Epifitinių orchidėjų kultūra... kiek kitaip

Dauginimas, blokai, substratai, orchidariumas, šiltnamis, ligos, kenkėjai ir kitos problemos

Moderatoriai: Urze, Evaja

Rašyti atsakymą
Vartotojo avataras
Rita
Lietuvos orchidėjininkų draugija

Re: Epifitinių orchidėjų kultūra... kiek kitaip

Standartinė Rita » 10 Spa 2014, 21:39

ruslik rašė:
mumrikas rašė:Tačiau lygiai taip pat žinau, kad gražias plikašaknes orchidėjas šiaip kambary auginantys žmonės vis gi gan dažnai jas purškia/mirko, jei nori, kad augalai nebūtų susiraukšlėję džiuvėsiukai :)
Tikrai ne. Jokių kasdieninių purškimų nereikia. O senesnės "dalys", žinoma, nebus apvalūs ir blizgantys visada. Ir tai yra, kartais ir dėja, epif. orchidėjų norma. Bet pasiraukšlėjusios senesnės "dalys" nereiškia negyvios - jos dar labai ilgai turi sukaupusios dregmės ir maisto atsargų (jei orchidėja vientysai yra sveika).
Noriu paklausti, kokiais moksliniais tyrimais remiatės tai teigdamas?

ruslik

Standartinė ruslik » 10 Spa 2014, 21:48

Rita rašė:
ruslik rašė:
mumrikas rašė:Tačiau lygiai taip pat žinau, kad gražias plikašaknes orchidėjas šiaip kambary auginantys žmonės vis gi gan dažnai jas purškia/mirko, jei nori, kad augalai nebūtų susiraukšlėję džiuvėsiukai :)
Tikrai ne. Jokių kasdieninių purškimų nereikia. O senesnės "dalys", žinoma, nebus apvalūs ir blizgantys visada. Ir tai yra, kartais ir dėja, epif. orchidėjų norma. Bet pasiraukšlėjusios senesnės "dalys" nereiškia negyvios - jos dar labai ilgai turi sukaupusios dregmės ir maisto atsargų (jei orchidėja vientysai yra sveika).
Noriu paklausti, kokiais moksliniais tyrimais remiatės tai teigdamas?
Mano moksliniai tyrimai - tai kasdieninė praktika, loginis mąstymas dėl epifitų esmės bei kitų žmonių patirtis.

Vartotojo avataras
Ramsis
Moderatorius
Susisiekti:

Standartinė Ramsis » 10 Spa 2014, 21:54

O kam teorijos? :) Viską turim po ranka. Išimam bet kurią orchidėją iš vazoniko su pastoviu drėgniu, pirmu žvilgsniu vos viena-kita šaknis įtartina. Ir palaikom maksimaliai savaitę be nieko. Ir vualia - kelios, iki to atrodusios žalios ir sultingos, susiraukšlėja negrįžtamai ("susivoblina", mumifikuojasi). O kurios buvo arčiau paviršiaus - dauguma atvejų išsilaiko kuo puikiausiai.
A, žodžiu, tai čia viskas yra spėjimų ir kalbų lygiu.
Vadinasi aš lakysiuosi savo nuomonės, kad tas velamenas niekur nedingsta ir nesuplonėja. Manau, kad kaip tik čia ya atirkštinis variantas, augdamas sausiau išorinės velameno sluoksnio lastelės apmiršta greičiau, iškorėja, sukempinėja ir taip apsaugo gilesnius kad ir to pačio velameno sluoksius nuo saulės, vėjo, perdžiovinimo, bei pažeidimų. Augdamas drėgniau velameno viršutinis sluoksnis išlieka gyvybingas daug ilgau, ir tik staiga paskeitus sąlygoms, šaknis galbūt nespėja adaptuotis.
Kita vertus turiu puikių įrodymų, kai išrautas iš vazono ir pritvirtintas prie bloko, augalas kuo puikiausiai išlaikė visas šaknis ir dar dabar su jomis tebegyvena, tiesa jos nemažai paaugo ir pratesė savo gyvavimą viewtopic.php?p=80238#p80238 šis augalas ant bloko nuo 2011 metų kovo.

Vartotojo avataras
mozaika

Standartinė mozaika » 10 Spa 2014, 21:58

ruslik rašė: Išimam bet kurią orchidėją iš vazoniko su pastoviu drėgniu, pirmu žvilgsniu vos viena-kita šaknis įtartina. Ir palaikom maksimaliai savaitę be nieko. Ir vualia - kelios, iki to atrodusios žalios ir sultingos, susiraukšlėja negrįžtamai ("susivoblina", mumifikuojasi). O kurios buvo arčiau paviršiaus - dauguma atvejų išsilaiko kuo puikiausiai. [taip.gif]
O kam tą daryti??? Kam taip žaisti??? Jeigu galima augalą sėkmingai toliau auginti. Aš irgi dažnai padedu augalui šaknis ir masės prisiauginti kiminų pagalba ir perkeliant į substratą maksimaliai stengiuosi sudaryti palankias sąlygas, kad mažiau sustresuotų ir kiek pastebiu augalas, gan greitai prisitaiko, toliau auginasi šaknis ir ūglius, o jeigu nutinka kuri šaknis sužalojama ir nunyksta, nebūna didelės reikšmės. Po kiek laiko užauga naujų ir nereikia laukti metų ar dviejų. Nei lapų suglebimo, nei lapų numėtymo, nei ūglių užstagnavimo, nei kad koks grybas po ūglius prabėgtų, to nepastebėjau. Man augalas ar jis didelis ar mažas, kaip ir daugeliui turi būti estetiškai gražus. O estetiškumas pasireiškia žvilgančiuose lapuose ir gražiame gausiame šaknyne, ir kasmetiniame žydėjime. Nors jau paskutiniu metu, man žiedai nėra esminis dalykas. Kai kurie man gali visiškai nežydėti, man jų ir gumbai gražūs. Ypač, patinka stebėti, kai kuriuos dendrobius kaip jie reaguoja į drėgmės pokyčius. Sausesniu (žiemos) periodu gumbai susitraukia, o pavasarį išnešus į lauką išsipučia.
Galerija

Mažai svarbu yra tai, ką mes galvojame, ar ką mes žinome, ar kuo mes tikime. Svarbiausia yra tai, ką mes darome. – John Ruskin.

ruslik

Standartinė ruslik » 10 Spa 2014, 22:06

Atleiskit už įkyrumą ir "smegenų teršimą".
Ramsis rašė:A, žodžiu, tai čia viskas yra spėjimų ir kalbų lygiu.
Tikrai ne. Iš pradžių bendra teorija, paskui jos bandymai realybėje, paskui praktika konkrečiose sąlygose (juk teorijos teiginiuose nėr absoliučios tiesos :) ), daromos išvados ir priimami konkretūs sprendimai - ir gimsta nauja teorija.
Ramsis rašė:Vadinasi aš lakysiuosi savo nuomonės, kad tas velamenas niekur nedingsta ir nesuplonėja. Manau, kad kaip tik čia ya atirkštinis variantas, augdamas sausiau išorinės velameno sluoksnio lastelės apmiršta greičiau, iškorėja, sukempinėja ir taip apsaugo gilesnius kad ir to pačio velameno sluoksius nuo saulės, vėjo, perdžiovinimo, bei pažeidimų. Augdamas drėgniau velameno viršutinis sluoksnis išlieka gyvybingas daug ilgau, ir tik staiga paskeitus sąlygoms, šaknis galbūt nespėja adaptuotis.
Atsakykit į vieną klausimą: kaip, kokiom sąlygom, formuojasi epifitinių šaknų velameno sluoksnis?
Ramsis rašė:Kita vertus turiu puikių įrodymų, kai išrautas iš vazono ir pritvirtintas prie bloko, augalas kuo puikiausiai išlaikė visas šaknis ir dar dabar su jomis tebegyvena, tiesa jos nemažai paaugo ir pratesė savo gyvavimą viewtopic.php?p=80238#p80238 šis augalas ant bloko nuo 2011 metų kovo.
Mačiau, gražu. Spėju, kad taip gyvena orchidariume, bet ne kambaryje.

ruslik

Standartinė ruslik » 10 Spa 2014, 22:12

mozaika rašė:
ruslik rašė: Išimam bet kurią orchidėją iš vazoniko su pastoviu drėgniu, pirmu žvilgsniu vos viena-kita šaknis įtartina. Ir palaikom maksimaliai savaitę be nieko. Ir vualia - kelios, iki to atrodusios žalios ir sultingos, susiraukšlėja negrįžtamai ("susivoblina", mumifikuojasi). O kurios buvo arčiau paviršiaus - dauguma atvejų išsilaiko kuo puikiausiai. [taip.gif]
O kam tą daryti??? Kam taip žaisti??? Jeigu galima augalą sėkmingai toliau auginti. Aš irgi dažnai padedu augalui šaknis ir masės prisiauginti kiminų pagalba ir perkeliant į substratą maksimaliai stengiuosi sudaryti palankias sąlygas, kad mažiau sustresuotų ir kiek pastebiu augalas, gan greitai prisitaiko, toliau auginasi šaknis ir ūglius, o jeigu nutinka kuri šaknis sužalojama ir nunyksta, nebūna didelės reikšmės. Po kiek laiko užauga naujų ir nereikia laukti metų ar dviejų. Nei lapų suglebimo, nei lapų numėtymo, nei ūglių užstagnavimo, nei kad koks grybas po ūglius prabėgtų, to nepastebėjau. Man augalas ar jis didelis ar mažas, kaip ir daugeliui turi būti estetiškai gražus. O estetiškumas pasireiškia žvilgančiuose lapuose ir gražiame gausiame šaknyne, ir kasmetiniame žydėjime. Nors jau paskutiniu metu, man žiedai nėra esminis dalykas. Kai kurie man gali visiškai nežydėti, man jų ir gumbai gražūs. Ypač, patinka stebėti, kai kuriuos dendrobius kaip jie reaguoja į drėgmės pokyčius. Sausesniu (žiemos) periodu gumbai susitraukia, o pavasarį išnešus į lauką išsipučia.
Tai puiku - svarbiausia, kad Jus tai tenkina. Iš tikrųjų, kam gi keisti? Teko susidurti, kad kai kurie orchidėjas augina netgi vandenyje ne vienus metus (konkrečiai - falaenopsius) ir deklaruoja tai kaip "know-how". Ir pusiau hidroponikoje. Klausimas: ar tai būdinga "oro" augalams ir kiek ilgai jie gali to "ištverti"?

Vartotojo avataras
Ramsis
Moderatorius
Susisiekti:

Standartinė Ramsis » 10 Spa 2014, 23:25

Tikrai ne. Iš pradžių bendra teorija, paskui jos bandymai realybėje, paskui praktika konkrečiose sąlygose (juk teorijos teiginiuose nėr absoliučios tiesos :) ), daromos išvados ir priimami konkretūs sprendimai - ir gimsta nauja teorija.
Kaip ir mūsų visų, bet mane labiau įtikintų kokie norts laboratoriniai tyrimai - skrodimai, mikroskopo foto :)
Atsakykit į vieną klausimą: kaip, kokiom sąlygom, formuojasi epifitinių šaknų velameno sluoksnis
Manau, kad sąlygos čia ne prie ko, tai tiesiog augalo morfologija, taip užprogramuota genuose, taip surėdyta gamtos. Nepriklausomai nuo sąlygų, orchidėjų šaknis vistiek turi visus tuos penkis sluoksnius, jie niekur nedingsta tam reikalinga evoliucija, tam reikalingi tūkstantmečiai.Todėl manau kad dar kolkas praėjo per mažai laiko, nuo orchidėjų auginimo vazuonuose pradžios kad šios atsisakytų velameno.
Mačiau, gražu. Spėju, kad taip gyvena orchidariume, bet ne kambaryje.
Vasarą augo tiesiog pakabintas šiltnamyje ant lentynos, kur buvo laistomas gana dažnai ( purkšti aš savo orchidėjų, beveik nepurškiu, nebent kokia nors chemija, trašuotu vandeniu ) tačiau bendras aplikos drėgnis buvo gana didelis, ypač naktį. Dabar jis kabo ant palangės lentynos, laistau gal du kartus į savaitę. Vėliau jis persikraustys į orchidariumą, dėl geresnio apšvietimo ir ginantis nuo per sauso kambarių oro, nes centrinis šildymas labai išsausina orą.
O šiaip Ruslik, mes čia specialiai jus spietėm į kampą, tema išsivystė labai netgi gera, nes buvo pateikta labai daug teiginių ir įrodymų, buvo išsakyta daug nuomonių. Kai kas, sužinojo ką nors naujo, kai kas, pasikartojo užmirštą seno. Mes, ne vienas, auginam augalus kitaip nei vazonuose: ant blokų, ant akmenų, krepšeliuose, auginam vandas, afrikiečius. O ir netgi augindami vazonuose, jų nelaikome balose. Gaminamės substratą, vieną kartą stambesnį, kitą kartą smulkesnį, stebim augalo būseną, juos gydom, pritaikom periodus ir t.t. stengemės, kad augalai išgyventų, žydėtų. Žinoma būna ir nuostolių. Kas tinka vieniem namams, niekada netiks kitiems, kas tinka vieniems augalams, gali visiškai netikti kitiems. Visą laiką forume sklandė perspėjimas, kad orhidėjos nėra vandens augalai, kad dauguma orchidėjų žūsta nuo perlaistomo ir per didelės prežiūros nei nuo nedalaistymo, visą laiką skatinam domėtis augalu prieš jį perkant. Daug patarinėjam, giriam ir kritikuojam, juk tam čia ir susirinkom. Patikėkit, linkim ir jūsų augalams sėkmės, mes, tik visą laiką bandėme jus priversti pripažini, kad vienos taisyklės nėra, (nors tiesą pasakius jūs dar to nepadarėte :) ) To siekiame ne jus suerzinti, to siekiame dėl to, kad užsukę į šį forumą augintojai įvertintų informaiją, ją pasvertų, susidėliotų ir tik tada darytų. Esam bene geriausias forumas Lietuvoje apimantis orchidėjų auginimą, todėl negalime askaluoti tik vieno varianto, turime aptarti daugelį įmanomų būdų, kad agintojai esami ir būsimi, galėtų pasirinkti, o ne pulti visa galva daryti, vėliau, nepavykus, nusivilti ir mesti tokį įdomų užsiėmimą.
Žodžiu šią temą aš palieku, žinoma ją seksiu, prieš tai pratrinsiu tuos du pranešimus( vyrukai žinote kuriuos ) nepasiduokit emocijoms, daugiau blaivaus proto, ir daugiau teisingų, pagrystų įrodymų, nes "viena boba sakė..." čia netinka...

Vartotojo avataras
mumrikas

Standartinė mumrikas » 11 Spa 2014, 00:12

ruslik rašė: O kuom vandos skiriasi nuo phalaenopsių savo sandara iš esmės? Šaknų sandara vienas prie vieno. :)
Niekur nesakiau, kad vandų šaknys skiriasi - kaip tk palyginau, kad jos, kaip ir falenopsiai, gali augti plikom šaknim :) Ir niekur nesakiau, kad kasdien reikia purkšti, bet kad plikašaknes reikia dažniau drėgme "apdovanot" nei substrate augančia manau taip pat logiška.

Pati vandą auginu tik vieną ir tą pačia pasodintą į stambias žieves, bet kiek teko matyt "riebiai" nuaugusių ir kasmet žydinčių vandų, tai joms tikrai augimo metu, ypač vasarą, šaknų purškimas būdavo dažnas.

Beje šiemet Prancūzijoje vienoje pilyje mačiau pavėsinę, kurioje kabėjo gražios vandos puikiom šaknim ir dar fantastiškesniais žiedais ir toje pavėsinėje purkštukai įsijungdavo gal kas penkias minutes (ne lietus, bet toks tirštas tirštas rūkas). Žinoma veiksmas vyko lauke, vėjas drėgmę prapūsdavo, bet vandų šaknys visad būdavo žalios. Taip kad manau, jog vandos oro drėgmės tikrai nebrokyja :D Plikom šaknim puikiai auga, bet grožis iš dykumų salygų irgi neatsiranda :no:

Paveikslėlis

Paveikslėlis

ruslik

Standartinė ruslik » 11 Spa 2014, 08:56

Dekoju už lojalumą ir mano nuomonės priėmimą. Nei vienam parašytam žodyje nenorėjau nieko įžeisti ir niekam neteigiau, kad auginat gražiausias ir paslaptingiausias augalų karalystės atstoves neteisingai.
Man reikia laiko, kad parodyčiau sekmingus rezultatus. Iš tikrųjų, orchidėjų auginimas, kasdieninis jų vystymosi stebėjimas yra didelė aistra ir malonumas :thumbsup:
Linkiu visiems malonių emocijų. [taip.gif] :D

Vartotojo avataras
evelina

Standartinė evelina » 13 Spa 2014, 12:47

Ramsis rašė:
O kam teorijos? :) Viską turim po ranka. Išimam bet kurią orchidėją iš vazoniko su pastoviu drėgniu, pirmu žvilgsniu vos viena-kita šaknis įtartina. Ir palaikom maksimaliai savaitę be nieko. Ir vualia - kelios, iki to atrodusios žalios ir sultingos, susiraukšlėja negrįžtamai ("susivoblina", mumifikuojasi). O kurios buvo arčiau paviršiaus - dauguma atvejų išsilaiko kuo puikiausiai.
A, žodžiu, tai čia viskas yra spėjimų ir kalbų lygiu.
Vadinasi aš lakysiuosi savo nuomonės, kad tas velamenas niekur nedingsta ir nesuplonėja. Manau, kad kaip tik čia ya atirkštinis variantas, augdamas sausiau išorinės velameno sluoksnio lastelės apmiršta greičiau, iškorėja, sukempinėja ir taip apsaugo gilesnius kad ir to pačio velameno sluoksius nuo saulės, vėjo, perdžiovinimo, bei pažeidimų. Augdamas drėgniau velameno viršutinis sluoksnis išlieka gyvybingas daug ilgau, ir tik staiga paskeitus sąlygoms, šaknis galbūt nespėja adaptuotis.
Kita vertus turiu puikių įrodymų, kai išrautas iš vazono ir pritvirtintas prie bloko, augalas kuo puikiausiai išlaikė visas šaknis ir dar dabar su jomis tebegyvena, tiesa jos nemažai paaugo ir pratesė savo gyvavimą viewtopic.php?p=80238#p80238 šis augalas ant bloko nuo 2011 metų kovo.
Velamenas, kuris jau yra susidaręs ant esamos šaknies tikrai niekur nedingsta ir neatsiranda. Tik naujai auganti/ar pratęsdama augimą šaknis formuoja naują velameno sluoksnį ir priklausomai nuo esamų sąlygų jis susidaro plonesnis arba storesnis.
Ramsis rašė:Manau, kad kaip tik čia ya atirkštinis variantas, augdamas sausiau išorinės velameno sluoksnio lastelės apmiršta greičiau, iškorėja, sukempinėja ir taip apsaugo gilesnius kad ir to pačio velameno sluoksius nuo saulės, vėjo, perdžiovinimo, bei pažeidimų.
Teisingai, todėl gali sukaupti didesnį vandens kiekį ir ilgiau maitinti augalą.
Ramsis rašė:Augdamas drėgniau velameno viršutinis sluoksnis išlieka gyvybingas daug ilgau, ir tik staiga paskeitus sąlygoms, šaknis galbūt nespėja adaptuotis.
Velamenas negali būti gyvybingas, nes tai atmirusių ląstelių sluoksnis. :) Pasikeitus sąlygoms iš drėgnesnių į sausesnes jau esamas velamenas nesikeičia, tik toliau augant šakniai, formuojasi storesnis.

Vartotojo avataras
evelina

Standartinė evelina » 13 Spa 2014, 12:55

Ramsis rašė:
Kaip ir mūsų visų, bet mane labiau įtikintų kokie norts laboratoriniai tyrimai - skrodimai, mikroskopo foto :)
Rita rašė:Noriu paklausti, kokiais moksliniais tyrimais remiatės tai teigdamas?
Aš tikrai dar labai daug ko nežinau apie orchidėjas ir nežinau, kad buvo daryti moksliniai/laboratoriniai tyrimai. Irgi norėčiau žinoti, kokias moksliniai tyrimais jūs Ramsi, Rita remaitės?
Ilgametė praktika su fotografijomis yra geriausias įrodymas. Internete yra daug gražių žydinčių orchidėjų foto, tik neaišku, koks tolimesnis jų likimas. Ir pagal kelias foto negalima spręsti, kad pas kitus viskas puikiai žydi ir auga ilgus ilgus metus.
Būtų labai smagu, jeigu mūsų forume būtų galima pamatyti kelių metų vieno augalo foto reportažą su aprašymu, kuriame atsispindėtų ne tik žiedai, bet ir visas augimo ciklas ir auginimo sąlygos. Juk turime ilgamečių augintojų, pasidalinkite savo auginamų augalų fotografijomis, juk fotografuojate dažniau, ne tik tada kai žydi :)

Vartotojo avataras
evelina

Standartinė evelina » 13 Spa 2014, 13:18

Ramsis rašė: Žodžiu šią temą aš palieku, žinoma ją seksiu, prieš tai pratrinsiu tuos du pranešimus( vyrukai žinote kuriuos ) nepasiduokit emocijoms, daugiau blaivaus proto, ir daugiau teisingų, pagrystų įrodymų, nes "viena boba sakė..." čia netinka...
Aš manau (nežinau kaip Ruslik), kad šita tema gali gyvuoti tik tokiu atveju, jei ką nors iš forumiečių toks auginimo būdas sudomino ir jie nori daugiau sužinoti (patikėkit informacijos dar yra daug ir čia buvo išdiskutuota ne taip jau daug). Gal būtų galima pateikti susistemintą informaciją su pavyzdžiais ir foto, bet tik tuo atveju, jei bus norinčių, nes ginčų tema jau išsemta. :D

Rifas

Standartinė Rifas » 13 Spa 2014, 13:28

evelina rašė:
Ramsis rašė: Žodžiu šią temą aš palieku, žinoma ją seksiu, prieš tai pratrinsiu tuos du pranešimus( vyrukai žinote kuriuos ) nepasiduokit emocijoms, daugiau blaivaus proto, ir daugiau teisingų, pagrystų įrodymų, nes "viena boba sakė..." čia netinka...
Aš manau (nežinau kaip Ruslik), kad šita tema gali gyvuoti tik tokiu atveju, jei ką nors iš forumiečių toks auginimo būdas sudomino ir jie nori daugiau sužinoti (patikėkit informacijos dar yra daug ir čia buvo išdiskutuota ne taip jau daug). Gal būtų galima pateikti susistemintą informaciją su pavyzdžiais ir foto, bet tik tuo atveju, jei bus norinčių, nes ginčų tema jau išsemta. :D
Evelina, aš nevadinčiau to, kas vyksta ginčais. Labiau diskusijomis ;)
Žinoma, kad dalinkitės informacija, patirtimi. Net jei niekas nepultų visų orchidėjų auginti aptariamu būdu, gal bus norinčių pabandyti su vienu ar kitu augalu ;) Vargu ar aš galiu pritaikyti tokį auginimo būdą dabar, bet kas žino, kaip bus ateityje :)

ruslik

Standartinė ruslik » 13 Spa 2014, 13:29

evelina rašė:
Sutinku. Taip pat kaupiu vaizdinę taip ("kitaip" :D ) orchidėjų priežiūros medžiagą ir "istorijos" kontekste bandysiu įrodyti aukščiau išsakytas "tiesas".

Vartotojo avataras
Relax
Susisiekti:

Standartinė Relax » 13 Spa 2014, 13:32

Man tema ir įdomi ir iš dalies aktuali. Nors pas mane labiau blokinė kultūra, tačiau labai įdomu ir toks auginimo būdas.
Todėl ir ateityje norėčiau apie tai pasiskaityt.
Aukščiau pateikta informacija kitiem www.orchids.lt forumo nariams neprivaloma.

Rašyti atsakymą

Grįžti į

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: 2 ir 0 svečių