Substratai

Dauginimas, blokai, substratai, orchidariumas, šiltnamis, ligos, kenkėjai ir kitos problemos

Moderatoriai: Urze, Evaja

Rašyti atsakymą
Vartotojo avataras
mozaika
Lietuvos orchidėjininkų draugija

Re: Substratai

Standartinė mozaika » 21 Lie 2018, 21:02

Slogaa rašė:
21 Lie 2018, 19:19
Hmmmm.... As pasimetus. Is nuotrauku lyg ir skiriasi, tai, ka radau as... Bet is teorijos... Jos pas man ilgos, tikrai skiriasi nuo paprastos samanines dangos.
Kad ilgos tai dar nereiškia, kad kiminai :). Kiminų aukštis priklauso nuo vandens lygio, gali būti ir tik 2 cm ilgio, augti kokioje traktorių paliktoje provažoje ir laukti, kada prilis daug vandens ir jie galės pakelti savo "galveles".
Šiandien miške tikrinau kaip ten reikalai su grybais ir tuo pačiu tikėjausi, po tokio lietingo laikotarpio galėsiu pasirinkti kiminų kitų metų neofinetijoms persukti. Bet deja klydau. Miškas sausas, vandens dar mažokai. Grybai keli buvo, o norinčių tų grybų dar daugiau ir kiminai labai jau trumpi, teks laukti rudens.
Galerija

Mažai svarbu yra tai, ką mes galvojame, ar ką mes žinome, ar kuo mes tikime. Svarbiausia yra tai, ką mes darome. – John Ruskin.

Vartotojo avataras
Relax
Susisiekti:

Standartinė Relax » 02 Vas 2019, 17:46

"Ką veikti" kai kol kas nebėra ką sėti, o šiltnamy dar per šalta kapstytis.
Gavau gyvos pušies žievės. Parsinešiau 2 kibirus, tai dabar po truputi verdu ir smulkinu. Žievės smulkinimui atradimas- sekatorius. Kodėl aš apie jį ankščiau nesužinojau :doh:
20190202_125338.jpeg
20190202_125338.jpeg (106.15 KiB) Peržiūrėta 4514 kartus(ų)
Panašu, kad tunija bus persodinta, nes dar gumblapis į eilę atsistojo. Tik tas prieš kelias dienas kažką keisto augint sugalvojo :shhh:
Aukščiau pateikta informacija kitiem www.orchids.lt forumo nariams neprivaloma.

Vartotojo avataras
ricardas

Standartinė ricardas » 02 Vas 2019, 17:57

Relax, kiek teko girdėti, žievė orchidėjom tinkama pragulėjusi du metus.
O kam virinat žieves jeigu nesodinsite ?
Aš tik prieš sodinimą užpilu virduliu ir palaukiu kol atvės .
Gal galite paroditi sekatoriu ? Norėčiau pasidariti .
Geriau , karti tiesa, nei , saldus melas
Mano galerija

Vartotojo avataras
Relax
Susisiekti:

Standartinė Relax » 02 Vas 2019, 18:05

Virinu, kad išvirint visą fauną pasislėpusią žievėje- oho kiek ten gėrio yra :mrgreen:
O kai išvirini- nebereikia ir 2 metus laukt, bet iš kur tokia informacija apie tuos 2 metus? Per 2 metus žievė gali būt tinkama tik sėklom sėt arba į kompostą.
Kam tą sekatorių rodyt? Pilna jų prie sodo prekių.

Vartotojo avataras
ricardas

Standartinė ricardas » 02 Vas 2019, 19:06

Ne ne , žievės gabalus sausai laikiti .
Taip sutinku, žievėse visokio "gėrio" yra bet as plikau kai sodinu , nes nuplikius tenka likuti nepanaudota vėl džiovinti o sodinant aš visada nuplikau .
Mano galerija

Vartotojo avataras
Urze
Moderatorius

Standartinė Urze » 02 Vas 2019, 21:43

Relax, pušies žievė tikrai geriau kelis metus pagulėjusi (sausai būdama nepūna), nes tada iš jos pasišalina dauguma medžiagų, kurios stabdo orchidėjų augimą. Bet gal išvirimas irgi tokį patį efektą duoda kaip or pagulėjimas? Apie tai galima bus spręsti po sezono su tunija, jei ją persodinsi į šias išvirtas žieves.

O žievėms smulkinti tinkamesnis sekatorius ilgomis rankenomis - su juo visai lengva.

Vartotojo avataras
Relax
Susisiekti:

Standartinė Relax » 02 Vas 2019, 22:00

Bet tai neapdorojus jokiomis cheminėmis medžiagomis ar mano naudojamu išvirinimu, tai nebūtinai gali ji gulėdama sutrūnyt, bet joje esantys gyviai joje gali ir toliau puotaut, o paskui išsikraustyt į medinius baldus, sodo augalus ir pjuvenomis paverst namus.
Tikiu, kad virinimas viską išvirina, o permirkusią žievę dar lengviau smulkint, susmulkintą išdžiovinu ir vualia- laikyk kiek nori be baimės. Netikiu, kad substrato gamintojai nuluptą žievę laiko kelis metus kažkur sukrautą. Garantuoju, kad iškaitina ir į prekybą. Niekaip neapdorota žievė, tikiu, kad netinkama, nes kol verda- kvapas man nėra malonus.

InetaSka

Standartinė InetaSka » 02 Vas 2019, 22:54

Pritariu Relax, aš taip pat mirkiau verdančiam vandenyje, tada dar "iškepiau" orkaitėje ir susmulkinau :) Praėjo metai, puikiai laikosi.

Vartotojo avataras
ricardas

Standartinė ricardas » 03 Vas 2019, 00:10

Relax, kai neapdorota žievė išdžiuna gulėdama sausoje vietoje ( pas mane palėpėje guli) tai kiek pastebėjau jokių gyvių nemačiau ją karpydamas o žieves karpau tiek pat metų kiek auginu orchidėjas.
Tik nepagalvokit kad itikinėju Jus taip dariti kaip aš darau , juk kiekvienas darome kaip mums geriau- patogiau.
Mano galerija

Vartotojo avataras
iron

Standartinė iron » 15 Vas 2019, 11:33

ricardas rašė:
02 Vas 2019, 17:57
Aš tik prieš sodinimą užpilu virduliu ir palaukiu kol atvės .
Gal galite paroditi sekatoriu ? Norėčiau pasidariti .
Ričardai, jei teisingai suprantu, tai sodinate į drėgną žievę? Tai kaip tada su nelaistymu po persodinimo - juk jau palaistyta ir dar gerokai užpilant prieš sodinimą?
Stenkis nepergyventi dėl to, ko tikrai negali pakeisti...

Vartotojo avataras
ricardas

Standartinė ricardas » 15 Vas 2019, 14:13

Iron, substratą ruošiu taip, pušies žievių gabaliukus, paparčio šaknis, keramzitą, viską sudedu į indus atskirai ir užpilu virduliu, palaikau pamaišant kol atvės , paskui nupilu vandenį ir su šiltu vandeniu praplaunu , neplikau kiminų ir medžio anglies gabaliukų.
Substratą dedu sluoksniais , žievė-paparčio šaknis- keramzitas- medžio anglis ir taip iki viršaus , substrato viršų plonu sluoksnių apdedu kiminais, ikišu pagaliuką drėmei tikrinti ir iš viršaus perpilu vandeniu . Po pasodinimo keletą dienų augalą lengvai nupurškiu , kai pagaliukas pasidaro sausas arba vos drėgnas ( priklauso nuo orchidejos rušies) substratą perlieju bet nestypriai ir taip prižiuriu kol augalas parodo givibės ženklus ty, auga šaknis, lapai, ugliai.
Mano galerija

Vartotojo avataras
Urze
Moderatorius

Standartinė Urze » 02 Geg 2019, 17:23

Toks bendras pastebėjimas - kuo plonesnės orchidėjos šaknys, tuo smulkesnio ir labiau užlaikančio vandenį substrato reikia. Ir atvirkščiai - kuo stambesnės šaknys, tuo rupesnis ir labiau orui laidus substratas yra tinkamesnis arba galima auginti ant bloko plikomis šaknimis.

Kodėl taip yra? Orchidėjų šaknys yra iš kelių sluoksnių. Išorinis sluoksnis yra velamenas - kempinės tipo audinys iš negyvų ląstelių, kuris labai greitai sugeria vandenį ir maistingąsias medžiagas ir jas perduoda į gilesnius šaknies sluoksnius, taip pat veikia kaip vandens saugykla (bet trumpalaikė, o ilgalaikės yra mėsingi lapai ir stiebai) ir sudaro apsauginį barjerą vidiniams šaknies sluoksniams nuo aplinkos poveikio. Velamenas yra orchidėjų prisitaikymas prie natūralios aplinkos, kurioje jos auga. Jei orchidėja auga ten, kur drėgmės yra daug ir ji gan pastovi, pvz., Lepanthes rūkų miškuose, tai jos paprastai neturi storo velameno (kaip ir sustorėjusių lapų ar gumbų vandeniui kaupti), nes jis paprasčiausiai nereikalingas. Jei orchidėja auga ten, kur drėgmė yra nepastovi arba jos mažai, pvz., saulės kepinamas ir vėjo gairinamas Dendrobium speciosum, jos šaknys turės storą velameno sluoksnį (ir dažniausiai kitas vandens saugyklas). Kai mes auginame orchidėjas dirbtinėmis sąlygomis, jos vis tiek auga taip, kaip jų genuose užkoduota. Todėl ir rekomenduojama parinkti substrato smulkumą pagal šaknis. Jei tas nėra padaroma, plonos šaknys stambiame substrate gali per greitai išdžiūti ir augalas dehidratuos, o storašaknių orchidėjų šaknys smulkiame substrate gali pernelyg užmirkti ir supūti.

Žinoma, visada reikia atsižvelgti į visą pluoštą kintamųjų - augintojo pomėgį laistyti, šviesos kiekį, temperatūrą, ventiliaciją ir aplinkos drėgnį. Jie visi veikia vienas kitą ir patį augalą, todėl vienas augintojas savo sąlygomis gali sėkmingai auginti plonašaknes masdevalijas ant pliko bloko arba stambiose žievėse (kas lyg ir prieštarauja mano ką tik aukščiau išdėstytai teorijai :)), o kitas gali kuo puikiausiai auginti storašaknes katlėjas apysmulkiame substrate. Todėl renkantis substratą savo orchidėjoms reikia atsižvelgti į visus aukščiau išvardintus kintamuosius. Na ir dar vazonėlio dydį parinkti ne per didelį.

Rašyti atsakymą

Grįžti į

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: 36 ir 0 svečių