Kriptantai (lot. Cryptanthus)

Moderatorius: Evaja

Rašyti atsakymą
Vartotojo avataras
Urze
Moderatorius

Kriptantai (lot. Cryptanthus)

Standartinė Urze » 13 Sau 2019, 20:39

Ramsis rašė:
16 Lie 2010, 20:57
ar yra mūsų tarpe auginančių šiuos Bromelinius augalus, gal galite pasidalinti patirtimi.
Kokias rūšis auginate, kokiomis sąlygomis, koks substratas.
Aš vis dar planuoju įsirengti pilnai orchidariumą, todėl gerų pažinčių dėka į namus parkeliavo keliatas skirtingų kriptantų rūšių. Juos kada nors panaudosiu orchidariumo dekoracijoms, o kolkas susodinau į molinius vazonėlius durpės ir perlito mišinį.
dabar laikau šiltnamyje, dažnai purškiu. Kolkas sąlygos tokios, kolkas nieko ir nesimato ;)
Musėkautas rašė:
16 Lie 2010, 21:21
Vos nesusigundžiau po reklamos Floriadoj. Tokie raudoni buvo, po tris litus (dabar jau pažaliavę ir šiek tiek pridžiūvę). Bet rūšies pavadinimo ant etiketės neaptikau, tai principingai ir nenusipirkau.
O dėl to "beveik vabzdžiaędžiai", tai jau... hmmm... jie daugumai vabzdžiaėdžių net ne giminės. Na, nebent tik tiek, kad su Brocchinia giminiuojasi, bet ir pastaroji tik prie vabzdžiaėdžių prisiplakėlė - lyg ir medžiotoja, bet lyg ir nelabai.
Ramsis rašė:
16 Lie 2010, 21:44
Na kaip ten bebūtų, man jie orchidėjų irgi neatstos, bet dėl spalvos orchidariume turėtų pakankamai gražiai atrodyti, ai beja minėjai kad parduotuvėje iš pradžių buvo raudoni, vėliau pasidarė žali, čia jie dėl saulės trūkumo žaliuoja :question:
Musėkautas rašė:
16 Lie 2010, 21:56
Jie tikrai ne visiškai pažaliavo, tokiais gal nei tai dryžiais, nei tai plėmais. Ryški raudona spalva išbluko. O jauni lapeliai kalėsi visai salotiniai. Kad ten tik dirbtinis apšvietimas, tai aišku jis ne į naudą ilgiau užsibūnantiems augalams, o ir silpnokas. Bet šiaip ir vėsu ganėtinai. Na ir aišku nepakankamas laistymas - vazonai tai prie mikrogabaritų.
Ramsis rašė:
16 Lie 2010, 22:02
na aš saviškius irgi pasodinau į nedidelius vazonikus, bet kai esu namie jiems drėgmės tikrai netrūksta, o ką jau bekalbėti ir apie tikrai didelę šiom dienom aplinkos drėmę. Sklaidytos saulės šviesos gauna pakankamai nors ir stovi ant šiltnamio grindų, įtariu kad tą kurį įkišau į stanhopėjos tinklinio vazonėlio šoną reiks traukti lauk, nes stanhopėja apšviesta ne taip gausiai. :?
Ramsis rašė:
26 Lie 2010, 21:57
Ramsis rašė: įtariu kad tą kurį įkišau į stanhopėjos tinklinio vazonėlio šoną reiks traukti lauk, nes stanhopėja apšviesta ne taip gausiai. :?
tai va išroviau ir labai nustebau, kuo gražiausios šaknys :shock: visi kiti kurie buvo susodinti į perlito ir durpių mišinį dar neįsišakniją, tai teko substratą pakeisti - dadėjau kiminų. ;)
Olivija rašė:
21 Spa 2010, 15:46
Ramai,
kažkada kai sodinau kriptus ant žievės...tai ten mažutė gudrybė buvo padaryta - apie 1cm skylės kietai prikimšos kiminų - va, per Naująką bus trys :oops: metai, kaip blokas gyvena :P
Ramsis rašė:
21 Spa 2010, 16:53
Iš tiesų norėjau paklausti o pas tave jie spalvos nepakeičia tamsiuju metų laiku?
Maniškiai jau visi įsišakniją, bet jų spalva dabar tapo žalia, nors laikau šviesiai, tiesa jie jau ir žydėjo pas mane. Dabar kai kurie pradėjo augintis vaikus.
Olivija rašė:
21 Spa 2010, 17:46
žiemą gyvena ant pietinio lango, tai spalvos "pablykšta", bet tikrai nepažaliuoja visiškai :no: :no: :no:
balina rašė:
21 Spa 2010, 20:08
:rolling: rado iš ko patarimo tikėtis...
Su kriptantais patirties praktiškai nerasta. Šiaip pamąstymai - bendrai kriptantams, kad būtų spalvoti ypatingo apšvietimo kaip ir nereikia. Iš analogijų su tilandsijom - jeigu tai jau peržydėjęs augalas, tai senasis po truputį turėtų žūti ir tada netekti spalvos kaip ir visai normalu.
Dausa rašė:
17 Lap 2010, 09:55
Mano raudonasis nykštukas visada išblunka trumpėjant dienoms.O žiemą visiškai žalias.Vasarodamas lauke tampa tamsiai raudonas.
Žaliasis spalvos nekeičia.Gal tik ryžieji žvyneliai tampa smėliniais.
Urze rašė:
17 Sau 2012, 07:55
O man tai buvo visiškai negirdėta augalų grupė, tad susiradau, kad kriptantai (lot. Cryptanthus) priklauso bromelinių šeimai (kaip ir tilandsijos). Visos rūšys yra Brazilijos endemikai, t.y. natūraliai paplitę tik joje. Kai kur rašo, kad jie auga sausuose miškuose, todėl jiems nebaisus sausesnis oras. Ar tiesa? Ir jei tikrai, tai ar tinkama jiems vieta orchidariumuose? Juk ten paprastai aplinkos drėgmė būna tikrai nemenka.
Dausa rašė:
17 Sau 2012, 09:45
Aplinkos drėgnis turi būti aukštas, bet labiau nei kiti bromelijiniai pakenčia trumpalaikius išdžiūvimus.
Dar jie nuo kitų bromelijinių skiriasi tuo, kad laistomas substratas, o ne į skrotelę. Nelabai ten ir yra piltuvėlių. Žvynelių nuvalyti negalima, kaip ir kitų bromelijinių, jais renkasi drėgmę iš oro. Mėgsta šilumą ir purškimą.
Darant bromelijinių medį, kriptantus siūlo sodinti apačioj į žemę, o ne ant šakos. Bet Olivijos patirtis kitokia.
Žiedas pasirodo vienai dienai, bet kasdien vis kitas.
https://picasaweb.google.com/1029799254 ... 3293253378
Giriniss rašė:
17 Sau 2012, 09:50
Orchidariume jauciasi puikiai, kambary vazone salia kitu kokiu augalu irgi puikiai gyvuoja, galima purksti, galima laistyti, vandens nebijo. Gali ir padziuti kazkuri laika. Labai atsparus augalai.
Olivija rašė:
19 Spa 2012, 22:51
Olivija rašė:Ramai,
kažkada kai sodinau kriptus ant žievės...tai ten mažutė gudrybė buvo padaryta - apie 1cm skylės kietai prikimšos kiminų - va, per Naująką bus trys :oops: metai, kaip blokas gyvena :P
niu va, po 2 metų užklydau į šią temą :oops: taigi deklaruojuosi, kad iš 5-ių kriptantų, pasodintų prieš 5 metus ant bloko, išgyveno 3, bet vieną prieš savaitę nulupau ir padovanojau...
kadangi jie pas mane auga "buteliniam sode", tai trąšų negauna visai, drėgmė papildoma kokį 1-2 kartus per metus, visada užkišti į blogiausią apšvietimo prasme vietą...todėl nesistebiu, kad nei žiedų nei vaikų nerasta :oops: gal reiks rimtai susigėsti ir dažniau juos prisiminti :geek:
Olivija rašė:
20 Spa 2012, 20:30
Atėjo šiandien Balina į "mano kiemą" ir pasakė - kriptantus reik sodint į žemę. Ir laistyt . Taigis, akmenukus susirenku ir :arrow: ...gal kam norisi pasisodint porą kriptantukų mažų :think: :lol: dovanoju, kai pagal pageidavimą nulupsiu nuo bloko :mrgreen:
balina rašė:
20 Spa 2012, 20:58
Na, ne tai, kad "reikia", o tik patartina. Mano žiniom jie neepifitai, bet gali labai ilgai išgyvent ir kitokiom sąlygom. Beje, patarėja aš nekokia- pas mane kriptantai neypatingai džiaugiasi gyvenimu.
Ramsis rašė:
02 Gru 2012, 17:58
Nors ir netinkamas laikas fotografuoti kriptantus, tačiau parodysiu kokius šiuo metu turiu
Cryptanthus zonatus
Vasarą nusidažo tamsiai raudona spalva, tie šviesūs dryželiai išlieka, bene gražiausias kriptantas
Ramsis rašė:
02 Gru 2012, 18:00
Cryptanthus acaulis
Nedidelis visada vienodai žalias, lengvai žydi bei dauginasi
Ramsis rašė:
02 Gru 2012, 18:04
Cryptanthus bivitatus
Didesnis už C.acaulis, vasarą keičia spalva į sidabriškai raudoną- violetinę. Ši rūšis turi gan daug formų, todėl spalvų paletė plati.
Čia rodau gan nemažą kupstą, kuris jau pražydėjo todėl turėtų pradėti auginti naujus ūglius.
šiuo metu gyvena orchidariume "pirmame aukšte" todėl prarado savo spalvą.
Ramsis rašė:
02 Gru 2012, 18:08
Na ir paskutiniai neturintys jokio pavadinimo
Tiesiog internete dažnai vadinami Cryptanthus Earth Star
vienas gyvena prie apšvietimo lempos o kitas orchidariumo "pirmame aukšte"
todėl matosi kaip skiriasi spalvos.
Ramsis rašė:
02 Gru 2012, 19:29
O aš dabar noriu
Cryptanthus microglazioui
http://fcbs.org/images/CSJournal/VolXV_ ... i3_p57.jpg

Cryptanthus bivittatus ‘Ruby’
http://www.flickr.com/photos/jayjayc/3278426346/

Cryptanthus fosterianus
http://mamanenesgarden.wordpress.com/20 ... /101_0094/
Avėja rašė:
30 Sau 2013, 19:33
Norėčiau paklausti - kriptantai prisiaugino vaikų ir jie vos prisilietus iškrito iš motininio augalo. Tai juos taip ir sodint (aš juos nesodintus laikau orchidariume), nes šaknų, tai jie neturi? Ir kaip supratau motininis augalas dabar jau nunyks?
Ramsis rašė:
30 Sau 2013, 19:49
sodink, o motininis pamažu nunyks
Urze rašė:
30 Sau 2013, 21:52
Kokį substratą naudojat kriptantams?
Ramsis rašė:
30 Sau 2013, 23:50
Kokosų čipsų durpes

Vartotojo avataras
Urze
Moderatorius

Re: Kriptantai (lot. Cryptanthus)

Standartinė Urze » 13 Sau 2019, 20:42

Urze rašė:
20 Sau 2014, 21:26
Kelis kriptantus vis perdžiovindavau, nes buvo įsodinti į mažus vazonėlius, kurie vasarą staigiai išdžiūdavo. Tai pasidairiau po orchidariumą ir radau jiems tinkamą kompaniją - medlielė Dendrochilum wenzelii, kuri mėgsta pastovią drėgmę aplink šaknis ir auga gan smulkiame substrate. Tuo pačiu vazonu ir lietuviškas papartis (trapioji sprakšė, lot. Cystopteris fragilis) dalinasi. Kadangi nenorėjau labai daug vietos plėtimuisi atimti iš medlielės, tai vienas kriptantas buvo įtaisytas per skylę vazono šone. Visi keturi laimingi auga nuo 2013 m. vasaros vidurio, o man nežydinčios medlielės vaizdas ne toks nykus. :roll:
Dendrochilum wenzelii ir kriptantai 2013-12-31 4.jpg
Dendrochilum wenzelii ir kriptantai 2013-12-31 4.jpg (70.89 KiB) Peržiūrėta 3486 kartus(ų)
Dausa rašė:
24 Rgs 2016, 09:16
Mano keletą metų visai nesidaugina, kai pradėjau nešioti vasarai į lauką. Gal sutapimas.
Dausa rašė:
22 Sau 2014, 14:42
Koks nematytas vazonas. Ar dabar modernios pelės mėgaujasi plastiku, vietoj sūrio?
Ar kriptantai perdžiūdavo mirtinai, ar tik substratas? Man atrodo, kad jie labiau ištveria laikinus padžiūvimus, nei šliūkštelėjimą į skrotelę vėsiu oru.
Urze rašė:
22 Sau 2014, 18:20
Vazonas iš serijos "Pasidaryk pats". Tereik plastikinio vazono, vinies, ugnies ir replių, kad pirštai nedegtų. Kokio dydžio vinies galva, tokia ir skylė. Ir kokiais tik nori raštais gali išpuošti. :)
Kriptantų substratas perdžiūdavo kelis kartus per savaitę - čia nereik laistyt, čia jau traška nuo sausumo. Patys augalai nebuvo sudžiuvę, bet užsikonservavo, nebeaugo. Tai ir pagailėjau. Dabar vėl auga. Kadangi orchidariume yra ventiliacija, tai ir vanduo skrotelėse nebaisu.
Eliss rašė:
23 Rgs 2016, 15:58
Įsigyjau ir aš „žemės žvaigždę” :)
Paveikslėlis
Ramsis rašė:
23 Rgs 2016, 20:49
Aš ją mačiau gyvai, tikrai graži :thumbupleft: Gal kada apsikeisim, aš turiu rūšinių cryptanthus acaulis, cryptanthus bivittatus,
ir cryptanthus zonatus
Eliss rašė:
26 Lap 2016, 17:40
Mano kriptantas užsiaugino atžalą, bet negalvojau, kad taip lengvai išsiima, norėjau tik pažiūrėt [Geda2] tai nežinau, ką daryt su ja . Kol kas įbedžiau į tą patį vazoną, bet gal galima kur kitur įtaisyt :think:
Ramsis rašė:
26 Lap 2016, 19:27
Perkelkite į kiminų durpių perlito mišinį, turėtų augti. Tame pačiame vazone pradeda grūstis ir vėliau nelabai gražiai atrodo.
Eliss rašė:
27 Lap 2016, 16:38
Lyg tyčia, anei siūlo kiminų neturiu, tai į žemę su perlitu įdėjau. Gal nesupus, pats augalas juk žemėj auginamas.
Galėsim mainus padaryt, nes C.zonatum koks gražuolis :)
Aga rašė:
06 Sau 2017, 21:50
Ramsio padovanotas augalas. Dar karta ačiū :)
Ramsis rašė:
06 Sau 2017, 23:02
Tuoj pradės augintis ūglius. Gera foto.

Prisijungęs
Vartotojo avataras
ricardas

Standartinė ricardas » 14 Sau 2019, 21:02

Ačiū Gustina kad ikėlėte Kriptantų temą :thumbsup:
Labai patiko visų pasisakimai , ir jau norų saraše Kriptantai .
Geriau , karti tiesa, nei , saldus melas
Mano galerija

Prisijungęs
Vartotojo avataras
ricardas

Standartinė ricardas » 18 Bal 2019, 20:45

Sveiki .
Žinau kad daug kas orchidariumuose auginate kriptantus .
Šiandien gavau 4 kriptantus ir juos ikurdinau į orchidariuma , tai klausimėlis .
Ar galima šaknis apvynioti kiminais ir auginti įkištus tarp šakų ?
Vienas kriptantas gan didokas , tai noriu persodinti į naują substratą.
Kokį substratą jam daryti ?
Ps. Orchidariume veikia automatinė laistymo sistema , tai ar kiminais apviniotoms šaknyms tiktu ?
Mano galerija

Prisijungęs
Vartotojo avataras
ricardas

Standartinė ricardas » 18 Bal 2019, 21:31

Pirmoje nuotraukoje Cryptanhus Roman Candle
Antroje nuotrauje Cryptanthus bivittatus
Hm, ikėlė tik antrą nuotrauką.
Prikabinti failai
20190418_154400.jpg
20190418_154400.jpg (2.85 MiB) Peržiūrėta 3280 kartus(ų)
Mano galerija

Vartotojo avataras
Eliss
Susisiekti:

Standartinė Eliss » 18 Bal 2019, 21:34

Ricardai, jei darysi substratą, tai pralaidesnį, kitaip supūdysi, jei laistymo sistema yra.

Prisijungęs
Vartotojo avataras
ricardas

Standartinė ricardas » 18 Bal 2019, 21:40

Cryptanthus "Roman Candle"
Prikabinti failai
IMG_20190418_34977.jpg
IMG_20190418_34977.jpg (46.58 KiB) Peržiūrėta 3274 kartus(ų)
Mano galerija

Prisijungęs
Vartotojo avataras
ricardas

Standartinė ricardas » 18 Bal 2019, 21:45

Eliss rašė:
18 Bal 2019, 21:34
Ricardai, jei darysi substratą, tai pralaidesnį, kitaip supūdysi, jei laistymo sistema yra.
Va va , todėl ir klausiu , kaip geriau daryti , tiesiog nenoriu auginti vazuonuose o kiek teko girdėti tai auginti plikom šaknim kaip neoregelijas negalima.
Mano galerija

Vartotojo avataras
Eliss
Susisiekti:

Standartinė Eliss » 18 Bal 2019, 21:50

Na nežinau, aš vis su ta viena pačia, tiksliau, kelintu augalu iš tos pačios, tai man jos labiau į tilandsijas panašios. Bandžiau visaip, tai šen, tai ten. Turi būt nei per sausai, nei per drėgnai. (šaknys). Man geriausiai augo vazonike žemėse ant palangės.

Prisijungęs
Vartotojo avataras
ricardas

Standartinė ricardas » 18 Bal 2019, 22:24

Eliss rašė:
18 Bal 2019, 21:50
Na nežinau, aš vis su ta viena pačia, tiksliau, kelintu augalu iš tos pačios, tai man jos labiau į tilandsijas panašios. Bandžiau visaip, tai šen, tai ten. Turi būt nei per sausai, nei per drėgnai. (šaknys). Man geriausiai augo vazonike žemėse ant palangės.
Pagalvojau, pririšiu prie pušies bloko ir truputi kiminų ant šaknų uždėsiu , iki kito laitymo kiminai pradžius ty, pakabinsiu tokioj vietoi kad šviesos daug gautu ir nuo vetiliatoriaus oro srovės daug gautu.
Nors skaičiau kad vanduo srotelėse neužsilaiko bet po purškimo skrotelėse stovi vanduo.
Ar tas vanduo nesupudis augalo ?
Mano galerija

Rašyti atsakymą

Grįžti į

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: 1 ir 0 svečių