Dracula chimaera

Moderatoriai: Evaja, Egle

Rašyti atsakymą
Vartotojo avataras
Egle
Moderatorius
Pranešimai: 283
Užsiregistravo: 20 Kov 2010, 11:40
Miestas: Kaunas

Dracula chimaera

Standartinė Egle » 28 Bir 2010, 06:56

Dracula išvertus iš lotynų kalbos reiškia “mažąjį drakoną”. Dracula žiedai iš tiesų primena drakoną ar bent jau šikšnosparnį. Pasitelkus vaizduotę galima įžiūrėti, kad du maži vainiklapiai primena drakono akis ☺
Dracula chimaera - Egle 1.jpg
Dracula chimaera - Egle 1.jpg (32.62 KiB) Peržiūrėta 4636 kartus(ų)
1872 m. H. G. Reichenbach apibūdino pirmąją drakulą pavadindamas ją “chimaera” – groteskinis žiedas jam priminė mitologinę būtybę chimerą - ugnimi kvėpuojančią pabaisą, kurios galva buvo liūto, kūnas ožio, o uodega – gyvatės.
Dracula buvo nelabai seniai, t.y. 1978 m., atskirta nuo Masdevallia. Dabar drakuloms yra priskiriama 51 rūšis. Daugiausiai augalų yra epifitai, tačiau gali augti ir “žemėje” pakrantėse. Mėgsta vėsias drėgnas augimvietes. Auga 500 – 2500 m aukštyje – natūralioje aplinkoje vyrauja pavėsingi drėgni miškai.
Dracula chimaera - Egle.jpg
Dracula chimaera - Egle.jpg (65.76 KiB) Peržiūrėta 4636 kartus(ų)
Kaip rašoma literatūroje, Dracula pasirenka auginti žmonės, kurie namuose turi nedaug vietos puoselėti savo hobiui. Šie augalai yra nedideli, kompaktiški, neturi gumbų. Žiedai iš tiesų traukia akį ne tik savo įspūdingu dydžiu, bet taip pat ir įdomia trikampe žiedo forma, stipriai smailėjančiais taurėlapiais. Dėmesį taip pat atkreipia žiedo centras – lūpa sulaužo visą žiedo simetriją – ji dažniausiai būna kontrastuojančios spalvos, savo forma primena grybą, greičiausiai dėl mimikrijos efekto – augalus apdulkina drozofilos. Daugelio žiedai padengti minkštais spygliukais ar plaukeliais.
Dracula lapai yra gerokai plonesni nei Masdevallia, nors ir tų, ir tų auga iš trumpo stiebo.
Dėl žmonių veiklos natūraliose šių augalų augimvietėse daugeliui Dracula rūšių yra iškilęs pavojus. Naujų kelių tiesimas, taip pat nelegalus augalų rinkimas kolekcininkų, kuriems nepakanka augalų iš veisyklų, sukėlė išnykimo tikimybę beveik visoms Dracula populiacijoms. Reikėtų pažymėti, jog 2/3 rūšių yra endeminės labai mažiems regionams, todėl iš esmės tai yra labai reti augalai, kurie turi būti saugomi. Kitaip artimoje ateityje jie paprasčiausiai gamtoje išnyks.
Žiedai skleidžiasi ilgai – kelis mėnesius. Kai kurios rūšys žydi ištisus metus, kitos priklausomos nuo sezoniškumo bei temperatūrų kaitos. Kvepia grybais, nes tokiu būdu privilioja drozofilas, šikšnosparnius, peles bei kitus gyvūnus, kurie apdulkina Dracula. Lūpos forma taip pat panaši į grybą dėl to paties tikslo.
Dracula chimaera - Egle 3.jpg
Dracula chimaera - Egle 3.jpg (39.98 KiB) Peržiūrėta 4636 kartus(ų)
Bendros auginimo taisyklės:
Dauguma Dracula rūšių žiedus užsiaugina per vazonėlio apačią – kaip Stanhopea, todėl sodinti šiuos augalus reikia į kiaurus vazonėlius – medinius ar tinklinius - ir laikyti pakabintus.
Dracula chimaera - Egle 2.jpg
Dracula chimaera - Egle 2.jpg (38.62 KiB) Peržiūrėta 4636 kartus(ų)
Substratui naudojamas vidutinės frakcijos mišinys iš žievės/kokoso čipsų, smulkintų kiminų. Dažnai augintojai šaknis apsupa kiminais ir viską pasodina į krepšelį su žieve. Pakabinti vazonėlį reikia atokiau, kad nebūtų nuolatinio žmonių judėjimo – žiedstiebiai yra labai trapūs. Kai kurios rūšys, pvz.: Dracula lotax gali būti sodinama į normalų vazonėlį, nes ji neturi polinkio žiedus auginti žemyn.
Ploni lapai yra geriausias indikatorius augimo sąlygoms suprasti. Jokios tiesioginės saulės, daug drėgmės, žemos temperatūros – reikia siekti imituoti natūralias augimo sąlygas. Nemažai augintojų mėgsta Dracula auginti terariumuose, nes taip lengviau sukurti mikroklimatą. Aš savo drakulas auginu žiemą pakabintas ant lango, o vasaroja jos kaip ir kitos orchidėjos balkone.
Dracula natūraliai gamtoje auga “debesinguose miškuose” – cloud forests – t.y. drėgni, kalnuoti tropikų miškai, kur net sausuoju periodu būna apniukę, debesuota. Tokias vietoves nuolat dengia rūkai – tubūt nereikia sakyti, jog substratas Drakuloms neturi išdžiūti. Vanduo ten, kur auga šie augalai yra ypatingai švarus, todėl šiuo aspektu Dracula yra labai jautrios. Atvirai pasakius, aš saviškes lieju vandeniu iš čiaupo, tik didesne srove, kad daugiau išsiplautų mineralai. Tačiau rekomenduojama lieti tik lietaus arba distiliuotu vandeniu. Bloga vandens kokybė atsispindi mažuose lapuose bei rudose dėmėse ant jų. Užsistovėjęs vanduo yra puiki terpė dumbliams bei bakterijoms veistis, todėl nepatartinos jokios automatinės liejimo sistemos (orchidariumuose), net jei jos ir “skiedžia” seną vandenį su nauju. Rankinis liejimas šiems augalams yra tinkamiausias.
Kaip ir kitoms orchidėjoms, Dracula reikia užtikrinti gerą oro judėjimą. Oro drėgmė turėtų būti daugiau nei 70%. Jei turite bėdų dėl puvinio, galite bandyti gerinti ventiliaciją, vandens kokybę bei sumažinti drėmę iki 60 ar 50%. Jei drėgmė žema, krenta žiedai, pumpurai. Padidinus drėgmę, net jei ir buvo šiek tiek pavytę, tiek žiedai, tiek pumpurai atsigauna be didesnių pažeidimų. Taip pat reikia vengti augalų nešiojimo iš vienos vietos į kitą – lengvai gaus šoką dėl staigaus drėgmės kritimo.
Temperatūros dieną turėtų būti 15 - 23 °C , naktį - 10-15°C. Visą laiką reikia stengtis užtikrinti temperatūrinius svyravimus, nes jie skatina žydėjimą.
Visą laiką saugokite Dracula nuo tiesioginės saulės. Jos puikiai auga pavėsyje arba prie dirbtinio apšvietimo.
Griežti kokybiško vandens reikalavimai stipriai lemia ir tręšimą. Kai kurie augintojai mėgsta į substratą įmaišyti nedidelį kiekį lėtai tirpstančių trąšų, kiti tręšia 10% stiprumo trąšomis kartą per mėnesį. Dracula mėgsta trąšas, kurios gausu azoto. Tačiau jas labai lengva pertręšti ir tuomet lapų galiukai nuruduoja.
Verta pastebėti, kad kai kurios rūšys gali būti auginamos šilčiau - Dracula cordobae, Dracula lotax, Dracula mopsus, Dracula astuta ir Dracula inaequalis . Dieną temperatūra gali siekti 25, naktį – 15°C . Tačiau joms rekomenduojama 3 – 4 mėnesių žemesnių temperatūrų “žiemos poilsis”. Tačiau reikia nepamiršti, kad prie tokių žemų temperatūrų turi būti užtikrintas puikus oro judėjimas, nes priešingu atveju įsimes puvinys.
Ligos
Dažnai šliužai bei sraigės apgraužia augalus. Reikėtų vengti organinių trąšų granulių pavidalu – nes tai puiki mitybinė terpė grybeliams.
Amarai platina virusinius augalų susirgimus. Dracula yra likusios į geltonąjį mozaikinį virusą, todėl pastebėjus amarus, reikia kuo greičiau juos naikinti.

http://culturesheet.org/orchidaceae:dracula
Everything in orchid culture is relative. What works for me may be a disaster for you!

Vartotojo avataras
Ramsis
Moderatorius
Pranešimai: 5692
Užsiregistravo: 22 Kov 2010, 19:51
Miestas: Netoli Kauno
Susisiekti:

Re: Dracula chimaera

Standartinė Ramsis » 28 Bir 2010, 21:21

Labai gražu. Žiedas tikrai nemažas, aš ilgai dairiausi į draculas, ir tik šymet vieną užsisakiau, tikiuosi kada nors ir man tek rankoje palaikyti draculos žiedą. :D
Be to nuotraukoje lyg matosi daugiau pumpurų :roll: ar ten šaknys :question:

Vartotojo avataras
Egle
Moderatorius
Pranešimai: 283
Užsiregistravo: 20 Kov 2010, 11:40
Miestas: Kaunas

Re: Dracula chimaera

Standartinė Egle » 28 Bir 2010, 21:38

Ten pumpurai, tik neaišku, ar jie sugebės prasiskleisti... :)
Everything in orchid culture is relative. What works for me may be a disaster for you!

Vartotojo avataras
Ramsis
Moderatorius
Pranešimai: 5692
Užsiregistravo: 22 Kov 2010, 19:51
Miestas: Netoli Kauno
Susisiekti:

Re: Dracula chimaera

Standartinė Ramsis » 28 Bir 2010, 21:46

Ten matau, krepšelio dugną ir šonus išklojus kiminais, vadinasi substratas smulkesnis nei krepšelio akutės :question:
Ir dar ar reikėjo padėti žiedams susirasti "kelią" :question:

Vartotojo avataras
Egle
Moderatorius
Pranešimai: 283
Užsiregistravo: 20 Kov 2010, 11:40
Miestas: Kaunas

Re: Dracula chimaera

Standartinė Egle » 28 Bir 2010, 22:14

Kiminų primaišiau į visa substratą, ten iš esmės ji auga daugiau kiminuose, žievės labai nedaug. Ne, nieko aš kai nedariau, jokio kelio nerodžiau. Nesikišu į savo augalų gyvenimus :lol: :lol: :lol:
Everything in orchid culture is relative. What works for me may be a disaster for you!

Rašyti atsakymą

Grįžti į

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: 1 ir 0 svečių