Auginimas S/H (semi-hidroponikoje)

Dauginimas, blokai, substratai, orchidariumas, šiltnamis, ligos, kenkėjai ir kitos problemos

Moderatoriai: Urze, Evaja

Rašyti atsakymą
Vartotojo avataras
Urze
Moderatorius

Re: Phalaenopsis 7

Standartinė Urze » 28 Spa 2018, 17:45

Nagi gražiai nuotraukose ta geibena atsistatė.
1. Vat ir pasakėt tokio gražiai apvalaus keramzito paslaptį - Pelenės darbo vaisiai. Nes kiek žiūrėjau, Lietuvoj dažniausiai gėlių skyriuose būna tas patraiškytas. Jame bandžiau epikatlėją vieną ale gaivinti, bet naujai augusiom šaknim kontaktas su skaldytu, drėgnu keramzitu nepatiko ir po kurio laiko augalas iškeliavo kompostan.
3. O vienkartinėse stiklinėse šaknys netraumuojamos kilnojant vazoną? Nes jos gi minkštos, tai ar keramzitas nesujuda jas suėmus už šonų? Ar tiesiog sąmoningai tada reik neimti už šonų ir problemos išvengiama?
5. Jei gerai pamenu, S/H kūrėjas (jo puslapis su daug informacijos apie S/H čia) pabrėžia, ķad norint išvengti uždruskėjimo, svarbu periodiškai perlieti vazoną didesniu kiekiu vandens taip, kad bent akimirką visas vazonas-konteineris būtų pilnas vandens ir tada nusidrenuotų. Gal to svarba pasirodo ilgiau auginant semihidroponikoje, ne per pusmetį? Gal verta atkreipti dėmesį į tai.
8. Gal vandos nuotraukų turite? Būtų labai šaunu ją taip kelis metus pastebėti, kaip jai eisis.
Dėl pastovios drėgmės ir oro trūkumo painiojimo - gali būti, kad tikrai antrasis faktorius svarbesnis šaknų gyvybingumui. Reiktų pasiknisti literatūroje apie tai.

balka

Re: Phalaenopsis 7

Standartinė balka » 28 Spa 2018, 20:50

Kilnojat aš imu už viršaus kraštų - niekas ten nejuda.
Tą puslapį perskaičiau skersai išilgai :) bet nelabai pagaunu iš kur tas uždruskėjimas?
Šaltiniai gali būti:
a) vanduo - mano atveju vanduo absoliučiai be druskų
b) trąšos - jeigu neduodi pilnai išdžiūti vandeniui, tai trąšos visada būna ištirpusios vandenyje ir nera kaip atsirasti druskoms
c) keramzitas - jotubėj teko matyti, kad druskos pradeda lįsti iš keramzito (jame matyt atsirado kartu su moliu iš kurio kepamas keramzitas). Tačiau tai puikiausiai matosi ant viršutinių granulių. Pas mane kol kas švaru.
Bet kuriuo atveju pastaba labai teisinga ir reikės tą daryti dažniau, juk tikrai nepakenks ;)
Kur kelti vandos nuotrauką?

Vartotojo avataras
Urze
Moderatorius

Re: Auginimas S/H (semi-hidroponikoje)

Standartinė Urze » 29 Spa 2018, 07:56

Šitie trys pagrindiniai uždruskėjimo šaltiniai ir yra. Smagu, kad tamsta taip pasikaustęs!
Vandos nuotraukas kelkit šiton temon - Jūsų žinutes perkėliau iš falenopsių temos į S/H.

Vartotojo avataras
Urze
Moderatorius

Standartinė Urze » 29 Spa 2018, 07:59

Arven, kaip Jūsiškiai semihidroponikoj auginami augalai, apie kuriuos pasakojote liepą, laikosi?

