Grybinės ligos

Moderators: Urze, EvaJa, Ramsis, Šilingė, mozaika

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2744
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Grybinės ligos

Post by Urze »

Relax, ale kas iš to stovinčio ir lėtai mirštančio augalo? Aš augalus auginu dėl labai savanaudiškų tikslų - kad jie teiktų man džiaugsmą savo gražiu augimu. Gyvenimas ir taip pakankamai pateikia nedžiugių dalykų, kad dar namuose ant palangių kurčiau liūdinantį vaizdą. Dar pasilikau šios vaurutės gabalą, stovi kampe, bet taip nebedžiugu į ją žiūrėti, jog kaskart ją pamačiusi pagalvoju, kad gal laikas jai kraustytis šiukšlynan.
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

User avatar
Slogaa
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 500
Joined: Mon Oct 26, 2020 10:57 am
Location: Londonas
Contact:

Re: Grybinės ligos

Post by Slogaa »

ojei ojei Urze.. skaičiau ir kraupau... man čia absoliutus siaubo filmas.. Tavo didžioji gražioji vaurutė.
Patikėk, aš tave suprantu labai LABAI gerai. verkiu_

Likau nustebus, jog Tu, vis dėlto, visus augalus mirkydavai tam pačiam vandeny. Klausimas Tau - kodėl?
Labai palaikau Tavo mintį, kad augalai turi nešti džiaugsmą, o numirėliai ant palangės - veikiau atneša tik liūdesėlį. Ilgai aš ir pati kankinausi - tai jau čia mest, ar gaivint, kai vieną dieną tiesiog nusprendžiau, kad viskas, užteks tos vargo vakarienės.

Net ir nežinau, Urze, ką tokioj situacijoj daryti, kai neaišku kas ir kur užsikrėtę. Kaip suprantu, virusas mėgsta katėjų giminę? Gal reiktų pamėgint papjaustyt visas gimines ir kaimynus? Pasižiūrėt, ką galima būtų išgelbėt?
A girl with a fork in the world of soup.
Šok_ Sekit mane Instagram kanale : orchineed Šok_

Gabriele
Posts: 330
Joined: Tue Oct 20, 2020 4:09 pm
Location: London
Contact:

Re: Grybinės ligos

Post by Gabriele »

Urze wrote:
Tue Nov 02, 2021 10:13 am
Tai dabar mano labai niūri prognozė - kad didžioji dauguma augalų, įsigytų prieš 2020 vasarą, yra užsikrėtę dėl bendro mirkymo, ir galiausiai juos prarasiu.
Labai liudnos zinios pas jus, Urze :( As nepraktikuoju bendro mirkymo, ne del to, kad negalima o siaip, nepatinka man taip laistyt. Turiu viena katleja, kuri is niekur nieko nupudo sveikus uglius, paskui vel auginasi ir vel tas pats. Reikia man ja is arsciau apziuret.

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2744
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Grybinės ligos

Post by Urze »

Slogaa wrote:
Sun Nov 07, 2021 10:14 pm
visus augalus mirkydavai tam pačiam vandeny. Klausimas Tau - kodėl?
Kelios priežastys - nesusimąstymas, kokia dėl to gali kilti rizika augalams, ir noras ekonomiškai naudoti trąšas - jei padarytais keliais litrais trąšų tirpalo galima patręšti 10 orchidėjų, tai kodėl turėčiau mirkyti tik 1 ir gerą tirpalą išpilti lauk. O dabar jau žinau, kodėl yra apsimokiau išpilti nei darkart panaudoti. Fusarium ne vien tik katlėjų giminę mėgsta, neatsisako ir kitų orchidėjų. Vieną mano dendrobį irgi suvalgė. Traukti ir pjaustyti visas orchidėjas neapsimoka, nes jei dar pagal augimą nesimato jokių požymių, tai ir rizomoje nebūtinai jų pasimatytų, nors augalas jau ir užsikrėtęs. Todėl tiesiog visus augalus labai atidžiai stebiu, ar neišlįs koks neįprastas požymis ar augimo "elgsenos" pokyčiai, ir stengiuos laikytis sanitarinių normų (nemirkyt kartu, nečiupinėt visų iš eilės neplautomis rankomis, palaikyti atstumą tarp įtartinų augalų ir pan.). Ir tik patikslinsiu, kad Fusarium yra ne virusas, o grybinė infekcija.

Gabriele, turėjau vieną hibridinę katlėją, kuri noriai augo, bet jauni ūgliai labai dažnai nujuoduodavo. Tas prasidėdavo labai ankstyvoje augimo stadijoje, kai ūglis tebūdavo kelių cm ilgio, jo lapas pradėdavo nuo viršūnės juoduoti. Kartais padėdavo, jei tą juodumą su gabalėliu žalio audinio pašalindavau, bet dažniausiai tas ūglis vis tiek nunykdavo. Buvau perkėlusi ją ant lentos bloko, tai perlaistymas tikrai nebuvo to priežastis, bet ji vis tiek juodavo. Spėju, kad kažkokia infekcija buvo joje, bet kas – taip ir neišsiaiškinau. Galiausiai išmečiau.
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

Ruslik
Posts: 65
Joined: Thu Oct 22, 2020 3:25 pm
Location: Vilnius

Re: Grybinės ligos

Post by Ruslik »

Išties liudna. Mielieji bendraminčiai, apie tuos Fusarium grybukus garsiai rėkiau prieš kelis metus, ir irgi rodžiau tuos violetinius, rudus žiedus perpjautose rizomose. Geriausia prevencinė priemonė tam - kiek įmanoma sausesnis orchidejų laikymas. Nesakau, kad visiškai nelaistyti, kaip ir kiekvienam augalui drėgmė būtina.

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2744
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Grybinės ligos

Post by Urze »

Ruslik, labai gerai prisimenu, nes tada stebėjausi, iš kur Jūs traukiate tiek užsikrėtusių augalų. O dabar pačiai įtarimas kyla, kad galbūt iš Tailando tiekėjo/-ų ateina jau užsikrėtę augalai, mano atveju - ypač tarpgentiniai katlėjiniai hibridai.
Kad nemažai daliai epifitinių orchidėjų sveika leisti šaknims pradžiūti ar net išdžiūti tarp laistymų, tai tikrai pritariu. Tą pradėjau taikyti po visų tų Jūsų minėtų prieš kelis metus vykusių diskusijų. Anksčiau stengdavausi palaikyti tolygią drėgmę vazonuose ar ant blokų ir rezultatai buvo prastesni, ypač po žiemos sezono. O dabar su pradžiūvimais ar net išdžiūvimais tikrai sėkmingiau peržiemoja. Tik reikia atsižvelgti į konkrečią rūšį ar hibridą, nes yra ir tokių, kurioms šaknų išdžiūvimas yra peilis po kaklu (pvz., miniatiūros iš rūkų miškų).
Ruslik wrote:
Tue Nov 09, 2021 9:30 am
Geriausia prevencinė priemonė tam - kiek įmanoma sausesnis orchidejų laikymas. Nesakau, kad visiškai nelaistyti, kaip ir kiekvienam augalui drėgmė būtina.
Na, šitam teiginiui nepritariu, nes jei orchidėja jau užsikrėtusi, tai smarkus vandens ribojimas tik sukelia papildomą stresą, silpnina augalo imunitetą ir lengvina infekcijai plitimą. Net jei šaknys sausos, augalo audiniuose, kur ir įsikuria ši infekcija, vandens yra. Taigi perdėtas džiovinimas infekcijos nesudžiovina.

Prevencinė priemonė nuo užsikrėtimo yra saugojimas, kad infekcija nepasiektų augalo. O pasiekti gali per:
- užkrėstą vandenį,
- nedezinfekuotus įrankius, vazonus, kitus paviršius ir substratus (kai naudojama kitam augalui tas pats substratas),
- nedezinfekuotas rankas, kai čiupinėjami ir krapštinėjami augalai vienas po kito,
- čiulpikus kenkėjus,
- per ventiliatoriaus/vėjo pučiamą orą.
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

User avatar
relax
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 193
Joined: Sun Oct 18, 2020 6:59 pm
Location: Kupiškio raj.
Contact:

Re: Grybinės ligos

Post by relax »

Urze, tavo mintis dėl augalų iš Azijos visiškai teisi, nes po iš ten gauto gumblapio po kelių mėnesių sėdėjau miške ir deginau apie 200 augalų. Tik nebepamenu kuo pasireiškė ta kvarabitė. Gal pameni tu kaip atrodė Brassavola Little Star? Nes pamenu, kad vadinom prisigrybavus vaurutė :lol:
Aukščiau pateikta informacija kitiem www.orchids.lt forumo nariams neprivaloma.

Post Reply

Return to “Ligos, kenkėjai ir kitos problemos”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests