Levandos (Lavandula)

Moderators: Urze, EvaJa, Ramsis, Šilingė, mozaika

Post Reply
User avatar
MrGreen
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 3252
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:48 am

Levandos (Lavandula)

Post by MrGreen »

Dausa wrote:
Sun Mar 05, 2017 7:38 pm
Turbūt nėra neauginančių levandų, kas tik turi nekilnojamos žemės.
Aš vis bandau, nors žinau, kad mano šlapias priemolis netinka joms. Kartais auga po keletą metų, bet pasitaiko netinkama žiema ir vėl reikia naujas pirkti.
Levandoms reikia saulėtos šiltos vietos, laidaus kalkingo dirvožemio. Svarbiausia, kad neužmirktų žiemą.
Lietuvoje gerai žiemoja tikrosios levandos (Lavandula angustifolia), bet ir jas besniegėmis žiemomis reiktų pridengti. Vienos iš ištvermingesnių 'Hitcote' ir 'Munstead' veislės.
Ištvermingiausi turbūt savi sėjinukai. Vasaros gale nenukirpus žiedynų, pačios pasisėja. Jei tai ne sterilios veislės.
Genėti pavasarį paliekant maždaug trečdalį krūmo, jokiu būdu ne prieš pat žiemą. Dar apgenima žydėjimo metu, jei norisi gražių džiovintų žiedynų arba vaistams. Maistui skinami jauni lapeliai iki žydėjimo.
Nuotraukoje italinė levanda (Lavandula stoechas), kuri pas mus lauke nežiemoja:
https://get.google.com/albumarchive/111 ... XoJeogKVfA
MrGreen wrote:
Sun Mar 05, 2017 8:39 pm
Labai graži, kažkada pirkau senukuose, vasarai tik, nes neturiu tinkamos vietos žiemojimui. Įdomu ar tarkim visiškoje tamsoje, rusyje peržiemotu italinė levanda?
Daug metų auginu L. angustifolia, kurią pats sėjau ir 'Hidcote', pirkta vazone, bet žiemoja labai gerai. Pas mane galima sakyti beveik smėlis visur, tai jos auga puikiai. Tik dabar foto neturiu, reikės kai žydės padaryti :)
Dausa wrote:
Sun Mar 05, 2017 8:57 pm
O aš vis įsivaizdavau, kad netoliese, tai toks pat priemolis.
Italines levandas anksčiau nusipirkdavau tik vienai vasarai. Bandydavau padaryti ,,garažinėmis", bet nesisekdavo. Šiemet pavyko su šita Lavandula stoechas 'Javeline Forte Deep Purple':
https://get.google.com/albumarchive/102 ... sl6RpDENui
Jos ,,karūna" daug didesnė, nei kada nors turėtų. Gal ne dėl to pasisekė. Laikiau su visais 6, 7 ir 8 zonos augalais tamsiam ,,susandėliuotam rojuj", bet šiemet arčiau radiatoriaus, turbūt tas jai patiko. Anksčiau laikomos galėdavo kartais peršalti. Nors šiaip ta mano vieta netinkama 8 zonos augalams, retai išbūna.
zuzla wrote:
Mon Mar 06, 2017 8:53 am
o, kokia gera tema, priminė, kad reik jau traukti sėklas iš šaldytuvo :) šiemet sėsiu baltas ir rožines.
vakar buvau sode, tai visos lyg ir gerai peržiemojo, žiemai neužkloju.

bet tai kaip stirnos visus kampus apš...o :doh:
Dausa wrote:
Mon Mar 06, 2017 9:57 am
Taigi gėris, į vietą trąšų atnešė. Tik su grėbliu ant rožių nustumti liko. Svarbu, kad nenuėdė ko nereikia.
Levandas dėl atsargos pridengti kokiais eglišakiais reiktų, jei kartais dideli šalčiai. Šiemet švelni žiema pasitaikė.
Urze wrote:
Mon Mar 06, 2017 12:48 pm
Kaip tik savaitgalį apžiūrinėjau lauke augantį ir žiemojantį levandos krūmelį, tai jau želti pradėjusi. Tikėtina, kad angustifolia ten.
zuzla wrote:
Mon Mar 06, 2017 2:33 pm
Dausa wrote:Taigi gėris, į vietą trąšų atnešė. Tik su grėbliu ant rožių nustumti liko. Svarbu, kad nenuėdė ko nereikia.
Levandas dėl atsargos pridengti kokiais eglišakiais reiktų, jei kartais dideli šalčiai. Šiemet švelni žiema pasitaikė.
ačiū už patarimą, turiu kelias rožes. gal ir darže išbarstyt?
nuėdė šilkmedį :( bučiau žinojus, būtume aptvėrę, bet kad nei pernai, nei užpernai niekas neužklysdavo... o šiemet ir šernai per patį vejos vidurį raustis sugalvojo, ko ieškojo...
Dausa wrote:
Mon Mar 06, 2017 2:55 pm
Bet kur darže negerai, ne visi augalai pakenčia šviežią mėšlą, kaip ir gėlės. Dėl daržovių nepatarsiu, o gėlės beveik visos svogūninės ir šakniagumbinės nemėgsta. Tiksliau, trąšas mėgsta, bet nuo azoto pertekliaus augina sparčiai lapus, tampa jautresnės ligoms, gali nežydėti. Prie levandų irgi nebarstykite.
Jei tiek daug prikrovė, tai suneškite į kompostinę, perpuvęs mėšlas viskam gerai.
Koks šilkmedis? Jei juodasis, tai ir šiaip nekenktų Vilniaus krašte apvynioti. Šaltomis žiemomis viršūnės ir šakų galai apšąla, bet vėliau iš apačios atželia.
Eliss wrote:
Mon Mar 06, 2017 3:30 pm
Aš levandų nei dengiu, nei kažkaip saugau. Taip išeina, kad tikrąsias auginu?
Image
MrGreen wrote:
Mon Mar 06, 2017 8:52 pm
Eliss, graži foto! Aš savo levandų irgi nedengiu, tik pavasarį šiek tiek apkarpau.
ricardas wrote:
Sun Mar 16, 2014 2:59 pm
Aš labai norečiau prisiauginti levandų , nes jos pagerina tabako skonį . bet nekaip gaunas , gal patarsit ?
Mestė wrote:
Sun Mar 16, 2014 3:15 pm
Žinau, kad jos nemėgsta užmirkimo ir žemo pH(rūgštaus substrato), mėgsta saulę. Aš turėjau 3 pernai metais, bet nežinodamas labai daug laistydavau, tai liko tik 1, kurią turbūt per vėlai įkasiau į darželį ir ji nušalo(arba gal dar atgis). Dabartinė nemačios gryno oro ant pietinės palangės kepa, vandens gauna tik kai būna sausas substratas. Apie 1m skersmens, gal daugiau ką patars Mozaika :)
Kiek rašo internete, į Lietuvą atveža tik Lavandula angustifolia(tikrąją levanda) o jos auga Ispanijoje, tai dabar mąstau, kad gal jai žiemos miego nei nereikia, apsiskaitysiu dar, ir jei jo nereik tai lauką matys tik vasarą.
Apie tabaką nieko nežinau, bet kad skanesnis maistas su jomis, tai tikrai [taip.gif]
Ožiukė wrote:
Sun Mar 16, 2014 4:06 pm
Seniau kažkada prisirinkau sėklų ( berods angustifolia buvo) botanikos sode Kaune ir pavasarį anksti pasėjau... tai nesudygo ir vasarą pasėjau vėl :) Po kiek tai laiko pradėjo dygti ir tos kur anksčiau sėtos ir vėlesnės :lol: dygo gerai, galėjau užsėti visą lauką jomis :doh: Paskui ieškojau kur jas iškišt, tai visi draugai ir kaimynai apdalinti buvo.... Augalas visai nereiklus, nebijo šalčių (mieste), auga didelis jei nekarpai ir po savim mėto sėklas, o iš jų vėl dygsta... kaip piktžolė :lol: Ricardai parašykit adresą atsiųsiu jums kelis daigus
Dausa wrote:
Tue Mar 18, 2014 1:56 pm
Mestei
Jei norite auginti levandas kambaryje, bandykite L.stoechas. Jų žiedynai, kaip storos kamanės. Nuotraukoje viršuje per vidurį:
https://plus.google.com/u/0/photos/1029 ... 7643554471
Jos pusiau kambarinės, 8 zonos, lauke niekaip nežiemotų. Vasarą su vazonu galima išnešti į lauką.
Šiaip, visus Viduržemio jūros pakrantės prieskoninius augalus sunku išlaikyti per žiemą šiltuose namuose. Gali pavykti, jei po palange nėra radiatoriaus arba žiemos sode.
Mestė wrote:
Tue Mar 18, 2014 2:57 pm
Mano tam kambary, kur paverstas džiunglėmis, žiemą būna apie +10C, bet, manau, kitą žiemą jau gyvensiu naujam name. O kur jame kokios temperatūros tai nežinau. Turėtų būti įstiklintas prieškambaris, bet kol jis atsiras gali praeiti dar kiek laiko, o palyginus ne už ilgo planuoju palikti Lietuvą, o Anglijoje tokia jau ir žiema būna :roll:

Post Reply

Return to “Prieskoniniai augalai”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests