Phalaenopsis schilleriana

Doritis, Paraphalaenopsis, Kingidium ir kt. rūšys bei hibridai

Moderators: Urze, EvaJa, Ramsis, Šilingė, mozaika

Post Reply
User avatar
Šilingė
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 475
Joined: Sun Oct 18, 2020 4:03 pm
Location: Vosyliukai - Vilnius

Phalaenopsis schilleriana

Post by Šilingė »

Olivija wrote:
Sat Nov 06, 2010 7:32 pm
P.schilleriana pirmąsyk papuolė į Europą iš Manilos 1859m dėka orchidėjų gerbėjo Šilerio, vokiečių konsulo iš Hamburgo. 1858m. Šileris nusipirko 30orchidėjų iš Marijaus Porte, orchidėjų rinkėjo, dirbusio Lindeno firmai. Iš visos šios kolekcijos išgyveno vienintelis falenopsis.. Bendrai pirmąsyk P.schilleriana buvo paminėtas anksčiau, dar 1856m aprašant Briuselyje Lindeno kolekcijas, vienas augalas gali būti atpažintas kaip P.schilleriana. Į Angliją P.schilleriana pakliuvo tik 1862m :arrow: tuo metu Europoje už nežydintį Šilerio falenopsį buvo prašoma 100 ginėjų.. Populiarumo šis falenopsis neprarado lig šiol...

Tai santykinai didelis monopodinis epifitinis augalas iš Filipinų salyno (0-450m virš jūros lygio), natūraliai gamtoje augantis tropinių medžių viršūnėse. Dėka maskuojančios lapų spalvos ir augimo vietos, nežydinčių augalų gamoje praktiškai neįmanoma pastebėti.
Augalui reikia vidutiniškai daug šilumos(+18+30, trumpai minimali +16), daug drėgmės (min 60proc, geriau ~80proc), gero vėdinimo, tolygaus laistymo ir tręšimo visus metus. Kai kurie augintojai rekomenduoja, atkuriant natūralias gamtines sąlygas, privaloma tvarka šiam falenopsiui visada sudaryt apie 4 laipsnių dienos/nakties temperatūrų skirtumą.
Sidabriškai išmarginti P.schilleriana lapai užauga iki 22-45cm ilgio ir 10cm pločio.Lapų apačia ryški violetiniai-bordo. Suaugęs augalas jų turi daug, ne mažiau 4-5. Tinkamai auginamas , gali žydėti betkuriuo metu bet dažniausia žiedyną suformuoja pavasariop, vasario -gegužės mėn. Natūraliai svyrantis besišakojantis žiedstiebis gali siekti 1m ir pražyst iki 250vnt grakščių, rožinių, iki 8-9cm skersmens kartais kvepiančių žiedų, kurie išsiskleidžia beveik visi vienu metu. ( :poke: tai bent vaizdelis turėtų būti :shock: :shock: ). Yra rekomendacijų po žydėjimo nukirpt žiedstiebį iki pat apačios, kiti teigia, kad galima sulaukt papildomų žiedų iš neišnaudotų miegančių pumpurų.

Jei P.schilleriana neužtikrinama pakankama aplinkos drėgmė, augalas gali sustoti augęs. Ypač tai taikytina jauniems augalams. Apie netinkamas laikymo sąlygas pirmiausia signalizuoja lapų dėmėtumas ir spalva - jie blykšta, raštas gali visai išnykti. Būtina naudotis taisykle - kuo aukštesnė temperatūra, tuo didesnė aplinkos drėgmė.

Kai kurie augintojai teigia, kad Šilerio falenopsis geriau auga ant blokų - šiuo atveju privaloma rišant padėt kiminų pagalvėlę, blokus laistyt kiekvieną rytą. Pasirenkant bloką, reikia įvertint, kad augalas augs didelis ir gali užsiaugint didelę ilgų šaknų masę.

Auginant vazonuose rekomenduojama naudot stambios frakcijos pušies žievę pridedant dalį tokios pačios frakcijos medžio anglies - tai užtikrins gerą oro cirkuliaciją aplink šaknis. Tarp laistymų substratas turi pradžiūti, bet neišdžiūti visiškai.


Šioje nuorodoje galima pažiūrėt, kokie hibridai buvo išvesti, naudojant Šilerio falenopsį (sin. P. curnowiana, P. vestalis)

http://www.phals.net/schilleriana/index_e.html
Olivija wrote:
Sat Nov 06, 2010 8:26 pm
:oops: kol surinkau viską, ką ir jums surašiau, išsprendžiau ir savo "sanatorijos paciento" diagnozę... :thumbupleft: (off topic :poke: :poke: siūlau ir kitiems pabandyt taip spręst "augalines problemas" :lol: )

vnž, yra toks P.schilleriana, kuris vieną lapą užaugina, kitą numeta... per keletą mėnesių mes su juo susitarėm, kad bent jau nauji lapai bus gražiai raštuoti, o toliau ... :think: matysim :)
Šilingė wrote:
Fri Dec 02, 2011 7:48 am
Taaaip... Kūdikutis vis dar kankinasi su žiedstiebiu :geek: Iš trijų sukrautų pumpurų, panašu, vienas dar gyvybingas, o du jau kaput :? Arba pašaldžiau vėdindama virtuvę, arba žiemos diagnozė - tamsu :no:

Ir noriu pasidalinti įdomiu faktu, surastu beskaitinėjant kitų šalių orchimaniakų forumus :w00t:
Phal. schilleriana ir Phal. stuartiana „moka“ dar vieną dauginimosi būdą :arrow: naujus ūglius išsiauginti tiesiog ant šaknų O.o Su įsišaknijančiais ūgliais (keiki) susidūrę esame tikrai ne vienas, žinome/matėme ūglius, išleistus iš stiebo (prie pat mamytės), o va čia man buvo naujiena :roll:

http://www.bigleaforchids.com/coppermin ... loseup.JPG

Ypač taip daugintis linkę ant žievės blokų auginami augalai.
Nuotraukose čia Phal. stuartiana, šileriukų irgi mačiau, bet šitos nuotraukos aiškiau rodo situaciją O.o
Urze wrote:
Fri Dec 02, 2011 9:28 am
Šilingė wrote:Phal. schilleriana ir Phal. stuartiana „moka“ dar vieną dauginimosi būdą :arrow: naujus ūglius išsiauginti tiesiog ant šaknų.
Aš irgi neseniai radau vienam forume parašyta, kad ne tik šitos dvi rūšys, bet ir Phalaenopsis sanderiana bei Phalaenopsis philippinensis gali taip daugintis. Be galo įdomu. :shock:
Šilinge, o vertėjo leisti kūdikiui augintis žiedyną? Kaip užtikrinti, kad jam čia nebūtų pirmas ir paskutinis žydėjimas? Kaip suprantu, Taviškis masės daug neturi.
Rifas wrote:
Sat Jan 19, 2013 8:42 pm
Ilgą laiką žiedynstiebis buvo horizontalus, tačiau dabar jau svyra žemyn.
Žiedynstiebis auga jau penkis mėnesius .......
phalaenopsis schilleriana.jpg
phalaenopsis schilleriana.jpg (173.41 KiB) Viewed 1407 times
Rifas wrote:
Fri Jan 25, 2013 8:09 pm
Urze wrote: Kaip dabar laikai?
Laikau labai paprastai - pakabintas ant pakabos, apie pusmetris nuo pietvakarinio lango, drėgmės namuose mažokai (nors niekad nematavau :oops: ), mirkau kas savaitę. Blogiausia, manau, kad namie nelabai šilta - iki 20.
Nežinau, ar augalui drėgmės, ar šilumos trūksta, ar žiedynas jėgas taip siurbia, bet lapai ne visuomet man patinka. Negaliu pasakyti, kad skudurėliai, bet kai kuriais laikotarpiais norėtųsi daugiau stangrumo. Toks jausmas, kad pamirkius lapai labiau atsigauna, o į savaitės pabaigą vėl pasilpsta. Tačiau bijau pernelyg užmirkyti. Tuo tarpu žiedynui (bent jau kol kas) priekaištų neturiu.
Gal kas kokių patarimų ?
Rifas wrote:
Tue Mar 05, 2013 6:27 pm
balina wrote:Rifai, labai gražu :)
Jei galėsi įdėk viso augalo foto kada - įdomu kaip ten nusviro tas žiedynas.
Bandau įdėt bendrą vaizdą - ryškumo nerasta [Geda2]
DSC_0815.JPG
DSC_0815.JPG (175.89 KiB) Viewed 1407 times
migles wrote:
Sat Feb 22, 2014 2:47 pm
Nužydėjo mano phal.schilleriana. Kaip manote, ar palikti abu žiedstiebius, ar patrumpinti, ar visai pašalinti ? Kolkas žali, nedžiūsta.
Ramsis wrote:
Sat Feb 22, 2014 6:42 pm
Palik.
Dalytė wrote:
Sun Apr 12, 2015 9:11 pm
Man labai gražu, kai nuotraukose rodo lapais žemyn kabančius ir žydinčius P.schilleriana. Rūšinio šio falenopsio neturiu, bet porą rožinių dryžuotalapių turiu: vienas neįtartinas hibridukas ir vienas įtariamas P.veitchiana :) abu taip ir pakabinau! tinkleliu medžiams aprišti apdengiau vazono viršų - nebyra žievelės, o plastikinio kablio kojeles surišau po vazonu ir štai laikiklis apverstam vazonui. Nusižiūrėkit kam patiko :) :)
zemuoge wrote:
Mon Jan 30, 2017 4:58 pm
Phalaenopsis schilleriana Pink butterfly

