Virusinės orchidėjų ligos

Moderators: Urze, EvaJa, Ramsis, Šilingė, mozaika

Post Reply
User avatar
mozaika
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 464
Joined: Sun Oct 18, 2020 4:09 pm
Location: Kaunas (anapus upės)

Virusinės orchidėjų ligos

Post by mozaika »

MrGreen wrote:
Mon Mar 29, 2010 10:38 am
Manau idomi tema, ir gal praves si informacija ;)
Nagas wrote:Nuorodu galite gauti kiek norite: iveskite "www.google.lt"
po to i langeli zodzius orchid+virus ir skaitykite i sveikata. Viena is nuorodu yra si:

http://personal.mia.bellsouth.net/g/e/g ... ustext.htm

zemiau pateikiu istrauka is nuorodos.

Pora virusuotu augalu savybiu: 1. virusas labai ilga laika gali nerodyti jokiu isoriniu pozymiu.
2. jis persiduoda su augalo sultimis. Kartais tiesiog uztenka patrinti virusuoto augalo lapa, o po to sveiko augalo lapa ir jis bus uzkrestas. Taigi, patys to nezinodami galite uzkresti visa savo kolekcija.
3.Amarai, erkutes ir kitoks brudas virusa labai greitai gali isnesioti.

Lygiai tuo pat budu gali plisti ir bakterijos bei grybai.

Nusilpe augalai yra zymiai labiau pazeidziami (atsiminkit kokius augalus dazniausiai perkate is nukainuotu skyriaus)

VIRUSUOTO AUGALO ISGYDYTI NEIMANOMA, JI REIKIA SUNAIKINTI.

Istrauka: (tikiuosi, kad skaitote angliskai) Dalis tarp sauktuku yra ypac idomi.

Although I'm no authority on the subject, I'd like to comment on the topic of orchid virus as a follow-up to Donna Russel's questions under posting (12542). I generally view virus in orchids as analogous to HIV infection in humans, i.e. it spreads and manifests itself in much the same way. If you want details on detection and control, however, consult Gail Wisler's excellent book on Orchid Viruses. My experience is that bringing up the subject of virus in any orchid forum is the quickest way to break off discussion. Generally people get very anxious, make some comment about never seeing it in their collection, and then leave the discussion and never come back. They avoi open discussion like the plague. Hopefully that won't happen in the OLD. In the past I tried to have all newly acquired plants tested for the two most common viruses, namely CyMV and ORSV before mixing them in with the rest of my collection.
I had more than 600 plants tested over several years with the following results: 20% of all plants purchased were already infected, infection rate was worst @ 30% from Hawaii ( 10-20% stateside), infection rate by individual sources varied widely from 0% to 90%, collected plants and seedlings were much cleaner than clones or divisions, cut flower growers were much worse than pot-plant producers. I informed many of the larger concerns from which I had purchased the plants and for the most part received either credit or replacement. Unfortunately, some of the exchanged plants turned out to be infected as well. Some growers appreciated the feedback and implemented virus control programs with good results. Others, however, continued to sell stock (often meristem populations made from infected mother plants) for several years after being notified.
This is the dilemma, however. I wouldn't knowingly buy or sell infected plants but some people don't seem to care one way or the other. These people take a very pragmatic viewpoint of why bother to test if infection is so widespread and eradication is economically unfeasible and impractical. How do OLD subscribers feel? Ethics? How should virused plants be treated? Should somebody like the AOS look at regulation or certification? Should we be concerned or simply grow and enjo

Ray Loszewski


PS: ir nereikia taip isizeisti del kritikos As esu numarines labai daug orchideju (tame tarpe ir del viruso), tarp ju ir labai vertingu. Niekam to nelinkiu.
Ir dar vienas patarimas: netikekit viskuo, kas yra rasoma internete.
Ramsis wrote:
Fri Apr 09, 2010 9:14 pm
Ne vien virusinėms ligoms tinkančios taisyklės.
Prasidėjo persodinimo sezonas, tad elementariai laikykitės kelių taisyklių, padės išvengti didelių bėdų.
:!: jeigu persodinėjate įtartiną augalą, jo substrato daugiau niekam nenaudokite - išmeskite lauk.
:!: jeigu vazone jau augo augalai būtinai jį išdezinfekuokite
:!: po kiekvieno augalo apkarpymo dezinfekuokite įrankius
:!: jeigu augalas serga ir jį persodinate, tai paruoštą, apkarpytą augalą, nuogomis šaknimis visą pamerkite kokioms 5 min. į fungicidą
:!: plaukite rankas po kiekvieno augalo persodinimo.
:!: jeigu rūkote niekada nelieskite augalų neplautomis rankomis, kažkur skaičiau kad rūkalai gali užkrėsti augalus tabako virusu.
:!: dezinfekuokite naują substratą
:!: atskirkite sergančius augalus nuo sveikų
:!: nesodinkite po kelis augalus į vieną vazoną, susirgus vienam prarasit ir kitą.
:!: keiskitės augalais, jeigu jūsų augalas susirgs visada turėsit galimybę jį įsigyti dar kartą
Egle wrote:
Sat May 08, 2010 10:12 pm
http://ipm.illinois.edu/diseases/rpds/614.pdf

Irgi apie virusus :)
Giriniss wrote:
Sat Jul 28, 2012 9:13 pm
orchidejos gali sirgti visa aibe virusiniu ligu, kuriu tarpe yra ir tabako mozaikos, agdia juosteles kur cia minetos tai testina tik 2 virusus (cimbidiumo mozaikos, ir odontoglosumu mozaikos virusus) tai tik 2 virusai, net jei testas parodytu neigiama rezultata nevertetu labai dziaugtis, auginimo fermos ir rimtesni augintojai/kolekcionieriai siuncia savo augalu meginius y laboratorijas (negirdejau kad pas mus pabaltyje butu nors 1 :/ ) ir ten laboratorijose ELISa pracekija papratsai per visa grupe virusu (~ 10 ++ skirtingu virusu),

tiesa kas liecia tas user friendly agdia juostes aniem dviem virusam tai buna kad augintojai susimeta ir uzsiperka ju bendrai, paskiau su skalpeliu dalina dar kiekviena juostele y 2-3 dalis, kad taupiau butu.
misterija wrote:
Mon Jul 30, 2012 8:58 pm
balina, svarstyk toliau: jei augalas po kažko sustresavo ir virusas išlindo , pasireikšdamas pvz ant lapų, bet nematomas ant gumbų, ar yra tikimybė ,kad virusas, esant augalui tinkamoms salygoms, neplis į kitus auginius , ir su laiku tiems lapams pasenus, nukritus ar galbūt nukirpus ? ar yra tikimybė tokiu budu virusą" užmigdyti"?
Ar visgi priešingai, jei jau išlindo - tai ir džiaukis?
balina wrote:
Mon Jul 30, 2012 9:06 pm
Yra tikimybė. Turiu patirtį su D. purpureum. Tai buvo pirma parsisiųsta rūšinė orchidėja, berods jei nepainioju 2008 m iš Roelke. Išlindo baisios grynai virusinės dėmės. Patarimai tiek RS, tiek užsienio forumuose buvo mest augalą ir tiek. Kadangi tuo metu dar nebuvo ką užkrėst (mažai kitų augalų), o šito buvo baisiai gaila, tai jis buvo maksimaliai apkarpytas - tiksliai nebepamenu, bet neliko gal pusės ūglių. Tas augalas ir po šiai dienai gyvas, auga truputį atskiriau nuo kitų, niekad kartu nemirkomas ir t.t. Karts nuo karto išlenda koks juodas taškas ant ūglio, ir gerai pažiūrėjus prieš šviesą pasimato lapų netolygumas, bet šiaip kitų požymių nėra. Sėkmingai auga ir žydi, ranka nekyla tokio mest.
Ramsis wrote:
Mon Jul 30, 2012 9:47 pm
balina išsakei mano nuomonę, visai neseniai skaičiau straipsnį apie orchidėjų virusines ligas. Straipsnio esmė: gali būti kad mes turime orchidėjų su virusiniais susirgimai, tiesiog jie nesusidarius palankiomis sąlygoms nepasirodo, galime augalą auginti daugelį metų o taip ir nesužinosime kad jis ligotas.
Negana, to jau prieš kurį laiką rašiau, kad šiais metais sirgs daug augalų, tiesiog patirtis rodo kad šiais metais yra palankios sąlygos plisti ligoms, karštis, drėgmė, staigūs atvėsimai. Kiekvieną kartą tai stresas mūsų augalams. Išvada: stenkitės auginti stiprius augalus, nepirkite paliegėlių, naikinkite kenkėjus ( tai reiškia juos reikia pastebėti kuo anksčiau ) atskirkite įtartinus augalus, dezinfekuokite įrankius, vazonus, rankas.
Giriniss wrote:
Tue Jul 31, 2012 9:00 pm
misterija,
Laikausi tokios pačios nuomonės kaip balina ir Ramsis: virusuotas augalas dar nėra žuvęs augalas. Jis gali sąlyginai pilnavertiškai gyventi ir džiuginti šeimininką. Tačiau reikia atminti, kad pats virusas niekada pilnai nesužūsta ir gali būti perneštas kitiems augalams, jei nebus imtasi visų atsargumo priemonių. Rekomenduoju uzkrestus augalus laikyti atskiroje nuo sveiku augalu patalpoje.
Tiesa, virusuotas augalas vis vien yra silpnesnis ir pažeidžiamesnis nei sveikas, tad gali būti, kad anksčiau ar vėliau vis vien sužus, ne per metus, bet gal per penkis. Nepaprognozuosi :)


Kas leičia sterilizaciją, žiebtuvėlio liepsnos nepakanka, čia ir šiaip fizikos žinios, ir girdėjau viename interviu iš orchidėjų nursery darbuotojo. Ten paaiškino, kad žiebtuvėlio liepsna per siaura ir ja kaitinamas metalas per lėtai pasiekia reikiamą temperatūrą (t.y., dažniausiai to nesulauksi, nes reikes ilgai ir nuobodziai kaitinti). Vietoj to reikėtų naudoti torch'ą, spiritinę lemputę ar ką kitą, sukuriantį didesnę ir kaitresnę liepsną. Aš pats naudoju iš ebay'aus už kelis baksus nusipirktą butaninį torch'ių.
Šiaip kai kurie tiesiog turi keletą skalpelių, kuriuos naudoja kaip ir vienkartinius - nupjauna kažką tokiu skalpeliu ir jį meta į dėžę, ima kitą ir t.t.; po to susirenka visus tuos skalpelius ir orkaitėje atkaitina gal ~200C 1h (skaičius galiu nebe visai tiksliai prisimint).
Kalio permanganatą aš vis tik bijočiau naudot, vis tik stiprus oksidatorius, augaliukam gali nepatikt (substrato dezinfekcija manau visai atskiras klausimas turetu buti).
Vaistinėse parduodamas salicilo spiritas, mano nuomone, nėra pakankamas dezinfekcijai; mes patys jį naudojam daugiau kaip hormoną, augalų imuninės sistemos stimuliatorių, tik reikėtų didesnių koncentracijų gaut tirpaliuką nei vaistinėse parduodama. Kiek pastebėjom, pasiteisino tam kartui. Mąstom, kad reiktų bandyt aspirino tabletes trint ir taip gaut didesnės koncentracijos tirpaliukus, tik kad žmona vis baidos acetilinės modifikacijos - augalai metilina transportui, tad nesam pilnai tikri, kaip veiks. Šia tema siūlyčiau pasiskaityti: http://www.nature.com/nri/journal/v12/n ... i3141.html , viewtopic.php?f=31&t=370&p=40186&hilit=salicilo#p40186
Listerinas naudojamas tik nuo bakterijų, nuo grybų ne, bet mum ir taip nepasiteisino.
Šiaip apskritai sterilizuot nuo virusų rinkčiaus praktiškai tik terminę sterilizaciją, t.y., degimą,- pakankamai didelė liepsna visą organiką suės, virusas ar ne :) Spiritą nebent nudeginimui naudot (pvz., stiklinius špatelius, skirtus bakterijų sėjimui, pamirkoma spirite ir tuomet padegama). Balikliai virusą irgi tikrai suėda, dar physanas didesnėm koncentracijom, manau, veikia.


O dėl botanikos instituto, pabandyt, pažaist visada galima, bet mano galva, geriausiu atveju jums nustatys, ar neserga orchideja tabako ar agurko mozaikos virusu. Bet kokiu atveju tikrai nepatikrins nuo visų net ir populiariausių orchidėjų virusų. Tad ir gavę atsakymą, kad virusų jūsų orchidėjose neaptiko, neskubėkite džiaugtis, jog orchidėja sveika ir nevirusuota - yra n+k kitų virusų, kuriais gali sirgt. Žinau, kad paguodžiau :P
Dausa wrote:
Mon Oct 01, 2012 10:32 am
Internete radau virusuotų lapų nuotraukų:
http://www.flickr.com/photos/78861574@N ... otostream/
Urze wrote:
Thu Oct 09, 2014 8:36 pm
Štai kaip atrodo virusas katlėjoje (gal kas rūšį atpažinsite?) - patvirtinta buvo tyrimais. Ji atkeliavo iš italų Nardotto ūkio, tai neaišku dabar, kiek pas juos šis virusas paplitęs. Pažeidžia ne tik lapus, bet ir žiedus. Tai jei kas norėsite pirkti šią rūšį, gal geriau pasirinkti kitą tiekėją.Virusas
Virusas 3.jpg
Virusas 3.jpg (115.08 KiB) Viewed 1524 times
Virusas 2.jpg
Virusas 2.jpg (99.79 KiB) Viewed 1524 times
Virusas 1.jpg
Virusas 1.jpg (118.49 KiB) Viewed 1524 times
Ramsis wrote:
Fri Jan 16, 2015 1:56 pm
Kaip kartais daug įtakos turi saulės šviesa

Brassolaeliocattleya Chia Lin 'New City'
žiedai nenusidažė visiškai raudonai, liko margumas ir kaip sužinojau šiandien, taip atrodo virusas Cattleya žieduose. Nors kvapas atperka visus trūkumus, tačiau...
16291012021_94174277b9_z.jpg
16291012021_94174277b9_z.jpg (81.35 KiB) Viewed 1524 times
O štai taip atrodė pernai
https://www.flickr.com/photos/ramsis/11 ... 2710545936
Urze wrote:
Fri Jan 16, 2015 8:04 pm
Ramsi, ką ketini su ja daryti?
Ramsis wrote:
Fri Jan 16, 2015 9:03 pm
Kol kas nieko, auginsiu kol kokių kenkėjų neatsiras. O dabar lauksiu užsakymo iš Italijos organizavimo, tad pirksiu naują.
Urze wrote:
Fri Jan 16, 2015 10:34 pm
O šita pirkta iš kur? Kaži, yra rizika gauti vėl su virusu, jei iš ten pat pirktum? Gali juk būti, kad visa partija virusuota, bet gali ir tik vienas augalas būti užkrėstas. Gal tiekėjus reiktų informuoti apie virusą?
O galėtum iš arčiau nufotografuoti ir į virusų temą įdėti? Liūdnas, bet informatyvus pavyzdys.
Ramsis wrote:
Sat Jan 17, 2015 12:19 pm
Mestė wrote:O tai šitas virusas kenkia dar kažkuo be to, kad žiedo spalvas pakeičia?
Susidarius sąlygoms pražudo augalą, silpniau jis auga, silpniau žydi. Atsiradus kenkėjams gali būti perneštas ant kito augalo. Jį reikia atskirai laistyti, panaudojus kokius nors įrankius būtinai reikia jus dezinfekuoti. Pačiupinėjus reikia plauti rankas. Šiaip geriausiai jį sudeginti.
Murfika wrote:
Fri Oct 28, 2016 11:58 am
Sveiki, kas čia nutiko mano bapticidiumui? Jau ilgokai jis šitaip. Permatomų dėmių daugėja. Parazitų nematyti...
test.jpg
test.jpg (138.3 KiB) Viewed 1524 times
Ramsis wrote:
Sat Oct 29, 2016 11:28 am
Murfika panasu i virusa.
Ramsis wrote:
Mon Nov 06, 2017 7:08 pm
Cattleya maxima temoje ( viewtopic.php?f=13&t=689&start=75 )rašiau, kad mano C. maxima pražydo bet yra virusuota, todėl čia dedu foto kaip tai atrodo.
Virusuota Cattleya žiedas 1.jpg
Virusuota Cattleya žiedas 1.jpg (99.51 KiB) Viewed 1524 times
Ant žiedo atsiranda kitokios spalvos ratilų, brūkšnelių, žiedas dažnai būna susisukęs, netaisyklingas.
Virusuota Cattleya lapas 1.jpg
Virusuota Cattleya lapas 1.jpg (79.88 KiB) Viewed 1524 times
Šiaip at pačio augalo lapų, galite aptikti visokių netaisyklingos formos dėmių, pradžioje, jos gali būti šviesios, vėliau paruduoti, gali pamažu plisti, bet gali tokios ir likti. Gali būti ir taip kad augalas nerodys jokių ligos požymių, bet pražydus dažniausiai viskas paiškėja.
Taip pat galima įsigyti testerių kurie padės nustatyti pora orchidėjų virusų. Pvz. čia: http://orchidaccessories.uk/catalog/pro ... -kit-p-279
zemuoge wrote:
Mon Nov 06, 2017 9:19 pm
O ji anksčiau buvo sveika, ar tiesiog simptomų nesimatė?
Ramsis wrote:
Mon Nov 06, 2017 9:55 pm
Tai pirmas žydejimas. Šios vasaros pradžioje atsirado dėmių ant lapų. Kilo įtarimas. Tačiau tas dėmes nurašiau ant blogo vasaros oro, didelės drėgmės, didelės vandens garų kondencacijos ant lapų nakties metu. Galbūt net kokiam nors puviniui. Juodajam arba rudajam. Nors kuo labiau tuo vis daugiau pagalvodavau ir apie virusą. Matyt ta nepalanki vasara ir leido virusui pasirodyti. Vėliau kai atsirado pumpuras, žinoma, norėjau sulaukti žiedo. Ir deja, jis viską sudėliojo į savo vietas. Laukia kompostinė.
MrGreen wrote:
Tue Nov 07, 2017 8:38 pm
Ramsi, puikios foto, nes tokių labai trūksta mums. Pas mane šis augalas žuvęs jau senokai, kažkurią žiemą pasigavo puvinį. Augalas pirktas iš Ecuagenera.
Kaip ramsis rašo, gali būti dėmelių, ratilų ar kitokių formų parudavimų ant lapų, bet gali ir nebūti jokių požymių, tik po kurio laiko kažkas pasimato.
Dar vienas pvz, C. labiata, pirkta iš Orchids and more, lapai būvo gražūs, jokių viruso požymių nesimatė, bet taip pražydo 2014 metais:
virusuota c. labiata (2).JPG
virusuota c. labiata (2).JPG (243.49 KiB) Viewed 1524 times
virusuota c. labiata (1).JPG
virusuota c. labiata (1).JPG (241.04 KiB) Viewed 1524 times
žinoma po tokio žydėjimo augalą sunaikinau.
Urze wrote:
Sat Apr 21, 2018 3:32 pm
Istorija prasideda 2015 m. vasarą, kai iš "Orchids & more" įsigijau rūšinę katlėją - Cattleya schroederae. Turėjo būti jaunas augalas, keli metai iki žydėjimo, bet atkeliavo jau su voku. Kas gali būti puikiau? Galvojau, gal jau kitas ūglis ir žydės? O ūglius ji leido noriai net iš kelių augimo taškų. Tik va gan dažnai tie ūgliai pasigaudavo puvinį dar bebūdami kelių centimetrų dydžio (rodžiau nuotraukas čia), o iš užaugusių sėkmingai tik vienas ar du teturėjo vokus, kurie taip ir neužsipildė laukiamais žiedais. Šiaip pažiūrėjus, augimas buvo puikus - ūglių daug, šaknų daug, keras tankėja ir plečiasi.
PicsArt_04-21-03.44.15.jpg
PicsArt_04-21-03.44.15.jpg (150.99 KiB) Viewed 1524 times
Bet vienas kitas lapas pradėjo kažko tamsėti. Panašiai būna ant orchidėjų mėsingais lapais nuo švelnaus nudegimo nuo saulės, kai atrodo, kad tamsumas yra ne lapo paviršiuje, o jo viduje. Tik tiek, kad ši orchidėja nebuvo tokiose sąlygose, kad galėjo nudegti - daugumą laiko augo po dirbtiniu apšvietimu. Be to, tamsėjo nebūtinai naujausi lapai, o ir senesni. Įtartina, nes dauguma ligų dažniau renkasi minkštus, jaunus ūglius, o ne senus, tad stebėjau. (Po nuotraukomis yra trumpi komentarai.)
PicsArt_04-21-03.49.49.png
PicsArt_04-21-03.49.49.png (729.08 KiB) Viewed 1524 times
PicsArt_04-21-03.50.27.jpg
PicsArt_04-21-03.50.27.jpg (62.91 KiB) Viewed 1524 times
PicsArt_04-21-03.47.56.jpg
PicsArt_04-21-03.47.56.jpg (88.34 KiB) Viewed 1524 times
PicsArt_04-21-03.47.14.jpg
PicsArt_04-21-03.47.14.jpg (134.83 KiB) Viewed 1524 times
PicsArt_04-21-03.46.29.jpg
PicsArt_04-21-03.46.29.jpg (112.53 KiB) Viewed 1524 times
Ir kai šią žiemą dar keli lapai patamsėjo, o tada pasidėmiavo, atsirado įdubimų lapo paviršiuje iš abiejų lapo pusių, o tada galiausiai pradėjo žiedus "paišyti", kilo labai negera nuojauta - ar tik nebus ji virusuota. Nes, kiek teko ieškoti informacijos, tokie žiedai ant lapų dažniausiai būna virusų pasekmė. Švelniai tariant, ne tokių žiedų laukiau. :no:
PicsArt_04-21-03.48.36.jpg
PicsArt_04-21-03.48.36.jpg (114.45 KiB) Viewed 1524 times
PicsArt_04-21-03.49.11.jpg
PicsArt_04-21-03.49.11.jpg (71.92 KiB) Viewed 1524 times
PicsArt_04-21-03.44.57.jpg
PicsArt_04-21-03.44.57.jpg (114.34 KiB) Viewed 1524 times
PicsArt_04-21-03.45.30.jpg
PicsArt_04-21-03.45.30.jpg (121.62 KiB) Viewed 1524 times
Jau kurį laiką atskirta nuo kitų augalų, nečiupinėju jos, kad pirštais neperneščiau galimo viruso, bet palaipsniui ji vis labiau artėja prie šiukšlyno. 100 % garantijos, kad tai virusas, neturiu, bet kažkaip nesinori tokio augalo turėti namuose ( o dar kai pagalvoju, kiek kartų ją pačiupinėjus ėmiau kitą orchidėją apžiūrai, kiek su ja kartu kitų orchidėjų mirkiau... :doh: ). Dabar dar svarstau galimybę vasarai laikyti ją lauke ir žiūrėti, kaip jai eisis, bet po to tikriausiai nebeparsinešiu namo. Ale čia rizika, kad koks čiulpiantis vabzdys ja pasimaitins ir paskui ant kito augalo (ir kitų, lauke laikomų, orchidėjų) perskris maitintis, taip pernešdamas ir galimą virusą. Tai gal ir taps ji šašlykinės "grobiu". Ech.
