Dracula chimaera

Moderatoriai: Evaja, Egle

Vartotojo avataras
Egle
Moderatorius
Pranešimai: 283
Užsiregistravo: 20 Kov 2010, 11:40
Miestas: Kaunas

Dracula chimaera

Standartinė Egle » 28 Bir 2010, 06:56

Dracula išvertus iš lotynų kalbos reiškia “mažąjį drakoną”. Dracula žiedai iš tiesų primena drakoną ar bent jau šikšnosparnį. Pasitelkus vaizduotę galima įžiūrėti, kad du maži vainiklapiai primena drakono akis ☺
Dracula chimaera - Egle 1.jpg
Dracula chimaera - Egle 1.jpg (32.62 KiB) Peržiūrėta 5949 kartus(ų)
1872 m. H. G. Reichenbach apibūdino pirmąją drakulą pavadindamas ją “chimaera” – groteskinis žiedas jam priminė mitologinę būtybę chimerą - ugnimi kvėpuojančią pabaisą, kurios galva buvo liūto, kūnas ožio, o uodega – gyvatės.
Dracula buvo nelabai seniai, t.y. 1978 m., atskirta nuo Masdevallia. Dabar drakuloms yra priskiriama 51 rūšis. Daugiausiai augalų yra epifitai, tačiau gali augti ir “žemėje” pakrantėse. Mėgsta vėsias drėgnas augimvietes. Auga 500 – 2500 m aukštyje – natūralioje aplinkoje vyrauja pavėsingi drėgni miškai.
Dracula chimaera - Egle.jpg
Dracula chimaera - Egle.jpg (65.76 KiB) Peržiūrėta 5949 kartus(ų)
Kaip rašoma literatūroje, Dracula pasirenka auginti žmonės, kurie namuose turi nedaug vietos puoselėti savo hobiui. Šie augalai yra nedideli, kompaktiški, neturi gumbų. Žiedai iš tiesų traukia akį ne tik savo įspūdingu dydžiu, bet taip pat ir įdomia trikampe žiedo forma, stipriai smailėjančiais taurėlapiais. Dėmesį taip pat atkreipia žiedo centras – lūpa sulaužo visą žiedo simetriją – ji dažniausiai būna kontrastuojančios spalvos, savo forma primena grybą, greičiausiai dėl mimikrijos efekto – augalus apdulkina drozofilos. Daugelio žiedai padengti minkštais spygliukais ar plaukeliais.
Dracula lapai yra gerokai plonesni nei Masdevallia, nors ir tų, ir tų auga iš trumpo stiebo.
Dėl žmonių veiklos natūraliose šių augalų augimvietėse daugeliui Dracula rūšių yra iškilęs pavojus. Naujų kelių tiesimas, taip pat nelegalus augalų rinkimas kolekcininkų, kuriems nepakanka augalų iš veisyklų, sukėlė išnykimo tikimybę beveik visoms Dracula populiacijoms. Reikėtų pažymėti, jog 2/3 rūšių yra endeminės labai mažiems regionams, todėl iš esmės tai yra labai reti augalai, kurie turi būti saugomi. Kitaip artimoje ateityje jie paprasčiausiai gamtoje išnyks.
Žiedai skleidžiasi ilgai – kelis mėnesius. Kai kurios rūšys žydi ištisus metus, kitos priklausomos nuo sezoniškumo bei temperatūrų kaitos. Kvepia grybais, nes tokiu būdu privilioja drozofilas, šikšnosparnius, peles bei kitus gyvūnus, kurie apdulkina Dracula. Lūpos forma taip pat panaši į grybą dėl to paties tikslo.
Dracula chimaera - Egle 3.jpg
Dracula chimaera - Egle 3.jpg (39.98 KiB) Peržiūrėta 5949 kartus(ų)
Bendros auginimo taisyklės:
Dauguma Dracula rūšių žiedus užsiaugina per vazonėlio apačią – kaip Stanhopea, todėl sodinti šiuos augalus reikia į kiaurus vazonėlius – medinius ar tinklinius - ir laikyti pakabintus.
Dracula chimaera - Egle 2.jpg
Dracula chimaera - Egle 2.jpg (38.62 KiB) Peržiūrėta 5949 kartus(ų)
Substratui naudojamas vidutinės frakcijos mišinys iš žievės/kokoso čipsų, smulkintų kiminų. Dažnai augintojai šaknis apsupa kiminais ir viską pasodina į krepšelį su žieve. Pakabinti vazonėlį reikia atokiau, kad nebūtų nuolatinio žmonių judėjimo – žiedstiebiai yra labai trapūs. Kai kurios rūšys, pvz.: Dracula lotax gali būti sodinama į normalų vazonėlį, nes ji neturi polinkio žiedus auginti žemyn.
Ploni lapai yra geriausias indikatorius augimo sąlygoms suprasti. Jokios tiesioginės saulės, daug drėgmės, žemos temperatūros – reikia siekti imituoti natūralias augimo sąlygas. Nemažai augintojų mėgsta Dracula auginti terariumuose, nes taip lengviau sukurti mikroklimatą. Aš savo drakulas auginu žiemą pakabintas ant lango, o vasaroja jos kaip ir kitos orchidėjos balkone.
Dracula natūraliai gamtoje auga “debesinguose miškuose” – cloud forests – t.y. drėgni, kalnuoti tropikų miškai, kur net sausuoju periodu būna apniukę, debesuota. Tokias vietoves nuolat dengia rūkai – tubūt nereikia sakyti, jog substratas Drakuloms neturi išdžiūti. Vanduo ten, kur auga šie augalai yra ypatingai švarus, todėl šiuo aspektu Dracula yra labai jautrios. Atvirai pasakius, aš saviškes lieju vandeniu iš čiaupo, tik didesne srove, kad daugiau išsiplautų mineralai. Tačiau rekomenduojama lieti tik lietaus arba distiliuotu vandeniu. Bloga vandens kokybė atsispindi mažuose lapuose bei rudose dėmėse ant jų. Užsistovėjęs vanduo yra puiki terpė dumbliams bei bakterijoms veistis, todėl nepatartinos jokios automatinės liejimo sistemos (orchidariumuose), net jei jos ir “skiedžia” seną vandenį su nauju. Rankinis liejimas šiems augalams yra tinkamiausias.
Kaip ir kitoms orchidėjoms, Dracula reikia užtikrinti gerą oro judėjimą. Oro drėgmė turėtų būti daugiau nei 70%. Jei turite bėdų dėl puvinio, galite bandyti gerinti ventiliaciją, vandens kokybę bei sumažinti drėmę iki 60 ar 50%. Jei drėgmė žema, krenta žiedai, pumpurai. Padidinus drėgmę, net jei ir buvo šiek tiek pavytę, tiek žiedai, tiek pumpurai atsigauna be didesnių pažeidimų. Taip pat reikia vengti augalų nešiojimo iš vienos vietos į kitą – lengvai gaus šoką dėl staigaus drėgmės kritimo.
Temperatūros dieną turėtų būti 15 - 23 °C , naktį - 10-15°C. Visą laiką reikia stengtis užtikrinti temperatūrinius svyravimus, nes jie skatina žydėjimą.
Visą laiką saugokite Dracula nuo tiesioginės saulės. Jos puikiai auga pavėsyje arba prie dirbtinio apšvietimo.
Griežti kokybiško vandens reikalavimai stipriai lemia ir tręšimą. Kai kurie augintojai mėgsta į substratą įmaišyti nedidelį kiekį lėtai tirpstančių trąšų, kiti tręšia 10% stiprumo trąšomis kartą per mėnesį. Dracula mėgsta trąšas, kurios gausu azoto. Tačiau jas labai lengva pertręšti ir tuomet lapų galiukai nuruduoja.
Verta pastebėti, kad kai kurios rūšys gali būti auginamos šilčiau - Dracula cordobae, Dracula lotax, Dracula mopsus, Dracula astuta ir Dracula inaequalis . Dieną temperatūra gali siekti 25, naktį – 15°C . Tačiau joms rekomenduojama 3 – 4 mėnesių žemesnių temperatūrų “žiemos poilsis”. Tačiau reikia nepamiršti, kad prie tokių žemų temperatūrų turi būti užtikrintas puikus oro judėjimas, nes priešingu atveju įsimes puvinys.
Ligos
Dažnai šliužai bei sraigės apgraužia augalus. Reikėtų vengti organinių trąšų granulių pavidalu – nes tai puiki mitybinė terpė grybeliams.
Amarai platina virusinius augalų susirgimus. Dracula yra likusios į geltonąjį mozaikinį virusą, todėl pastebėjus amarus, reikia kuo greičiau juos naikinti.

http://culturesheet.org/orchidaceae:dracula
Everything in orchid culture is relative. What works for me may be a disaster for you!

Vartotojo avataras
Ramsis
Moderatorius
Pranešimai: 5670
Užsiregistravo: 22 Kov 2010, 19:51
Miestas: Netoli Kauno
Susisiekti:

Re: Dracula chimaera

Standartinė Ramsis » 28 Bir 2010, 21:21

Labai gražu. Žiedas tikrai nemažas, aš ilgai dairiausi į draculas, ir tik šymet vieną užsisakiau, tikiuosi kada nors ir man tek rankoje palaikyti draculos žiedą. :D
Be to nuotraukoje lyg matosi daugiau pumpurų :roll: ar ten šaknys :question:

Vartotojo avataras
Egle
Moderatorius
Pranešimai: 283
Užsiregistravo: 20 Kov 2010, 11:40
Miestas: Kaunas

Re: Dracula chimaera

Standartinė Egle » 28 Bir 2010, 21:38

Ten pumpurai, tik neaišku, ar jie sugebės prasiskleisti... :)
Everything in orchid culture is relative. What works for me may be a disaster for you!

Vartotojo avataras
Ramsis
Moderatorius
Pranešimai: 5670
Užsiregistravo: 22 Kov 2010, 19:51
Miestas: Netoli Kauno
Susisiekti:

Re: Dracula chimaera

Standartinė Ramsis » 28 Bir 2010, 21:46

Ten matau, krepšelio dugną ir šonus išklojus kiminais, vadinasi substratas smulkesnis nei krepšelio akutės :question:
Ir dar ar reikėjo padėti žiedams susirasti "kelią" :question:

Vartotojo avataras
Egle
Moderatorius
Pranešimai: 283
Užsiregistravo: 20 Kov 2010, 11:40
Miestas: Kaunas

Re: Dracula chimaera

Standartinė Egle » 28 Bir 2010, 22:14

Kiminų primaišiau į visa substratą, ten iš esmės ji auga daugiau kiminuose, žievės labai nedaug. Ne, nieko aš kai nedariau, jokio kelio nerodžiau. Nesikišu į savo augalų gyvenimus :lol: :lol: :lol:
Everything in orchid culture is relative. What works for me may be a disaster for you!

Vartotojo avataras
Slogaa
Pranešimai: 1521
Užsiregistravo: 23 Sau 2018, 15:19
Miestas: Londonas

Re: Dracula chimaera

Standartinė Slogaa » 21 Vas 2020, 15:17

Praejo nei daug nei mazai - tik desimt metu nuo paskutinio posto. :shock: Ta proga pasigirsiu - apie keturis menesius lauktas ziedas. [Baksnoju]
Pradejo ji ji auginti dar 2019 rudens vidury. Gauta is Ecuageneros buvo atkeliavusi su vienu nemazu ziedkociu, kuris ilgainiui nudziuvo (transporto neiskente). Taciau po poros savaiciu iskart auginosi nauja ziedkoti. Jam ipusejus - pradejo augint ir antra. Pats ziedkotis auga nu labaiiii jau ilgaiiii. Pumpuras taip pat - tik pasiekus tam tikra jo dydi jis igauna pagreiti ir dideja kaip bomba. Si Drakula, skirtingai nei daugelis, augina ziedkocius "normaliai" t.y. ne kazkur is saknu, o per virsu.
Negaliu komentuot auginimo salygu, nes gauta saltuoju metu sezonu, o zydi is Ecuageneros isaugintu ugliu, tad mano nuopelnu - mazai. [Geda2]
Pasodinta i labai purius, nesupresuotus kiminus. Saknu turi labai daug - matosi per skaidru indeli. Naujus uglius augintis sekasi blogai - beveik visi nupudyti, nes auga labai smarkiai susigarankstije ir nesugeba issilukstent patys is to pirminio dangalo. Nors ir purskiu as ja bene kasdien, ir stovi pastoviai slapia - tas nepadeda. Bandysiu toliau ieskot informacijos ties sia problema.
Taciau dziaugiuosi, nes zydejimas - kaip googlej parasytas - prasidejes rudens vidury ir zydejimas ivykes ziemos metu. Bent tiek gerai, kad jokie sezonai nesumaisyti.
Vakar grizus po darbo namo ir pamacius susprogusi pumpura norejosi apsiverkt - tai pirma mano rankose laikoma drakula. O as vis netikejau, kad pavyks pamatyt ziedus, nes galvojau, kad kazka padarysiu ne taip, kad ar sudzius, ar supus.. :pray:

Zydejimo pradzia, nuotraukos labai buitines - bet labai norejosi pasigirti.
Half woman, half amazing.

Vartotojo avataras
Slogaa
Pranešimai: 1521
Užsiregistravo: 23 Sau 2018, 15:19
Miestas: Londonas

Re: Dracula chimaera

Standartinė Slogaa » 21 Vas 2020, 15:19

IMG_20200220_200724.jpg
IMG_20200220_200724.jpg (2.71 MiB) Peržiūrėta 1065 kartus(ų)
IMG_20200220_200641.jpg
IMG_20200220_200641.jpg (2.32 MiB) Peržiūrėta 1065 kartus(ų)
Half woman, half amazing.

Vartotojo avataras
ricardas
Pranešimai: 2905
Užsiregistravo: 19 Gru 2013, 15:17
Miestas: Klaipėdos rajonas

Re: Dracula chimaera

Standartinė ricardas » 21 Vas 2020, 16:10

Žinot ką Dianit, baikit erzinti su drakulom , nes jau senai selęs varvinu žiurėdamas į jas [Baksnoju]
O jeigu rimtai, nu super žiedas :thumbsup:
Geriau , karti tiesa, nei , saldus melas
Mano galerija

zemuoge
Pranešimai: 1916
Užsiregistravo: 23 Geg 2014, 15:53

Re: Dracula chimaera

Standartinė zemuoge » 21 Vas 2020, 17:13

Kokia plaukuota miško fėja :thumbupleft: . Įdomu būtų visu ūgiu pamatyti [taip.gif]

Vartotojo avataras
Urze
Moderatorius
Pranešimai: 7397
Užsiregistravo: 30 Bal 2011, 18:46
Miestas: Vilnius

Re: Dracula chimaera

Standartinė Urze » 21 Vas 2020, 17:36

O kvapas koks yra? Nes pagal dėmėtą ir gauruotą "aprangos stilių", tai apsimeta gerokai papuvusiu mėsos gabalėliu. Matyt, ją apdulkina dvėselienos mėgėjai. Tai gal ir kvepalai pagal aprangą? O galima dar ir viso augalo nuotrauką pamatyti?
Kiek pamenu, drėgnamėgių orchidėjų lapai garankščiuojasi ne tiek nuo vandens trūkumo, kiek nuo mažo aplinkos drėgnio.

Vartotojo avataras
Slogaa
Pranešimai: 1521
Užsiregistravo: 23 Sau 2018, 15:19
Miestas: Londonas

Re: Dracula chimaera

Standartinė Slogaa » 21 Vas 2020, 18:44

Aciu visiems. As siuo metu esu Slogaa su sloga, tai del kvapo negaliu nieko sakyt - bet namiskiu paklausus, visi uoste ir absoliuciai jokio kvapo nejaute. Bet ji dar tik skleidziasi, vakar tik prasprogo, tad viskas dar pries aky!
O del mazo dregnio - as ir tai zinau, bet as ja purskiau kiekviena diena., o rezultato jokio ! :cry:

Viso ugio nuotraukas ir siaip,geresne kokybe pamtatysit kai issiskleis pilnai !!
Half woman, half amazing.

Vartotojo avataras
mozaika
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Pranešimai: 3113
Užsiregistravo: 22 Sau 2011, 23:05
Miestas: Kaunas (anapus upės)

Re: Dracula chimaera

Standartinė mozaika » 21 Vas 2020, 20:34

OOO prizas koks gražus :w00t: .
Galerija


Mažai svarbu yra tai, ką mes galvojame, ar ką mes žinome, ar kuo mes tikime. Svarbiausia yra tai, ką mes darome. – John Ruskin.

Vartotojo avataras
Urze
Moderatorius
Pranešimai: 7397
Užsiregistravo: 30 Bal 2011, 18:46
Miestas: Vilnius

Re: Dracula chimaera

Standartinė Urze » 21 Vas 2020, 21:06

Kad augalo apipurškimas tik labai trumpam pakelia aplinkos drėgnį ir realiai neduoda jokio ilgiau trunkančio efekto. Daugiau naudos duoda drėkinimo lovelis.

Vartotojo avataras
MrGreen
Moderatorius
Pranešimai: 5458
Užsiregistravo: 19 Kov 2010, 20:39
Miestas: Kaunas

Re: Dracula chimaera

Standartinė MrGreen » 21 Vas 2020, 21:09

Drakulos man labai patinka o ir ši išskirtinė :) :thumbupleft:
I don't suffer from insanity; I enjoy every minute of it.

Vartotojo avataras
Slogaa
Pranešimai: 1521
Užsiregistravo: 23 Sau 2018, 15:19
Miestas: Londonas

Re: Dracula chimaera

Standartinė Slogaa » 23 Vas 2020, 21:25

Urze - gal galetumei plačiau papasakoti apie tuos drėkinimo lovelius?
Nuostabiai žydi ši drakula. Žiedas labai detalus - plaukelių milijonas, lūpa ir "akys" mažytės, tačiau tai kompensuoja visas taškuotumas. Plaukeliai, beje, ryškiai geltoni, o lūpa kaip pas bulbophyllumus juda pajudinus.

Tiesa, nufotografuoti žiedą labai sudėtinga, nes žydi visiškai nulenkęs žiedą į žemę.

:thumbupleft: Rekomenduoju visiems :thumbupleft:
87864591_811339192712871_5131108131866148864_n.jpg
87864591_811339192712871_5131108131866148864_n.jpg (1.95 MiB) Peržiūrėta 1014 kartus(ų)
84019154_204582494071657_43914314024747008_n.jpg
84019154_204582494071657_43914314024747008_n.jpg (1.77 MiB) Peržiūrėta 1014 kartus(ų)
Half woman, half amazing.

Rašyti atsakymą

Grįžti į

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: 2 ir 0 svečių