Tai bus pirmasis jo žydėjimas. Žiedyna augino visą rudenį-žiemą.
Iki žiedyno išleidimo stovėjo rytinėj pusėj po stikliniu gaubtu, kai pasirodė žiedynas, perkėliau į pietinę pusę ( be gaubto).
Ilgai nepastebėjau, kad žiedynas ištįso, ir augina pumpurus, tuomet gavo papildomo apšvietimo ( nelabai ryškaus, nes atstumas nuo lempos nemažas). Tiesą sakant, nesitikėjau, kad sėkmingai išaugins, bet, rodos, tuoj ir išsiskleis :)

ImageImage
zemuoge wrote:
Mon Feb 27, 2017 10:20 pm
Phalaenopsis schilleriana Pink butterfly išskleidė abu pumpurus

ImageImage
Slogaa wrote:
Sun Oct 28, 2018 11:39 am
Rifas wrote:
Sun Jan 15, 2017 10:23 am
Dviejų žiedynų mano augalas turbūt niekada neturės, o žiedelių skaičius kasmet po kelis didėja ir žydi beveik kaip laikrodukas :-)
Siu metu vasara savo Shileri Rifas perleido man. Pakeiciau viska: vazona, substrata ir net auginimo lokacija! Dabar auga seramyje, molinuke. Vasara nuo tu visu kelioniu, karsciu ir visokiu pakitimu numete pora lapu. Ir stai, kadangi dabar falenopsiu zydejimo laikas - pristatau jums DU ziedynus.

Gal Shilleriui patiko, jog sugryzo i savo gimtine?
IMG_20181028_103311.jpg
IMG_20181028_103311.jpg (5.38 MiB) Viewed 1407 times
Slogaa wrote:
Sun Dec 02, 2018 3:38 pm
Su kiekviena savaite Shilleris vis labiau panaseja i vora!
Sunku, zinoma, suvaldyt pacia saka, kad zydejimo metu visi ziedai butu atsisuke i viena puse.
IMG_20181202_143058.jpg
IMG_20181202_143058.jpg (1.64 MiB) Viewed 1407 times
Slogaa wrote:
Mon Dec 03, 2018 6:51 pm
Tai vat kad, tenka ji statyt ant tokios palanges, kur saule kampu, nes kitaip tie ragai remiasi i langa. O is jo nugaros - irgi langai. Tiesa, siauriniai, bet panasu kad tas antras uglys labiau linksta i siaure nei ten kur reiktu. Net nezinau kaip suvaldyt tiek stiebu!?
balka wrote:
Tue Dec 04, 2018 9:03 pm
Pridėsiu ir aš saviškį. Pirktas prieš kažkiek metų iš Rasos ir po to ne visai sėkmingai augintas tradicinių būdu. Šiais metais vasaros pradžioje kaip ir visi kiti persikėlė į S/H. Sureagavo puikiai, šaknų kiekis padidėjo kartais. Ir štai prašom - augalo padėka už tai :)
20181204_201837.jpg
20181204_201837.jpg (139.17 KiB) Viewed 1407 times
Urze wrote:
Tue Dec 04, 2018 9:09 pm
Balka, liuks! Gražu tie šakoti stiebai.
Slogaa, o nebūtų galima jo ant kokios taburetės ar stalo šalia lango pastatyti ir ragus nukreipt į langą? Tada žiedai suktųsi, kur daugiau šviesos, taigi į langą, ir būtų visi viena kryptim pasisukę.
Slogaa wrote:
Fri Dec 07, 2018 2:09 pm
Balka - kiek ziedu siuo metu suskaiciuojat? Jei gerai iziuriu du ziedkociai? Jei kalbam apie ta pacia Rasa - tai va, kaip puikiai jos Sileriai pas kitus krauna ziedus!

Urze - pastaciau ji ant lyginimo lentos pries langa. Bet problema kad kambary dviejose sienose langai. Siauriniai ir vakariniai. Stovi tiesiai pries vakarinius bet tie siauriniai man neduoda ramybes.
Slogaa wrote:
Tue Jan 15, 2019 3:40 pm
balka - kaip jūsų Šileris gyvena? Ar jau pradėjo skleistis?

Mano jau antra diena pradeda viskas sproginėt po truputį.

Primena kažkokią sakurą. Ir išties.. mane labai nustebino, galvojau, kad šilerio žiedai labai dideli. [Geda2] O pasirodo... visiems išvedinėjamiems hibridams jis naudojamas tik dėl savo spalvos ir formų... hibridiniai dydžiai iš kitų atkeliavę.
Tikrai, žiedo dydis man buvo siurprizas.
shileris.jpg
shileris.jpg (53.03 KiB) Viewed 1407 times
balka wrote:
Thu Jan 17, 2019 8:43 pm
Mano jau ir peržydėjo. Deja iš krūvos užmegztų žiedų pražydo tik 5. Kiti nukrito :/
Schilleris.jpg
Schilleris.jpg (435.64 KiB) Viewed 1407 times
Pikta teta AKINIAI_
Jei uždėsi tu gerai brūkšnį, nosinę, varnelę, džiaugsimės visi labai, tiesim lietuvybei kelią!
Taigi eikš, valgyk duoną su džiaugsmu ir gerk vyną linksma širdimi, nes Dievas jau seniai patvirtino, ką darai (Koh 9:7)

User avatar
Šilingė
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 475
Joined: Sun Oct 18, 2020 4:03 pm
Location: Vosyliukai - Vilnius

Re: Phalaenopsis schilleriana

Post by Šilingė »

Slogaa wrote:
Sun Feb 10, 2019 8:27 pm
Na, ne visai ispildyti mano lukesciai - pumpuru sukrauta 39 buvo. Taciau del neaiskiu priezasciu trecdalis buvo nudziovintas. Ir sunku pasakyti kas atsitiko - ar del to kad palaisciau, ar del to kad ekspozicijai pakeista vieta. :doh:

Ir taip ir zinojau, kad nesugebesiu suvaldyt tokios kekes, kad visi ziedai butu atsisuke i viena puse. Tad zinoma nufotografuoti irgi sudetinga.

Na, bet tikras drugeliu skraidymas!
IMG_20190210_144953_154.jpg
IMG_20190210_144953_154.jpg (105.76 KiB) Viewed 1406 times
IMG_20190210_144953_153.jpg
IMG_20190210_144953_153.jpg (81.03 KiB) Viewed 1406 times
IMG_20190210_144953_151.jpg
IMG_20190210_144953_151.jpg (161.86 KiB) Viewed 1406 times
IMG_20190210_144953_149.jpg
IMG_20190210_144953_149.jpg (178.16 KiB) Viewed 1406 times
IMG_20190210_144953_148.jpg
IMG_20190210_144953_148.jpg (111.26 KiB) Viewed 1406 times
Slogaa wrote:
Sun Jan 12, 2020 5:43 pm
Šių metų derlius kiek kitoks.
1. Tik vienas žiedkotis.
2. Tačiau visi pumpurai ir žiedai vietoj - kiek buvo, tiek pražydo (pražys - tikiuosi). Eigoje nieko nepamesta.


Kažkoks liūdnokas tas šileris - kiekvienas lapas užauga mažesnis. Lapai nebe tokie dryžuoti kaip anksčiau. Gal kas nors žinot, kas įtakoja lapų dryžuotumą. Kaip ir negaliu skųstis nes jo augimo sezono metu kraustėmės ir jis daug laiko gyveno be normalios šviesos ir vandenuko. Galvojau kad iš vis nežydės. Bandysim situacija pagerint šiuo augimo sezonu. Bet dryžuotumo išnykimas tai nefaina :/
Na ir žinoma jo žiedų atsilenkimas atgal tai kažkoks nerealus yra. Vos pumpuras išsiskleidė - visi žiedlapiai susivaro atgal. Nesisuka, nesigarankštija, bet it strėlė šauna atgal. Po kiek laiko šiek tiek sugrįžta atgal. Bet neperdaugiausiai. Gal gi visgi... Nuo kokios drėgmės priklauso? Ar vis gi nuo klono?


Beje, akcentuoju - praitais metais jis man nubarstė pumpurus. Šiais - ne. Skirtumas - nebuvo perneštas į kitą vietą pumpuravimosi metu.
received_471089860488165.jpeg
received_471089860488165.jpeg (289.51 KiB) Viewed 1406 times
received_1254429354763295.jpeg
received_1254429354763295.jpeg (271.76 KiB) Viewed 1406 times
Urze wrote:
Sun Jan 12, 2020 9:35 pm
Slogaa, pamenu, kad po lempa jį arti buvai pastačiusi. Ar ten ir stovėjo kurį laiką ir naujus trumpesnius lapus auginosi? Nes šiaip orchidėjos auginasi trumpesnius lapus dėl dviejų priežasčių:
- kai per silpnos užauginti didesnius lapus (per mažai ar iš vis nėra šaknų, ligos, kenkėjai);
- kai stiprus apšvietimas (tada joms tiesiog nereikia didelių lapų, nes ir mažesnis lapas atlieka tokį patį fotosintezės kiekį ir jos tiesiog pataupo resursus neaugindamos didesnių; esant per menkam apšvietimui, vyksta priešingas procesas - augina didesnius, ilgesnius lapus).

Tai pasvarstyk, gal kuris variantas Taviškiam falenopsiui tinka? Pagalvojus apie tą artumą prie lempos, aš spėčiau, kad gal antrasis variantas? Gal margalapiai augdami per šviesiai ir savo margumą praranda? Reiktų internete paieškot informacijos. Paskaityk dar pačią pirmą šios temos žinutę, gal ten bus už ko užsikabinti.

O kad atlenkia atgal žiedlapius, tai greičiausiai klonas toks. Nesgi Rifas ir Tu tikriausiai visvien skirtingai laistote, o pas abi augdamas vienodai atsilenkinėja.
Slogaa wrote:
Mon Jan 13, 2020 2:15 pm
Urze, labai gera informacija!! Deje, bet nei vienas iš tavo pateiktų variantų man netinka ir tuoj paaiškinsiu kodėl. Pusmetį Šileris stovėjo užkištas dėžėse šiauriniame kambaryje. Tad pagal tavo teorija - turėjo lapai tik tyst, o ne mažėt. Kas liečia pirmą varinatą - Šileris neturi nei kenkėjų, nėr seniai persodintas - šaknys super kondicijos, jų ten belenkokia raizgalynė, tokią kokią gavau iš Rifo, o ir naujų prisiauginęs.
Po lempa jis atsidūrė apytiksliai prieš mėnesį, kai tik pradėjo leist žiedstiebį. Abu paskutiniai lapai buvo užauginti be lempos, nes stovėjo ant šiaurinės palangės.
Mano vienintėlis įtarimas, kodėl jo reikalai paprastėjo - tai būtent šviesa ir mano sąlygų keitaliojimas jo augimo sezone. Nors ir falenopsiai turi būt prie "blankaus apšvietimo" bet mano manymu - pavasarį ir rudenį ir žiemą turi stovėt po lempom, arba ant pietinės palangės (gal pavasarį su pietine palange negerai). O vasarą ir pavasario gale gali stovėt ant šiaurinės palangės. Kažkodėl man nuojauta kužda, kad jam ir šviesos per mažai buvo, dėl to ne tik mažesnius lapus augino, bet ir prarado savo dryžuotumą.
Vienas iš geresnių pastebėjimu su falenopsiu ir šviesa tai buvo jo auginamas žiedynas, kuris augo taip tiesiai į lempą, kad maniau susidegins negyvai. Ten nuo galingiausios lempos ir jo žiedų gal... max penkioliką cm? Žiedam nieko. :lol:
Slogaa wrote:
Mon Jan 13, 2020 2:28 pm
Jei P.schilleriana neužtikrinama pakankama aplinkos drėgmė, augalas gali sustoti augęs. Ypač tai taikytina jauniems augalams. Apie netinkamas laikymo sąlygas pirmiausia signalizuoja lapų dėmėtumas ir spalva - jie blykšta, raštas gali visai išnykti. Būtina naudotis taisykle - kuo aukštesnė temperatūra, tuo didesnė aplinkos drėgmė.

O štai ir mano atsakymas iš pirmos žinutės. Jam tikrai gali trūkt drėgmės. Ir ne tik drėgmės pačiam ore, bet ir šiaip, vazone. Aš jį tikrai per mažai laistau - nes visada galvodavau, kad jį reikia augint kaip kokį hibridą - su padžiovinimais. O pasirodo, jam iš vis nerekomenduotina pradžiūt. Tręšt aš akivaizdžiai irgi netręšiau augimo metu tiek, kiek rekomenduotina. Viskas aišku, kokius pakeitimus ir išvadas pasidarysiu sekančiame auginimo sezone. [taip.gif]
Slogaa wrote:
Sun Feb 02, 2020 5:21 pm
Pasigirsiu ne tik FB, bet ir čia.

Vakar OSGB schilleriana "paėmė" trečią vietą savo kategorijoj/klasėje.
IMG_20200201_134958.jpg
IMG_20200201_134958.jpg (3.08 MiB) Viewed 1406 times
IMG_20200201_171958_2.jpg
IMG_20200201_171958_2.jpg (3.79 MiB) Viewed 1406 times
Slogaa wrote:
Sun Feb 02, 2020 5:22 pm
Kalbėjau su teisėjais, sakė, kad jos atsilenkę atgal žiedai tai tik klono sąvybė, kurios niekaip nepakeisi. Ir arba reikia mylėti tokią kokia ji yra, arba ieškot kito varianto.
Slogaa wrote:
Tue Feb 04, 2020 3:34 pm
Šilerianą pardaviau kolekcininkui į Ispaniją už nepadoriai didelę sumą - 42 svarus. O pati laukiu kitos šilerianos iš Olandijos.. Bandysim gi su tais žiedlapiais kovoti.
Slogaa wrote:
Fri Feb 21, 2020 2:23 pm
Atvažiavo minėta Schilleriana iš Olandijos. Bet tokia jau taškuota, kad net pradedu mąstyt - nebus sumaišyta su kokia nors stiurtiana?
received_2775392895831197.jpeg
received_2775392895831197.jpeg (138.52 KiB) Viewed 1406 times
MrGreen wrote:
Fri Feb 21, 2020 8:07 pm
Teks laukti žiedų, lapų margumas, kaip ir žiedų ypatybės labai nuo konkretaus klono prillauso. Labai gražūs lapai beje :)
Pikta teta AKINIAI_
Jei uždėsi tu gerai brūkšnį, nosinę, varnelę, džiaugsimės visi labai, tiesim lietuvybei kelią!
Taigi eikš, valgyk duoną su džiaugsmu ir gerk vyną linksma širdimi, nes Dievas jau seniai patvirtino, ką darai (Koh 9:7)

Post Reply

Return to “Falenopsio (Phalaenopsis) grupė”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests