Bletilla striata 2021

Pleione, Calanthe, Bletilla ir kt. rūšys bei hibridai

Moderators: Urze, EvaJa, Ramsis, Šilingė, mozaika

Kaa
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 608
Joined: Sun Oct 18, 2020 4:07 pm

Bletilla striata 2021

Post by Kaa »

na čia paklausiu, matau ne vienai man prireikė iš Lidlo bletillų :)
tai kaip dabar geriau, gal dar nesodinti ir gali pabūti stiklintame balkone, ten apie +8
man neaišku dėl to kad kaip jos važiavo, ar jau pabuvo šilumoje tai ir man į kambarį geriau nešt? yra žalių ūgliukų

User avatar
Tina
Posts: 334
Joined: Wed Oct 21, 2020 6:21 pm
Location: Kauno raj.

Re: Bletilla striata

Post by Tina »

Aš savo šiandien pasodinau. Kažin vasarą jas galima perkelt į gėlyną lauke? Tada prieš šalčius iškast ir šaldytuvan. Dar neskaičiau temos, bet būtinai tą padarysiu. Taip pat, kas turit žurnalus, tai 2012 m. Nr. 2 (8) 11 psl. yra Igno straipsnis. Pas mane irgi jau atverstas, eisiu dabar prieš miegą skaityt :)

User avatar
Ričardas
Posts: 799
Joined: Wed Oct 21, 2020 3:02 pm
Location: Klaipėdos raj.

Re: Bletilla striata

Post by Ričardas »

Sveiki.
Kaip pas Jus Bletillos laikosi , ar jau pabudo ?
Maniškės žiemojo rusije su vazonais , šaldituve plikom saknim nepasiteisino man.
Šiandien apžiurėjau, nosiukų nesimato bet kelios givos šaknys virš substrato pamačiau su žaliais galiukais.
Prisirinkau kurmiarausio žemių , tai pilnai nepersodinsiu o tik nukrapštisiu nuo paviršiaus kiek galima daugiau žemių ir užbersiu kurmiarausio žemių .

Kaa
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 608
Joined: Sun Oct 18, 2020 4:07 pm

Re: Bletilla striata

Post by Kaa »

Mano šviežiai pasodintos tai jau balkone, šian ten ypač saulėta ir gražu nosiukai lenda

User avatar
Tina
Posts: 334
Joined: Wed Oct 21, 2020 6:21 pm
Location: Kauno raj.

Re: Bletilla striata

Post by Tina »

Lenda visų trijų naujai pirktų nosiukai. Pasodintos. Vasarai planuoju iškelt į gėlyną. O jūs?

User avatar
Ričardas
Posts: 799
Joined: Wed Oct 21, 2020 3:02 pm
Location: Klaipėdos raj.

Re: Bletilla striata

Post by Ričardas »

Tina wrote:
Wed Mar 03, 2021 3:59 pm
Lenda visų trijų naujai pirktų nosiukai. Pasodintos. Vasarai planuoju iškelt į gėlyną. O jūs?
Į gėliną ne sodinsiu, tegul auga vazone.
Jau pripiliau į vieną vazoną žemių o kita teko pilnai persodinti, nes labai silpnas . Nors abu apžiurėjau bet auga tik šaknys , tai laikisiu kambari vėsioi vietoi .

User avatar
Tina
Posts: 334
Joined: Wed Oct 21, 2020 6:21 pm
Location: Kauno raj.

Re: Bletilla striata

Post by Tina »

Aš sodinsiu vien dėl to, kad pats augalas išvešėtų ir sustiprėtų per augimo sezoną.

User avatar
MrGreen
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 3252
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:48 am

Re: Bletilla striata

Post by MrGreen »

Mano dar rūsyje stovi (vazonuose), bet savaitgalį nešiu jau į šiltnamį, lauke jos gali gerai augti, bet bėda jei palieki per žiemą, peržiemoja, bet gali papūti arba vėlai prabunda jeigu vėlyvas pavasaris ir paskui nebežydi. Jei ankstyvas pavasaris ir vėlyva žiema tai visai gerai auga lauke.
dar pamąstymui, vazoną rudenį galima į balkoną ar šilnamį įnešti, taip bus pratęsta vegetacija daug ilgiau nei lauke, net ir rudenį iškasant gumbus.

User avatar
Tina
Posts: 334
Joined: Wed Oct 21, 2020 6:21 pm
Location: Kauno raj.

Re: Bletilla striata

Post by Tina »

MrGreen, jus moliniuose auginat? Kokio dydžio ir kiek gumbelių į vieną talpinat? Pas mane taip pat yra šiltnamis, vėsus (nešildomas) garažas žiemojimui. Tai būtų galima ir be iškasinėjimo streso išsiversti. Nors man akyse stovi skirtumas tarp augalų augančių žemėje lauke ir vazone tam pačiam lauke. Žemėj net beviltiškiausi atsigauna ir išgražėja.

Aš aplamai esu natūralaus auginimo fanatikas. Vasaros metu pas mane tik phalaenopsiai neišsikrausto į lauką. Nuo kuo ankstesnio pavasario iki kuo vėlesnio rudens sugaudom visus saulės spindulius, lietaus lašus ir vėjo gūsius. Tai vitaminų vitaminai augalams. Net ne šiltnamy, o po giedru dangum :) Gal kas ir sukioja pirštą prie smilkinio, bet aš matau viso to rezultatą - kokie augalai tampa pabuvę namuos per žiemą ir kokius parsinešu po sezono namo.

User avatar
MrGreen
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 3252
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:48 am

Re: Bletilla striata

Post by MrGreen »

Bletilas dabar auginu plokščiuose plastikiniuose vazonuose, jie apie 8-10 cm aukščio ir apie 20 ar 25+ cm diametro. Viskas priklauso nuo augalo dydžio, dažniausiai vienas gumbas per vazoną eina arba trys mažesni viename vaozne. Tiesa pasakius bandžiau visaip auginti ir lauke paliekant per žiemą, nepasiteisino, nes jei žiema šalta ir šlapia - nieko gero, augalas visą vasarą gaivaliojasi. Bandžiau iškasinėti gumbus ir laikyti vėsiai per žiemą šaldytuve/rūsyje, kaip ir viskas gerai. šiemet paliksiu tame pačiame substrate nepersodinėsiu, žiūrėsim kaip seksis su jais.

Be abejonės lauke auglai atsigauna, nėra ir ko lyginti su auginimu namie. Temperatūros skirtumas dienos/nakties metu, naturalus apšvietimas, oro drėgmė, viskas susideda ir tie augalai atsigauna po žiemojimo namuose :) O kas dėl šiltnamio tai pas mane jis labiau kaip apsauga nuo lietaus ir šalto oro pavasarį ir rudenį (+apsauga nuo šalnų), nes beveik visą sezoną būna pravertos (visą parą) ir durys ir langas atviras.

User avatar
Tina
Posts: 334
Joined: Wed Oct 21, 2020 6:21 pm
Location: Kauno raj.

Re: Bletilla striata

Post by Tina »

Mano šiltnamis per karštas orchidėjoms... O vėsus šiltnamis turi ir pranašumų prieš lauką tam tikrais atvejais - netikėtos šalnos, audros (krušos) ir paukščiai, kuriems rūpi lesti smulkesnius augalus nuo blokų. Visa kita galiu įvardyti tik kaip labai labai gerai. Kalbant apie vazonėlius, augdami žemėje augalai visados gaus daugiau maisto medžiagų, geriau vystysis šaknys ir pats augalas. Bet, aišku, iškasant patiriamas stresas. Tad bletillų atveju būtų netgi įdomu atlikti detalų auginimo ekspereimentą skirtingomis sąlygomis. Mr Green liko išbandyti paskutinį variantą. Bus įdomu :)

User avatar
Ričardas
Posts: 799
Joined: Wed Oct 21, 2020 3:02 pm
Location: Klaipėdos raj.

Re: Bletilla striata

Post by Ričardas »

Dabar pagalvojau. Pradėkim nuo to, pasodinta lauke į žemę, augalas augs iki maždaug rudens o kai lapai pradės gelsti reikės sumažinti laistymą bet rudeni dažnai lija tai teks kažkaip dengti netik augalą bet ir aplink gerą plotą kad butu augalui sausiau . Manau kad ne logiška . Toliau, artinasi žiema, teks augalą iškasti , na čia ne bėda, iškasam ir kaip kam geriau, dedam į šaldituvą arba nešam į rusį . Ateina pavasaris , pradeda augalas augti o lauke dar šalta į žemę sodinti, nu ka, sodinam į vazoną , gerai jeigu vazone sužydės bet po žydėjimo vėl traukti ir sodinti į žemę , minusas !!! Augalas pačiam augime o ji traukiam iš vazono ir sodinam į žemę , traumuojam , nes kesis saligos, net jeigu ir atsargei su žemėm išimsim iš vazono.
Darom išvada, kiek bereikalingo vargo , ir nemanau kad augalui tokie persodinėjimai patiktu. Čia tik mano pamastymas o kaip ir ką dariti čia tik Jums spresti .

