Puslapis 11

Laistymas - pagaliuko metodas

Parašytas: 12 Kov 2014, 12:13
Urze
Pagaliuko metodas

Orchidėjos nėra vandens augalai, todėl joms vandens perteklius dažniau pakenkia nei padeda. Būdų, kaip išvengti perlaistymo, yra nemažai. Tai ir vazonų svėrimas rankoje (šlapias substratas yra sunkesnis nei sausas), substrato ir šaknų apžiūrėjimas per skaidrias vazono sieneles bei kiti. Dar vienas paprastas, bet naudingas būdas yra vadinamasis pagaliuko metodas. Principas toks pats, kaip ir su degtuku tikrinant, ar pyragas jau iškepęs.

Kaip veikia? Pagaliukas įkišamas į substratą. Jei jis drėgnas, pagaliukas irgi sudrėgsta. Jį ištraukus drėgmė matosi arba jaučiasi priglaudus prie riešo (nes pirštais to dažniausiai nejaučiama). Pagal tai galima orientuotis, ar jau reikia laistyti, ar ne.

Kiek laikyti? Jei substrate yra drėgmės, pagaliukas labai greitai jos prisigeria, tad jau po pusės minutės galima tikrinti. Bet paprastai pagaliukas laikomas įsmeigtas į substratą nuolatos ir tik prireikus patikrinti drėgmės kiekį jis yra ištraukiamas.

Kur? Pakankamo ilgio pagaliuką reikia įsmeigti iki vazono centro arba kiek žemiau jo, nes ten drėgmė užsilaiko ilgiausiai.

Koks? Tinka bet koks plonas ir pakankamai ilgas, nelakuotos medienos pagaliukas. Šiam tikslui dažnai naudojami mediniai iešmeliai, šiaip skirti maisto gaminimui, taip pat bambukiniai pagaliukai, kuriais paremiami orchidėjų žiedynai. Mažiems vazonėliams tinka ir mediniai dantų krapštukai. Galima ir pačiam pasidaryti iš plonesnių šakelių. Svarbu, kad jis būtų pakankamai stiprus ir nesulūžtų vos palietus.

Smailumas? Geriau nenaudoti labai užsmailintų pagaliukų, kad juos smeigiant mažiau būtų pažeistos šaknys, jei kartais į jas būtų pataikyta. Bet visiškai buką sunkiau įsmeigti.

Kada? Pagaliuką galima įkomponuoti iškart persodinant augalą – tada jį galima įtaisyti taip, kad nepažeistų šaknų. Be abejo, jį galima įkišti ir į senokai persodinto augalo vazoną. Kad kuo mažiau būtų traumuojamos šaknys, geriausiai pagaliuką laikyti toje pačioje vietoje, o ne smeigti vis į naują.

Visiems augalams vienodai? Be abejo, NE, nes skirtingoms rūšims ir hibridams reikia skirtingo drėgmės kiekio, ir reikia vadovautis būten jų poreikiais, o ne aklai laukti, kol pagaliukas galutinai išdžius.

Kokie šio metodo pliusai? Greitai sužinoma, kokio drėgnumo substratas yra vazono dugne. Nes paviršinis sluosknis išdžiūsta labai greitai, o giliau esantis substratas dar gali būti šlaputėlis. Vadovaujantis tik paviršinio substrato pradžiuvimu, galima lengvai perlaistyti augalą ir prisišaukti visokių bėdų (puviniai, nunykusios šaknys ir t.t.). Kitas pliusas - nereikia kilnoti vazono, užtenka tik ištraukti pagaliuką. Kai ant palangės stovi vienas vazonas, nesudėtinga jį "sverti" rankose. Bet kuo ant tos pačios palangės daugiau augalų, tuo labiau didėja rizika, kad keliant vieną vazoną kas nors nuluš - lapai, ūgliai, žiedai ar net žiedynstiebiai.

Kokie minusai? Drėgnesniame substrate esantis pagaliukas po metų ar daugiau pradeda pūti, tad tenka jį pakeisti. Kartais ant jo pradeda augti pelėsis. Iš vazono stirkso kažkoks pagalys (tačiau jį galima patrumpinti taip, kad paviršiuje jo būtų išlindę tik 1-2 cm, kad suimti būtų patogu - tada šis minusas dingsta).

Re: Laistymas - pagaliuko metodas

Parašytas: 12 Bal 2014, 08:37
ricardas
Prašau patarymo . Substrato dregmę matuoju medyniu ( iešmeliu ) bet, iešmeli patikrines jis buvo dregnas o beallaros bulbos pasiraukšlejo , perliejes nebuvau , taikad šaknų puvinio nėra . Padariau ekperimenta į falenopsio substratą ikišau du pagaliukus vieną medinį kita bambukýnį , paliejau , po keletos dienų patikrinau , medinis buvo drėgnas o bambukinis sausas. Tai ir iškylo klausimas kuris pagaliukas tinkamiausias ar medynis ar bambukinis ? Prašau pasidalinkit savo patirtim :-)

Re: Laistymas - pagaliuko metodas

Parašytas: 08 Sau 2018, 19:31
Urze
Kad visokie į vazonus sukišti pagaliukai neišbestų akies lenkiantis prie augalo, naudoju va tokį apsaugos mechanizmą - tuščią sraigės kiautelį. Tokį bumbulą net ir periferiniu regėjimu matai ir praktiškai nėra šansų netyčiom įsidurti iš vazono styrančiu pagaliuku.
PicsArt_01-08-07.25.27.jpg
PicsArt_01-08-07.25.27.jpg (81.96 KiB) Peržiūrėta 4968 kartus(ų)
Ričardai, o į Jūsų klausimą atsakymo neturiu. Reiktų eksperimentuoti ir žiūrėti, kurio parametrai tikslesni. Nors įtarčiau, kad gal paprastas medinis pagaliukas tiksliau rodo, nes bambukas kiek hidrofobiškas.

Re: Laistymas - pagaliuko metodas

Parašytas: 08 Sau 2018, 20:00
ricardas
Kas sugalvojo pagaliuko metodą, tas daug padėjo orchidėjų augintojams nesupūdyti šaknų.
O dėl koks pagaliukas geriau , tai tikrai medinis geriau , nes medinis būna nuo šlapio iki sauso ty, kuo drėgnesnis substratas tuo pagaliukas šlapesnis .

Re: Laistymas - pagaliuko metodas

Parašytas: 08 Sau 2018, 22:17
zemuoge
Urze, galvojau, kad tai įspėjimas sraigėms ))