Heliamphora

Aldrūnė (Aldrovanda), Saulašarė (Drosera), Tuklė (Pinguicula), Skendenis (Utricularia), Ąsotenis (Nepenthes), Heliamfora (Heliamfora), Darlingtonija (Darlingtonia), Rasotė (Drosophyllum), Kriauklenis (Cephalotus), Saracėnija (Sarracenia) Vaivorykštenis (Byblis) ir kt. Daugiau informacijos apie šiuos augalus rasite ir mūsų draugų tinklalapyje http://www.musekautas.lt

Moderators: Urze, EvaJa, Ramsis, Šilingė, mozaika

Post Reply
User avatar
mozaika
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 538
Joined: Sun Oct 18, 2020 4:09 pm
Location: Kaunas (anapus upės)

Heliamphora

Post by mozaika »

Sun-Pitcher.jpg
Sun-Pitcher.jpg (98.99 KiB) Viewed 1366 times
Nuotraukos šaltinis: https://carnivorousplantresource.com/th ... her-plant/

Urze wrote:
Sun Sep 18, 2016 7:08 pm
Lepus augalas, jei nepataikai sąlygų. Daug ryškios šviesos visus metus (ypač žiemą!), minkštas vanduo, nuolat drėgnas substratas - čia svarbiausi momentai auginant heliamforas. Substratą galima maišyti iš natūralių durpių, perlito, kiminų, aš dar kokoso čipsų pridedu. Tręšti per šaknis nerekomenduojama, bet galima kartkartėm duoti nestipraus trąšų tirpalo tiesiai į tūtas (naudoju orchidėjoms skirtas trąšas). Pas mane auga kelinti metai nejudinamos ant pietinės palangės akvariume, kuriame ant dugno truputį vandens papilta (kiek drėgnesnė aplinka nuo to būna). Temperatūra kambario, naktimis kiek vėsesnė nuo vėdinimo. Kiek skaičiau, vėsesnės temperatūros joms nieko, bet reiktų vengti didelio karščio. Musekautas.lt svetainėje yra išverstas straipsnis apie jų natūralias buveines ir auginimą, verta paskaityti.
Tikiuosi, visiems, su heliamforomis grįžusiems iš parodos, pavyks lengvai susibendrauti su jomis.
Urze wrote:
Mon Sep 19, 2016 10:48 pm
Pradedantiesiems rekomenduojamos Heliamphora minor ir Heliamhora heterodoxa kaip lengviausiai auginamos heliamforos. O pas judu kaip tik šių rūšių pirminis hibridas.
Urze wrote:
Thu Jan 12, 2017 8:53 pm
Ramsi, klausei "Orchidariumo istorijų" temoje dėl heliamforos, kaip ji man atrodo. Pagal vaizdą jai trūksta apšvietimo. Tuoj pagrįsiu.
Dalis heliamforų turi keturių formų tūtas:
1 - vaikiškos tūtelės
paaugliškos tūtos (nuotraukoje nėra pavyzdžio)
2 - beveik suaugusi (tarpinė tarp paaugliškos ir suaugusios, nektarinio šaukštelio vietoj dar tik nagelis, užuomazga)
3 - suaugusi tūta
Heliamphora 1.jpg
Heliamphora 1.jpg (57.22 KiB) Viewed 1355 times
Vaikiškos tūtelės smarkiai skiriasi savo forma nuo kitų - plonos, mažos, "burna" visai kitokios formos, be akivaizdžiai matomų plaukelių tūtelės viduje. Paaugliškos tūtos būna jau kiek panašesnės į suaugusias tūtas - didesnės, plačiai prasižiojusios, piltuvėlio formos, bet jos būna dar be aiškiai išreikšto liemens ir pastorėjimo po juo (be "pilvo" dar), jų nektarinis šaukštelis yra neišsivystęs. Nektarinis šaukštelis yra tūtos pačioj viršūnėj esantis apverstas kaušelis, kuris gamina nektarą (galima saulėtą dieną paragauti - tikrai saldus), nektaras iš jo laša žemyn į tūtą ir taip vilioja žioplus smaližius - grobį. Šitoj nuotraukoj matosi skirtingo dydžio Heliamphora minor šaukšteliai.
Heliamphora 2.jpg
Heliamphora 2.jpg (61.77 KiB) Viewed 1355 times
Suaugėliškos tūtos būna kresnos, plačia "burna", apžėlusia trumpučiais, prigludusiais, šviesiais plaukeliais, kiek žemiau "burnos" būna susiaurėjimas (ties juo viduje baigiasi plaukuotoji dalis), o po juo - tūtos išplatėjimas. Žodžiu, subrendusi heliamforos tūta turi išreikštą taliją. :) Be to, nektarinis šaukštelis būna gerai išsivystęs - gamina nektarą ir yra tiesiai virš žiočių lyg stogelis. Pas mane kelios Heliamphora heterodoxa x minor tūtos buvo užsiauginusios šaukštelius iki 1 cm skersmens.
Žemiau esančioje nuotraukoje matosi, kaip heliamfora pradėjo vietoj kresnųjų suaugėliškų tūtų auginti labiau išstypusias, žalesnes, piltuvėlio formos, be talijos ir išsivysčiusio nektarinio šaukštelio tūtas. Priežastis - sumažėjęs šviesos kiekis.
Heliamphora 3.jpg
Heliamphora 3.jpg (90.92 KiB) Viewed 1355 times
Ramsi, tai pas Tave dabar yra tarpinio tipo tūtos tarp paaugliškų piltuvėlių ir kresnų šaukštuotų suaugėlių tūtų. Kiek pačiai pagal savo augintas heliamforas teko įsitikinti ir kiek literatūroje skaityti, viena pagrindinių to priežasčių yra būtent apšvietimo trūkumas. Menkas paraudonavimas irgi liudija tą. Atrodo dar gan stipriai, tai gal ištemps iki pavasario, bet tada jau duok kuo daugiau saulės (palaipsniui tik pripratinti, kaip ir visus augalus), kad atsigautų.

Kaip būna ir su simpodinėmis orchidėjomis, pvz., katlėjomis, kai žydėję augalai užaugina gerokai mažesnį ūglį, negalintį žydėti, taip būna ir su heliamforomis. Tai lyg grįžimas į nebrandų etapą dėl netinkamų sąlygų arba per silpno augalo. Todėl heliamfora gali nustoti auginti vaikiškas tūtas ir pereiti prie suaugusių, tačiau lygiai taip pat gali ir vėl pradėti auginti paaugliškas ar net vaikiškas tūtas. Žinoma, suaugusi heliamfora gali pradėti kur pašonėj auginti vaikiškus lapus, tačiau tai gali būti ne blogėjimo ženklas, o kaip tik gero augimo - iš po substratu, ties tūtų pagrindu esančių vegetatyvinių pumpurų gali pradėti augti naujos skrotelės. Pavyzdys žemiau - kaip nužydėjusi skrotelė pradėjo auginti naują augimo tašką. Ir kartu čia pavyzdys, kaip nereikia daryti - norėjau dviem pirštais išpešti nunykusią tūtą, kuri buvo dar nevisiškai atsikabinusi. Kadangi šią H. minor buvau perlaisčiusi ir jos šaknynas dėl to buvo gerokai nuskurdęs, išpešiau "čiut" daugiau nei norėjau. Pasodinau šį gabalą į kokoso durpių ir akadamos mišinį, paliejau, įkišau į užsegamą maišelį ir patupdžiau prie pat lempų. Eksperimentas pavyko - jau 5 mėnesiai kaip gyva ir po biški auga, bet vis dar maišelyje laikau, nes kol kas neturiu jai vietos su pakankama drėgme aplinkoje ir kartu geru apšvietimu.
Heliamphora 4.jpg
Heliamphora 4.jpg (58.35 KiB) Viewed 1355 times
O čia taip buvo, kai gal 5 metus akvariume po lempomis augusią heliamforą iškėliau iš jo ir padėjau ant tos pačios pietinės palangės - pradėjo džiūti, tada dar perlaisčiau ir papūdžiau šaknis... Rezultatas - šito kero nebeturiu.
Heliamphora 5.jpg
Heliamphora 5.jpg (71.63 KiB) Viewed 1355 times
O va taip atrodo puikų apšvietimą gaunanti H. minor. Mano galva, toks "įdegis" turėtų būti heliamforų augintojų siekiamybė. Tiesa, nežinau, ar H. heterodoxa x minor gali tiek smarkiai visa paraudonuoti, bet šiek tiek ji tikrai raudonuoja ar tiesog pasirado rudai rusva (nes yra ir tokių heliamforų, kurios išlieka žalios prie bet kokio apšvietimo).
Heliamphora 6.jpg
Heliamphora 6.jpg (58.67 KiB) Viewed 1355 times
Ir pabaigai - bebaigiantys nužydėti heliamforos žiedai.
Heliamphora 7.jpg
Heliamphora 7.jpg (14.7 KiB) Viewed 1355 times
Vieni turi proto, o kiti neturi, ir viskas. /Mikė Pukuotukas/

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Heliamphora

Post by Urze »

Urze wrote:
Sun Dec 03, 2017 5:56 pm
MrGreen, Ramsi, kaip pas jus heliamforos? Gyvos, auga?

Paspalvosiu temą Heliamphora minor nuotraukomis.
Taip atrodo jauna, vaikiškomis tūtomis heliamfora:
Image

O taip - jau ūgtelėjusi su dalimi senų vaikiškų tūtų ir jau su augančiomis beveik suaugusiomis tūtomis mažais nektariniais šaukšteliais ir dar be aiškios talijos:
Image

O čia jau matosi dideliais šaukšteliais suaugusios tūtos:
Image

O čia tas pats augalas, bet gaunantis mažesnį apšvietimą, todėl daug žalesnis nei aukščiau esančioj nuotraukoj.
Image
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Heliamphora

Post by Urze »

Urze wrote:
Sun Dec 03, 2017 6:00 pm
O čia jau kita heliamfora - Heliamphora heterodoxa x minor hibridas, kuris bent jau mano auginimo sąlygomis niekad nenusidažė tiek smarkiai raudonai kaip H. minor. Šis hibridas auga gerokai didesnis, aukštesnis nei rūšinė H. minor. Kompanjonai augalai - šaukštalapė saulašarė Drosera spatulata.
Image
MrGreen wrote:
Thu Dec 07, 2017 1:40 pm
Urze tavo kompozicijos kaip visada super! Ir augalai taip pat! Iš tavęs gauta Heliamphora heterodoxa x minor lauke iki vėlyvo rudens augo labai gerai. Namo parnešiau kai pradėjo grasinti šalnos. Pastačiau orchidariume po led lempom tai kuris laikas stovėjo be judesio kol apsiprato. Dabar auginasi daug naujų lapų bet jie mažai rausvumo turi, matosi kad po kitų augalų lapais trūko šviesos, todėl vakar iškėliau arčiau lempų, tikiuosi patiks.
rasiukonas wrote:
Fri Dec 08, 2017 1:26 pm
Labai gražios-forma ir spalva ir atrodo labai skulptūriškai-😇
Ramsis wrote:
Thu Jan 04, 2018 9:06 pm
Mano heliamphorai kažkas netinka, sparčiai nysta, ir kaip suprantu neišgyvens. Toks jausmas kad supuvo šaknys :(
Urze wrote:
Thu Jan 11, 2018 7:14 pm
Ramsi, o kokiu intensyvumu laistei? Ar labai drėgną substratą palaikei? Nes per drėgnas gali tikrai nupūdyti šaknis.
Ramsis wrote:
Thu Jan 11, 2018 9:22 pm
Greičiausiai taip.
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

Post Reply

Return to “Vabzdžiaėdžiai augalai”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests