Phragmipedium besseae (f. flavum; var. dalessandroi)

Moderators: Urze, EvaJa, Ramsis, Šilingė, mozaika

Post Reply
User avatar
MrGreen
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 3252
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:48 am

Phragmipedium besseae (f. flavum; var. dalessandroi)

Post by MrGreen »

MrGreen wrote:
Fri Jul 22, 2011 8:43 am
Phragmipedium besseae Limon labai greitai auginasi žiedynstiebį :)

Image
zuzla wrote:
Fri Jul 22, 2011 8:58 am
schwerter-orchideenzucht.de akcentuoja, kad jų parduodami phrag. tinka tik patyrusiems augintojams :scratchheadyellow:
MrGreen wrote:
Fri Jul 22, 2011 9:01 am
Jeigu nebandysi tai iš kur ta patirtis bus :question: nėra jie lepūs, ypač hibridai tinka auginti namuose, tik reikia nepamiršti labai dažnai laistyt. Vasaros metu jie pas mane mirksta vandenyje visada, žiemą šiek tiek sausiau gyvena, bet vistiek niekad neišdžiūna.
MrGreen wrote:
Fri Jul 22, 2011 10:05 am
Girini nieko ten ypatingo nėra, visi vazonai yra sustatyti į didesnius indus su vandeniu, ir tuo pačiu visi phrag stovi vienoje dėžutėje (tos plastikinės dėžutės kur nuo vaisių būna) tiesiog kad patogiau nešioti būtu. Nes Phramipedium gyvena lauke, bet kai labai ilgai lyja nunešu po stogu. Čia sena foto, kai žydėjo Phragmipedium dalessandroi, stovi paprastame plastikiniame inde su vandeniu apačioje.
Giriniss wrote:
Fri Jul 22, 2011 10:29 am
o dekui (: , superinis augalas
iki kiek vanduo apsemia (kokia dali vazono su substratu semia vanduo 1/4 ar pan?)? cirkuliacijos kaip suprantu jokios, ar neuzsistovi vanduo (keiciamas kas kazkiek laiko speju)?
substrato sudetis kokia, kas pasiteisino? nu va kiek daug punktu kurie ydomus (:
MrGreen wrote:
Fri Jul 22, 2011 9:11 pm
Vanduo apsemia apie 3 cm vazono apačios, vanduo tik lietaus ir keičiamas 3-4 kartus per savaitę, beje reikia nepersistengti su tręšimu, nes pradės ruduoti lapų galai. Vazono paviršius apdėtas samanom. O dėl substrato anksčiau rašiau:
MrGreen wrote: šiemet po kelių metų pertraukos persodinau visas vyžūnes, nes jau nelabai kas buvo likę iš kokoso čipsų, bet šaknys buvo labai gražios, todėl vėl keliavo į kokoso čipsus, tik šį kart pridėjau šiek tiek medžio anglies.
Tiesą sakant iš kokoso čipsų, po kelių metų buvo likusi "košė" vazono dugne, tik paviršiuje atrodė gerai, bet šaknys visame vazone buvo labai gražios :idea:
Ramsis wrote:
Fri Jul 22, 2011 9:51 pm
Negana to, bent jau pas mane, jie prisiaugina tokį kiekį šaknų kurios apipina viską kas pasitaiko jų kelyje. Norint persodinti, tenka gerai padirbėti, kad bent minimalai pakeistum substratą.
MrGreen wrote:
Sat Jan 07, 2012 2:35 pm
Senokai žydi tik nėra laiko nufotografuoti, o ir saulės nėra. Beje žiedo spalva nelabai ryški dėl to kad pražydo kambaryje, kai augalas žiedus auginasi lauke, būna didesnis dienos ir nakties temperatūrų skirtumas, tada žiedai būna gan ryškios raudonos spalvos. Žinoma labiausiai nuvilia žiedo forma, norisi didesnių ir apvalesnių žiedų, bet džiaugiuosi ir tokiu koks yra :) Greit turėtų skleistis ir antras žiedas.

zuzla :thumbupleft: dabar belieka užauginti stiprų ūglį ir laukti žiedų :)
mozaika wrote:
Sat Aug 25, 2012 4:06 pm
Na ką, atėjo ir į mano daržą šventė. Keikiau visą vasarą, kad tik ūglius auginasi, nieko gražaus neparodo, šiandien netikėtai atradau siurprizą :roll:. Prieš savaitę maniau, kad vėl lapą auginasi.

Įsigytas praeitų metų rudenį iš "Orchideen Wlodarczyk", kalasi jau ketvirtas ūgliukas.
Ramsis wrote:
Tue Sep 04, 2012 8:44 pm
Substratas, įtartinai greitai pradėjo druskėti, o laistau tik lietaus vandeniu, jokių trąšų aš jai jau nedaviau, bet tos druskos tiesiog verste vertėsi. Tad bandžiau perplaudinėti, nepadėjo, tada persodinau ir...

User avatar
MrGreen
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 3252
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:48 am

Re: Phragmipedium besseae (f. flavum; var. dalessandroi)

Post by MrGreen »

Dalia Raimonda wrote:
Sun Nov 04, 2012 1:26 pm
Rasuole, o ar ką augini iš Paphiopedilum'ų ar Phragmipedium'ų? Praktiškai jei namuose jau auga kokia nors klumpaitė gerai, tai visos kitos šios rūšies orchidėjos jausis taip pat puikiai :) . Na, o jei pirmas kartas :scratchheadyellow: bandyti galima. Juk vyras ją greitai atvež, tai bus daug greičiau nei siunčiantis augalus. Tik įpareigok jį, kad kelionėje elgtusi su orchidėja, kaip su sergančiu vaiku :shhh: . Jokių skersvėjų, šalčių :)
Rasuole wrote:
Sun Nov 04, 2012 1:33 pm
Dalia Raimonda, turiu 4 raibuoles, auga ir žydi gražiai, bet Phragmipedium'o nei vieno neturiu :no: Turbūt panašiai kaip raibuolės, tik dar šiek tiek drėgniau ir šviesiau laikyti :scratchheadyellow:
Dėl keliavimo tai taip, vyras kitą dieną jau ir bus vietoje su augalėliais, tai tik reikia prigrasinti, kad skersvėjų nebūtų, dar tegu paprašo, kad supakuotų šiltai, nes maniškis žinau kaip mėgsta vėsumą :)
Dalia Raimonda wrote:
Mon Nov 05, 2012 5:41 pm
Jei raibuolės auga ir žydi, tai ir Phragmipedium'as bus tau ne naujiena :) .
Rasuole wrote:
Mon Nov 05, 2012 8:08 pm
Dalia Raimonda, o sakykit šiuo metų laiku dar jį drėgnai laikyti? :scratchheadyellow: Vandens palikinėti lėkštelėje ar kaip? :shock: Bijau ir sudžiovinti, bijau ir supūdyti tą grožį..
mozaika wrote:
Mon Nov 05, 2012 8:26 pm
Aš savąjį laikau drėgna, bet ne baloje. Praeitą žiemą teko ir šiek tiek nežymios "sausros" patirti, bet kiek pagal savąjį pastebėjau, žiemą jam "sausrą" nėra tokia baisi, kaip per didelė drėgmė. Jau čia forume buvo rašyta labai lengva besikalančius naujus ūglius nupūdyti. Vasarą laikiau baloje, žiema stengiuosi pakelta ant drėgno keramzito. Bet nosį drėgnumui patikrinti prie jo dažniau prikišu, nei prie kitų raibuolių :roll: .
Rasuole wrote:
Mon Nov 05, 2012 8:39 pm
Aš jau supratau, kad jis kiek jautresnis, nei Paphiopedilumai, dėl to ir baiminuosi :shock: Va keramzito kur dabar kažin įsigyti :scratchheadyellow:
MrGreen wrote:
Mon Nov 05, 2012 8:41 pm
Pas mane beveik visada baloje gyvena, bet reikia atkreipti dėmesį ir į aplinkos drėgnį ir į temperatūrą. Kaip laikrodis kiekvieną rudenį žydi, dabar irgi auga žiedynai :)
MrGreen wrote:
Mon Nov 05, 2012 9:00 pm
kaip ir pas daugumą - kambaryje drėgmės mažiau nei reikia orchidėjoms :) tačiau reikia nepamiršti kaip natūraliai gamtoje auga Phragmipedium besseae, jų šaknys būna nuolatinėje drėgmėje, augalai auga prisitvirtinę ant uolų, kur nuolat teka vanduo.
http://www.flickr.com/photos/49017462@N ... otostream/
http://www.phragweb.info/phragmipedium/ ... ical=False
Ramsis wrote:
Mon Feb 04, 2013 11:55 am
MrGreen, kurio didesni žiedai besseae ar dalessandroi :question:
IOSPE apie dalessandroi nieko nerašo o besseae nurodo kad 6,5 cm bet maniškis kur kas didesnis, šoninių žiedlapių mostas virš 8 cm o lūpos ir burės aukštis apie 7 cm
Urze wrote:
Mon Feb 04, 2013 12:37 pm
Ar žinojote, kad:
Phrag. d'alessandroi has 28 chromosomes compared to besseae's 24, the stolons of d'alessandroi emerge close to the preceding growth while besseae stolons tend to climb, d'alessandroi inflorescences tend to branch as a rule, besseae does not.
Pagal tai kaip ir dvi skirtingos rūšys turėtų būti. Bet Kew jas traktuoja kaip tą pačią rūšį.

Įdomūs gandai:
There's a rumor that the reason why the RHS is reluctant to upgrade d'alessandroi to species status is that the original primary hybrids made by the Eric Young Foundation were made with d'alessandroi, not besseae. If true, this would make all those primary names invalid and create a mountain of paper work for the RHS because all those primaries using d'alessandroi would have to be re-named.
Ir rimtesnis pasisakymas:
The original phrag d'alessandroi habitat is far removed from Chiguinda, Ecuador and the species does, in fact, still exist in its natural habitat. I have observed the pollinator of this species and it is definitely not a hummingbird. Culture information as reported in this thread is not consistent with my observations or experience growing true D'alessandroi. True D'Alessandroi likes to get a bit dry between waterings and has a tendency to rot if kept as wet as Besseae likes. Moving plants of D'alessandroi into a more open mix that allows for some drying between waterings has led to spectacular results under 2 different sets of culture. Perhaps this explains its rarity in cultivation. Its natural habitat is not as wet as Besseae. Besseae likes constant seepage on exposed granite cliffs, while D'Alessandroi prefers more boisserianum type of conditions, growing among grasses and other plants in a habitat that tends to be a bit dryer.

In my experience, based upon what is going on fifteen years of observation of both species in cultivation and in situ, using the growth habit as a taxonomic guide is foolish. While true that D'alessandroi will branch more freely, both species can branch extensively, besseae more so when allowed to form multi-growth plants and left undivided for several years or more. Additionally unsupported is the contention that one species tends to produce new growth in clumps as opposed to longer stolons. Once presented with a sufficient sample size this misconception becomes apparent. This trait depends more on the individual than the species.

The true distinction between the species can easily be observed in mature plants of D'alessandroi. Vegetatively the plants are ENORMOUS as compared to Besseae, with leaves 2 to 3 times as long and wide. It is not uncommon for mature plants of D'alessandroi to have leaves 18 inch's long and 3 inches wide. The cultural discrepancies can be eliminated as a control as my observations have been made with wild plants of both species growing side by side after several years in cultivation. Also, D'alessandroi flowers have unique down-swept petals.

While cross pollination is impossible to rule out, the true habitat of D'alessandroi has been stable for years and remains a closely guarded secret. Besseae, on the other hand, tends to have more inherent variability and has been known to "pop up" in previously well explored area's in central and southern Ecuador. The trade winds are unpredictable as the wind swirls around the mountains, through the valleys and given Besseae's fondness for exposed cliff surfaces new populations of besseae have been observed to establish on recently cleared cliff surface with recent blast marks. The same cannot be said of D'alessandroi.

I would caution any serious phragmipedium enthusiast against reliance on opinion and conjecture concerning D'alessandroi and Besseae. Cultural and taxonomic opinion in the absence of sufficient knowledge, exposure and information has led us to the point we are at now, where confusion and supposition rule the day and phragmipedium enthusiasts are left staring at a species plant or registered hybrid and left asking themselves exactly what is it that I am growing...
Šaltinis .
Ramsis wrote:
Mon Feb 04, 2013 1:19 pm
Logiškai mastant, gal ir taip. Jeigu atskirs šis dvi rūšis tai pertvarkyti dokumentus teks visiem pirminiams ir šiaip hibridams. Nors šie abu phragmipediumai labai panašūs, bet mane vilioja tai, kad stiprūs ir suaugę dalessandroi krūmai sugeba išleisti besišakojančius žiedynus. O jeigu žiedai dar ir panašaus dydžio kaip dabar pas mane :) tai iš vis tobulas augalas 8-)

Atsakymas Mozaikai iš pagyrų temos
O t i k vienas ?
Greičiausiai taip, nors nesu tikras kas dar tame vokelyje vyksta, kolkas man nereikia daugiau žiedų, patvirtinimą turiu kad čia tikrai besseae, dabar belieka pasiauginti masės.
MrGreen wrote:
Mon Feb 04, 2013 6:11 pm
Ramsi žiedai panašaus dydžio, pas mane žydėjo abu. Tik tiek, kad tavo išmatavimai ne riba, gali žiedai ir didesni būti, viskas priklauso nuo tam tikro klono. Vienas iš geresnių pavyzdžių čia: http://www.slippertalk.com/forum/showthread.php?t=12701
Ramsis wrote:
Mon Feb 04, 2013 7:49 pm
Aišku, vadinasi pradedu P. dalessandroi medžioklę
MrGreen wrote:
Mon Feb 04, 2013 8:15 pm
P. dalessandroi sunkiau rasti, nei paprastą besseae, bet įmanoma, ir aišku kaina jo šiek tiek gali kandžiotis :neutral: bet bent jau nekainuoja kaip P. besseae 'Rob's Choice' AM/AOS $ 20,000 :lol:
Ramsis wrote:
Mon Feb 18, 2013 8:01 pm
Na ką nuojauta pasitvirtino :( :( :(
Tai toli gražu ne f. flavum :cry: :cry: :blue: :blue:
ImagePhragmipedium besseae
mumrikas wrote:
Tue Feb 19, 2013 4:53 am
Ramsis wrote:Taip raudonas :neutral:
Ir tikrai raudonas :cry:
Na, žiūrėsiu kiek gi skiriasi spalvos. O Großräschener Orchideen pirkėjams pasakysiu, kad pardavėjas mėgėjas sumaišyti etiketes. Kažkur čia forume berods irgi kažkas laukė besseae raudono o sulaukė f. flavum žiedų, žodžiu atvirkštinis variantas, įdomu iš kur jis įsigytas.
Ten tas atvejis buvo pačios pirkėjos neapsižiūrėjimas, o tiksliau vyras iš orchidėjų fermos jos prašymu nupirko besseae, pražydo flavum, o atidžiau pastudijavusi etiketę ji pamatė, kad buvo užrašyta prie besseae ir "gelb" [Baksnoju]

O pirko iš http://www.orchideenwlodarczyk.de
Urze wrote:
Tue Feb 19, 2013 6:53 am
Dar kažkam irgi iš Wlodarczyk'o atėjo vietoj raudonos geltona vyžūnė, nors ant etiketės buvo parašyta Phrag. besseae. Ar ne Laimonduxe ar Papaver ta laimingoji?
Užsakymuose nepastebėjau, kur dar geltonikių siūlo.
mozaika wrote:
Tue Feb 19, 2013 8:17 am
Jeigu neklystu, tai buvo 2011 m. rudeninis užsakymas, kai atėjo geltonas.
Dabartiniuose organizuojamuose užsakymuose nė pas vieną tiekėją neužmačiau flavum formos. Nebent iki užsakymo datos atsiras kaip naujiena pas wlodarczyk'ą.
Ramsis wrote:
Sun Feb 24, 2013 3:05 pm
Paspalvosiu temą
Image
http://www.flickr.com/photos/ramsis/850 ... hotostream

User avatar
MrGreen
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 3252
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:48 am

Re: Phragmipedium besseae (f. flavum; var. dalessandroi)

Post by MrGreen »

Rasuole wrote:
Sun Mar 03, 2013 5:30 pm
Labai įdomu pasidarė, mano Phragmipedium besseae gelb vazonėlyje išaugo du auginukai, po to žiūriu, kad iš vieno iš suaugusių auginių irgi pasirodė auginukas. Tai kaip iš tikrųjų čia yra, gaunasi, kad pas mane 2 auginukai iš žemės išdygo ir vienas iš suaugusio augalo? :scratchheadyellow: Ar taip gali būti? Sorry, gal klausimas ir pasirodys kažkam juokingas :)
MrGreen wrote:
Sun Mar 03, 2013 5:46 pm
visi nauji ūgliai iš to pačio augalo, besseae turi ilgas rizomas, todėl kartais atrodo kad nauji ūgliai išaugo iš senos skrotelės, o kartais naujas ūglis išlenda prie vazono krašto, bet po substratu yra ilga rizoma, bus aiškiau jei pažiūrėsite Paphiopedilum armeniacum foto šiame forume, yra tema. Panašiai auga ir besseae, tik rizoma trumpesnė nei armeniacum.
andriuxplind2 wrote:
Sun Mar 24, 2013 10:09 pm
MrGreen wrote:
andriuxplind2 wrote: :w00t: :w00t: :w00t:
Iškaulinau Tartu botanikos sode Phragmipedium besseae dvi peržydėjusias skroteles, kurios kabojo ore bešaknės. Bandysiu dabar užauginti šaknis :shifty:
Galėtum šioje temoje fotoreportažą parodyti ką gavai ir kaip sodinsi :think: :poke:
Jau pasodinta [Geda2]
Tenai buvo vazonas pilnas priaugęs ir kaip koks armeniacum ant pusmetrinių rizomų turėjo dvi skroteles užsiauginęs, kurios buvo išlipusios per vazono kraštą. Ant rizomų prie lapų pagrindo matyti, kad yra šaknų užuomazgos, tai sakiau, kas bus, tas. Pasodinau į grynus kokoso čipsus ir patalpinau į vėsesnį orchidariumą, kol šaknysis.
MrGreen wrote:
Sun Mar 24, 2013 10:12 pm
tada norim pamatyti kaip atrodo jau pasodintas :lol: :poke: o jei rimtai, tai aišku kad turėtų išleisti šaknis, taip lengva padaugtinti besseae, svarbu drėgmė, geras vanduo ir tinkama temperatūra.
Ramsis wrote:
Sun Mar 24, 2013 10:18 pm
Aš į substratą phragmipediumams visada įmaišau medžio anglies, vis galvoju kad ji neutralizuoja trąšų perteklių ;)
andriuxplind2 wrote:
Sun Mar 24, 2013 10:19 pm
Greit bus foto.
Ramsi, tegu tik man jis šaknis užaugina, tada aš jau duosiu visko, ko tik jis norės :lol:
andriuxplind2 wrote:
Sun Mar 24, 2013 10:28 pm
Dabar atrodo taip, žiūrėsim, kas čia gausis :pray:
20130324_231542.jpg
20130324_231542.jpg (168.52 KiB) Viewed 1234 times
Ramsis wrote:
Thu May 02, 2013 8:58 pm
Pagaliau išsipildė mano svajonė :) turiu Phragmipedium besseae f. flavum, o kad tai tikrai jis turiu ir įrodymų

Image

http://www.flickr.com/photos/ramsis/870 ... hotostream
MrGreen wrote:
Wed Nov 27, 2013 10:28 pm
Pgal lapus nelabai atskirsi, nes pvz mano besseae šiemet užaugino lapus didesnius nei dalessandroi :roll: dar galima abu sumaišyti su hibridu Phragmipedium Jersey. Pagrindinius skirtumus žieda formose galima rasti. Ta nuoroda nebeveikia kur tu ieškai Ramsi, google randa bet puslapio nebeatidaro :( Dar čia nemažai info, gal padės:
http://www.slippertalk.com/forum/showthread.php?t=23299
Ramsis wrote:
Wed Nov 27, 2013 11:56 pm
Tą nuorodą jau irgi viską esu perskaitęs, žodžiu, dėl aiškumo bandžiau ieškoti info, bet dabar jau sakykim, kad pas mane yra ir besseae ir dalessandroi ;)
mumrikas wrote:
Wed Jan 15, 2014 6:32 pm
Auginačių abu augalus, t.y. phragmipedium bessae ir phrag. dalessandroi norėjau paklaust ar iš esmės jų auginimo sąlygos tokios pat (kiek skaičiau bessae auga drėgnesnėse vietose). Iš palyginimų susidarė vaizdas, kad dalessandroi žiedai kiek mažesni ir ne tokie ryškūs, bet gal klystu, gal tik taip pasirodė ?

Phragmipedium dalessandroi randu tik pas Elsner - Ramsi, MrGreen, iš kur jūs pirkote saviškius, kokio stovio augalai atkeliavo?
Ramsis wrote:
Wed Jan 15, 2014 7:04 pm
Iš Elsner, viena skrotelė, dabar pradėjo augintis naują ūglį. Žiedai man kažkaip atrodo labai jau panašūs, vienodai ryškūs ir vienodo dydžio.
Ramsis wrote:
Wed Jan 15, 2014 9:50 pm
Nea, žydėjo vienu žiedu. šiaip tai jis gan skurdokai atrodo, reikia tikėtis ateinantis sezonas duos daugiau masės. Negana to mane dar labai kankino abejonės dėl jo tikrumo, bandžiau naršyti internete ir surasti skirtumus tarp bessae. Tačiau nieko konkretaus ir patvirtinto neradau, na tvirtai yra žinoma tai, kad chromosomų skaičius skirtingas, bet kas čia darys genetinius tyrimus :poke: dabar beliko laukti kai keras bus gausus ir sugebės žydėti gausesniu žiedų kiekiu. P. bessaee žydi kukliau.
Ramsis wrote:
Fri Jan 17, 2014 9:52 pm
Tame ir bėda. Jeigu jie žydėtų kartu, tai sudėjus gal pasimatytų skirtumas, bet kai jie pas mane žydėjo kelių mėnesių skirtumu, tai atrodo labai vienodai. Nuotraukos čia nepadeda, na gal kiek formą gali apžiūrėti o atspalviai, tai "gibloje dielo", nes dažniausiai būna apšvietimas skirtingas ir spalvų neišeina sulyginti.
Ramsis wrote:
Sun Feb 08, 2015 1:56 pm
Kolkas vienintelis šiais metais Phragmipedium besseae žiedas

Image
Phragmipedium besseae

Post Reply

Return to “Phragmipedium”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests