Inovatyvūs terariumai
Moderatoriai: Šilingė, mozaika, Urze, EvaJa, Ramsis
Inovatyvūs terariumai
Pasistengsiu pasidalinti visokiais atrastais naujais terariumų būdais ir įgyvendinimais.
Re: Inovatyvūs terariumai
Slogaa rašė: ↑Pir Rgp 19, 2019 2:47 pmBeveik prieš metus kilo idėja įgyvendinti, terariumą su labai madingu pavadinimu - "Micro" terariumas. Googlėj kerinčių vaizdų labai daug, o ir Maikelis iš Flickr'o labai prisideda prie visų miniatiūrinių namukų augalams. Prisižiūrėjus nusprendžiau, kad ir man reikia. Čia foto, iš kurios kilo idėja: Susidėliojau prioritetus, kurių vienas svarbiausių buvo estetika ir klimatas. Norint sukurti tam tikrą klimatą po stiklu ir atsižvelgt į tam tikrus niuansus - reikia nemažai technikos. Bet čia gi tas pirmas prioritetas - estetika - kur tą visą techniką kišti? Ir visiškai atsitiktinai, lankydama vieną iš Anglijos miestų užmačiau vintažinę parduotuvę, kuri bankrutavo ir viską išsipardavinėjo. Ten radau nemažą varpo formos kupolą. Pradžioje galutinio produkto vaizduotėje nemačiau - nes neįsivaizdavau kaip ir kur ir kas turėtų stovėt. Iš rastų internetinių nuotraukų (viršuje) terariumo vizija ir variantai buvo pateikti atvirkščiai: visa technika tvirtinama prie stogo, t.y. viršuje. Į pagalbą atėjo vyras-inžinierius, kuris daug ką sugeba įsivaizduot - o svarbiausia, žino, kaip tai realizuot. Pasižiūrėjęs į kupolą jis net apsidžiaugė: "Taigi dar geriau, - sako, visą techniką bus lengviau sudėti ir paslėpti apačioje".
Dėžės konstrukcijos idėja ir gaminimo laurus visiškai perleidžiu savo vyrui. Prasidėjo paruošiamieji darbai. Norėjosi viską padaryt teisingai. Tad, pradėjau viską nuo maloniausio proceso: planuoti augalus. Juk nuo jų viskas ir priklauso - koks bus reikalingas klimatas. Jau tada žinojau, kad varpas leis sutalpint tik įvairias miniatiūras,viskas kitkas - liesis su stiklu. O jei dar žiedkotis belenkokio ilgio - estetinis vaizdas prapuls.
Šiai dienai galiu teigti, jog visi pasirinktieji augalai buvo labai teisingi - iki šiandien skaičiuoju tik dvi netektis - Oncidium pusilla bei Trisetella hoeijeri. .
Šiai dienai gyventojai yra tokie:
1. Drymoda siamensis
2. Macodes petola
3. Barbosella gardneri
4. Lepanthes calodyction
5. Lepanthes chelonion (naujai prisijungęs, 2019-06)
6. Trisetella andreettae (naujai prisijungusi 2019-06)
7. Trisetella hoeijeri (naujai prisijungusi 2019-07)
8. Bulbophyllum polliculosum (naujai prisijungęs 2017-07)
9. Bulbophyllum moniliforme (naujai prisijungęs 2017-07)
10. Pleurothallis truncata
Turint visus augalus ir klimato sąlygas prieš akis, pradėjau galvot apie techniką.
Laistymo sistemos pakaitalui rinkausi rūką. Jis užėmė daugiausiai vietos dėžės viduje, nes jam reikėjo sukurti asmeninį vandens telkinuką. Principas labai paprastas: ebėjus parduoda ultrasoninį rūko gamintoją, kuris veikia jį įdėjus į vandenį. Tačiau rūkas niekur pats neišsisklaido, todėl tenka jį "išpūsti" iš vietos, kur jis susikūrė. Plius ta ultrasoninė "tabletė" gerokai taškosi, tad ją patartina izoliuot nuo kitos aplinkos.
Schema ganėtinai primityvi: imat sandaria plastmasinę dežutę, pjaunat dvi skyles sienelėse, viena priešais kitą ir įmontuojat dvi šlangutes, vedančias į ir iš. Viena šlangės galą pritvirtinat prie ventiliatoriaus, kurį vėliau montuosit prie terariumo dėžės išorės, o kitą galą išvedat į ten, kur norit, kad išeitų rūkas.
Logika paprasta, o vizualų gamybinį procesą galit rasti čia: https://www.youtube.com/watch?v=fF16dFey9mg
(tik mano atvėju, aš negalėjau ventiliatoriaus tvirtinti prie pačios dėžės. tad naudojau šlangučių sistemą).
Vedinimo sistemą konstravau maximaliausią, nes nežinojau, ko tikėtis: ar temperatūrų svyravimas bus nesuvaldomai didžiulis, ar rinksis kondensatas ant stiklo, ar bus per daug drėgna. Tad į terariumą keliavo du ventiliatoriai: vienas, kuris pučia orą į, ir kitas, kuris traukia orą iš.
Instaliacijos schema tokia pati kaip ir garo - patys ventiliatoriai tvirtinami iš terariumo išorės ir vedamos šlangutės į pačio terarumo vidų. Šlanges tvirtinau į varpo dugną, viena priešais kitą, su maksimaliu atstumu.
Su tokia gausybe aparatų, ateina elektronikos reikalai. Norėjau turėt kuo daugiau nustatymų, kad būtų įmanoma kuo daugiau reguliuot savo "nano" technologijas. Tad, kiekvienas ventiliatorius (2 vedinimo, 1garo) turi išjungimo/įjungimo mygtukus ir savo asmeninę elektros varžą, kuri reguliuoja ventiliatorių veikimo pajėgumą. Tokiu būdu galima reguliuoti tiek garo galingumą, tiek pučiamo/traukiamo vėjo.
Na, ir paskutinė "technologija" šiame reikale - šviesa. Paprasto pajėgumo Led lemputė buvo montuojama į varpo rankenos vidinę terpę. Vienintėlė mano estetikos baimė buvo laidas, kuris turėjo eiti nuo viršaus į apačia, iš terariumo vidaus. Jokio kito sprendimo nebuvo, tik kaip slėpti jį už pačio kamštinio ąžuolo šakos nugaros.
Su šviesa atsirado vienas niuansas pakankamai greitai - led lemputė perkaito per savaitę, nes ją klijavom su epoksidu, per visą su stiklu susiliečiančią lemputės plotą. Led lemputės savo viršuje išstumia pakankamai daug šilumos, ir izoliuotoje, lb mažoje terpėje lemputė perkaito, tad teko ją keisti ir klijuoti su tarpais. Daugiau ji problemų nekėlė.
Taigi, taip atrodo techninė dėžė.
Ant jos viršaus dėjau gerai impregnuotą fanierą, ant kurios klijavosi visa instaliacija. Apačioje išgrautuotas ir susilikonintas "bordiūras", kad atsistotų pats varpas. ant jo tiesiai klikavau kamštinio ąžuolo kompoziciją. Pagal ją iškirptas ir priklijuotas su karštais klijais higrolonas.
Tada suraišioti visi augalai ir vualia - pilnai funkcionuojantis terariumas pabaigtas. Pamiršau paminėti, jog buvo įtaisytas temperatūros ir drėgmės matuoklis su skaitmeniniu ekranėliu.
Taigi, mano nuostabai, kaip ir minėjau - nuostolių, galima sakyt, beveik išvengiau. Visiems augalams tiko ir patiko. Klimatas susidarė geresnis nei tikėjausi. Ir į visus savo kamuojamus klausimus atsakiau su dideliu džiaugsmu:
1. Temperatūrų svyravimai nėra tokie ekstremalūs, kaip tikėjausi. Susidaro šiltnamio efektas, tad čia temperatūra svyruoja 1 maksimum 2jais laipsniais nuo kambario esamos temperatūros.
2. Kondensatas susidaro tik tuo atveju, jei kambary daugiau nei 25 laipsniai karščio. Turbūt tada pradeda labiau garuot drėgmė. Tačiau įjungus ventiliatorius rasa nuo stiklo dingsta per pora minučių.
3. Labai svarbu ir bene didžiausią gero augimo faktorių čia vaidina vedinimo sistema, kurią, beje, pasikonsultavus su mechanikais, galima buvo daryti paprastesnę. Kadangi terariumo erdvė maža, o jis nėra idealiai sandarus, galima buvo montuoti tik viena ventiliatorių, pučiantį orą į vidų. Oras būtų radęs savo kelia, kaip išeit.
Vedinimas čia ekstra svarbus, ypač iškart po palaistymo. Garo neužtenka augalams, kurie auga prikabinti ant žievės, arba tokiu atveju gara reikia palikti labai ilgam, kad oras pradėtų smarkiai kondensuotis ir kristu rasa aukščiau. Tenka purškinėti rankiniu budu. Ir vandens tenka pilti nemažai, nes auga visokie lepanthes su macodes. Be ventiliacijos vanduo labai sunkiai džiūsta, dėl to kitiems augalams tas labai netinka. Vedinimo sistema, nepriklausomai nuo metų laiko, įjungiama iškart po liejimo, ir paliekama minimum valandai, pilnu pajėgumu.
Tačiau negaliu vedinimo sistemos palikti veikti visą laiką, nes tada viskas išdžiūsta labai greitai. Turiu "taimerius" tačiau vis dar neprijungiu.. o ir šiaip, kai begales gerų mygtuku - smagu junginėti pačiam.
Laikui bėgant apgyvendinau maldininką, kuris buvo puikus bonusas susidariusiai oazei. (Pradžioj labai buvo liūdna, matyti tokį visai "nuogą" oazės variantą ( o ir orchidėjos, kaip žinia, nepasižymi savo augumu)). Augalai iki po šiai dienos auga geriausiai lyginant su visais, kas stovi ne po stiklu ir priklauso nuo šeimininko. Ir auga jie patys - be manęs. Man svarbu tik nepamiršt laiku palaistyt.
Slogaa rašė: ↑Pir Rgp 19, 2019 3:24 pmIr nevalia pamirsti tikrojo orchidariumo seimininko ir gyventojo!
Kai buvo mazesnis tai taip "estetiskai derindavosi", kad sunku budavo ir bepamatyt.
Na, ir pabaigai, moralas:
Labai dziaugiuosi, kad nepabijojau pradeti ir turejau jegu uzbaigti (jei tokius projektus is vis imanoma uzbaigti...).
Kiekviena diena patiriu labai didele ekstaze ziuredama i miniatiurine misko iskarpa. Atrodo, lyg visiskai kito pasaulio gabalelis gyvena po stiklu. Su savais gyventojais (higrolone apstu smulkiu gyvuneliu nuo dregmes) ir sava ekosistema.
Graziausia namo vieta, sukaustanti visu atejusiu zvilgsni. Dar iki dabar draugai netiki, kad viskas po stiklu - orchidejos.
Pikta teta
Jei uždėsi tu gerai brūkšnį, nosinę, varnelę, džiaugsimės visi labai, tiesim lietuvybei kelią!
Taigi eikš, valgyk duoną su džiaugsmu ir gerk vyną linksma širdimi, nes Dievas jau seniai patvirtino, ką darai (Koh 9:7)

Jei uždėsi tu gerai brūkšnį, nosinę, varnelę, džiaugsimės visi labai, tiesim lietuvybei kelią!
Taigi eikš, valgyk duoną su džiaugsmu ir gerk vyną linksma širdimi, nes Dievas jau seniai patvirtino, ką darai (Koh 9:7)
Re: Inovatyvūs terariumai
rasiukonas rašė: ↑Ant Rgp 20, 2019 11:43 amLabai įdomu, AČIŪ, Diana.. O jau Mantis ir Drymoda- fantastiški
!!
Urze rašė: ↑Ant Rgp 20, 2019 11:53 amOhoho, kas do pasakojimo ilgumas! Padirbėta iš peties. :thumbupleft: Ir sukurtas vaizdas labai gražus. O dabar prasideda klausimai. :smartass:
1. Galvojot pirma vėsinimo sistemą padaryti, net kažkaip gan paprastą ją sugalvojot, bet, kaip suprantu, jos nedarėte. Kodėl? Ir kokia ji?
2. Kokios temperatūros būna varpe? Kaip buvo per tas karštąsias dienas? Augalams nieko?
3. Pleurothallis truncata yra didelė griautenė. Kaip ji ten tilpo? Ar kol kas dar tik mažutis keikis?
4. Kam dėjote tinkliukus medžio "šakose"? Ar gal per juos rūkas eina?
5. Kokiam substrate Macodes ir Peperomia auga?
6. Ar trąšų varpo augalams duodi?
(O gumblapiai gal nuo 2019 metų, ne 2017?)
Eliss, maldininkai yra plėšrūnai, tai jų maistas yra visokie vabzdžiai, ypač skraidantys.
Slogaa rašė: ↑Ant Rgp 20, 2019 12:01 pmEliss - ačiū - Maldininkai, principe, ėda viską, kas juda. O jei nejuda, tai galit pajudint(juokauju) - žiogai, cikados, o geriausia viskas, kas turi sparnus - musės, drugeliai, uodai, naktiniai drūgiai. Pas mane pagrinde valgo muses. Orchidariumuose turbūt tik mėsėdžius vabalus tik ir teišeina augint, nes vegetarai apėstu lapus.
rasiukonas - ačiū, labai. Didelė projekto dalis - nuopelnas jūsų, drauge, kad rodėt rodėt savąsias miniatiūras ir aš pasidaviau... Vargu ar šis varpas iš vis būtų atsiradęs, jei ne jūs.
![]()
ricardas rašė: ↑Ant Rgp 20, 2019 12:29 pmDianit, gražiai irengėt varpą :thumbupleft:
Nu kodėl parodėte tuos maldininkusjau senai noriu kokio egzotinio gyvuno tik va kiek apie visokius gyvunus domėjaus tai visiem reikalinga aukšta temperatūra o mano orchidariume žiemos metu naktim nukrenta iki +15 . Tai va , klausimai ???
Kokia temperatūra minimali tinka maldininkam ?
Ir kuom juos šerti žiemą ? Juk musiu žiema neprisigaudisi![]()
Slogaa rašė: ↑Ant Rgp 20, 2019 2:55 pm:smartass: Atsakymai :smartass:
Urze
1. Šaldymo sistemos nekonstravau, nes jau reikėjo pailsėti nuo rankdarbėliu. Ten irgi viskas paremta komponentinių detalių susipirkimu ir jų junginėjimu tarpusavy. Vyro šalia neturiu, tad ir papasakot pilnai negaliu. Bus čia sekantis straipsnis [Geda2]
2. Varpe temperatūra kaip ir minėjau yra tokia pati kaip kambario, tik +1 laipsnis. Varpas stovi saulei neprieinamoj vietoj, tad jis pats neturi kitokio šilumos šaltinio. Žiemos metu, diena būdavo apie +23, o naktim mes šildymo neįjungdavom, tad nukrisdavo iki +16. Panašu kad šiais metais bus tas pats - kol žmonių nėra dienos metu, mes nešildom, tad tie 23 laipsniai, principe per parą būna kokias 5valandas max. Beje oro drėgnumas pavasarį, rudenį ir žiemą būna apie 80-90%. Vasarą iki 60% nukrenta.
3. Pleurothallis truncata kaip ir Pleurothallis hemirhoda (kurios neminėjau sąraše) yra du monstrai, kurie šiuo metu yra tik mažiukai keikiai. Sodinau juos į varpą su ta mintim, kad terariumas bus "vitaminas", tol, kol ūgtels. Bet abiem jiem labai patiko, truncata žiemos metu augino tris naujus lapus vienu metu. Hemirhoda buvo iš vis patupdyta ant sąmanų viršaus iš kitos pusės ąžuolo ir turėjo vieną nupiepusią šaknelę. Neseniai kapsčiausi tose sąmanose ir supratau kad hemirhodos šaknų tiek, kad ne tik viskas įsipynę į higroloną bet turbūt įaugę ir į fanierą.
Ką aš su pleurothalliais darysiu kai jie pasieks pilnametystę, prašau neklausti.![]()
4. Tinkliukai buvo skirti maldininkui, kad jis ten nesugalvotų slėptis. Tuo metu dar nežinojau kad maldininkai turi didelį ego ir tikrai niekur slėptis nesiruošia. Taip jie ten ir liko. Primena man šiek tiek kažkokį alia zoologijos sodą... bet reiktų išimt kada.![]()
5. Macodes auga tuose dvejuose ąžuoliniuose "vazonėliuosė". Ant dugno higrolonas o vazonų viduje keramzitas maišytas su kiminais. Principe, macodesas auga pelkėje, nes kiminai niekada dar nebuvo net šiek tiek pradžiūvę, ten visada talkšo vanduo. IR rodos, jom patinka..
Peperomia šakelė buvo tiesiog uždėta ant priekinių sąmanų, ir tapo kažkokiu invaziniu augalu, kurį pastoviai reikia gėnėti.
Beje, pamiršau paminėti sąmanas. Prieky sudėtos java moss - akvariuminės. Tik jos ir Vesicularia montagnei gali augti ne vandeny. Abi jos dažnai naudojamos paludariumuose ant iš vandens išsikišusių šakų. Už Ąžuolo "užpakalio" sudėtos tradicinės angliškos šaligatvinės. Ką galiu pasakyt - sąmanos tai sunkiausias augalas augantis terariume. Joms reikia LABAI daug vandens, nes išdžiūsta pakankamai greitai. Jas purškinėt ir laistyt galima nors po porą kart per parą. (žiemą mažiau). Žiemą jos iš vis neaugo. Vasarą pamačiau kažkokį judesį. Šaligatvinės pradėjo tysti į viršų, dabar jas nuskynus ir padėjus pvz ant lepanthes kiminų - jos pasidaugina.
6. Trąšų, vasaros metu, visi draugiškai gavo du kart.![]()
:smartass: Ričardai :smartass:
Maldininkų yra labai daug rūšių. Kai kurios, pvz Diabolica, mėgsta virš 20 laipsnių ir jokiu būdu nemažiau. Dažnai į jų terariumus net deda šildytuvus. Tačiau daug rūšių yra ir pakantesnių, pvz mano phyllocrania paradoxa +16 nesiskųsdavo. Jai net turbūt metabolizmas pamažėjęs buvo. Bet tiesa, kad maldininkam patinka šiltesni klimatai.
Kas liečia maistą žiemą - anglijoj gyvos musės dėžutėse pas man į darbą atkeliaudavo.Nežinau, ar LT yra tokios galimybės, bet kaip ir minėjau - jie ėda viskas, kas juda. Žiogų ir cikadų būna pirkti parduotuvėse. O šiaip, aš asmeniškai stengdavausi iki paskutinio nėrimosi maitinti kuo mažiau, kad metabolizmas būtų lėtesnis ir ilgiau pragyventu, rečiau nertųsi. Tai principe, kartais jis gaudavo vieną musę per porą savaičių.
Beje, musių lervas galima pirkti iš žvejybinių parduotuvių ir šiek tiek paaugint iki pačių musių (sulaukt leliukų ir leliukes perkelt į dežutę su suglamžytu popierium. Palaukt kol išsiris)
Urze rašė: ↑Ant Rgp 20, 2019 8:40 pmMaldininkai plėšrūs ir ėda visus vabzdžius, kuriuos sugeba pagauti, net jei tai mažesni ar žioplesni kiti maldininkai. Jei grobio pakanka, gali ir keli maldininkai vienam terariume kurį laiką sugyventi. Bet šiaip jei norisi ilgiau turėt, tai geriau po vieną laikyti. Tiesa, skaičiau, kad yra rūšių, kurios mažiau linkusios į kanibalizmą, bet dabar nepasakysiu, katros.
Slogaa rašė: ↑Ant Rgp 20, 2019 9:01 pmBūtent manoji - phyllocrania paradoxa - dažnai laikoma kartu. Ir, jei gerai pamenu, Tarachodula pantherina. Kiek teko domėtis - dauguma maldininkų yra labai plėšrūs ir pulti gali instinktyviai, net jei nealkani. O dar geriausia, jei terariumas tokio dydžio, kad maldininkai tiesiog nesusitiktų![]()
Bet, teisingai Urzė pasakė - geriausia laikyti viena. Nepamirškit, kad jų gyvenimo ciklas yra tik metai.
ricardas rašė: ↑Ant Rgp 20, 2019 9:15 pmNa va Merginos, nuliudinot mane, viena laikiti , nu nerasiu aš jo savo džiunglėseo auginti atskirai, tai vėlgi reikia dar orchidariumu o vietos ui kaip truksta .
Ps, nu nesiseka man, tai temperatura netinkama tai po viena auginti , reikės ieškoti kažko kito .
Pikta teta
Jei uždėsi tu gerai brūkšnį, nosinę, varnelę, džiaugsimės visi labai, tiesim lietuvybei kelią!
Taigi eikš, valgyk duoną su džiaugsmu ir gerk vyną linksma širdimi, nes Dievas jau seniai patvirtino, ką darai (Koh 9:7)

Jei uždėsi tu gerai brūkšnį, nosinę, varnelę, džiaugsimės visi labai, tiesim lietuvybei kelią!
Taigi eikš, valgyk duoną su džiaugsmu ir gerk vyną linksma širdimi, nes Dievas jau seniai patvirtino, ką darai (Koh 9:7)
Re: Inovatyvūs terariumai
Slogaa rašė: ↑Tre Rgs 18, 2019 8:46 pmAtejo laikas ir antrajam mini terariumui! Sis kur kas paprastesnis, pakolkas be jokios technikos, tik su led juosta virsuje (zadu ideti ventiliatoriu, tik nezinau kur tiksliai).
Ideja siek tiek pasiskolinau is Abitales. Pirma deliojau visokias ivairias sakas ir jas galvojau tvirtinti prie dugno su karstais klijais, bet ramybes nedave faktas, kad prie stabiliu saku, reikalui esant bus labai sunku tvirtinti ar nuimineti augalus, nes sis terariumas atsidaro tik virsuje (kitaip nei Varpo kompozicija turi priejima is bet kurios puses) . O kaip metine patirtis byloja - tokiu "adjustment'u" kartais net pora kart i menesi tenka atlikt. Tad prisiminiau, kaip Abitale savo terariumuki turejo ilga zieves gabala, apaugusi augalais, kuris tiesiog gulejo ant dugno ir prireikus - galima ji istraukt is terariumo pilnai.
Tokiu principu ir as deliojau si terariuma. Visos zieves laisvai judinamos, niekaip netvirtinamos, taciau sustatytos pakankamai stabiliai net ir nesiojant terariuma. Jei gyvens ramus gyvunas - stabilumo pilnai uzteks. Jei ne - teks mastyt... :scratchheadyellow:
Slogaa rašė: ↑Tre Rgs 18, 2019 9:06 pmSudedamosios dalys:
1. Terariumas pirktas is: https://www.thespidershop.co.uk/cylinde ... -4275.html
25cm diametras ir 30cm aukstis
2. Stambesnes frakturos zieve dugne
3. Urzes dovanota zieve x2
4. Kamstinio azuolo fragmentas
Augalai:
1. Elaphoglossum peltatum
2. Platystele repens
3. Constantia cipoensis
4. Masdevallia erinaceae
Ir viska karunuoja:
5. Lepanthes matamorosii
Slogaa rašė: ↑Ket Rgs 26, 2019 2:06 pmOho Urze, macodeso kraunamus ziedus uzmatei net?!![]()
Isties as tokioj labai neapsisprendusioj busenoje gyvenu - leisti joms zydeti ar ne? Macodes petola man uzrode Mozaika (pamenu jos vaza-akvariuma, kur gyveno macodes... Principe nuo sio augalo ir prasidejo varpo projektas). Ir dar kaip dabar pamenu Mozaikos zodzius: "bereikalo leidau joms zydeti, kazkaip suprastejo jos poto".
Tad kiekviena diena vis ziuriu i tuos besiformuojancius pumpurus ir galvoju, ka daryt. Principe, niekada nemaciau kaip zydi.
mozaika rašė: ↑Ket Rgs 26, 2019 8:20 pmDėl tų macodžių nunykimo, tik spėju, kad turėjo įtakos žydėjimas :think: . Nes kitos priežasties neįsivaizduoju, iki šiol sunkiai atsigauna. Kokios trys normaliai pradeda augti ir po kiek laiko vėl nupūva. Ir vėl viskas iš pradžių. O jau buvo prieš žydėjimą pilnas burbulas.
Pikta teta
Jei uždėsi tu gerai brūkšnį, nosinę, varnelę, džiaugsimės visi labai, tiesim lietuvybei kelią!
Taigi eikš, valgyk duoną su džiaugsmu ir gerk vyną linksma širdimi, nes Dievas jau seniai patvirtino, ką darai (Koh 9:7)

Jei uždėsi tu gerai brūkšnį, nosinę, varnelę, džiaugsimės visi labai, tiesim lietuvybei kelią!
Taigi eikš, valgyk duoną su džiaugsmu ir gerk vyną linksma širdimi, nes Dievas jau seniai patvirtino, ką darai (Koh 9:7)
Re: Inovatyvūs terariumai
Slogaa rašė: ↑Pen Rgs 27, 2019 5:41 pmSiandienos visa demesi ateme stai tokie japoniski, grybu bonzajai - terariumai.
Ideja - superine, vaizdas - nepakartojamas, vienintelis minusas - trumpalaikiskumas. Grybai uzauga per 2-3 savaites. Placiau nesidomejau, tik radau anglijoje pirkti labai daug skirtingu, paruostu augimui japonisku valgomuju grybu sporu. Pabandyti labai norisi, nes vaizdai isties nepakartojami. Daugiau rasite instagramoje, kinoccorium paskyroje.
Pikta teta
Jei uždėsi tu gerai brūkšnį, nosinę, varnelę, džiaugsimės visi labai, tiesim lietuvybei kelią!
Taigi eikš, valgyk duoną su džiaugsmu ir gerk vyną linksma širdimi, nes Dievas jau seniai patvirtino, ką darai (Koh 9:7)

Jei uždėsi tu gerai brūkšnį, nosinę, varnelę, džiaugsimės visi labai, tiesim lietuvybei kelią!
Taigi eikš, valgyk duoną su džiaugsmu ir gerk vyną linksma širdimi, nes Dievas jau seniai patvirtino, ką darai (Koh 9:7)
Re: Inovatyvūs terariumai
Slogaa rašė: ↑Pir Spa 21, 2019 2:54 pmLabai seniai žadėta - ŠALDYMO SISTEMA pigiai.
Taigi, seniai jau visus forumiečius ir tuo tarpu ir mane kamuoja klausimas - kaip atšaldyt terariumą?
Šiuo metu yra visokių visokiausių priemonių - galima išsikonstruoti visą šaldymo agregatą iš kokio nors mini šaldytuvo, galima nusipirkti skysčio pagalbą šaldomąją sistemą, kuri dažniausiai naudojama visuose kondicionieriuose ir PC. Problema - užima nemažai vietos, o ir kainuoja apie porą šimtų pinigų.
Kokia gi išeitis?
Pristatau jums tą išeitį ir 21 amžiaus išradimą - Šaldomąją plokštelę (angliškai - Thermoeletrical Peltier)
Veikimo principas labai elementarus - viena pusė šaldo, kita šildo elektros pagalba. Vardan šio įrenginio, galima susikonstruoti nedidelį ir pigų agregatą.
Principas jo paprastas, bet nepamirškit, kad pasakoja moteris, tad detales aš žinoma, galiu ir praleisti, norintiems konstruoti patariu konstrukcijos ypatumais pasidomėti patiems, o vizualą, kaip konstruoja dėdė pažiūrėti ČIA
Taigi, toji pusė kuri šaldo - čia reikia priklijuoti ( su termo pasta) specialų nedidelį "radiatorių" kuris išspinduliuotų sukauptą šaltį. Taip pat čia gi reikia primontuot ir ventiliatorių, kuris nupūstų tą šaltį norima kryptimi. Toje pusėje, kur išsiskiria šiluma, taip pat reikia gerai šilumą praleidžiančio radiatoriaus, kad viskas tas neperskaistų. Žinau kad ir čia žmonės deda ventiliatorių, bet tik kaip perkaitimo apdraudimą.
Visas šias detales galima susipirkti pačiam - šaldymo plokštelės per alibaba kainuoja centus - viskas kitkas daugmaš taip pat.
Tačiau mūsų forumas pilnas moterų rankų, tad siūlau iškart pirkti rinkinį - mažiau galvos skausmo, o ir instrukcija pridėta.
Rinkinys (jų beje visokių yra labai daug)
Gerai paieškojus, manau, galima būtų rasti ir jau sukonstruotą.
Tai pigiausias šaldymo variantas šiai dienai. Negaliu pakomentuoti labiau, nes patys mes nekonstravom (bet galvojam! ) Atsakant į klausimą: kaip stipriai jis gali atšaldyt... tai vis dar lieka klausimu, nes nemačiau informacijos internete, kokio dydžio terariumus ir keliais laipsniais jis geba atšaldyti. Žinau tiksliai, kad 20 Litrų alaus toks įrenginys atšaldyt nesugeba, nes mano vyras jį rado būtent aludarių forume.. kur žmonės sukonstravę jį bandė atšaldyt išvirtą alų ir deje, nepavyko.
Tad su dideliais terariumais - vargu, ar jam išeitų atšaldyti erdvę daugiau nei porą laipsnių, tačiau mažas erdves, manau, išeitų atšaldyt iki 10laipsnių.
Slogaa rašė: ↑Pir Spa 21, 2019 11:51 pmViskas labai priklauso nuo pačio orchidariumo. Jei jis standartinis (primenantis akvariumą) tada taip - šiltają pusę reiktų talpinti už terariumo ribų, o šaltąją pusę kišti į terariumo vidų.
Tačiau jei kalbant apie mažesnes terariumines erdves - čia ir vėl prasideda konstravimo etiudai. Dažnai tokio didelio agregato taip išorėj nepakabinsi. O jei ir pakabinsi - gadins estetinį vaizdą. Tad tuo atvejų patį šaldymo agregatą tektų slėpti kažkur kitur, ir nuo jo šaltosios pusės ventiliatoriaus tiesti šlangutę į terariumo vidų (toks pats principas pas mane padarytas varpo konstrukcijos ventiliacijoje ir rūko generatoriuje). Tačiau jei slėpti visą šaldymo agregatą į mažą erdvę, reiktų pagalvoti apie ventiliatorių ir prie karštosios plokštelės pusės.
Slogaa rašė: ↑Tre Spa 23, 2019 6:26 pmForumas šiek tiek įgavo pagreitį, tad rodau pasikeitimus.
Pirmas, ir labai svarbus - atsirado ventiliatorius. Konstrukcija labai paparasta, nutiesti laideliai, viskas "sulytuota" karštų klijų pagalba. Terariumas iš plastiko, tad skylė ventiliatoriui išpjaut buvo nesunku.
Noriu akcentuoti - mažuose terariumuose neužtenka vien vedinimo skylės - būtinai reikia ventiliatoriuko kuris gainiotų orą ir įpūstų naujo. Varpo instaliacija vasarai buvo palikta vyro priežiūrai - vasara buvo karšta ir jis laistė augalus tačiau akivaizdžiai pamiršo įjungt ventiliacija. To pasekoje supuvo lepanthes.
Antrasis terariumas pragyveno apie 3savaites be ventiliatoriaus - tiek laiko užteko, kad antroji žievės pusė pradėtų pelyt. O vis tik idėjus feną - visus pelėsius kaip ranka nuėmė!
Na, ir šiaip, vaizdas pasikeitė. Augalai persisodino ant nedidukės kamštinio ąžuolo šakos.
Lepanthesas visai ant žemės nusikėlė.
Pikta teta
Jei uždėsi tu gerai brūkšnį, nosinę, varnelę, džiaugsimės visi labai, tiesim lietuvybei kelią!
Taigi eikš, valgyk duoną su džiaugsmu ir gerk vyną linksma širdimi, nes Dievas jau seniai patvirtino, ką darai (Koh 9:7)

Jei uždėsi tu gerai brūkšnį, nosinę, varnelę, džiaugsimės visi labai, tiesim lietuvybei kelią!
Taigi eikš, valgyk duoną su džiaugsmu ir gerk vyną linksma širdimi, nes Dievas jau seniai patvirtino, ką darai (Koh 9:7)
Re: Inovatyvūs terariumai
Slogaa rašė: ↑Pen Spa 25, 2019 5:51 pmKad jau sąžiningai pildau šią temą rankdarbėliais - pasidalinsiu ką tik pabaigtu "relyzu".
Naujuose namuose su palangėm labai striuka. Yra viena plati didelė šiaurinė, nedidukė vakarinė ir pora mažų pietinių. Kaip ir nesiskųsčiau, bet palangės labai netoli grindų, o tokie aukščiai labai patinka dvikojams namų piliečiams aka tvarkdariams. Substratas pavirsta į geriausią lego konstruktorių barikadoms. (Čia kaip geras video yra, tėtis basas bėga ant bėgimo takelio, o vaikai jam ant važiuojamos dalies mėto lego kaladėles).
Teko sugalvot išeitį. Virš laiptų, miegamajame turim seną, Angliokų labai pamėgtą sandėliuką. Panaudojimas jo visada buvo kiek kėblokas, nes daigtai nugrūsti į tolimiausius kampus yra nepasiekiami be kėdės. Sugalvojom jį paverst į ekspozicinį orchidariumą.
Paplušėti teko nemažai - išvest elektrą, sukonstruoti laiptus, išsilikonint kampus, tada viska išdažyti hydro izoliacija, galiausiai išsirinkt spalvą ir lempas!
Viskas izoliuota nuo vandens buvo dėl galimų vėlesnių vizijų, na ir žinoma, kadangi nera papildomos ventiliacijos, o viskas namo vidury - kad medis ir gipso kartonas nepradėtų pelyt.
Apie lempas taip pat teko daug paplušėt, kol išsirinkau ką pirkt. (300W, Led, pilno spektro)
Norėjau pilno spektro tačiau niekaip nesupratau, kodėl dauguma augintojų augina po rūžavomis? O gi pasirodo - augalai vartoja tik mėlyną ir raudoną spalvas (labai aš ūkiškai čia). Mėlyna augimui, raudoną - žydejimui. Tad visas likęs spalvų spektras nenaudojamas. Taupumo sumetimais visi naudoja būtent tokias lempas. Bet rūžavo efekto aš labai nenorėjau, tad teko rinktis visą spektrą.
O lempa, beje, labai rekomenduoju. Jos viena iš labai gerų sąvybių - diodai yra įmontuoti į tolimus griovelius. Tad visas švytėjimas niekada nenukreiptas į akis, nebent jei žiūrėt iš apačios tiesiai į jas.
Na, o čia visa kūrybos eiga.
Urze rašė: ↑Pen Spa 25, 2019 10:24 pmGražiai atrodo. Bus su durelėmis ar kol kas be? Ventiliatorių statysit? Falenopsiui nebus per ryškus apšvietimas ant viršutinio laiptelio?
Ne visai taip. Daugiausiai pagrindiniai augalų pigmentai tikrai panaudoja mėlyno ir raudono spektro spalvas (bet ir tai tam tikro bangos ilgio, kuris pardavinėjamose a la augalinėse lempose dažnai būna ne tas, tai tų lempų naudingumas abejotinas). Tačiau yra ir kitų pigmentų, kurių kiekybiškai augale nedaug, bet kokybiškai jie galbūt net labai svarbūs (kitaip kaži ar jų būtų augaluose?) ir sugeria kitų bangos ilgių spalvas. Jei apšviečiama ne pilnu spektru, tai tie pigmentai negali normaliai funkcionuoti. Todėl tarp užsienio augintojų verda debatai, koks apšvietimo modelis yra geriau - dvispalvis ar pilno spektro. Asmeniškai aš už pilną pasisakau (vien jau dėl to, kad į tą bjaurią spalvą nereiktų akių varvint, bet čia jau skonio reikalas) ir naudoju tik tokį apšvietimą. Nors neseniai Vidmantas sakė, kad orchidėjos visai gerai po dvispalviu apšvietimu auga, nors kiti augalai - prasčiau nei po pilno spektro lempom.
Slogaa rašė: ↑Ant Spa 29, 2019 5:09 pmPakolkas be jokių durelių - dėl to ir be jokio ventiliatoriaus. Skylė plati, tad jei nestatysiu drėkintuvo - nemanau, kad reikės.
Falenopsis ten eksperimentasauginasi žiedstiebį, tai net nežinau, gal nesupyks
Urze, ačiū labai už šiek tiek fizikinės-biologinės informacijos. Man jos labai trūko, visur mėginau skaityt, bet taip niekada ir neaptikau varianto sakančio, kad augalui naudingi ir kitos spalvos!!
Faktą žinau tik vieną - saulė - geriausias augalo apšvietimas. Ji gi yra pilno spektro, tad nusprendžiau ir aš neišradinėti dviračio![]()
Evaja rašė: ↑Ant Spa 29, 2019 5:13 pmna, veikiau čia biologija, bet ir man atrodo, kad terariumo augalams pilno spektro lempos labiau tinkamosva tos spec flora labai tikdavo akvariumams, bet turint omeny, kad vandens augalams kitaip ta šviesa reikalinga ir dalį maisto medžiagų gauna sukūrus mikroflorą, kurioje ir žuvys dalyauja paprastai.
balka rašė: ↑Tre Spa 30, 2019 1:52 pmTrumpas pastebėjimas.
Vienintelis skirtumas tarp vandens ir ne vandens augalu apšvietimo yra vanduo, ty vanduo kad ir koks būtų skaidrus nufiltruoja dalį šviesos, todėl vandens augalas jos gauna mažiau, negu toks pats augalas ne vandenyje. Viskuo kitkuo vandens augalams šviesos reikia taip pat ty fotosintezei.
Taip pat vandens augalai negauna medžiagų iš mikro floros (nemaišyti su koralais). Vandens augalai paima iš vandens ištirpusias medžiagas kaip ir ne vandens augalai. Jūs tikriausiai maišote su biologinio ciklo procesu akvariume, kai žūvų šlapimas beigi maisto likučiai vandenyje esančių bakterijų pagalba (ne mikro floros) virsta į azoto junginius (amonis -> nitritai -> nitratai), kuriuos po to pasisavina augalai. Tačiau lygiai tą patį daro ir augalai augantys ne vandenyje.
Taip pat pridedu trumpą, bet labai informatyvų straipsniuką apie augalų poreikį šviesai.
https://www.gardenmyths.com/led-grow-li ... -spectrum/
Pikta teta
Jei uždėsi tu gerai brūkšnį, nosinę, varnelę, džiaugsimės visi labai, tiesim lietuvybei kelią!
Taigi eikš, valgyk duoną su džiaugsmu ir gerk vyną linksma širdimi, nes Dievas jau seniai patvirtino, ką darai (Koh 9:7)

Jei uždėsi tu gerai brūkšnį, nosinę, varnelę, džiaugsimės visi labai, tiesim lietuvybei kelią!
Taigi eikš, valgyk duoną su džiaugsmu ir gerk vyną linksma širdimi, nes Dievas jau seniai patvirtino, ką darai (Koh 9:7)
Re: Inovatyvūs terariumai
Slogaa rašė: ↑Šeš Gru 07, 2019 7:36 pmKai vakaras ateina į terariumo valdas.
Žiūrint patartina klausytis: https://www.youtube.com/watch?v=G5U1QciDPoY
Pikta teta
Jei uždėsi tu gerai brūkšnį, nosinę, varnelę, džiaugsimės visi labai, tiesim lietuvybei kelią!
Taigi eikš, valgyk duoną su džiaugsmu ir gerk vyną linksma širdimi, nes Dievas jau seniai patvirtino, ką darai (Koh 9:7)

Jei uždėsi tu gerai brūkšnį, nosinę, varnelę, džiaugsimės visi labai, tiesim lietuvybei kelią!
Taigi eikš, valgyk duoną su džiaugsmu ir gerk vyną linksma širdimi, nes Dievas jau seniai patvirtino, ką darai (Koh 9:7)
Re: Inovatyvūs terariumai
Slogaa rašė: ↑Tre Sau 29, 2020 2:11 pmJau turbūt kokius tris mėnesius negaliu ramiai naktimis miegoti nes vis neapleido mintys, kokį sekantį terariumą statyti. Išties, negalvojau, kad terariumai gali taip greit užsipildyt. Tad jau čia bus mano trečiasis.
Taigi, kas neleido miegot naktim: Galvojau, kad užteks man tų mažiukų terariumų - statysiu didelį, nes noriu augint chameleoną. Bet čia įvyko nesutapimai tarp to gyventojo ir mano norimų augalų. Dauguma miniatiūrų auga šaltom sąlygom, kai tuo tarpu visokiem driežam reikia šilumos.
Plius nedavė ramybės kompoziciniai riekalai - jei augint miniatiūras ant šakų - kaip gi ant jų vaikščios chameleonas, o jei jas dėt kažkur ant žemės ar ant sienos - jų beveik nesimatys. Priėjau išvados, kad šiam mano projektui nevalia įsigyvendinti ir arba miniatiūrų rojus, arba chameleono.
Taigi, šį didesnio terariumo reikalą atidėjau ateičiai ir pradėjau galvoti apie mažiuką. Daug variantų perkaspčiau galvoj, bet didžiausia problema dažniausiai yra stiklas - kokį ir kur gali gauti. Visos įdomesnės "kolbos" dažniausiai kainuoja kosminius pinigus, nes pučiamos ir gaminamos visiškai individualiai.
Praleidau porą mėnesių intensyviose paieškose visur kur įmanoma.
Šiai dienai pirkiniai - tokie. Laukia savo montavimo eilės.
Slogaa rašė: ↑Ket Vas 06, 2020 9:15 amPatarkit dėl šviesos - kur ją dėti?
1. Į patį viršų ir taip priversti visus augalus stiebtis į viršų, + apačia šviesos gaus mažiausiai.
2. Apjuosti led juosta nuo apačios, per šoną iki viršaus ir tada per kitą šoną žemyn iki galo? Trūkūmas tas, kad augalai augs į šviesą ir per pačią led juostą principe jų priekio nesimatys.
Urze rašė: ↑Pen Vas 07, 2020 1:19 pmKokio aukščio stiklas? Jei toks kaip šaka, tai vien viršuj apšvietus labai mažai šviesos bus ir net paunksmės augalai gali pradėti stypti. Tad vertikalus apjuosimas LED juosta bent šviesos požiūriu būtų geriau, tada daug mažesnė stypimo tikimybė, ypač jei būtų pasirinkti šešėlį mėgstantys augalai. Bet kaip žiūrėsis? Ar nebus taip, kad spigins į akis tie LED'ai šonuose? Gal reik realiai išbandyti taip apjuost ir pažiūrėt, ar gerai?
Slogaa rašė: ↑Pen Vas 07, 2020 2:31 pmNa, kolba gal ne sakos didumo, bet netoli jos. O cia labai geras pavizdys, kaip tokiose kolbose montuojama sviesa is sono ----> https://queenslandorchid.files.wordpres ... &h=&zoom=2
Tai dabar isties ir nezinau.. nes minciu labai daug.. Gal tas lempas daryt "kilnojamas" kad kai fotografuoji ar kazka darai - jos nusiimtu.. pasitrauktu. Nes kaip ir nezinau,. ar spigins, ar bus grazu...
turbut nepamegines realybej, ne tik galvoj - nesuzinosi
Slogaa rašė: ↑Pen Kov 20, 2020 12:38 amvideo-1584653402.mp4 (neįsikelia)
Labai jau baisi kokybe ir pasaliniai garsai - bet labai norejosi ideti vaizda, nes berods niekada veikiancio niekada ir nerodziau. Nors turiu pilna medziagos, kaip ir kas buvo statyta daryta - bet nezinau, laiko vis nera atsisest ir sukurt filmuka.
Tad bent tiek, is telefono - istorijai uzfiksuoti.
Ne visi augalai turetu but siame terariume, bet kadangi treciasis vis dar laukia savo eiles - tai teko sugrust visus i viena.
Pikta teta
Jei uždėsi tu gerai brūkšnį, nosinę, varnelę, džiaugsimės visi labai, tiesim lietuvybei kelią!
Taigi eikš, valgyk duoną su džiaugsmu ir gerk vyną linksma širdimi, nes Dievas jau seniai patvirtino, ką darai (Koh 9:7)

Jei uždėsi tu gerai brūkšnį, nosinę, varnelę, džiaugsimės visi labai, tiesim lietuvybei kelią!
Taigi eikš, valgyk duoną su džiaugsmu ir gerk vyną linksma širdimi, nes Dievas jau seniai patvirtino, ką darai (Koh 9:7)
Re: Inovatyvūs terariumai
Slogaa rašė: ↑Pir Kov 30, 2020 7:15 pmKarantinas ilgas, didziojo terariumo projektas stovi vietoj, tad nusprendziau isigyti VORĄ. Šiaip, išties, vorų labai LABAI bijau, todėl nusprendžiau kovoti su savosiomis baimėmis.
Tokiam naujam gyventojui reikėjo mažo terariumuko (suaugęs šoklusis voras 2.2 cm). Nuėjom į parką, prisirinkau visokių miško "šiukšlių" ir pastačiau mažą peizažiuką. (Indelis sprindžio dydžio)
Dalinuosi procesu.
Slogaa rašė: ↑Ant Bal 07, 2020 11:15 amVoras labai mažas, neįmanoma nufotografuot [Geda2] Atvažiavo, suėdė dvi muses, susipynė sau hamaką ir išėjo trim savaitėm nertis. [Baksnoju]
Tuo tarpu rodau Hierodula maldininką. Tai aršiausias maldininkas, kurį man teko auginti. Vienu metu gali ėsti tris muses, gali suvalgyti vienuolika musiu vienu "pietavimu", yra labai stiprus, kartais pešasi su pincetu. Apsoliučiai nieko nebijo. Primena buldogą. Turi dvi "kraujuotas" rankas ir yra suėdęs savo brolį, kai buvo mažesnis.
Taigi, pristatau jum tikrą žudymo mašiną.Slogaa rašė: ↑Ant Bal 07, 2020 6:47 pmČia beje kitas, ūkiškai kalbant ir verčiant iš anglų: "Klajojantis smuikas" (Gongylos gongylodes, wandering violin)
Tas tas žalias buldogas, tai šitas - inteligentas.. Vieną kartą gavo tokią pusbitę-pusmusę, kad bevalgydamas ją vos neišskridoNes pusbitė labai plasnojo.
Jis labai gležnutis, dažnai nuo visko nusiverčiantis, muses gaudo ypač atsargiai, iš lėto (ėda beje irgi visą amžinybę).. Toks labai grakštuolis. Aš jį prancūzu vadinu, nes jei neklystu pietų Prancūzijoje jų kartais pasitaiko gamtoje.
Slogaa rašė: ↑Tre Bal 08, 2020 10:20 amNepykit, kad taip spaminu nuotraukomis forumą ne orchidėjomis, bet vakar visiškomis buitinėmis sąlygomis be jokio normalaus apšvietimo išėjo padaryti labai neblogų nuotraukų.
Ričardai - yra tam tikros rūšys, kurios kartu gali gyvent be didesnių problemų. Jei terariumas didėlis ir yra daug vietos - principe, jie gali niekada ir nesusitikt ( o ir gali, nes visi mėgsta kabėt žemyn galva ir dažniausiai susitiktų ant terariumo stogo). Bet labai nemažai yra tų kurie sugyventų. Čia visos tos rūšys kurios atrodo kaip medžių šakos (bet ne lapai).
Ačiū visiems. Tikrai, labai įdomūs augintiniai (ant rankų imti nebūtina)![]()
Pikta teta
Jei uždėsi tu gerai brūkšnį, nosinę, varnelę, džiaugsimės visi labai, tiesim lietuvybei kelią!
Taigi eikš, valgyk duoną su džiaugsmu ir gerk vyną linksma širdimi, nes Dievas jau seniai patvirtino, ką darai (Koh 9:7)

Jei uždėsi tu gerai brūkšnį, nosinę, varnelę, džiaugsimės visi labai, tiesim lietuvybei kelią!
Taigi eikš, valgyk duoną su džiaugsmu ir gerk vyną linksma širdimi, nes Dievas jau seniai patvirtino, ką darai (Koh 9:7)