User avatar
Tina
Posts: 334
Joined: Wed Oct 21, 2020 6:21 pm
Location: Kauno raj.

Re: Bletilla striata

Post by Tina »

Sutinku, kad logikos yra. Bet o tačiau, kiek metų augalas gali augti nepersodintas? Tarkim tokioms tulpėms išsieikvoti užtenka vieno sezono vazone ir paskui jos ilgai atsistatinėja kol pražysta. Bletilla ne tulpė, bet ar gana dažnas persodinimas jai išvengiamas? Tuomet kodėl gi jai nepasiėmus visko kas geriausio iš dirvos? Pirma šalna nusineša kas virš žemės. Tuomet iškasam ir žiemoja vėsioj patalpoj. Aišku pavasarį jos pabunda anksčiau negu galim sodint lauke. Čia jau minusas. Gal būna didesnių durpinių vazonų, kurie suirtų dirvoje? Čia tik mano pamąstymai, nes nesu auginusi jų iki šiol.

User avatar
MrGreen
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 3252
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:48 am

Re: Bletilla striata

Post by MrGreen »

Taip, Bletilla ne tulpė ir jos augimo, poilsio periodas visai kitoks. Mes augindami orchidėjas norime maksimalaus rezultato - kad augalas žydėtų ir gerai augtų kiekvieną sezoną. Kaip Ričardas rašo, pas mus dažnai ruduo būna lietingas (gal net dažniau negu sausas) ir tada prasideda problemos su Bletilla, nuo puvinio iki per ankstyvo augimo, kartais jos dar su pageltusiais lapais pradeda auginti naujus ūglius, kas nelabai gerai, nes tada reikės rudenį mastyti apie papildomą apšvietimą ir pan. Nes kitaip belieka priverstinai sukelti ramybės periodą ir tie paaugę ūgliai vėlgi vėsiai laikant pradeda pūti. Be to kiekvienas naujas ūglis per sezoną auginą gumbą, tokiu atveju jau tas gumbelis lieka mažiukas ir neišsivystęs. Todėl augalas silpsta, jau nekalbant apie išderintą ramybės/augimo periodą.
Dėl maisto medžiagų pergyventi nereikia, mes vis tiek tręšiam augalus ar vazone ar pasodintus atvirame grunte - vėl dėl tos pačios priežasties - norime geriausio galimo rezultato.
Vazone ilgai augti (daug metų) irgi nėra gerai, nes uždruskėja su laiku substratas (nors ir praplaunant su vandens srove) tai tikrai. Bet gerai yra tai, kad kai Bletilla pereina į ramybės periodą persodinimas nebaisus, nes nereikia saugoti šaknų, nors rudenį dar yra gyvų šaknų jos vis tiek žus iki pavasario. Teoriškai tos šaknys dar kažkiek "maitina" gumbą kol visai sunyksta. Jei taip nesinori judinti galima vėlyvą žiemą ar kovo mėn (reikia atsižvelgti į tai kokioje temperatūroje žiemoja gumbas, nes augalas pabunda skirtingu laiku) persodinti pašalinant visas negyvas dalis.
Dar pliusas iš dažno persodinimo - mes apžiūrim gumbus ir pašalinam visas puvinio apimtas dalis, kaip ir dauguma daugiamečių augalų Bletilla gumbas auga aktyviose "taškuose" kur būna nauji ūgliai, bet tuo pačių kas kelis metus nyksta seniausia gumbo dalis, čia kaip ir naturalu, bet vėl gi gamtoje yra vienaip - jei ir įsimes puvinys aplink daug kitų augalų yra, o namuose mes nenorime prarasti savo augalo :)

Ir pabaigai - Bletilla auga kaip "piktžolė", tai tikrai galima pabandyti įvairius variantus kaip ją auginti ir pritaikyti viską prie savo priežiūros. Nes pvz jei vazone pastoviai uždžiovinamas augalas tai jis tikrai skurs kai tuo tarpu atvirame grunte taip greitai neišdžius, o ir pamiršus palieti vasarą lietus palies. Bet jei su laistymu problemų nėra tai nebus skirtumo ar vazone are atvirame grunte augs.
Galima bandyti sodinti į vazoną (arba net į krepšelį svogūninėm gėlėm) ir vasarai jį įkasti į atvirą gruntą, tokiu atveju galima bus daugiau reguliuoti augimą ir tarkim jei ruduo ilgas, šiltas ir sausas palikti maksimaliai ilgai, o jei šlapias ir lietingas - iškasti vazoną ir pratęstį sezoną šiltnamyje.
Taip pat galima ir bandyti tuos durpinius vazonus, tik nežinau ar jų yra didelių. Žinau, kad rožes kartais parduoda tokiuose suyrančiose vazonuose, bet jo forma pailga ir siaura tai nepatogu. Bet tarkim pasodini pavasarį į tokį vazoną, tada jį įstatai į plastikinį, kad drėgmė substrate išsilaikytų ilgiau ir kai ateina laikas sodinti lauke, išimti galima ir su tuo suyrančiu vazonu pasodinti į atvirą gruntą.

Taip čia užsišnekėjom, kad jaučiu nesulauksiu savaitgalio ir reikės traukti iš rūsio rytoj ir pažiūrėti kaip Bletillos atrodo Jo_

User avatar
Tina
Posts: 334
Joined: Wed Oct 21, 2020 6:21 pm
Location: Kauno raj.

Re: Bletilla striata

Post by Tina »

Bet užtat kaip įdomu įvairius variantus apmąstyt. Dabar jau turiu abejonių dėl auginimo būdo, bet daryt savaip vistiek noris :) as is tu kur butinai turi isitikint savo kailiu :)))) jau ir paminėtus pkastikinius įkasamus kiaurus vazonus buvau pasiruošus. Kur svogūninius įkasa, kad lengva rudenį būtų sugaudyt ir kenkėjai nepasiektų.

User avatar
MrGreen
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 3252
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:48 am

Re: Bletilla striata

Post by MrGreen »

Tina wrote:
Thu Mar 04, 2021 10:05 am
as is tu kur butinai turi isitikint savo kailiu :))))
liuks_
Nėra blogo būdo auginti, nes pas visus sąlygos skiriasi, mes visi skirtingus laistymo ir kt priežiūros rėžimus taikom. Mano nuomonė išbandyti pačiam bus geriausias dalykas, nes tada žinai kas tinka tavo sąlygom ir kas netinka. O pasisemti patirties iš forumiečių visada gerai, tada gali kažką pritaikyti ir sau jei tinka :)

User avatar
Ričardas
Posts: 799
Joined: Wed Oct 21, 2020 3:02 pm
Location: Klaipėdos raj.

Re: Bletilla striata 2021

Post by Ričardas »

Vakar sunešiau Bletilas į šiltnami kad žemės pradžiutu , kai pradžius nešiu į pastoge iki pirmų šalnų. Ugliai dar labai gražūs žali bet jau laikas migditi.
Kaip jusiškės ?

User avatar
MrGreen
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 3252
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:48 am

Re: Bletilla striata 2021

Post by MrGreen »

Mano vis dar lauke, irgi gražūs žali ūgliai. Šiemet paliksiu šiltnamyje žiemoti, gal kiek prikasiu žemėmis.

User avatar
Tina
Posts: 334
Joined: Wed Oct 21, 2020 6:21 pm
Location: Kauno raj.

Re: Bletilla striata 2021

Post by Tina »

Mano irgi žalios, lauke.

Ar žiemai šiltnamį uždarote? Mano tai atidarytas, kad kenkėjai nusibaigtų. Tai bletiloms ko gero per šalta?

User avatar
MrGreen
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 3252
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:48 am

Re: Bletilla striata 2021

Post by MrGreen »

Uždarau, jokių bėdų niekada nebuvo su kenkėjais šiltnamyje tai ir poreikio palikti atidaryto nebuvo niekada. Bletilos gali žiemoti pas mus dirvoje parinkus tinkamą vietą ir aišku pridengus. Bet tada vėliau augimo sezonas prasideda, ypač jei pavasaris šaltas ir vėlyvas ir aišku žydi vėliau. Taip pat didesnė tikimybė supūti gumbams paliekant lauke, bet pas mane jos vazonuose tai viskas ok.
Šiemet nusprendžiau palikti žiemoti šiltnamyje, nes tiesiog ir taip daug tų vazonų reikia žiemai perkelti į rūsį.

Post Reply

Return to “Žemėje augančios orchidėjos”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests