Substratai

Dauginimas, blokai, substratai, orchidariumas, šiltnamis, ligos, kenkėjai ir kitos problemos

Moderatoriai: Urze, Evaja

Rašyti atsakymą
zemuoge

Re: Substratai

Standartinė zemuoge » 08 Rgs 2017, 08:11

ricardas rašė:
07 Rgs 2017, 23:23
zemuoge rašė:
07 Rgs 2017, 23:12
Oho, kokios gražios, o į kur dėsit?
Maišysiu su substratu , pušies žievė, paparčio šaknis, keramzitas, medžio anglis ir ant viršaus substrato plonu sluoksniu uždedu kiminu .
"Skanus" receptas :D
Čia katlėjoms?

kaa
Lietuvos orchidėjininkų draugija

Standartinė kaa » 08 Rgs 2017, 09:02

nu gi netingite tiek "gaminti" :D
o tai duoda purumo ?
Paskutinį kartą redagavo 1 kaa. Iš viso redaguota 13 kartus.

Vartotojo avataras
ricardas

Standartinė ricardas » 08 Rgs 2017, 09:34

Zemuoge, tokį substratą visom orchidėjom darau .
Geriau , karti tiesa, nei , saldus melas
Mano galerija

Vartotojo avataras
ricardas

Standartinė ricardas » 08 Rgs 2017, 09:43

kaa rašė:
08 Rgs 2017, 09:02
nu gi tingite tiek "gaminti" :D
o tai duoda purumo ?
Paparčio šaknis dedu ne tik dėl purumo bet ( parašysiu savo žodžiais) pūdamos šaknis substrate sudaro kaip tinkama aplinka augalo šaknims ir šaknis gauna naudingu medžiagų augimui ir žydėjimui.
Daug metų tokį substratą darau ir pastebėjau kad orchidėjom patinka .
Mano galerija

zemuoge

Standartinė zemuoge » 08 Rgs 2017, 23:11

ricardas rašė:
08 Rgs 2017, 09:34
Zemuoge, tokį substratą visom orchidėjom darau .
Ačiū, ricardai,už receptą,reikėtų paieškoti paparčių, kažkaip mūsų pušynuose jų nelabai gausu )...

Vartotojo avataras
Slogaa

Standartinė Slogaa » 13 Bir 2018, 18:51

Paskatinta Urzės, šiek tiek papasakosiu apie Seramį, gal kam bus naudinga, ar šiaip - smalsumą patenkinti.

Radau, šiek tiek informacijos apie jį forume, kas bandėt, kas nebandėt. Naudoju jį jau porą metų, dėl to šiek tiek pastebėjimų:

Tai labai puikios, gerai sugeriančios ir palaikančios vandenį molio granulės. Jos tinkamos tiek naudoti kaip vieną (pvz Paphiopedilum genties orchidėjas galima drąsiai sodint vien tik į jį), tiek maišant su kitais substratais (pvz keramzitu).
Aš Seramį maišau su keramzitu ir naudoju kaip mišinį, ir Semi-Hidroponikai. Tačiau čia atsiranda vienas niuansas - dydis! Prekyboje lengvai randamas kažkada anksčiau minėtas šis - Standartinis - Seramis. Jo granulės - ne didesnės nei 5-9mm. Sušlapęs jis tampa ganėtinai sunkus. Keramzitas, tuo atveju, šlapias žymiai lengvesnis, o ir jo matmenys siekia apie 3-5 cm. Čia ir atsiranda tas mano minėtas "niuansas" - ilgainiui, seramio ir keramzito mišinys vazonėly susisluoksniuoja, t.y. seramis subyra į apačią, keramzitas - lieka viršuje. Kenkti niekam nekiankia, tačiau dingsta visas "užmanymas" - drėgmės tolygumas bei jos palaikymas vazono viršuje.

Dar vienas, būtent ŠIO, Seramio minusas: jei, sakykime, jus pakuotėje rasit 50% 2-3mm akmenukų, tai likusius 25% sudarys dar mažesni akmenukai, o 25% dulkės, kurios visiškai nenaudojamos ir ilgainiui savaime pateriojamos.

Pati mikso Seramis-Keramzitas idėja man labai priimtina ir patinkanti, kuri save pateisina jau antri metai tiek drėgmę mėgstančiom, tiek mažiau drėgmę mėgstančiom orchidėjom, tačiau tas susisluoksniavimas....

Ir štai, dar praitą savaitę radau išeitį - Stambiagrūdis Seramis. Gaila, žinoma, jog tai vienintėlė įmonė Europoje (kurią teko rasti per pastaruosius metus) turinti būtent tokio dydžio seramį. Šio seramio dalelės siekia iki 3cm dydi, o ir pakelio turinys nenaudojamų "dulkių" turi kur kas mažiau. Įdedu nuotrauką sulyginimui - pirmas nuo viršaus - keramzitas, vidurinis - stambiagrūdis seramis ir trečias - paprastas. Visi sausi, tačiau stambiagrūdžio spalva gerokai skiriasi.

diff.jpg
diff.jpg (88.6 KiB) Peržiūrėta 3598 kartus(ų)

Taigi, išvadose, seramis - vienas iš puikių, esamų substratų, atliekantis daug orchidėjų šaknim patinkančių niuansų, o svarbiausia - neįrantis, ir daug metų naudojamas.
Half woman, half amazing.

Vartotojo avataras
Urze
Moderatorius

Standartinė Urze » 13 Bir 2018, 20:38

O tai ačiū tiem delnam! Daug aiškesnės dabar ir proporcijos, ir skirtumai. Taip ir maga išbandyti tą stambesnį seramį tiek semi hidroponikai, tiek ir kaip žievių substrato pakaitalą. Nes man asmeniškai keramzitas kažko nepatinka. Kaip vieną iš kelių komponentų substrato naminei gamybai naudoju, bet didesnis jo kiekis substrate nepatinka, nors kol kas negaliu tiksliai pasakyti, kas ti man kliūva.

Arven

Standartinė Arven » 13 Bir 2018, 23:03

Man buvo kilus idėja vietoj seramio molinių vazonų šukes panaudoti. Ar panaši jo faktūra? Neteko čiupinėti...

Vartotojo avataras
Slogaa

Standartinė Slogaa » 14 Bir 2018, 11:37

Urze - man pasąmonė kužda, jog keramzitas absorbuoja labai nedidelį vandens kiekį ir jam reikia pakankamai ilgai kontaktuot su vandeniu, kad jis bent kažką sugertų. Man rodos jis yra termiškai apdirbtas , kas sumažina jo vandens pralaidumą.

Amise - Labai šauni idėja, ir Jūs ne viena su tokiomis idėjomis, ČIA tetulė bando įrodyti, jog namuose pasigamino seramį. Tačiau ties čia, reiktų pradėt nuo Adomo ir Ievos:

Išsiaiškinkime kas yra kas: molis (seramis), keramika ir terrakota?

Molis yra sukurtas cheminiu atmosferos poveikiu ir geoterminiu būdu akmenis paverčiant į vandenilinius aliuminio folikulus. Šnekant ūkiškai - tai natūrali, randama žemėje iškasena, visiškai niekaip nepaveikta žmogaus.

Keramika - termiškai apdirbtas molis, t.y. paveiktas temperatūra ir daugiau yra kaip akmens rūšis. Silicio dioksidas tirpsta ir pasikeičia, vanduo išgaruoja ir kiti cheminiai elementai ištirpsta arba pasikeičia. Šnekant vėl gi - ūkiškai, dauguma molio turimų skylučių susilydo, o tai reiškia - keramika nebesąveikauja su vandeniu taip gerai, dėl to, mūsų kasdienybėje naudojami vazonai - nepalieka balų ant palangių po palaistymo.

Terrakota - tai ta pati keramika, atsiradusi Italijoje ir reiškianti "kepta žemė". Istoriškai jai buvo naudojamas tik vietinis Italijos molis, tačiau dabar terrakota vadinama viskas, kas buvo deginama žemoje temperatūroje ir turi raudoną/oranžinę spalvą.

Tad, atsakant į jūsų klausimą - keramikinės šukės nėra lygu seramiui. Seramis, kaip molis, kasamas iš žemės (kaip suprantu Vokietijoje) ir vėliau žmogaus pagalba tiesiog įgauna reikiama dydi (kažkiek temperatūros visviena yra naudojama, norint turėti akmenukus, o ne palaidą masę).

Kodėl aš asmeniškai, neeksperimentuočiau su vazonų šukėm:

1. Keramika sugeba tesugerti tik 15% vandens nuo savo turimo svorio - kas yra be galo mažai. + keramika turi labai akivaizdžią savybę "gerti" vandenį. Dėl šios priežasties, karštuoju metu laiku - ji atiminėja vandenį iš visų aplinkinių: oro, gėlių šaknų, žemių ir t.t. Tai faktas, dėl kurio orchidėjų augintojai atsisako keramikinių vazonų, nes akivaizdžiai yra gadinami šaknų galiukai. Eksperimentas, patvirtinantis žodžius štai ČIA

2. Šukės bus pakankamai aštrios ir nežinia, ar besitrinant nekenks šaknim.

Na, o Išvados tokios, jog seramis gerokai porėtesnis, lengvesnis, lengvai atiduodanti vandenį ir ne taip imanti jį medžiaga, nei keramikiniai vazonai.

Vartotojo avataras
Ramsis
Moderatorius
Susisiekti:

Standartinė Ramsis » 14 Bir 2018, 21:16

Tai faktas, dėl kurio orchidėjų augintojai atsisako keramikinių vazonų, nes akivaizdžiai yra gadinami šaknų galiukai. Eksperimentas, patvirtinantis žodžius štai
Na dėl to aš abejoju.Čia matyt kaip kam. Moliniai vazonai patys geriausi auginant kai kurių rūšių orchidėjas. Pvz. aš neišsivaizduoju savo Cattleya, Laelija orchidėjų be keramikinių vazonų. O ir šaknų jie nežaloja tik reikua atidirbti laistymo ir persodinimo technologijas.

Vartotojo avataras
Slogaa

Standartinė Slogaa » 14 Bir 2018, 22:05

Ramsi - aš taip pat Katlėjas bei Miltonia auginu keramikiniuose vazonuose - tačiau pastebėjau jog šaknų galai, besiremiantys į vazoną - džiūsta ir galiausiai apmiršta (auginu S/H - laistymas kaip ir neturi įtakos) . Manau viskas priklauso nuo klimato - kuo mažiau saulės ir šilumos per metus (kas LT būdinga) - tuo mažiau problemų su moliniais vazonais, tačiau jei klimatas šiltesnis ir karštesnis...

Vartotojo avataras
mozaika

Standartinė mozaika » 21 Lie 2018, 14:34

Mes kaip ir plačiau pradėjo kalbėti apie kiminus, kaip ir substrato dalis, tai pokalbį perkeliu čia.
Slogaa rašė:
21 Lie 2018, 10:19
Samanu zinovai ir zinoves, pasakykit man, neismaneliai, ka as cia radau ir prisirinkau - kiminus, ar siaip, samanines piktzoles :lol:
As kiminus siek tiek kitaip isivaizdavau, gerokai didesnius ir su platesnem virsunem. Bet pagal ju ilgi - lyg ir jie.
Screenshot_20180721-111444~2.png

Screenshot_20180721-111458~2.png

Screenshot_20180721-111458~3.png
ricardas rašė:
21 Lie 2018, 10:44
Taip, čia kiminai .
Jų yra įvairių , priklauso kokiose vietose auga , tai ir jų forma ir didis skiriasi.
Slogaa rašė:
21 Lie 2018, 12:22
Avajiezus, kokia as caca - radou!!

Aciu Ricardai!
Radau as jas prie juros, pusynely - ir jie sausoki! Tai jei as jiems pakeisiu gyvenimo salygas - ar jie pasidarytu kitokie?
ricardas rašė:
21 Lie 2018, 12:50
Slogaa rašė:
21 Lie 2018, 12:22
Avajiezus, kokia as caca - radou!!

Aciu Ricardai!
Radau as jas prie juros, pusynely - ir jie sausoki! Tai jei as jiems pakeisiu gyvenimo salygas - ar jie pasidarytu kitokie?
Manau jiem buvo per sausą tai ir ne išvaizdus .
Tik liekit juos lietaus vandeniu .
Slogaa rašė:
21 Lie 2018, 12:59
Distiliuotas tiks? Kodel is ciaupo netinka?
ricardas rašė:
21 Lie 2018, 13:02
Slogaa rašė:
21 Lie 2018, 12:59
Distiliuotas tiks? Kodel is ciaupo netinka?
Su distiliuotu nebandžiau o krano vanduo kietas , tai jiem nepatinka .
Bandžiau upeliuko vandeniu lieti , auga bet ne taip gražiai kaip liejant lietaus vandeniu.
mozaika rašė:
21 Lie 2018, 14:20
Reiktų botanikų patvirtinimo, bet atrodo čia samanos, o ne kiminai.
Buvau šiandien miške, kažkaip nepagalvojau pafotografuoti įvairiomis "galvutėmis" atrodančius kiminus.
Galerija

Mažai svarbu yra tai, ką mes galvojame, ar ką mes žinome, ar kuo mes tikime. Svarbiausia yra tai, ką mes darome. – John Ruskin.

Vartotojo avataras
mozaika

Standartinė mozaika » 21 Lie 2018, 14:42

Šioje nuotraukoje trijų skirtingų tipų kiminai.
20180721_152749.jpg
20180721_152749.jpg (185.34 KiB) Peržiūrėta 3157 kartus(ų)
O čia mano namų pelkutę okupuoja kiminus dvejų tipų samanos. Vienos tos kūdesnės, smailios panašios yra rastas Slogos.
Prikabinti failai
pelkute.jpg
pelkute.jpg (205.07 KiB) Peržiūrėta 3157 kartus(ų)
Galerija

Mažai svarbu yra tai, ką mes galvojame, ar ką mes žinome, ar kuo mes tikime. Svarbiausia yra tai, ką mes darome. – John Ruskin.

Vartotojo avataras
ricardas

Standartinė ricardas » 21 Lie 2018, 15:04

Ale ir ko tik neauginate savo pelkutėje ? :)
Mano galerija

Vartotojo avataras
Slogaa

Standartinė Slogaa » 21 Lie 2018, 19:19

Hmmmm.... As pasimetus. Is nuotrauku lyg ir skiriasi, tai, ka radau as... Bet is teorijos... Jos pas man ilgos, tikrai skiriasi nuo paprastos samanines dangos.

Rašyti atsakymą

Grįžti į

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: 12 ir 0 svečių