Cymbidium - priežiūros ABC

Ansellia, Eulophia ir kitos rūšys bei hibridai

Moderatoriai: Ramsis, Evaja

BUTTON_TOPIC_LOCKED
Vartotojo avataras
Egle
Moderatorius
Pranešimai: 283
Užsiregistravo: 20 Kov 2010, 11:40
Miestas: Kaunas

Cymbidium - priežiūros ABC

Standartinė Egle » 20 Kov 2010, 11:48

Cymbidium hibridas 3.jpg
Cymbidium hibridas 3.jpg (1.43 MiB) Peržiūrėta 8666 kartus(ų)
Cimbidis (lot. Cymbidium, angl. Boat orchids) – gegužraibinių (Ochidaceae) šeimos epifitinių ir pusiau litofitinių augalų gentis.Tai didelės orchidėjos, kurių net miniatiūrinės veislės siekia 60 cm ir daugiau. Tai vienos populiariausių orchidėjų, nes skinti žiedai daug kur naudojami. Tačiau tai nėra lengviausiai auginamos orchidėjos dėl šviesos ir temperatūros poreikių. Tačiau sukūrus artimas sąlygas jų augimvietėms, galime tikėtis didelių žiedkočių su stambiais, ilgai išsilaikančiais, baltos, žalios, geltonos, oranžinės, raudonos ar rudos spalvos žiedais. Paprastai žydi rudenį, žiemą ar pavasarį.
Cymbidium hibridas 5.jpg
Cymbidium hibridas 5.jpg (84.89 KiB) Peržiūrėta 8666 kartus(ų)

Substratas turi būti smulkus. Žievės gabaliukų dydis – 0,5 – 1,0 cm + perlitas + medžio anglis. Galima įdėti truputį lėtai tirpstančių trąšų.
Persodinti, kai gumbai nebetelpa vazone. Geriausias metas – kai nauji auginiai tik pradeda formuotis.
Pakeisti seną substratą reikėtų, jei jis sukrito, pradėjo pūti šaknys. Tinka plastikinis vazonas, kur perspektyvoje tilptų pora naujų auginių. Kiti literatūros šaltiniai rekomenduoja juos persodinti kas 2-3 metus. Sodinti augalą taip, kad auginiai turėtų kur augti (jei jie auga iš šono, tai sodinti daugiau į centrą, nes jie augdami plėsis būtent šono link).
Kai augalas aktyviai auga, šaknys turėtų nuolat būti drėgnos. Tačiau jos būtinai turi pradžiūti, kai auginiai subręsta arba kai augalas aktyviai nebeauga. Nepalikti augalo stovėti lėkštutėje su vandeniu – jie nemėgsta „šlapių kojų“.
Nenaudoti vandens minkštiklių. Lietaus vandenyje taip pat yra druskų, jos reikalingos augalams.
Tręšti reguliariai ¼ - ½ rekomenduojamos trąšų normos kai augalas aktyviai auga ir VISAI netręšti, kai jis ilsisi (paprastai tai būna rudenį ir žiemą).
Cymbidium hibridas 4.jpg
Cymbidium hibridas 4.jpg (88 KiB) Peržiūrėta 8666 kartus(ų)

Šviesos šiam augalui reikia daug. Lapai turi būti šviesiai žali, nepageltę (per daug šviesos) ir ne per daug žali (per mažai šviesos). Jie turi būti standūs ir tvirti, neištįsę. Cimbidžiai mėgsta ryte gauti saulės, o po pietų ilsėtis šešėlyje.
Geriausia drėgmė – 50 – 60% kai auga ir žydi. Ilsintis reikia mažiau. Geriausiai tinka drėkikliai, nes purškimas ir drėkinimo loveliai mažai efektyvūs. Būtinai reikia užtikrinti gerą oro cirkuliaciją.
Temperatūra – vėsi/vidutinė. Reikalingas 8-12 savaičių šaltasis periodas 5-10°C naktimis rugpjūtį – spalį, tam, kad žydėtų. Kai kurioms rūšims, tokioms kaip finlaysonianum, aloifolium ir miniatiūriniams hibridams šaltojo periodo nereikia, jos yra šilumamėgės. Todėl jei negalite sudaryti tinkamų šaltų sąlygų, rinkitės jas. Cimbidžiai išsiskiria tuo, kad gali pakęsti temperatūrą, kurioje kitos orchidėjos žūtų. Aprašytas atvejis, kai cimbidis ištvėrė -2,2oC. Tačiau nereikėtų eksperimentuoti. Stengtis cimbidžių nelaikyti žemesnėje nei 1,7 oC temperatūroje.
Cimbidžiai dažniausiai žydi vieną kartą per metus. Žiedai laikosi 4 savaites ir ilgiau.
Jauni augalai gali žydėti mažesniais ir ne tokiais ryškiais žiedais kaip suaugę.
Jei vysta pumpurai, jie gelsta ar krenta – gali būti per mažai šviesos, augalas per jaunas žydėti, gal pradėjo pūti šaknys. Taip pat tai gali sukelti etileno dujos (skiriasi iš pūvančių vaisių), staigūs temperatūriniai pokyčiai.


Cimbidiinae potribai priklauso šios gentys:
Acriopsis
Ansellia
Claderia
Cymbidium
Dipodium
Grammatophyllum
Graphorkis
Porphyroglottis
Thecopus
Thecostele
Everything in orchid culture is relative. What works for me may be a disaster for you!

Vartotojo avataras
Urze
Moderatorius
Pranešimai: 7484
Užsiregistravo: 30 Bal 2011, 18:46
Miestas: Vilnius

Re: Cymbidium

Standartinė Urze » 30 Spa 2014, 16:42

Apie cimbidžius ir jų priežiūrą galima pasiskaityti žurnale "Orchidėjos". Skliausteliuose nurodyti leidimo metai.

Cimbidis (lot. Cymbidium) Nr. 4 (2011)
Cymbidium mastersii Nr. 7 (2012)

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Grįžti į

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: 1 ir 0 svečių