Ramsis wrote:
Fri Apr 27, 2018 4:11 pm
Virusas Urze, mesk tu ją.
Urze wrote:
Sun Apr 29, 2018 6:18 pm
Šiandien jau išnešiau ją laukan... ir palaisčiau... Niekaip nekyla ranka tiesiog išmesti. :(
O va kita katlėja irgi įtartina darosi (gal lygioj vietoj šįkart ieškau kažko, ale neramina). Ką kiti apie tokias lapų pažaidas mano? Antroje ir trečioje nuotraukoje - tas pats lapas, tik iš skirtingų pusių.
MrGreen, čia Cattleya warscewiczii var. alba iš Currlin orchidėjų, pirkta Sopoto parodoje. Tu lyg irgi tokią įsigijai. Ar Taviškei viskas tvarkoj?
PicsArt_04-29-06.57.07.jpg
PicsArt_04-29-06.57.07.jpg (83.93 KiB) Viewed 1524 times
PicsArt_04-29-06.56.31.jpg
PicsArt_04-29-06.56.31.jpg (61.76 KiB) Viewed 1524 times
PicsArt_04-29-06.55.48.jpg
PicsArt_04-29-06.55.48.jpg (86.92 KiB) Viewed 1524 times
Ramsis wrote:
Sun Apr 29, 2018 10:04 pm
Aš pirkau. Mano lyg nieko. Ryt apžiūrėsiu. Bet šiuo klausimu nesu tikras dėl viruso.
MrGreen wrote:
Tue May 01, 2018 8:11 pm
Aš nepirkau.
Urze wrote:
Fri Feb 15, 2019 1:20 pm
Na, broliai kurmiai, pasitarkim - ar man paranoja, ar iš tikro yra ko sunerimti dėl šios katlėjos? :scratchheadyellow:
PicsArt_02-15-01.59.43.jpg
PicsArt_02-15-01.59.43.jpg (147.23 KiB) Viewed 1524 times
Urze wrote:
Sun Apr 29, 2018 6:18 pm
Cattleya warscewiczii var. alba
Šitą galiausiai išmečiau, nes pabudusi akutė taip ir nepradėjo augti, o vieną iš vos trijų turimų lapų nujuodino ir numetė. Neturiu nei vietos, nei noro laikyt orchidėjas, kurios nenori augti.
zemuoge wrote:
Fri Feb 15, 2019 2:23 pm
Gaila, kad pas mus nėra tokių testų virusui nustatyri
https://www.youtube.com/watch?v=j2Nn4Vx66lI&t=2s
Urze wrote:
Fri Feb 15, 2019 4:07 pm
Anksčiau mąsčiau nusipirkti kelis testus patikrinti savas orchidėjas dėl virusų, bet kai pamačiau kainas, noras praėjo. Berods, virš 100 dolerių už kelias juosteles.
zemuoge wrote:
Fri Feb 15, 2019 5:13 pm
Urze wrote:
Fri Feb 15, 2019 4:07 pm
Anksčiau mąsčiau nusipirkti kelis testus patikrinti savas orchidėjas dėl virusų, bet kai pamačiau kainas, noras praėjo. Berods, virš 100 dolerių už kelias juosteles.
Tai jau tikrai kosminės kainos! O dar paketėlis su reagentu , kaip video mačiau... nebent taupymo tikslais sukarpyt, pasmulkint tas juosteles, ir skystį padalint i kelias dalis... [taip.gif]
MrGreen wrote:
Sat Feb 16, 2019 1:26 am
Nepritaupysite jei testas rodys klaidingai neigiamą atsakymą...Yra ir pigesnių testų, jų patikimumas irgi nekoks, dar vienas dalykas, reikia žiūrėti iš kur testas perkamas, nes pažeidus temperatūrinį laikymo dežimą vėlgi gali rodyti blogus rezultatus, o perkant iš neaiškaus tiekėjo negali žinoti ko tikėtis.
Urze manau laikas atsikratyti šios katlėjos, bet ačiū už foto, tikrai pravers visiems.
MrGreen wrote:
Thu Aug 20, 2020 8:42 pm
Pražydo Cattleya mossiae var. coerulea ir deja žiedai išdavė, kad augalas su virusu, teko atsisakyti :( Lapai žali ir gražūs, jokių viruso požymių nebuvo. pasidalinu foto, gal kam ateityje pravers.
Cattleya mossiae var. coerulea (2).jpg
Cattleya mossiae var. coerulea (2).jpg (247.67 KiB) Viewed 1524 times
Cattleya mossiae var. coerulea (1).jpg
Cattleya mossiae var. coerulea (1).jpg (286.13 KiB) Viewed 1524 times
Relax wrote:
Fri Aug 21, 2020 1:04 pm
Ohm... MrGreen... Užjaučiu.
Baisu kaip virusas sudrasko augalus.
Mano Lc. White Chinderella žiemai irgi liks stovėt tolimiausiam kiemo kampe...

soriukas, Mozaika :roll:
20200821_135612.jpg
20200821_135612.jpg (71.64 KiB) Viewed 1524 times
Vieni turi proto, o kiti neturi, ir viskas. /Mikė Pukuotukas/

Gabriele
Posts: 262
Joined: Tue Oct 20, 2020 4:09 pm
Location: London
Contact:

Re: Virusinės orchidėjų ligos

Post by Gabriele »

Mieli forumieciai, reikia jusu patarimo. Kokia liga tai galetu but-grybine ar virusine? Katleja Zip auga labai gerai, bet ant lapu yra va tokie ‘piesiniai’ ir kai kurie ziedai buna deformuoti, pvz 2 ziedlapiai suauge kartu. Nezinau ar mest ja ar bandyt gydyt fungicidais.
Attachments
8847BDEB-62B2-4BA2-92CA-A6C0044E6386.jpeg
8847BDEB-62B2-4BA2-92CA-A6C0044E6386.jpeg (3.14 MiB) Viewed 420 times
43039682-4C16-4A97-946D-5FE6FD996AC6.jpeg
43039682-4C16-4A97-946D-5FE6FD996AC6.jpeg (1.9 MiB) Viewed 420 times
DD441241-ED3D-41A6-8D45-510E5F99F9E2.jpeg
DD441241-ED3D-41A6-8D45-510E5F99F9E2.jpeg (1.92 MiB) Viewed 420 times
758CC6B6-5866-485C-9E5E-95DAA8132E7F.jpeg
758CC6B6-5866-485C-9E5E-95DAA8132E7F.jpeg (1.86 MiB) Viewed 420 times

Gabriele
Posts: 262
Joined: Tue Oct 20, 2020 4:09 pm
Location: London
Contact:

Re: Virusinės orchidėjų ligos

Post by Gabriele »

Is to paties tiekiejo ir Brassia. Augina grazius lapus, kurie paskui pasidengia va tokiom demem 🤔 Ar tai grybine ar virusine liga?
Attachments
39D66F8D-2B64-4B7B-A0E8-3A5A6817C574.jpeg
39D66F8D-2B64-4B7B-A0E8-3A5A6817C574.jpeg (2.16 MiB) Viewed 419 times

User avatar
Abitalė
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 910
Joined: Wed Oct 21, 2020 4:49 pm
Location: Kauna
Contact:

Re: Virusinės orchidėjų ligos

Post by Abitalė »

Panašu, kad Katlėja virusinė.

O dėl Brasijos sakyčiau, kad augimo sąlygos nelabai tenkina, gal per karšta ir trūksta vėdinimo. Tiesa, esu tokį bandymą su Oncidiumais dariusi, tai visiškai nepatiko SH auginimo būdas, nežinau kas tada tiksliai nutiko, iš pradžių augo kaip ant mielių, paskui (gal uždruskėjo) šitaip nusitaškavo, galiausiai erkes aptikau. Tas mažas raudonas, niekšeles! Su baltu vatos tamponėliu perbraukit per lapą ir pažiūrėkit ar rūdžių spalvos dulkės nesimato.

User avatar
MrGreen
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 3089
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:48 am

Re: Virusinės orchidėjų ligos

Post by MrGreen »

Pritariu Abitalei, pirma katlėja - tipiniai požymiai viruso ant lapų.
O Brassia kaip ir dauguma giminingų orchidėjų dėl didelių temp. svyravimų (per karšta, per šalta ir pan.), vedinimo, tam tikrų mikro/makroelementų trūkumo ar pertekliaus, kenkėjų ir t.t atsiranda juodos dėmės. Jei kaip Abitalė sako, nesimato kenkėjų, galima fungicidą panaudoti, bet tos juodos dėmės ir liks ant lapų. o susidarius palankioms sąlygoms, nauji lapai irgi bus su dėmėm. Jei augalas sveikas, dažnai didesnių problemu nekyla.

Gabriele
Posts: 262
Joined: Tue Oct 20, 2020 4:09 pm
Location: London
Contact:

Re: Virusinės orchidėjų ligos

Post by Gabriele »

Abitalė, MrGreen, Aciu! Labai gaila del katlejos, bet, tikiuosi, rasiu pirkt nauja.
Pas Brassia kenkeju nera, apziurejau ja kelis kartus. Bandysiu naudot fungicida, ir, jeigu pavyks, persodint is s/h i zieve. Nes irgi pastebejau, kad kai kurios orchidejos po keliu metu s/h pradeda nykti.

Gabriele
Posts: 262
Joined: Tue Oct 20, 2020 4:09 pm
Location: London
Contact:

Re: Virusinės orchidėjų ligos

Post by Gabriele »

Pirkau pries metus E cordigera. Ilgai adaptavosi, nes gavau be saknu ir pries kelis menesius pradejo augintis nauja ugli, kuris labai nenori augt. Tuo paciu metu ant lapu islindo va tokie ‘rastai’. Kaip galvojat ar tai gali buti virusas?
Attachments
IMG_1149.jpeg
IMG_1149.jpeg (1.67 MiB) Viewed 97 times
IMG_1148.jpeg
IMG_1148.jpeg (1.3 MiB) Viewed 97 times

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2460
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Virusinės orchidėjų ligos

Post by Urze »

Ar tai virusas, nežinau, bet pas mane kelios katlėjos buvo, kur panašų "makiažą" ant lapų darėsi. Ir nors ilgokai bandžiau jas dar laikyti, tų pažeidimų tik daugėjo, nauji ūgliai su jais buvo, kol galiausiai teko atsisveikinti. Dabar jei tokius pamatyčiau ant savo augalo, turbūt iškart skristų lauk.
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

Gabriele
Posts: 262
Joined: Tue Oct 20, 2020 4:09 pm
Location: London
Contact:

Re: Virusinės orchidėjų ligos

Post by Gabriele »

Urze, naujas uglys auga letai bet lapai atrodo graziai, be pazeidimu. Kaip manot ar virusas is karto pazeidzia naujus uglius ar jam reikia laiko?

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2460
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Virusinės orchidėjų ligos

Post by Urze »

Manau, kad gali būti visaip - ir iškart, jei augalas kažko susilpnėjęs, ir vėliau, kai augalas vėl susilpnės. Bet kuriuo atveju atskirčiau nuo kitų augalų ir jo nečiupinėčiau, kad pirštais nebūtų pernešta ant kito augalo vėliau.
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

Gabriele
Posts: 262
Joined: Tue Oct 20, 2020 4:09 pm
Location: London
Contact:

Re: Virusinės orchidėjų ligos

Post by Gabriele »

Aciu 👍 Turiu viena palange namuose ant kurios va tokie neaiskus stovi, ten ir keliaus.

Post Reply

Return to “Ligos, kenkėjai ir kitos problemos”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests