Urzės orchidariumas

Asmeninės orchidariumų istorijos ir bendri pokalbiai

Moderatoriai: Šilingė, mozaika, Urze, EvaJa, Ramsis

Vartotojo avataras
Urze
Pranešimai: 541
Užsiregistravo: Sek Spa 18, 2020 11:58 am
Miestas: Vilnius

Urzės orchidariumas

Standartinė Urze »

Sveiki.
Temos pradžiai - kelių metų to paties orchidariumo vaizdai. Metai nurodyti nuotraukų pavadinimuose.
Orchidariumo išmatavimai - 1,1x1,1x0,4 m.
2012 10.jpg
2012 10.jpg (145.84 KiB) Peržiūrėta 439 kartus(ų)
2012 11.jpg
2012 11.jpg (277.84 KiB) Peržiūrėta 439 kartus(ų)
2013.jpg
2013.jpg (1.23 MiB) Peržiūrėta 439 kartus(ų)
2014.jpg
2014.jpg (944.4 KiB) Peržiūrėta 439 kartus(ų)
2015.jpg
2015.jpg (1.01 MiB) Peržiūrėta 439 kartus(ų)
2017.jpg
2017.jpg (1.25 MiB) Peržiūrėta 439 kartus(ų)
2018.jpg
2018.jpg (1.54 MiB) Peržiūrėta 439 kartus(ų)
2020 m.
2020 m.
20201209_153120.jpg (728.62 KiB) Peržiūrėta 437 kartus(ų)
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

Vartotojo avataras
Urze
Pranešimai: 541
Užsiregistravo: Sek Spa 18, 2020 11:58 am
Miestas: Vilnius

Re: Urzės orchidariumas

Standartinė Urze »

Ir gamybos procesas paskutiniojo varianto, taikyto į gyvojo gamtos kampelio viziją. Apsodinimas ir startas - 2020 sausio 26 d.
2020-01-26.gif
2020-01-26.gif (1.2 MiB) Peržiūrėta 436 kartus(ų)
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

Vartotojo avataras
Urze
Pranešimai: 541
Užsiregistravo: Sek Spa 18, 2020 11:58 am
Miestas: Vilnius

Re: Urzės orchidariumas

Standartinė Urze »

Galinės sienelės: montažinės putos + silikono sluoksnis + kokoso durpės. Idėja iš Youtube SerpaDesign ir panašių kanalų. Patarimas - montažines putas purkšti storom "dešrom", nes jei putų srovė plona (kai jau baiginėjas putos), tuomet susidaro daug tarpelių tarp tų "dešryčių" ir paskui knisalynė būna jas aptepti silikonu ir padengti durpėm. Sprendimas tikriausiai būtų putoms tik pradėjus stingti jas ranka paspausti, kad suliptų į bendrą masę. Galinės sienelės formuotos ant standžios trikanalio polikarbonato plokštės, prie orchidariumo sienelių pritvirtinta dvipuse lipnia juosta. Polikarbonato plokštė stora (1 cm), trijų kanalų, tai stipri pati iš savęs. Be to, galinę sienelę prirėmusi laiko šoninė, o ši įsprausta tarp priekinio ir galinio stilkų, tai abi sienelės laikosi stabiliai. Net pirma galvojau visai neklijuoti, tai čia lipni juosta kaip atsargumo priemonė, o ne pagrindinis tvirtinimas.

Kišenes augalų pasodinimui (kurie nori šiek tiek substrato palei šaknis) dariau iš kartoniukų nuo tualetinio popieriaus rulonėlių ir popierinių kiaušinių dėžučių (atskirų "sostų" kiaušiniui). Juos iškart įkomponavau, kai tik pradėjau purkšti putas, kad aplink juos susidarytų putų sluoksnis. Paskui popierių galima pašalinti, nes per kiek laiko pradės pūti. Galima naudoti ir vazonėlius tokiam formavimui, o paskui juos palikti (bet tada gerai apipurkšti putomis, kad pasislėptų) arba peiliu apipjovus išlupti. Patarimas - padaryti iškart drenažines skyles, nes kai paskui užtepi silikonu, tai jį sunku pradurti, kad normali skylė gautųsi. Mano mintis - purškiant putas į vazonėlius įdėti šiaudelius ir juos nukreipti į išorę (drenažinį vamzdyną padaryti, taip sakant :) ), o paskui juos pašalinti, kai jau yra aptepta silikonu, ne anksčiau, kad silikonu tų skylių neužteptume.

Pirma norėjau montažines putas aptepti silikonu taip, kad jos būtų visiškai impregnuotos, bet silikono išeiga buvo didžiulė, tai paskui jau tepiau tik kad daugmaž būtų aptepta ir galima būtų durpėm padengti. Tai įdomu, kiek laiko atlaikys ši sienelė. O durpes reikia prispausti, užbarstyti neužtenka. Ir silikonu padengti nedicką plotą, ant jo prispausti durpių, tik tada kitą plotelį tepti, nes silikono paviršius gan greit džiūva ir paskui nebelimpa durpės, tai netinka pirma viską silikonu padengti, o tik tada jau prie durpių barstymo pereit. Silikoną geriau naudoti tamsų, nes durpės vis tiek netolygiai prilips ir kai kur gali šviestis baltas silikonas (pas mane taip yra Nindzė_ ). Jei norima auginti dar kažkokių gyvūnų kartu (žuvys, vabzdžiai, varliagyviai, vėžiagyviai), tai geriau rinktis silikoną, kuris neturi fungicidinių medžiagų, t. y. netinka tas, kuris atsparus pelėsio atsiradimui.

Tiek montažinių putų, tiek ir silikono suėjo geroookai daugiau nei buvau numačiusi, po 3 ar 4 tūteles / flakonus abiejų panaudojau.

Ir apskritai daryti tokias sieneles šiltesniu metų laiku, kai galima tą atlikti lauke, kur geras vėdinimas, nes ir montažinių putų purškimo, ir pjaustinėjimo, o po to ir silikono tepimo ir džiuvimo laikotarpiu labai jau kvapų daug, namuose geriau nelaikyti (džiūva ir smirda kokią savaitę).

Daugumą orchidėjų ir tilandsijų prie sienelių klijavau geliniais klijais, tik didesnes orchidėjas su tinkliuku pritvirtinau. Einu va bank taip iškart pritvirtindama, bet tikiuosi, kad augimo vietas parinkau tinkamas. Ne epifitai sodinti į terariuminį substratą (receptas irgi iš SerpaDesign) į iš montažinių putų suformuotas kišenes. Klausimas bus, kaip su drenažu juose, nes po silikono išdžiuvimo pradūriau jose skyles, bet neaišku, ar užteks jų.

Mintyse svarstau gal dar kelias orchidėjas čia atkraustyt, bet tikslas yra kad būtų nesukišta, pakankamai erdvu ir a la natūralus gamtos vaizdas (nors gamtoj kaip tik nėra laisvo ploto :mrgreen: ). O kol kas tikiuosi, kad dabar įkurdinti augalai užsikabins augti.
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

Vartotojo avataras
Ričardas
Pranešimai: 261
Užsiregistravo: Tre Spa 21, 2020 3:02 pm
Miestas: Klaipėdos raj.

Re: Urzės orchidariumas

Standartinė Ričardas »

Gustina, vienu žodžiu , gražumėlis Super_
Žiuriu, seku ir matau :) vis gražėja, pilnėja ir tikrai gražės ir tikrai pilnės :D
Matau supratote kur lenkiu :) Nu žinau kad niekaip nesigauna išlaikiti atstumus tarp augalų, nes , nu dar viena igrusiu ir užteks ir taip po vieną po vieną ir žiu ogi pilnas Taip_
Tik neisižeiskit, tiesiog pakibinau draugiškai baksnoju_

Vartotojo avataras
InetaSka
Pranešimai: 222
Užsiregistravo: Tre Spa 21, 2020 2:31 pm
Miestas: Vilnius

Re: Urzės orchidariumas

Standartinė InetaSka »

Tikrai labai gražu, pasinaudosiu informacija, kai pati kadanors darysiuos orchidariumą liukss_ . O kaip su laistymo sistema? Ar yra kokie purkštukai ir kiek, kas kiek laiko drėginama? Iš kurios pusės purškia? Ir kaip vėdinama? Kaip įstatyti ventiliatorių? Ar į "stogą" montuoti ar stikle skylę daryti?

Aš sau pasakiau, kad tol orchidariumo nepirksiu/nesigaminsiu, kol neturėsiu pilnos vizijos kaip jį įrengti tiksliai. Kol kas man tai nelabai aktualu, bet šie klausimai man kylą kiekvieną kart, kai ieškau informacijos.

O apačioje vanduo su augalais? Ten aš norėčiau žuvytes apgyvendinti, išvis pasakiškai atrodytų. :D
Tempiu naujas orchidėjas į namus, kai niekas nemato... :oops:

Vartotojo avataras
Ričardas
Pranešimai: 261
Užsiregistravo: Tre Spa 21, 2020 3:02 pm
Miestas: Klaipėdos raj.

Re: Urzės orchidariumas

Standartinė Ričardas »

Ineta, teisingai darote, pirma viska iki mažiausios smulkmenos išsiaiškinkite o jau paskui darikit ar užsakinekit orchidariumą, nes jeigu bus padarita kokia klaida tada bus sunku perdariti ir daug vargo perdariti.
Jeigu pasiekiamas senasis forumas apie orchidariumus paskaitikit, ten tikrai daug naudingos informacijos. Aš viską iš ten sėmiaus, na žinoma ir pats kažka pridėjau.

Kaa
Pranešimai: 148
Užsiregistravo: Sek Spa 18, 2020 4:07 pm

Re: Urzės orchidariumas

Standartinė Kaa »

Urzės tiesiog tobulas "manual" gavosi, pagal jį kaip pagal kokią instrukciją darau :) ačiū Tau už konsultacijas ir pagalba tech.priemonėmis

zemuoge
Pranešimai: 54
Užsiregistravo: Pir Lap 16, 2020 8:06 pm
Miestas: Druskininkai

Re: Urzės orchidariumas

Standartinė zemuoge »

InetaSka rašė:
Tre Gru 09, 2020 11:30 pm
O kaip su laistymo sistema? Ar yra kokie purkštukai ir kiek, kas kiek laiko drėginama? Iš kurios pusės purškia?
Pažiūrėkit foto aukščiau - matosi keturi purkštukai

Vartotojo avataras
Urze
Pranešimai: 541
Užsiregistravo: Sek Spa 18, 2020 11:58 am
Miestas: Vilnius

Re: Urzės orchidariumas

Standartinė Urze »

Ričardai, aha, vis pildosi tas orchidariumas, nors tikrai nenoriu prigrūsti. Į tuščius tarpus kreipiu šliaužiančias fikuso (Ficus pumila) šakas, kad mažiau pagundų būtų juose orchidėjas įtaisyti. :)

InetaSka, dabar yra vienas "purkštukas" ir vadinasi Urzė. Žalias_ Bet turiu ir MistKing pompą su purkštukais, kurie geri tuo, kad purškia smulkią miglą, o ne lašus, ir kad gali visaip būt pakreipti. Nes kai sukabini viską orchidariuman, greitai paaiškėja, kad va ten per daug vandens kliūva, o ten - per mažai, tai tada galima lengvai pakoreguoti, kur eina pagrindinis purkštuko srautas. (Kam aktualu, tai MistKing ar nebegamina purškimo sistemų, ar nebeturi platintojų Europoje, nepamenu dabar.) Automatinis laistymas man nepasiteisino, kai orchidariume kartu laikomi augalai ant blokų ir vazonėliuose, nes arba vieni džiūna, arba kiti pūna. Geriau jau vazonėlius kabinti atskirai, kur nepasiekia purkštukai, ir laistyti pačiam. O kokiu dažnumu ir kiek ilgai purkštukai turi laistyti priklauso nuo temperatūros, augalų poreikių ir kaip jie pasodinti (blokai, vazonėliai, krepšeliai), bei koks laikmatis naudojamas. Su automatine laistymo sistema geriau naudoti sekundinį, o ne minutinį laikmatį, nes minutė purškimo iš 4 purkštukų net ir smulkia migla yra daug vandens. O turint sekundinį, vasarą galima nustatyti kelių ar keliolikos sekunčių trumputį apipurškimą, kuris ne tiek laisto, kiek atgaivina ir šiek tiek numuša temperatūrą. Derinimo reikia, stovėt ir stebėt, ar viskas visiem tinka.

Pirmoje nuotraukoje matosi, kad mano orchidariumas yra be stogo. Dangtį atstoja polikarbonato plokštė, kuri nėra prigludusi prie visų orchidariumo sienelių, yra centimetriniai tarpeliai. Po ja yra padėtas metalinis tinklelis, prie kurio tvirtinu lempas, purkštukus, ventiliatorių ir kabinu vazonų kablius. Ventiliatorius yra tik vidinis, kabo palubėj. Įpūtimo iš išorės vidun nedarau, nes tikiuosi, kad orchidariumo nesandarumas yra pakankamas, kad naujo oro į jį patektų užtektinai. Pagal tai, kad su pelėsiu jame neturiu bėdų, o oro drėgnis niekad nepakyla daugiau nei 80 %, manau, kad ir toliau apsieisiu be įpūtimo. O šiaip užsisakant orchidariumą skylės išpjovimas stikle yra kainą keliantis pageidavimas, tad gal dėl to dažniau pasitaiko, kad ventiliatoriai įtaisomi dangtyje.

Apatinėje orchidariumo dalyje yra akvariumas su žuvimis, krevetėmis ir sraigėmis. Jam reikia akvariuminės technikos, o tokios laidai dažnai būna trumpi, todėl mano orchidariume maždaug 50 cm nuo apačios šoniniame stikle yra išpjauta skylė akvariumo laidams.

Kaa, smagu. liuks_ Tikrai bus įdomu pamatyti gamybos ir įrengimo proceso bei galutinio produkto nuotraukas. Gal ir savo įžvalgomis pasidalinsi, kas pasiteisino, o ką kitąkart darytum kitaip.
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

Vartotojo avataras
InetaSka
Pranešimai: 222
Užsiregistravo: Tre Spa 21, 2020 2:31 pm
Miestas: Vilnius

Re: Urzės orchidariumas

Standartinė InetaSka »

Ačiū už tokį detalų paaiškinimą. Labai čia pas jus gražu, pasisėmiau įkvėpimo daugiau domėtis ir planuoti į ateitį. Plo_
Tempiu naujas orchidėjas į namus, kai niekas nemato... :oops:

Rašyti atsakymą

Grįžti į