Vartotojo avataras
Urze
Moderatorius

Standartinė Urze » 29 Spa 2018, 15:58

Parodysiu savo vieną eksperimetą su a la semihidroponika.
Slogos dėka gavau stambaus seramio.
PicsArt_10-29-01.40.53.jpg
PicsArt_10-29-01.40.53.jpg (131.67 KiB) Peržiūrėta 1956 kartus(ų)
2018 m. liepos vidury į jį persodinau nerandančią tinkamos vietos ir sąlygų Laelia purpurata var. sanguinea 'Mentzi'. Gyvų ir augančių šaknų turėjo.
PicsArt_10-29-01.40.09.jpg
PicsArt_10-29-01.40.09.jpg (107.93 KiB) Peržiūrėta 1956 kartus(ų)
Vietoj vazono pasirinkau plastikinį įdėklą, kuris:
- aukštas ir neplatus, kad nebūtų per daug centre ir dugne drėgmės ir nejudančio oro, kad užtektų jam užpildyti seramio ir pagal augalo šaknų kiekį ir augimo būdą (siauras ir ilgas, į šonus lėtai plečiasi);
- kietą, kad šaknys nesitraumuotų imant vazoną už šonų (nes aš taip mėgėja imti);
- matinį persišviečiantį, kad matytųsi, kas jame vyksta.
Maždaug 2 cm nuo dugno išgręžiau 6 drenažines 0,5 cm skersmens skyles šonuose. Ir pirmąkart po pasodinimo pripylus vandens paaiškėjo, kad jų smarkiai padauginau. Norėjau, kad būtų galima pripilti vandens lig viršaus ir kad jis palengva išbėgtų. Dabar gi reikia vos ne kibiru pilti, nes drenuojasi daugiau nei puikiai. Tai tenka dalį skylių užspausti laistant, kad taip greitai neišbėgtų vanduo. Būtų sočiai užtekę 1-2 skylių.
PicsArt_10-29-01.38.48.jpg
PicsArt_10-29-01.38.48.jpg (45.4 KiB) Peržiūrėta 1956 kartus(ų)
Tik persodinus atrodė taip:
PicsArt_10-29-01.41.36.jpg
PicsArt_10-29-01.41.36.jpg (113.81 KiB) Peržiūrėta 1956 kartus(ų)
PicsArt_10-29-01.42.19.jpg
PicsArt_10-29-01.42.19.jpg (171.3 KiB) Peržiūrėta 1956 kartus(ų)
Po dviejų mėnesių per vazono šonus augančių šaknų dar nesimatė, senosios pakeitė spalvą (gal nuo dumblių, o gal ir po biški apmiršta), o naujai augančios kaip tai nesidžiaugia prisilietusios prie drėgno seramio - atsiranda ant jų sausi juoduliai, bet šaknis visiškai neužsiraukia, lenda gilyn. Palaikyti tikrąją S/H irgi sunku iš psichologinės pusės. Man vis atrodo, kad laišvai turėtų būti per drėgna taip augt (bet Slogos katlėjų šaknys tokios nerealios!), todėl tik per karščius palikdavau truputį vandens rezervuaro dugne. Tačiau seramį palaikiau pastoviai drėgną arba perliedama vandeniu, arba paviršių apipurkšdama.
PicsArt_10-29-01.43.22.jpg
PicsArt_10-29-01.43.22.jpg (150.71 KiB) Peržiūrėta 1956 kartus(ų)
Šios dienos vaizdas (3 su puse mėnesio nuo pasodinimo). Per šonus pasimatė kelios augančios šaknys, yra besišakojančių senų, bet jos visos tokios ne puikios ir žalios, o kažkokių juodulių turinčios. Keli lapai nugelto, keli gumbai gelsta, du nauji augt pradėjo, ant paviršinio seramio dumbliai augt pradėjo (šiaip vazonas įstatytas į keraminį įdėklą, kad mažiau dumbliai želtų viduj). Vandens rezervuare vis dar nelaikau. Kovoju su noru nubert dalį seramio ir pažiūrėt, kas vyksta viduj. Kol kas didelio ach och iš džiaugsmo nesakau, stebiu toliau.
PicsArt_10-29-03.37.31.jpg
PicsArt_10-29-03.37.31.jpg (62.54 KiB) Peržiūrėta 1956 kartus(ų)
PicsArt_10-29-03.38.08.jpg
PicsArt_10-29-03.38.08.jpg (68.18 KiB) Peržiūrėta 1956 kartus(ų)

Vartotojo avataras
Eliss
Susisiekti:

Standartinė Eliss » 29 Spa 2018, 16:05

Matomai, per drėgna jai? Per vėsu? Gal ne visiems augalams tinka toks būdas.

Vartotojo avataras
Urze
Moderatorius

Standartinė Urze » 29 Spa 2018, 16:51

Nenumanau. Gal. Bet rauti lauk dabar nenoriu, nes ir taip dažnokai jai sąlygas kaitaliojau, gali dar vieno persodinimo neatlaikyt. Tai gal reik bent ligi vasaros palaukt, gal per pusmetį kaip tik lūžis įvyks. Neaišku tik, į kurią pusę. 😅

Ir negaliu dabar išmesti vandos, auginamos stambiam keramzite, vaizdo iš galvos... Kad taip kokią nedicką nukainotą užėjus...

InetaSka

Standartinė InetaSka » 29 Spa 2018, 17:02

Urze, iš kur stambus seramis buvo pirktas?

Vartotojo avataras
Urze
Moderatorius

Standartinė Urze » 29 Spa 2018, 18:49

Aha, Slogaa, iš kur? :)

balka

Standartinė balka » 29 Spa 2018, 20:39

Taigi edukaciniais/tiriamaisiais tikslais:
Neostylis
20181029_201423.jpg
20181029_201423.jpg (464.23 KiB) Peržiūrėta 1925 kartus(ų)
Vanda
20181028_204359.jpg
20181028_204359.jpg (692.74 KiB) Peržiūrėta 1925 kartus(ų)
Ir radau dar prieš ir po foto - kaip matote iš failų pavadinimų skirtumas tarp fotografijų 2mėn ir 2 sav.
Taip jis atrodė 08 15 ką tik po persodinimo
20180815_190927.jpg
20180815_190927.jpg (736.26 KiB) Peržiūrėta 1925 kartus(ų)
Taip jis atrodo 10 29 ty šiandien
20181029_202543.jpg
20181029_202543.jpg (1.28 MiB) Peržiūrėta 1925 kartus(ų)

Vartotojo avataras
Slogaa

Standartinė Slogaa » 29 Spa 2018, 21:31

:clap: Opa, kaip aš džiaugiuosi, kad vis daugiau ir daugiau kažkas bandot S/H sistemą!! :clap:

Apie "savo" seramį plačiau galite skaityti čia: https://www.orchids.lt/forumas/viewtopi ... &start=255
o čia pati vieta, iš kur buvo jis pirktas: https://shop.orchitop.de/Clay-pebbles-25-liters:/url

Urze :

Sprendžiant pagal besiformuojančius dumblius seramio viršuje galėčiau teigti, kad tai vedinimo trūkūmas bet taip pat - žema temperatūra. Reiktų labai atkreipti dėmesį į faktą, jog S/H visiškai nederinama su žema temperatūra, t.y. mažiau nei 17-18laipsnių (kai kur rašo 16).
Mano atveju, šaknys taip ruduoja vazono viduje, bet ten mano asmeninės problemos su kondensatu. Jūsų gi - viršuje.. kas yra šiek tiek keista.
Sunku taip pat man kometuoti Semi Hidroponiką Lietuvoje, bet galbūt vienas seramis yra per šlapia ir jį reiktų maišyt su keramzitu (bet dėl šio fakto aš smarkiai abejoju). Mano patarimas - stebėkit temperatūra ir stenkitės laikyt šiltai - manau šiek tiek išsispręs problema. Ir siūlyčiau žiemą nieko nejudinti ir nekeisti, nes taip ir nesužinosit, ar S/H vis dėlto buvo į naudą, ar ne..

balka :

Labai džiaugiuosi, kad išdrįsot ir pamėginot S/H! Kaip matot - tai davė LABAI gražių rezultatų. Aš čia tas forumo S/H aktyvistas, kuris tiki S/H kaip pačiais geriausiais vaistais. Tiesa, kadangi phalaenopsių neturiu (vienas nesiskaito) - niekada S/H su jais bandyti neteko. Bet patarimas būtų: stebėti šaknis atsiradusias vandens rezervuare. Falenopsiai , vis dėlto, turbūt populiariausia orchidėja kuri mėgsta pradžiūt. Ir jei phalaenopsiui pastovi semi hidroponikos drėgmė bei oras nekenkia - tai visiškai negalioja šaknimis, kurios laikui bėgant gali atsidurti vandens rezervuare. Tad stebėkit situaciją ir jei šaknys vandeny pradėtų pūt - reiktų laiku imtis tam tikrų priemonių.

Esate teisingai pasikaustęs informacija - kas tikrai yra pagirtina. Dėl oro svarbos šaknyse, keramzito fizikinių sąvybių ir trąšų - pataikėt kaip pirštu į akį.

Aš sava S/H žaviuosi pastoviai. Lygiai prieš savaitę į S/H sukišau du naujus augalus: BC Saint Andre ir M.Frances Fox. Abu augalai augo keramzito ir seramio mixe tačiau jau ilgą laiką nerodė nieko gero. "Andriui" nupjoviau senus gumbus dėl įsimetusio puvinio, o Lapė iš Taivaniečių irgi per vasarą neparodė nieko įspūdingo. Šaknys abiejų vargingos. Aiškiai trūksta drėgmės. Aš vis dar neatsisakiau savojo būdo su dviem vazonais, tad tiesiog abieju vazonus panardinau į kitus vandens "bliūdelius". Praėjo tik savaitė bet aš jau matau kaip iš visų senųjų šaknų lenda naujos.
Kai rezultatas bus matomas ne per makro objektyvą - būtinai pasidalinsiu.
Half woman, half amazing.

balka

Standartinė balka » 29 Spa 2018, 21:43

Man pačiam yra labai idomus klausimas dėl šaknų, kurios pačios "įaugo" į rezervuarą su vandeniu. Spėju (kol kas tai tik spėjimas), kad jos nei pus nei ruošiasi pūti. Jei tai būtų esanti šaknis įmerkta į vandenį tada kitas klausimas. Kiek teko skaityti, tai augalai užsiaugina šaknis pagal tai kokia yra aplinka (žinoma su tam tikrais apribojimais). Dėl tos priežasties augalo, kuris buvo persodintas į S/H, senosios šaknys su laiku numiršta ir augalas užsiaugina naujas, tokias kurios galėtų pasiimti ko joms reikia iš naujosios aplinkos. Dėl to šaknis, kuri pati augo ir tikslingai įaugo į vandenį mano manymu neturėtų pūti. Kaip bus žinoma pamatysime ;)
Turbūt kiekvienas esame Lietuvoje prie ežerų ar upių matę mūsų lietuviškų medžių kurių šaknys yra vandenyje gyvos sveikos ir nei nemano pūti.
Tikrai neteigiu, kad bus būtent taip, o ne kitaip. Kaip visada tai tik mano du centai :)

Vartotojo avataras
Slogaa

Standartinė Slogaa » 29 Spa 2018, 21:51

Hmmm.. balka, labai įdomus ir logiškas pamąstymas. Tikrai, auaglas juk ne durnius, taikosi prie aplinkos. Tiesa pasakius, mano katlėjos, kurių jau šaknys senų senovei pasiekusios vandens rezervuarą - niekada nepradėjo pūt. Nors aš turiu tokių įtarimų kad psichologiškai į antrą vazoną pradėjau pilt mažiau vandens.

Bet būtinai pasidalinkit kaip falenopsio šaknim rezervuare sekasi toliau!! Labai įdomu!
Half woman, half amazing.

rasiukonas

Standartinė rasiukonas » 29 Spa 2018, 22:07

balka rašė:
29 Spa 2018, 21:43
Turbūt kiekvienas esame Lietuvoje prie ežerų ar upių matę mūsų lietuviškų medžių kurių šaknys yra vandenyje gyvos sveikos ir nei nemano pūti.
Tikrai neteigiu, kad bus būtent taip, o ne kitaip. Kaip visada tai tik mano du centai :)
Uždarame stikle auginu Dendrophylax sallei(belapę) su gyvais kiminais.. Jau apie 3 mėn kelios šaknys "tupi" vandeny,bet kolkas neatrodo,kad "žadėtų" supūti- atrodo gražiai.

Vartotojo avataras
Urze
Moderatorius

Standartinė Urze » 01 Lap 2018, 16:53

Balka, atrodo, kad tas falenopsis kaip feniksas iš pelenų prisikėlė. Vat čia ir įdomumas. Vienur teigiama, kad reanimacijai šis auginimo būdas netinka, kad kaip tik turi būti sveikas augalas, kad atlaikytų sąlygų pasikeitimą. Tačiau va tokių kone stebuklingų prikėlimo gyvenimui istorijų irgi yra, kas perša mintį, jog tai puikus būdas reanimacijai. Kaip čia taip kardinaliai priešingai?

Dar klausimas dėl vandos, Balka. Kada tos dvi šaknys, žiūrinčios viršun, pradėjo augti - prieš ar po perkėlimo į semihidroponiką?

Slogaa, ačiū už priminimą dėl šilumos svarbos, buvau to neužfiksavusi. Paviršiuje esančios šaknys juodulių gavo dar vasarą, kai buvo karštos dienos, bet gal naktys buvo per vėsios (stovėjo lauke kurį laiką). Substrate augančios šaknys augo tada, kai kelias savaites jų patalpoj temperatūra buvo apie 14 laipsnių. Tai teorija dėl šilumos trūkumo visai galima.

Rašyti atsakymą

Grįžti į

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: 3 ir 0 svečių