Papildomas apšvietimas 2

Dauginimas, blokai, substratai, orchidariumas, šiltnamis, ligos, kenkėjai ir kitos problemos

Moderatoriai: Urze, Evaja

Rašyti atsakymą
ruslik

Re: Papildomas apšvietimas

Standartinė ruslik » 20 Spa 2014, 13:22

Artėja trumpiausios ir tamsiausios dienos į mūsų kraštus, ar pasirūpinot papildomu apšvietimu ant palangių?
Mano darbas susijęs su šv.diodais, todėl esu truputį išmanus jų technoligija (atleiskit už "kuklumo nebuvimą" [Geda2] ).
Nutariau pasidalinti, kaip įrengiau apšvietimą, kokio lygio apšviestumą turiu.
Čia kaip atrodo "natūroje":
141019 papildomas apsvietimas.jpg
141019 papildomas apsvietimas.jpg (56.23 KiB) Peržiūrėta 4705 kartus(ų)
O žemiau schematiškai pavaizdavau, kokias lempas naudoju ir koks apšviestumas gaunasi:
2xT8 1200mm lx small.jpg
2xT8 1200mm lx small.jpg (36.42 KiB) Peržiūrėta 4705 kartus(ų)
Lempos: dvi T8 1200mm (šv.diodų lempa - pakaitalas 120cm florescentinėms).
Apšvietimo trukmė 12:00-21:00.
Pasiskolinau iš darbovietės luksometrą išeiginėms, ir, kaip pagal užsakymą, praeitas šeštadienis buvo saulėtas, o sekmadienis apsiniaukęs, todėl turėjau gerą progą pamatuoti esamą natūralų apšvietimą ant palangių (tam, kad galėčiau sulyginti su esama dirbtine šviesa).
Taigi, kas gavosi:
Langai į pietų pusę, virtuvėje šviesos niekas neužstoja, kambaryje po lango įstiklintas balkonas.
18.10.2014 - giedra ir saulėta
09:00 - virtuvė (saulė dar neapšviečia visos palangės) - 2100-2800 lx, saulėje 27000 lx; kambarys: ne saulėje 2500-3600 lx (didesnė reikšmė arčiau saulės spindulių).
14:00 - virtuvė saulėje 45000 lx (viršuje), 80000 lx (apačioje, augalų lapų paviršiaus lygyje); kambarys: saulėje 70000 lx palangės krašte, 78000 lx prie lango augalų lapų paviršiaus lygyje
19.10.2014 - apsiniaukusi diena, lietutis (taip pasidarė liudna po matavimų :Hmmmm: )
10:00 - virtuvė 890 lx palangės krašte, 1150 lx prie lango; kambarys 320 lx pal.krašte, 450 lx prie lango. Orchidėjoms tai visiška tamsa.

Šių lempų privalumai:
- nekaista, alium.profilis vos šiltas, per visą veikimo laiką prie jo priliestas augalo lapas išlieka vėsus.
- lempos lengvos (pagal svorį) ir paprastos instaliacijoje: tereikia tik standartinio lizdo T8 lempom ir jungiamos tiesiai į 220V.
- šviesos diodai šviečia kryptingai (PVC matinį dangtelį nuėmiau, nes nereikia platumo, ir jis sulaiko šviesą iki 20%), todėl galima nesirūpinti šviesą atspindinčiu korpusu. Be abiejo, jį turint, sklaidomą šviesą galima sukoncentruoti reikalingame apšviesti plote ir apšviestumą kiek padidinti.
- suvartojama el.energija: diodams paduodama 18W, bendrai visa lempa su vidiniu transformatoriumi suvartoja 23-25W.

Trūkumas: sąlyginai aukštoka kaina.
Tačiau (nepriimkit tai kaip reklamą, bet kaip pagalbą [taip.gif] ) per mane galima įsigyti T8 lempas "gražesne kaina", nes, kaip suprantate, yra skirtingos partijos su likučiais. Jei kas susidomins, rašykit AŽ, kokį plotą norit apšviesti - galėčiau draugiškai padėti.

Vartotojo avataras
Urze
Moderatorius

Standartinė Urze » 20 Spa 2014, 14:13

80 000 liuksų! :w00t: Pas mane prie pat lango labai saulėtą dieną liuksometras rodo apie 40 tūkstančių liuksų. Kiba tiek daug liuksų langai sulaiko? Kokie pas Jus, Ruslikai? Mano tai plastikiniai, apie 5 metų senumo.
Pas mane jau nemažai augalų sėdi po lempomis. Geriausias vaizdas - kai lapai pradeda rausti. Vadinas, apšvietimas pakankamai stiprus ir duodantis naudos, o ne "žvakės rūsyje" tipo. O su liuksometru apniukusią dieną geriau nesišvaistyti, nes tikrai liūdinantys skaičiai būna. :x

Labai sudomino šitos lempos. Gal galite parašyti, kokiu kampu apšviečia (su dangteliu ir nuėmus jį), koks jų atsparumas aplinkos poveikiui (IP, jei jiems nurodoma) ir ar būna trumpesnių, pvz., 1 metro ilgio? Ir puiku būtų pačių šviesos diodų nuotrauka, kaip atrodo nešviečiantys, kad aiškiau būtų.

ruslik

Standartinė ruslik » 20 Spa 2014, 14:43

Mano langai panašūs. Aukštai gyvenu - 9a. ir dar ant kalniuko, gal todėl tiek liuksų gaunu.
Pačios lempos:
- SMD diodai - tokie patys, kaip ir Jūsų, Urze, praeitų metų rodytose juostose 3528 (3,5mm*2,8mm), tik tankiai "susodinti" viena eile. Vėliau galėsiu įdėti nuotrauką.
- švietimo kampas 120 laipsnių, matinis dangtelis "paslėpia" diodus ir sviesą tolygiau išsklaido. Be dangtelio šviesa "eina" betarpiškai, šv.kampas pačių diodų tas pats - 120, tačiau šviesa labiau koncentruota diodų centre, o ne pakrasčiuose.
- atsparumas IP20
- būna 60cm, 120cm, 150cm ilgio.

Vartotojo avataras
Urze
Moderatorius

Standartinė Urze » 20 Spa 2014, 15:06

Ačiū. Ir lauksiu nuotraukos.
Mano tie rodyti diodai perkaito (nepaisant įtaisyto radiatoriaus) ir nuslopo, pradėjo skleisti daugiau tamsą nei šviesą. Tai teko kiek kitais pakeisti.

ruslik

Standartinė ruslik » 20 Spa 2014, 15:11

Urze rašė:Ačiū. Ir lauksiu nuotraukos.
Mano tie rodyti diodai perkaito (nepaisant įtaisyto radiatoriaus) ir nuslopo, pradėjo skleisti daugiau tamsą nei šviesą. Tai teko kiek kitais pakeisti.
Keik pamenu, juostos buvo priklijuotos 2 iš abiejų profilio kraštų, tas ir nulėmė tokį greitą nuslopinimą. :doh: Reikėtų 1 juosta per vidurį, kad aušintųsi iš abiejų pusių. :think:

ruslik

Standartinė ruslik » 21 Spa 2014, 10:20

Urze rašė:Ačiū. Ir lauksiu nuotraukos.
T8.jpg
T8.jpg (49.53 KiB) Peržiūrėta 4611 kartus(ų)

Vartotojo avataras
Urze
Moderatorius

Standartinė Urze » 21 Spa 2014, 16:31

Dėkui už nuotrauką.

Vartotojo avataras
Murfika
Susisiekti:

Standartinė Murfika » 27 Spa 2014, 22:11

Suku galvą, kaip čia savo dendrobius ant palangės apšvietus kilnojama sistema, nes kasdien plačiai atidarau tą langą vėdinimui. Viską nukeliu. KAip jums variantas-prisegamas šviestuvas su augalams skirta LED lempute iš Elmo.lt. Pvz 13 w, turėtų apšviesti kokius 3kv. m. Dar norėtųsi kokią baltą ar žalią įtaisyti, kad kaimynų nešiurpinti. Kokios spalvos geriausia tinka prie purpurinės šviesos, kad nors kiek slopintų ar iš viso permuštų tą rožinę spalvą?

O čia gana išsamus bandymas, bei pastebėjimas apie reflektorius. Jo išbandytos lempos mums gal ir nepažįstamos, bet išvada tokia, kad rinkos siūlomos ne visada geriausios. Akvariuminės , pasirodo, jam labiausiai patiko... http://www.waynesthisandthat.com/fluorescent.html

Vartotojo avataras
vendigo
Susisiekti:

Standartinė vendigo » 28 Spa 2014, 18:06

Murfika rašė:Dar norėtųsi kokią baltą ar žalią įtaisyti, kad kaimynų nešiurpinti. Kokios spalvos geriausia tinka prie purpurinės šviesos, kad nors kiek slopintų ar iš viso permuštų tą rožinę spalvą?
Aš tai bandžiau tą LED augalinę akvariumui keletui dienų įjungt. Augalams. Tai kadangi akiai ta purpurinė šviesa irgi nelabai maloni, tai dar prie viso to pajunkdavau ir paprastą dienos šviesos lempą. Tai galiu pasakyti, kad tiesiog paprasta dienos šviesos lempa jeigu visiškai ir nepermuša tos purpurinės, tai visgi bent jau padaro ją gerokai mažiau pastebimą.

Vartotojo avataras
Urze
Moderatorius

Standartinė Urze » 29 Spa 2014, 14:36

Murfika, mano šviesas augalams pameni? Šaltai baltos, o augalai ir auga, ir žydi po jomis. Tai šiurpintis ta ružava šviesa nebūtina, tuo labiau, kad Tu nori apšviesti aiškiai ir pastoviai kasdien matomą palangę, o ne kažkur lentynon įkišti (kaip Tavo sukulentinė). Kitas dalykas - reiktų pasižiūrėti norimos augalinės lempos spektrus, nes kiek aš žiūrinėjau, tai jie dažniausiai neatitinka bangos ilgių, kuriuos augalai labiausiai pasisavina (būna tiesiog raudoni ir mėlyni, bet ne naudingiausi). Tai tada man atrodo tokia lempa neprasminga - ir spalva nemaloni akiai, ir ne 100 % naudinga. Geriau jau paprasta šaltai balta. Girinis temos pradžioj buvo kelias nuorodas į diskusijas apie tinkamesnės spalvos lempas įmetęs, verta paskaityti.
Murfika rašė:Pvz 13 w, turėtų apšviesti kokius 3 kv. m.
Jei norisi apšviesti kambarį, tada tiek ir apšviestų, bet jei apšviesti augalus, kad jiems šviesos užtektų, tada tokį plotą vargiai išlaužtum. Kuo lempa toliau nuo augalų, tuo jiems iš jos mažiau naudos. Orientacinis atstumas gali būti 10-40 cm tarp lempos ir augalų. Pažiūrėk, kaip Rusliko schemoje didėjant atstumui mažėja liuksų kiekis. O dendrobiams gerai būtų bent 10 000 liuksų, daugiau - dar geriau. Pvz., D. pendulium gamtoje gauna iki 45 000 liuksų (žinoma, ne visą dieną, čia greičiau maksimumas). Tai geriau būtų ne apvali lempa, o kokia pailga, nes tada nereiktų sugrūsti augalų viens prie kito, kad šviesos užtektų, o eilute išdėlioti galėtum. Ale kad naudos daugiau būtų, mažuosius reiktų kilstelt arčiau lempų, jei ir didžiuosius norėsi po jomis pakišti. Bet va kaip ją pritaisyti, kad vėdinti netrukdytų, tai jau Tavo vaizduotės vaisius. :)

Vartotojo avataras
Murfika
Susisiekti:

Standartinė Murfika » 29 Spa 2014, 14:46

Ačiū, Urze. Išsamiai tu čia :) TAip, dabar tik reiks sugalvoti, kaip tas lempas būtų galima pritvirtinti, kad būtų galima kilnoti.

Vartotojo avataras
ricardas

Standartinė ricardas » 29 Spa 2014, 14:52

Murfika rašė:Ačiū, Urze. Išsamiai tu čia :) TAip, dabar tik reiks sugalvoti, kaip tas lempas būtų galima pritvirtinti, kad būtų galima kilnoti.
Jei orhidėjas statysit ant palangės ir apšvietymas bus liumicetinėm tai prie lempos pririškit virvutes ir pariškit virvutes prie karnyzu.Aš taip darydavau.
Geriau , karti tiesa, nei , saldus melas
Mano galerija

Vartotojo avataras
mam

Standartinė mam » 29 Spa 2014, 17:06

Aš irgi susirūpinau dėl papildomo apšvietimo savo "morkoms". Važiavau į Elmo pirkti baltų, šaltų LED, o atsivežiau tą baisią ružavą :lol: Matysim, kas gausis.
Pardavėjas sakė, kad nuo augalų lempa turėtų būti apie 1m
Prikabinti failai
DSC_0558.JPG
DSC_0558.JPG (146.84 KiB) Peržiūrėta 4428 kartus(ų)

Vartotojo avataras
iron
Lietuvos orchidėjininkų draugija

Standartinė iron » 29 Spa 2014, 18:57

mam, kokį plotą apšvies šitas įtaisas? Kiek kainavo?
:poke: Laukiam foto
Stenkis nepergyventi dėl to, ko tikrai negali pakeisti...

Rifas
Lietuvos orchidėjininkų draugija

Standartinė Rifas » 29 Spa 2014, 19:11

mam rašė:Aš irgi susirūpinau dėl papildomo apšvietimo savo "morkoms". Važiavau į Elmo pirkti baltų, šaltų LED, o atsivežiau tą baisią ružavą :lol: Matysim, kas gausis.
Pardavėjas sakė, kad nuo augalų lempa turėtų būti apie 1m
Tikrai laikykit atstumą, nes aš su tokia apdeginau kelis augalus.

Rašyti atsakymą

Grįžti į

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: 3 ir 0 svečių