Cyrtopodium

Ansellia, Eulophia ir kitos rūšys bei hibridai

Moderators: Urze, EvaJa, Ramsis, Šilingė, mozaika

Post Reply
User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2352
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Cyrtopodium

Post by Urze »

Image
Cyrtopodium palmifrons. Autoriai - Matilda Smith, John Nugent Fitch.

Jau kelis metus norėjau išmėginti jėgas su Cyrtopodium genties orchidėjomis, angliškai vadinamomis karvės ragais. Natūraliai jos auga Floridoje, Vakarų Indijoje, Centrinėje Amerikoje ir Pietų Amerikoje iki Argentinos ir Bolivijos. Dauguma jų yra didelių gabaritų simpodinės orchidėjos su iš lapų suformuojamomis plačiomis vėduoklėmis ir storais gumbais, kurie sezono pabaigoje numeta lapus ir pereina į sausą ramybės periodą (tuo panašu į Catasetinae grupės orchidėjas - "morkas"). Vienų ūgliai yra ilgi ir gan siauri, kitų - trumpuliai ir drūti. Dauguma rūšių yra šviesiamėgės, o dalis yra net labai saulės mėgėjos, nes žydi tik tada, kai vasarą praleidžia kepdamos tiesioginėje saulėje. Lapai ilgi, pakankamai siauri ir šiukštoki. Lapui nukritus, ant ūglio lieka jo "pamatas" su labai aštriu ir kietu dygliu, lengvai praduriančiu odą.
Dygliai
Dygliai
20211230_101744.jpg (108.7 KiB) Viewed 552 times
Kadangi užaugina didelius gumbus, tai ir apetitą turi didelį, todėl šios genties orchidėjai aktyviai augant reikia reguliariai duoti trąšų (tinka ir lėtai tirpstančios žirniukų tipo trąšos). Vandens irgi nori daug, bet ne mirkti jame, o tik sočiai atsigerti. Dauguma yra žemėje augančios, bet yra ir epifitinių. Čia galima trumpai apie jas pasiskaityti. O youtuber'is Stephen Van Kampen-Lewis, gyvenantis Teksase, augina net kelias rūšis ir yra publikavęs ne vieną video apie šios genties orchidėjų auginimą (galima pasmalsauti kad ir čia).

Europoje šių orchidėjų pasiūloje pasitaiko retai ir vos viena kita rūšis. Šių metų pabaigoje O&M pasiūloje atsirado Cyrtopodium virescens. Pagal internetines nuotraukas ir jau minėto youtuberio video nusprendžiau, kad visai gera rūšis pamėginti - palyginti kompaktiškais gumbais (apie 10 cm aukščio), iš mažųjų, auganti žemėje.
Image Cyrtopodium virescens. Autoriai - Matilda Smith, John Nugent Fitch.
Image
Cyrtopodium virescens natūralioje augavietėje. Autorius - Welton Carvalho.

O gavau visišką palmę, vien tik gumbai siekia 70 cm aukščio, o kur dar ilgi lapai. :? Pasodinta epifitiniame substrate, nors turėjo būti ne epifitas. Tai spėju, kad sumaišyta rūšis. Pagal ūglių storumą matosi, kad jau kelis sezonus ji po truputį auga mažyn, nepasiekia savo viso potencialo. Atkeliavo su dar besiformuojančiu ūgliu ir į jo viršūne patekusia kažkokia infekcija, dėl kurios galiausiai ir daugumą lapų teko pašalinti, ir ūglio viršūnę. Gal jau per šalta kelionė jai buvo. Taigi kol kas visiškai neaišku, ką čia tiksliai gavau ir ar pavyks jai įsikabinti į gyvenimą, bet bent jau būsiu čiupinėjusi tuos aštriuosius Cyrtopodium dyglius. LOL_
Nežinomas Cyrtopodium
Nežinomas Cyrtopodium
20211211_205948.jpg (320.49 KiB) Viewed 552 times
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2352
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Cyrtopodium

Post by Urze »

Praeitais metais vėlyvą rudenį gautas Cyrtopodium nekėlė didelio susižavėjimo, nes įtariau, kad gavau ne tą rūšį, kurią užsisakiau. Ilgai abejojau, ar iš viso prigis, nes atkeliavo su menku šaknynu, ūglis buvo nepilnai subrendęs, su infekcija ir dar besiruošiantį ramybės periodui iš reikalo persodinau. Kadangi jo ūgliai yra aukšti ir sunkūs, teko sugalvoti būdą, kaip jį įtvirtinti vazone, kad nevirstų. Pritvirtinau bambukinę lazdelę per kelias vietas tiesiai per vazono šoną, o tada jau patį augalą - prie tos lazdelės. Ir visą tą konstrukciją patupdžiau į sunkų dekoratyvinį vazoną, kad tikrai nevirstų.

Pavasarį karviaragis šiaip ne taip išsijudino. Galbūt tą paskatino nedidelė bala po vazonu, kurios pats vazonas nesiekė, ir ta garuojanti drėgmė priviliojo šaknų augimą. Kai jau prasidėjo augimas, tapo smagiau. Kai tik tapo pakankamai šilta įstiklintame pietiniame balkone, buvo perkraustytas ten ir pripratintas prie tiesioginės visos dienos saulės. O saulės jis tikrai nori daug - nei lapelis nenudegė net ir karščiausių dienų vidurdienio spinduliuose (bet ir langai buvo atlapoti, kad ventiliacija būtų kuo geresnė). Ir vis tiek augantis ūglis į saulės pusę kreipėsi, tai pasiukiot teko, kad tiesiau augtų. Tik kai buvo užėję +30 laipsnių karščiai, kelias savaites buvo kiek pridengtas tinkline užuolaida. Vasarą pamirkydavau ir trąšų tirpale, ir granuliuotų arklio mėšlo raugo skiediny. Savo ankstesnio didžiausio ūglio gabaritų nepasiekė, bet kaip apskritai kėlusio abejonę dėl išgyvenimo šio augalo progresu esu labai patenkinta. Ir dar kad pagaliau auginau "palmę". Va dabar reikia jam kažkaip įkalbėti, kad jau būtų visai tinkamas laikas pereiti į ramybės periodą, kad kitą šiltąjį sezoną vėl laiku prabustų. Hmmm_ Kol kas dar stovi įstiklintame balkone, kur naktys jau būna apie +10 laipsnių, viena kita ir vėsesnė buvo.
20220916_102722.jpg
20220916_102722.jpg (518.13 KiB) Viewed 226 times
20220916_102658.jpg
20220916_102658.jpg (898.26 KiB) Viewed 226 times
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

User avatar
MrGreen
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 3004
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:48 am

Re: Cyrtopodium

Post by MrGreen »

Graži palmė Žalias_ baksnoju_

Kaa
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 583
Joined: Sun Oct 18, 2020 4:07 pm

Re: Cyrtopodium

Post by Kaa »

Tikrai gražus augalas, toks..savim patenkintas :mrgreen:

Post Reply

Return to “Cimbidis (Cymbidium) ir Zygopetalum”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest