Catasetum schunkei

Catasetum, Clowesia, Cycnoches, Galeandra, Mormodes ir kt. rūšys bei hibridai

Moderators: Urze, EvaJa, Ramsis, Šilingė, mozaika

Post Reply
User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2734
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Catasetum schunkei

Post by Urze »

mam wrote:Praeitą pavasarį, bežiūrinėdama Perufloros pasiūlymus, nusprendžiau pamėginti auginti kokią nors ''morką''. Išsirinkau pigiausią, kompaktiškiausią, bet labai įdomiais žiedais. Atvyko pavasario pabaigoje, sausom plikom šaknim. Patupdžiau į smulkų substratą ir pradėjau laukti kokių nors gyvybės ženklų. Visą vasarą jokio judesio. Man, mėgėjai turkštis vandenyje, buvo tikras kantrybės išbandymas nepalaistyti. Rudenį, kai pradėjo mažėti šviesos, išleido ūglį, šaknis. Pradėjau saikingai laistyti. Po Naujųjų Metų- žiedstiebį. Na, o dabar žydi. Sakyčiau, kad yra labai neįnoringas augalas. Puikiai prisitaikė prie aplinkos sąlygų.
DSC_1502c.jpg
DSC_1502c.jpg (255.08 KiB) Viewed 6606 times
nolina wrote:Kažkodėl įsivaizdavau, kad jie iš subrendusių, lapus numetusių ūglių žydi, bet pasirodo ne. Maniškio jaunas ūglis irgi kažką įtartino iš savęs leidžia :pray:
Urze wrote:Mam, super!
Nolina, parodykit, kaip dabar Jūsiškis atrodo. Mano tai susikaupęs ties šaknų auginimu tikriausiai, nes pats ūglis labai lėtai juda, o šaknys - ohoho kaip!

Literatūroje teigiama, kad dauguma Catasetum žydi iš jau subrendusių ūglių augimo sezono pabaigoje, kai dar būna lapuoti arba jau meta lapus. Pas mus, Šiaurės pusrutulyje, tai būtų vasaros pabaiga-ruduo, o mam katinūsis gyvena Pietų pusrutulio grafiku, dėl to dabar ir žydi. Tik jei jau jam čia sezono pabaiga, tai ko jis toks kūdutis? Gal ši rūšis yra išimtis iš taisyklės? Tikiuosi, kad dar išsipūs gražiai!
Beje, mam nuotraukoje gražiai matosi, kad Catasetum žiedynus formuoja ties ūglių pagrindu, o ne viršūnėse. Tas irgi būdinga šiai genčiai.
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2734
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Catasetum schunkei

Post by Urze »

nolina wrote:Kai šaknys į substratą šiek tiek sulindo, papurkšdavau kartais paviršių. Dabar kai jau daugiau šaknų turi, kokį kartą per savaitę gerai perlieju :) Maniškis ilsėjosi vazone ir dar kartais paliedavau truputį, kad nesiraukšlėtų labai, bet pasirodo jo visos šaknys supuvusios buvo, tai vis tiek susiraukšlėjo :lol: Nieko, prisiaugins naujų ūglių [OK]
Urze wrote:Ūgtelėjimas per 2 mėnesius. Gyvena orchidariume, šviesos gauna ne itin daug, bet auga kompaktiškas, neišstybęs, tai maž pakanka? Po biški jau laistomas purškiant rytais, iki vakaro substratas gerokai pradžiuvęs būna, trąšų jau irgi nedideles dozes gauna.
Catasetum schunkei 2014-03-28 3.jpg
Catasetum schunkei 2014-03-28 3.jpg (193.78 KiB) Viewed 6581 times
O čia aiškiai matosi "pražiotas snapelis", į kurį jei patektų lašas, tai išvalyt šansų gali būti mažai. Ne veltui kai kurie augintojai jauniems ūgliams ant galvos mauna plastikines stiklines kaip apsaugą nuo netyčinio vandens patekimo į juos.
Catasetum schunkei 2014-03-20 1.jpg
Catasetum schunkei 2014-03-20 1.jpg (151.44 KiB) Viewed 6581 times
Mam, o ką dabar Taviškis žydėjęs daro? Pučiasi tas naujausias ūglis, lapuotas dar?
O Nolinos kieme kokios naujienos? Juda tas pypsiukas ties pagrindu?
mam wrote:Maniškis žaliuoja. Dabar net nežinau, kaip toliau elgtis, nes jis gyveno pagal pietų Amerikos sezonus. Turėčiau vėl vasarą nebelaistyt. Bet norėčiau kažkaip adaptuoti prie mūsų metų laikų. Tas ūglis toks vargšas užaugo, nes tikriausiai buvo mažai šviesos (aš neturiu be drėgno orchidariumo papildomo apšvietimo), mažai šilumos, atsargiai laisčiau ir atsargiai tręšiau. Gal kas gali pasidalinti patirtim, kaip pasielgti? Aš dar turiu Clowesia warczewitzii. Pernai rudenį atkeliavo iš Elsner. Gražus, žaliuojantis jaunas augaliukas. Žiemos pradžioje pradėjau mažinti laistymą, tai jis apvyto, bet lapų nenumetė. Tada palaisčiau - atsigavo. Visą žiemą retai laisčiau, kad neminkštėtų. Lapų taip ir nenumetė. Žaliuoja. Vadinasi, ir poilsio nebuvo. Gal ir šita kitu ritmu gyvena, o gal aš kažką ne taip darau.
Į viršų
Urze wrote:Ūgtelėjimas per beveik pusantro mėnesio nuo paskutinės čia rodytos nuotraukos. Senoji "morka" išsipūtė, raukšles gerokai išsilygino, o naujoji lyg tai jau irgi pradeda marškinius plėšyti. Ir kažkokį "gumbą" vienam šone įsitaisė. Kaip smalsu, kas iš jo bus!
Catasetum shunkei 2014-05-11 1.jpg
Catasetum shunkei 2014-05-11 1.jpg (143.05 KiB) Viewed 6581 times
nolina wrote: Iš tarp šaknų taip ir neišlindo tas "pypsikas", bet užtai iš kitos vietos gražiai auga žiedynstiebis :)
Urze wrote: O, kiek pumpurų gausiai! Kad taip visi prasiskleistų. [taip.gif] O gal galima pamatyti nuotrauką, kaip jis dabar visu ūgiu atrodo?
Maniškis irgi jau pumpurus pučia. Tik senoji "morka" kažko vėl raukšlėtis pradėjo, nors ir substratas dažniausiai tik pradžiūsta kas kelias dienas, bet neišdžiūsta visas. Per mažai jam vandens, per daug ar gal žiedyno auginimas taip jėgas semia? Žiūriu į tą žaliuojantį ūglį ir neneša vaizduotė, kaip iš jo užauginti bent kažką panašaus storumo ir didumo kaip senasis ūglis - skirtumas kol kas milžiniškas. [O.0]
mam wrote:Maniškis žydi antrą kartą, žiedynas menkesnis. Ūglis nepastorėjo.
Urze wrote:Mam, super, kad antrą kartą per metus pražydinai! Kad iš to pačio ūglio žydi kelis kartus, tai čia dar vienas pliusas šitam katinūsiui. Ale kaip jį "išpūsti". [O.0]
Urze wrote:Akivaizdžiai vyriškais žiedais žydės, nes kiekvieno pumpuro labai ryškus Adomo obuolys. :mrgreen: Taip jau neskubėdami skleidžiasi... O Catasetum schunkei moteriški žiedai atrodo kitaip.
Catasetum schunkei 2014-07-10.jpg
Catasetum schunkei 2014-07-10.jpg (115.49 KiB) Viewed 6581 times
O šitas katinūsis dar ir kvepia! Labai silpnai, sulįst į žiedus reikia uostant, bet maloniai.
rps20151116_192435_053.jpg
rps20151116_192435_053.jpg (165.82 KiB) Viewed 6581 times
rps20151122_234842_075.jpg
rps20151122_234842_075.jpg (173.9 KiB) Viewed 6581 times
Žiedai išsilaikė 2 savaites. Kaip per šituos karščius, tai nustebau, kad taip ilgai.
rps20151122_234914_428.jpg
rps20151122_234914_428.jpg (127.17 KiB) Viewed 6581 times
nolina wrote:Žiedas iš arčiau. Tarp viršutinio ir šoninio taurėlapio apie 5 cm, tarp šoninių 2-2,5cm :)
14760663753_879a7f7a98_z.jpg
14760663753_879a7f7a98_z.jpg (61.74 KiB) Viewed 6581 times
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2734
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Catasetum schunkei

Post by Urze »

mam wrote:gražus man šis augalėlis, ir Urzės, ir Nolinos. Urze, matau kad ir tavoji šiųmetinė ''morka'' kūdoka. Kaži, kaip iš jos kitais metais ūglis augs. Aš pasižiūriu į savąjį ir neramu darosi... :)
Urze wrote:Aha, derlius tikrai menkas, tai ir man įdomu, kas kitais metais bus. Kaži, jie senuosius ūglius kelis metus išlaiko ar jie "vienkartiniai"? Nes jei didysis ūglis nunyks šį rudenį, tai gali ir visai riesta būti.
Ramsis wrote:Jos kažkaip pas mus Lietuvoje nusiauga, vis mažyn mažyn...o galų gale užsilenkia.
Urze wrote:Pailsėjo mėnesį po žydėjimo ir nuo šiųmečio ūglio pagrindo pradėjo leisti du... kažką. Dar nedrįstu spėti, kas tie "kažkas" - nauji ūgliai ar du žiedynstiebiai. Nepaisant to, vis tiek labai įdomu. Jau mėnesį laistoma tik kas savaitę, tai substratas spėja visiškai išdžiūti tarp laistymų, ale gyvas katinūsis.
Kai pabudo ir jau ūgtelėjo, palaikiau substratą drėgną, bet ir leisdama jo paviršiui pradžiūti. Baloj nesiryžau laikyt - lapų mažai, tai ir garinimo plotas nedidelis, vandens apykaita ne tokia greita būtų, kokios norėtųsi. Nors gal daugiau saulės, vandens ir trąšų būtų užauginę didesnę "morką"? Vis ieškau atsakymo, ką galima būtų keisti priežiūroje.
mam wrote:aš irgi ieškojimuose :D labai norėtųsi, kad būtų ne kaip ''pas mus Lietuvoje'' :D
mumrikas wrote:Manasis catasetum schunkey sumanė šiuo metu (lapkritį) žydėt ir leidžia žiedynstiebį - ar jiems tai normalu tokiu metu? Pakišau po lempom, laistau gausiai, kaip augimo metu ir nebežinau ar ką daugiau galiu padaryt :scratchheadyellow:
Urze wrote:Jeigu jis jau nebepučia "morkos", t.y. nebeaugina masės, labai gausiai laistyti gal nebereiktų. Juk jau turėtų po biški ruoštis ramybės periodui.
mumrikas wrote:Sunku man suprast pučiasi ar nebe - morka dar nepasiekusi senesniųjų dydžio, bet poros šaknų, nesulindusių į substratą, galiukai augantys, žali.

Apžiūrėjau visas šešias auginamas "morkas" - keturios pasiekė motininių augalų dydį ir "storumą", dvi net kiek pralenkė [taip.gif] Dvi dar galėtų pūstis, storėt ir liesesnės būtent tos, kurios pas mane atkeliavo paskiausiai, vasarai įpusėjus - jos ir daug vėliau ėmė gumbus augintis, ir aišku šviesiojo periodo pritrūko. Dabar tupi "soliariume" po lempom ir tikiuosi, kad dar sugebės "masės" prisiaugint :scratchheadyellow:
andriuxplind2 wrote:Urzės prašymu - rodomės. Nuo to laiko, kol jis pas mane, stebuklų neįvyko, nepaaugo. Žiemos viduryje pasirodė ūgliukas, kuris, labai tikėjausi virs nauja "bulve". Tik kai pamačiau pumpurų užuomazgas, labai nusiminiau (augalas silpnas, norėtūsi, kad daugiau masės užsiaugintų). Bet, kiek vėliau pastebėjau, kad iš žiedynstiebio pagrindo išaugo šaknys, todėl leidau žiedams gyventi :twisted:
IMG_20150523_50473.jpg
IMG_20150523_50473.jpg (26.92 KiB) Viewed 6580 times
mam wrote:Žydi 2015 m.
DSC_0480.JPG
DSC_0480.JPG (163.59 KiB) Viewed 6580 times
mam wrote:Šiemet vėliau užaugino žiedstiebį ir tik dabar pražydo. Ankstesniais metais žiedai buvo didesni. Negeras dabar laikas žydėt ant palangės - 2016 m. gruodį.
DSC_0675d.jpg
DSC_0675d.jpg (143.53 KiB) Viewed 6580 times
mam wrote:šiemetinis žydėjimas nėr labai gausus. 2018 m. vasaris.
DSC_0470a.jpg
DSC_0470a.jpg (120.48 KiB) Viewed 6580 times
Urze wrote:Labai interesni jo žiedai, nenusaldinti. :) O praeitų metų gumbas ar didelis užaugo, lyginant su ankstesnių metų gumbais?
mam wrote:Užaugo nedidelis, kažkaip praeitą vasarą buvo paliktas be priežiūros. Va ir rezultatas🙁
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2734
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Catasetum schunkei

Post by Urze »

zemuoge wrote:
Fri Nov 02, 2018 7:35 pm
Catasetum Doris Choise
Noriu paklausti, iš kur pas katasetumus auga žiedynas, ir kada? Užaugino stambų ūglį, lapų nemeta, gumbo apačioje du miegantys pumpurai. Vienas aukščiau, kitas žemiau. Stovi įstikl.balkone, vėsiai nakvoja. Gal jį į kambarį pasiimti?



ImageImage

ImageImage

Žydėti turėtų taip

ImageImage

Gabriele wrote:Ziedynas turi augti is pacios apacios, ‘base’. Orchidspecies.com raso kad tai yra ‘hot growing epiphyte’ tai nereiketu laikyti jo vesiai.
zemuoge wrote:Aprašysiu, kas vyksta.
Pradėjo gelsti apatinis lapas, ir tuo pačiu pabudo akytė apačioje, lukštenasi. Nežinau, kas ten bus, bet įdomu.
Stovi kambary ant palangės,prie pat balkono durų. Samanos pastoviai drėgnos, bet ne šlapios, šaknys gyvos ( kietos).ImageImage

ImageImage

ImageImage
Urze wrote:Čia gal jau naujas ūglis bunda. Kiek pamenu, žiedynstiebis formuojasi iš šiek tiek aukščiau.
zemuoge wrote:Žiedynas pas Cycnoches tai tikrai iš aukšciau auga, bet pas Catasetum ir Clowesia -iš apačios, kiek teko pastebėti . Kaip tik video radau, kur aiškiai matosi - https://www.youtube.com/watch?time_cont ... Z1roaidE_I
Aišku, naivu tikėtis žiedyno, nes stovi jis su lapais, turbūt nepailsėjęs ir t.t., bet kol nepaaiškėjo, galima pasimėgaut tokia iliuzija ))
Štai čia yra nuotrauka, kur irgi matosi žiedynas iš apačios
https://rastenievod.com/orhideya-katasetum.html
mam wrote:Aš tai už žiedą, tik nebelaistykit, nupus. Arba tik palei vazono kraštelius perleiskit vandeniu. Kadangi pastoviai drėgna, tai ir žaliuoja😊. Pastatykit po lempa ir nebelaistykit. Jei tai ūglis, laistyti reiktų kai jis užaugina 2-3 cm savas šaknis. Kai labai išdžiūsta, aš perlieju vazonėlio pakraščius. Jei žiedstiebis, irgi geriau, kai po juo sausa. Nesu ūglių ar žiedstiebių nudžiovinus, tik supūdžius😀
zemuoge wrote:Urze, kaip laiku užklausėt, ką tik mikrosraigę užtikau ant žiedyno , nors jų kaip ir nebuvo...
O auga tikrai žiedynas, jau koks centimetras. neturiu kuo nufotografuot, kai galėsiu, parodysiu.
Trys lapai dar laikosi. Kai jau visai vazonas, tiksliau bliūdas, lengvas pasidaro, sudrėkinu, bet paskui ilgai stovi vos vos drėgnas .
Gaila man tų gyvių, bet ką daryti, kad mes orchidėjom prioritetus atidavėm ..
Tikiuosi, kad tas bukas ūgliukas nepavirs ūgliu, labai jau norėtųsi pamatyti žiedus.
Dar tokios abejonės kirba:kokie žiedai išsivystys,moteriški ar vyriški? Prisiskaičiau, kad nuo apšvietimo priklauso, gal patraukt nuo tos lempos, nors ji nėra ryški?
Urze wrote:Kiek skaičiau, "morkom" reikia laaabai stiprios šviesos, kad susiformuotų moteriški žiedai. Kaži, ar lempa tiek stipriai gali spiginti.
zemuoge wrote:Lemputės ledinės, ne tokios ryškios kaip dienos šviesos, tikiuosi,kad neišsivystys moteriški žiedai..
balka wrote:Lempa gali spiginti tiek, kad turbūt bet kuri orchidėja iš siaubo sulys atgal į substratą :)
Tačiau tikrai nereikia tikėtis rasti tokią Senukuose už 10 EUR
Jeigu labai reikia šviesos, prašom - https://www.kessil.com/products/horticulture_H380.php
Jeigu šitos mažai - yra daugiau https://www.kessil.com/products/horticulture_H1200.php
Egzistuoja ir pigesni kinietiški variantai, tiesa su jais yra bėda dėl specifikacijų (tikslių spektrų, galios ir tt), bet kainos arčiau tautinio suvokimo :)
zemuoge wrote:balka , ačiū už ekskursą , lempos man patiko, tik kainų neradau [Geda2]
Mano led'ai nėra tokie stiprūs: lempa skirta siuvinėtojoms, na, ir kitokiems rankadarbiautojams, su padidinimo stiklu, kas irgi kartais praverčia :) . Augaliukai , rodos, jos neignoruoja, tad palauksim rezultatų, arba pavasarinės saulės :D
InetaSka wrote:Kainos ne tik, kad nemažos, bet nelabai ir įkandamos, bent jau mano piniginei :D Kiek domėjausi Kessil siūlomais ledais, tai kainuos prasideda nuo 200e.
Urze wrote:Kadangi esu linkusi abejoti, kad dauguma apšviečiančių savo orchidėjas naudoja labai galingas lempas, tai manau, kad žiemos metu kaži ar ant lietuviškos palangės galima sulaukti moteriškų Catasetinae grupės žiedų. :)
zemuoge wrote:
Fri Feb 22, 2019 7:40 pm
Panašu, kad auga ne žiedynas, o ūglis...

ImageImage
zemuoge wrote:
Sat Apr 13, 2019 11:11 am
Ūglis gerokai paaugo, pirmųjų šaknų galiukai pajuodo, kažkiek laiko stagnavo, o dabar leidžia naujas ir dar kažką šalia. Cieli du vienetai kažko.
Sausai nelaikau, vis retkarčiais užpilu vandens.

ImageImage

ImageImage

ImageImage
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

Post Reply

Return to “Catasetinae”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests