalių patektų.

Na bet vis tiek manęs neklausoma dėl maitinimo :twisted: . Dabar musėkautą reiktų laikyti ant dietos. Primaitinai iki kaklo, dabar tinginiaus ir jam nė motais kažką daryti dėl savo gerbuvio. Gi pagalvokime, jeigu jums sugrūsto ant karto makdaškės kokius 5 Big mac'us. Kokia būtų savijautą?
O juk musėkautas ir prigimties nuolat yra ant dietos. Viena, dvi musės per mėnesį per akis. Kol dabar dirba gaudyklės ir procesas vyksta viršutinėje dalyje, musėkautas primirš šaknyną. Jeigu bus profilaktiškai taikoma dieta, rudeniop susitvarkys šaknynas ir lapų masė ;) .
mozaika wrote:
Sun Jul 05, 2020 9:28 pm
Kaip skiriasi 'All red' formos gaudyklės. Šių metinis pliusas, kad dauguma raudonos o kai kurios bordo. Spėju, kad tiko ir patiko žiemojimas ir tolygus pavasaris. Tik nėr to dalyko, kad absoliučiai visos būtų bordo.

Su gelsvais pakraščiukais.
IMG_7558.JPG
IMG_7558.JPG (267.2 KiB) Viewed 1881 times

Mažylis, kuris atsiliko savo augimu, bet super nusidažęs. Bus įdomu stebėti ar kitais metais bus toks raudonas, ar dalis jo gaudyklių turės ir gelsvaus pigmento.
IMG_7557.JPG
IMG_7557.JPG (212.99 KiB) Viewed 1881 times
Tas pats 'All red', bet pakraščiukai žalsvi.
IMG_7556.JPG
IMG_7556.JPG (263.48 KiB) Viewed 1881 times
IMG_7539.JPG
IMG_7539.JPG (228.92 KiB) Viewed 1881 times
mozaika wrote:
Sun Jul 05, 2020 9:31 pm
Be nuostolių neapseita. Per karščius pašuto viduriukas, bet nepergyvenu :).
IMG_7560.JPG
IMG_7560.JPG (281.03 KiB) Viewed 1881 times

Kitame vazone nuostolių nesimato.
IMG_7559.JPG
IMG_7559.JPG (269.56 KiB) Viewed 1881 times

Šiemet persodinti tiesia delniukus.
IMG_7542.JPG
IMG_7542.JPG (266.82 KiB) Viewed 1881 times
ricardas wrote:
Sun Jul 05, 2020 10:06 pm
Mozaika, ohoho kokia musėkautu plantacija :w00t:
Apie lietaus vandens filtravima, žiemai ir šiuo metu orchidariumo laistymui naudoju filtruota vandeni ty, paimu akvariumini siurbliuką ant jo užmaunu tankią kempinę- filtrą ir pilu į 5 litrų bambalius ir nešu į vėsų rusį. Vanduo išsilaiko iki pavasario , jokio rugimo , jokių drumzlių. Yra vanduo išsilaikes ir du metus.
Urze, Virintas vanduo, vandeni užvirinus ir pavirus keleta minučių supilamas pvz į kibirą ir palaikoma kokias dvi paras, tada atsargei su šlangute nusiurbiama du trečdaliai vandens, likusi vandenį išpilama.
mozaika wrote:
Sun Jul 05, 2020 10:13 pm
Pas mane bambaliuose gal kokių dviejų metų lietaus vanduo ir jokių kvapų ar pakitimų. Praeita žiema buvo dėkinga ir nereikėjo atsargų naudoti.
Urze wrote:
Sun Jul 05, 2020 10:17 pm
Ačiū, mozaika, už naudingas įžvalgas. Reik keist vandenį tada ir tiek neužšert.
Urze wrote:
Mon Aug 24, 2020 2:47 pm
Persodinau 'All red' panaudodama šaknidinimo miltelius, bo jau visai nuskurdo. Radau augančių naujų šaknų, o visos senosios sunykusios. Jau apie 1,5 mėnesio naudoju ežerų, upių arba lietaus vandenį ir noriu tikėti, kad tos naujos šaknys dėl geresnio vandens pradėjo augti. Substratui naudojau aukštapelkės durpes, kiminus, smulkų keramzitą ir molinį kačių kraiką (dėl šito komponento tinkamumo kiek abejoju :think: ). Dabar reik tikėtis, kad ligi orų atšalimo spės prigyt.
Vieni turi proto, o kiti neturi, ir viskas. /Mikė Pukuotukas/

Post Reply

Return to “Vabzdžiaėdžiai augalai”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests