Kompleksiniai Paphiopedilum hibridai

Moderators: Urze, EvaJa, Ramsis, Šilingė, mozaika

Post Reply
User avatar
MrGreen
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 3252
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:48 am

Kompleksiniai Paphiopedilum hibridai

Post by MrGreen »

Ramsis wrote:
Thu Feb 05, 2015 7:49 pm
Rašau straipsnį į žurnalą "Orchidėjos". ieškodamas informacijos internete aptikau keletą forumo temų kuriose aptarinėjama šios raibuolės. Vieni pasisako už jas, jų grožį, kiti nesupranta kas gali žavėti šiuose augaluose, juk jie iki pat paskutinės lastelės atomo - dirbtiniai. Pasidarė labai įdomu ką galvoja mano kolegos. Todėl labai laukiu pasisakymų šiuo klausimu. Ypatingai vertinsiu pagrįstus už ir prieš. O kad įvelčiau daugiau intrigos iš karto cituoju kelis sakinius iš savo jau pradėto rašyti straipsnio. Visi gerai žinome kad nuo sėklos iki žiedo turi praeiti nemažai laiko.
"Taigi nuo idėjos iki rezultato pamatymo, kantrybės turi užtekti 6-7 metams. Ir čia yra tiktai vieno hibrido sukūrimo laikotarpis! Kartais rezultatas gali būti visiškai ne toks kokio tikimasi, gali būti ir taip, kad jis tiesiog netenkina visiškai ir nežada jokios ateities. Tačiau įvertinus vien jau laiką ir pastangas, šie hibridai verti pagarbos ir tai yra pirmas pliusas jų naudai. Ne gana to, tobuliems žiedams, formoms sukurti, prireikė daugiau nei 100 metų. Prie kai kurių, žinomų, apdovanotų augalų, dirbo kelios kartos selekcininkų.

Ir vis dėlto, ar verta investuoti tiek pastangų ir laiko? Čia vieningos nuomonės manau nebus, tie kurie yra rūšinių augalų gerbėjai išsakys vienokią nuomonę, tie kas neteikia reikšmės rūšims sakys visai kitus argumentus. Gal tiesiog geriau visus šiuos resursus skirti tokios rūšies kaip pvz. Paphiopedilum sanderianum dauginimui, jis vis dar retai aptinkamas prekyboje ir yra ganėtinai brangus. Manau šiai minčiai pritartų daugelis. Ir čia jau yra minusas kompleksiniams hibridams..."

"...Taip, jau pripažinau, kad žiedai yra intriguojantys, tačiau ar vien to pakanka? Juk auginame augalus kurie yra išskirtiniai, kiekvienas su savo sąlygomis, išlygomis, kiekvienas su savo augimo etapais ir užsispyrimu. Orchidėjos kaip ir mes, spalvingos ne tik savo išore. Todėl ir kyla klausimas ar yra įdomu auginti šiuos hibridus? Greičiausiai ne vienas iš mūsų kai kurias orchidėjas įsigyjame ne vien dėl išorės priimtinumo. Kai kurie augalai, o ypač rūšiniai, yra perkami, dėl iššūkio sau, o gal kartais ir dėl aplinkinių. Tai kas gali tapti iššūkiu šių hibridų auginime? Juk jau minėjau, nieko ypatingo jie nereikalauja, suteikus elementarias sąlygas, kiekvienais metais sulauksite žiedų, neinvestuodami nei daug savo brangaus laiko, nei žinių. Žiedai žydės taip ilgai, kad norint juos išlaikyti gražius, žydėjimo viduryje turėsite nuvalyti dulkes nuo jų...


Taigi esmė tokia,laukiamos visos nuomonės, įdomesnes mintis būtinai cituosiu savo straipsnyje. Ačiū už išsakytą nuomonę, o ypač už tą kuri bus priešiška, nes tikiu, kad daugeliui šie hibridai tikrai patinka.
ricardas wrote:
Thu Feb 05, 2015 8:30 pm
Rašau tik savo nuomone. Jūs rašot, kodėl retų raibuolių sunku rasti , ir jos labai brangios. Kolecionieriai , turintis retas rūšis nenori ju dauginti iš seklų , nes tarp kolecionierių vyksta kaip pasakius konkurensija ( aš turiu o kiti netūri) .
Kokias raibuolęs auginti , rūšines ar gibridus ? Ir velgi , kolecionieriai renkas rušines ir kad būtu kuo retesnė , mėgėjam nesvarbu , kad tik graži butu, bet yra ir tokiu augintoju , kuriem nesvarbu , nei grožis nei rušis , svarbu kad ji brangi , tam kad pasigyrti ( va, kiek brangei už raibuolę mokėjau .)
Apie save , aš nepajėgsiu surinkti didelės kolekcijos , bet katlėjas , raibuoles , stengsiuos surinkti tik rušines , žinoma ir gražių gibridukų . Ps. Šiuo metu turiu tik rušines katlėjas.
Murfika wrote:
Thu Feb 05, 2015 9:37 pm
Manau, sąsajas galima rasti kačių ir šunų veislių gryninime. Kuomet jau prieinama iki ligų ir keistokio goržio. Galioja veislių mados, prieinamumas, kaina.
Visad bus svarbu pasigirti pražydinus sunkiai pražydinimą, sugebėjus įsigyti labai brangią, retą.
Tad jei hibridas retai aptinkamas ar sunkus, jo paklausa tik kyla.
Urze wrote:
Fri Feb 06, 2015 12:45 pm
Ramsi, Tu kalbi apie vadinamuosius amerikinio tipo? Va kaip šitas Mozaikos plačiaausis?
Image

Jei taip, tai man asmeniškai jie gražūs kaip deroko detalė, o ne orchidėja. Daugeliui imponuoja tai, kad jie lengviau auga nei rūšinės raibuolės, kad žiedai didžiuliai, pilni ir apvalūs, mėsingi net, ir kad ilgai žydi. Tomis pačiomis savybėmis pasižymi ir hibridiniai falenopsiai. Tam jie ir buvo veisti - kad būtų gražios, gyvos interjero puošmenos. Bet tiems, kuriems patinka žiedų subtilumas ir iššūkiai stengiantis perprasti augalo poreikius, dažniausiai renkasi ne šiuos kompleksinius hibridus, o rūšines orchidėjas arba 1-3 pakopų hibridus. Mano galva, šitie plačiaausiai pritaikyti masiniam skoniui.
Ramsis wrote: Kartais rezultatas gali būti visiškai ne toks kokio tikimasi, gali būti ir taip, kad jis tiesiog netenkina visiškai ir nežada jokios ateities. Tačiau įvertinus vien jau laiką ir pastangas, šie hibridai verti pagarbos ir tai yra pirmas pliusas jų naudai.
O šitam nepritariu. Jei išveistas hibridas negražus, tai su pagarba arba be jos jis vis tiek negražus. Žinoma, kartais iš negražių hibridų toliau veisiant gaunami gražūs rezultatai, bet ar dėl to verta išmesti jau sukurtus gražius hibridus, kad negražiesiems atsirastų vietos? Nes visus riboja ištekliai (auginimo ploto, laiko ir kt.) ir besivaikant naujų madų bei bandant įtikti vartotojams kažką reikia aukoti. Ir kai paaukojami seni, geri, bet daugeliui vartotojų jau atsibodę hibridai, tai darosi liūdna. Aš mieliau auginčiau tokį raibuolės hibridą, kuris išveistas 1905 metais, kurio žiedai laikosi tik 1 mėnesį, bet jis yra sudėtingesnio auginimo, margų lapų ir subtilesnio žiedo, negu 2002 metais užregistruotą kompleksinį hibridą, kurio žiedas išsilaiko 3 mėnesius, yra kaip dirbtinis, lapai žali ir kurį tik retkarčiais reikia palaistyti kaip kokį jeronimą.
Va, dar sugalvojau, kas man juose nepatinka - jų žiedai pernelyg nusaldinti, kaip kad dirbtiniai būna padaryti, o ir atsibosta per tris mėnesius jie. Kiekgi galima tas dulkes nuo žiedų plauti. :lol:
Urze wrote:
Fri Feb 06, 2015 1:11 pm
Aš nesupykčiau, jei kelis mėnesius kvepėtų skaniai. Bet šiuo atžvilgiu jau dauguma raibuolių "netikusios". :snooty:
Ilgai žydinčio žiedo po kiek laiko pradedi nebematyti, pripranti kaip prie kokio baldo, tai ir džiaugsmo nebeteikia. Užtat kai vos savaitę žydi, tai ilgai laukęs labai džiaugiesi, tūpčioji kasdien, gėriesi ir visiems giriesi, koks puikus augintojas esi. O čia "plastikiniu" žiedu pasigirti ir susilaukti liaupsių gali daugiau tokiems, kurie sako "Pas mane pražydo balta orchidėja". Bet tai neįrodo, kad esi geras, daug žinantis orchidėjų augintojas. Taip sakant, kompleksinių raibuolių pražydinimas nėra prestižas. :lol: Ale pražydinus vis tiek smagu. :D
Dalytė wrote:
Fri Feb 06, 2015 1:40 pm
jau kiek metų turiu plaučiaausę, o nežydi niekaip, o man ji labai graži, nu mėgstu aš nesubtilius masyvius spalvotus hibridus nors tu ką. :)
ricardas wrote:
Fri Feb 06, 2015 2:58 pm
Urze, taip sutinku, kad pražidinęs gibriduką nieko nenustebinsi, bet būna ir taip, isigyji labai sukiai pražidinamą raibuolę o ji be jokių didelių pastangų žydi kasmet, ir jau pasidaro nebeidomu, kai tuo pat metu , paprastas gibridukas , nu niekaip nenori žydėti, bet kai pražysta, tai džiaugsmo nemažiau būna kaip nuo rušinių . Tai manau kad dauguma džiaugias , kai pražysta ir rūšinės ir gibridukai . Ps. Nepamirškim, kad beveik mes visi pradėjom nuo paprastų falenopsių ir džiaugdavomės kai jie sužydėdavo.
Urze wrote:
Fri Feb 06, 2015 4:36 pm
Aš hibridus irgi mėgstu ir auginu. Bet čia kalbam konkrečiai apie raibuoles ir jų kompleksinius hibridus. Kuo ilgiau domiesi ir giliniesi į kažkokią temą ar veiklą, tuo dažnai vis sudėtingesni dalykai įdomesni darosi. Vaikystėj džiaugiamės, kai sugebam nupaišyti žmogeliuką iš kelių pagaliukų, bet suaugę kaži ar tą patį nupaišę taip pat džiaugiamės. Tai ir su orchidėjomis taip pat. Kur pražydinti neįnoringą hibridą, o kur kokias užsispyrusias Paphiopedilum rothschildianum ar Paph. Woluwense. Žiedai iš principo visų gražūs, bet kai žinai, kiek reikėjo darbo įdėti jiems sulaukti, tai jų "svoris" pačiam augintojui keičiasi. Va kai Dalytės plačiaausis pražys, tai tikriausiai bus devintam danguj iš džiaugsmo, nors ir ne kažkokia retenybė žydės. :) Ir dėl skonio nesiginčijama (nes beviltiška :lol:).

O kaip kitiems šie kompleksiniai hibridai?
Ramsis wrote:
Fri Feb 06, 2015 5:56 pm
Kolecionieriai , turintis retas rūšis nenori ju dauginti iš seklų , nes tarp kolecionierių vyksta kaip pasakius konkurensija
Nesutiksiu su šiuo pasakymu, pirmiausiai dėl to, kad pinigai ir komercija šiais laikais daro savo, augalai , ne paveikslai, juos galima dauginti, o padauginus parduoti. Tiesiog manau, dirbtinai sudaromas vakumas, kad nekristų kaina. Juk tai aukso gysla.
O šitam nepritariu. Jei išveistas hibridas negražus, tai su pagarba arba be jos jis vis tiek negražus.
:naughty: ei ten buvo visa pastraipa, ne vien šie 2 sakiniai. :)
Ir kai paaukojami seni, geri, bet daugeliui vartotojų jau atsibodę hibridai, tai darosi liūdna. Aš mieliau auginčiau tokį raibuolės hibridą, kuris išveistas 1905 metais, kurio žiedai laikosi tik 1 mėnesį, bet jis yra sudėtingesnio auginimo, margų lapų ir subtilesnio žiedo, negu 2002 metais užregistruotą kompleksinį hibridą, kurio žiedas išsilaiko 3 mėnesius,
Čia jau neišvengiama, senieji hibridai pamažu nusėda praeityje. Galbūt jų dar ir yra privačiose kolekcijose, tačiau tikrai nelabai daug. Norint juos atgaivinti, reikia vėl viską pradėti iš padžių, gerai jeigu tas hibridas yra kokių 3 pakopų, bet jeigu jis jau kokių 6, lygiai toks pats rezultatas praktiškai jau neįmanomas. Pirmiausiai dėl to kad tam reikia laiko. Pvz. na jeigu kalbam apie 6 pakopų hibridą, tai pačios minimaliausios laiko sąnaudos yra maždaug 30 metų, antras dar svarbesnis dalykas, reikia tiksliai žinoti kur ir kada įvesti reikiamą rūšį. Na rūšys tai rūšys, bet tos rūšys dar turi ir savo formas. O čia tai ir prasideda. Pvz, trečioje pakopoje kryžminam X rūšį kuri būtinai turi turėti rausvus žiedlapius, nors paprastai tipinė forma turi tik šviesiai rudus. Nežinant visų šių smulkmenų, rezultatas jau nebus lygiai toks pats. Vadinasi senasis hibridas pasmerktas išlikti tik knygose ir piešiniuose. Sakysime galima dauginti sėklomis, taip galima, bet tai nereiškia, kad vaikai bus lygiai tokie patys kaip tėvai ( juk žinome kad kartais genai daro savo ) O labai dažnai, daugiapakopiai hibridai būna sterilūs. Yra dar vienas būdas meristeminis dauginimas, tačiau rizikos išlieka irgi labai daug, o jeigu auginimo terpė užsikrės pelėsiu...
Žodžiu, įdomus tas orchidėjų gyvenimas...
Urze wrote:
Fri Feb 06, 2015 7:04 pm
Nesibark :D, skaičiau visą pastraipą, bet nuomonė išlieka tokia pati. Kad jų kūrėjams užtenka kantrybės tiek metų laukti ir eksperimentuoti, tai pagarba jiems. Tuo labiau, kad jie paprastai turi sukaupę įspūdingą žinių bagažą apie genetinį paveldimumą, katrie augalai kokias savybes linkę perduoti ir t.t. Bet žiedams, kurie kaip Tu rašei "iki pat paskutinės lastelės atomo - dirbtiniai", pagarbos - :snooty:. O va kaip Gamta sugeba sukurti be mąstymo ir sąmonės rūšis, tai neįtikėtina! Bet čia gal apie tą patį kalbam, tik kitaip įvardinam pagarbos subjektą. :)
Ramsis wrote:Norint juos atgaivinti, reikia vėl viską pradėti iš padžių
Va teisingai rašai, kad kartais nebeįmano atkurti, nes formos ar variacijos ar klonai, kurie jiems sukurti buvo naudoti, kartais irgi būna jau pasitraukę iš kolekcijų, o kartais net nežinoma, kartas buvo naudotas. Ir tada jau niekaip ir niekad nebeatkursi.

User avatar
MrGreen
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 3252
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:48 am

Re: Kompleksiniai Paphiopedilum hibridai

Post by MrGreen »

ricardas wrote:
Fri Feb 06, 2015 7:50 pm
Ramsis, tai ir norėjau pasakyti, masinio auginimo nėra kad nekristu kaina , o kai mažai jų auginama biznis nenukenčia dėl aukštų kainų. Bet yra ir tokiu ( aš turiu o kiti netūri) Gal nelabai į tema, akvariumistykoi ta pati rutina, retos žuvitės kaina ohoho , o jų priveisti neproblema.
mumrikas wrote:
Fri Feb 06, 2015 10:13 pm
Manieji hibidai (ne pirminiai, o n-tosios kartos) man lygiai tokie pat brangūs kaip ir rūšiniai augalai. Su rūšiniais viskas aišku - ir iššūkis, ir įdomumas, ir namų, šeimininko "auros" atitaikymas, ir pan. ir t.t.

O hibridai smagiai stabilūs bei lankstūs. Auga puikiai, formuoja vešlius kerus, žydi kasmet, žiedai laikosi ilgai. Man orchidėjos prie viso kito gėrio yra ir namų puošmena, todėl hibridai kartais šiuo aspektu namuose groja ir pirmuoju smuiku :)
Urze wrote:
Fri Feb 06, 2015 10:25 pm
Dar mintis atėjo - jei su rūšinių pražydinimu pravalas būna, tai bent hibridai pradžiugina žiedais.
Ramsis wrote:
Fri Feb 06, 2015 10:27 pm
[Baksnoju] betgi turim Dalytės pavyzdį :lol:
Urze wrote:
Fri Feb 06, 2015 10:29 pm
Tai ji su rūšinėm atsigauna. :D Kaip skelia kokios purpuratos žiedus! :w00t:
Mestė wrote:
Thu Feb 12, 2015 7:54 pm
Mano pagaliau pražydo ne vienu, bet dviem žiedais :heartsfade: pražydo + - savaitę po naujų(vis dar žydi).
mozaika wrote:
Fri Feb 13, 2015 11:35 pm
Nors kompleksiniai raibuolių hibridai turi daug teigiamų savybių: dideli žiedai, spalvoti, ilgai žydi iki 3 mėn., atsparūs ligoms, žydi beveik kiekvienais metais, pasitaiko net ir du kartus per metus. Per vienerius metus užsiauginą kelis naujus ūglius, kurie gali vienu metu pradėti žydėti ir t. t. Dar galima ilgai vardinti, bet man jie nekelia didelio susižavėjimo. Turiu tris: vienas pirktas prieš keturis metus, kaip pirmoji raibuolė, kiti du nukainuoti.
Man mažai, kurie spalviškai yra gražūs: per ne lyg margi, per ne lyg spalvos nesuderintos. O ilgas žydėjimas man nėra pliusas. Kaip Urzė minėjo, 3 mėnesius pūsti nuo lapų ir žiedo dulkes pasidaro nuobodu. Prarandama intriga ir suinteresuotumas augalu. Dar nevisų patinka žiedų formos. Pvz., didelės apvalios "ausys" su rudais atspalviais man visiškai negražu. Geltoni, raudoni, žalsvi dar nieko, bet rudi, rusvi... fiaaaa [Geda2] .

Pastaruoju metu, laukiu kada viena hibridinė raibuolė prasiskleis, su kuria du metus nesisekė susikalbėti. Tai kaip pareiškiau, kad iš namų išvysiu į kitus. Tai šiemet vokai neužsiraukė. Bet jeigu žiedo forma ir spalva nepatiks, tai vis tiek jos neišgelbės nuo iškraustymo ;) .
ricardas wrote:
Fri Feb 13, 2015 11:54 pm
Mozaika, dažniausiai būna taip , kai pradedam auginti orhidėjas , džiugina bet kokia raibuolė, bet kai igyjam daugiau patirties, norisi vis kažko naujo sudėtingesnio , taip ir pereinam prie rimtesniuų raibuolių .
Man patinka ir gibridinės ir rūšinės raibuolės, jos visos gražios , o kad gibridinės ilgai žydi, ir jau rašė , kad atsibosta žiurėti į tą žiedą , tai patarčiau jį nupjauti , ir kamnors padovanoti , gausis dvi naudos , pirma, kam padovanojot , tas apsidžiaugs, o antra , raibuolė bus stipresnė .
mozaika wrote:
Sat Feb 14, 2015 12:05 am
Na esu Skrudžas, tai tikrai nieko niekam nedovanosiu :mrgreen: .
Ir pradedančiojo augintojo palyginimas irgi netinka, nes rinkausi ir toks pojūtis buvo nuo pat pirmos.
vork wrote:
Sat Feb 14, 2015 8:15 am
Orchidėjų galima rasti beveik ant kiekvienos palangės,žmones džiugina žiedai ir tikrai nedaugelis tik užsikabina ir juda toliau, ieškodami kažko išskirtinio,tikro...Ne visiems priimtinas tas tūpčiojimas apie augalus,ne daug kas tai supranta.Todėl jiems tikrai priimtinas tas grožis,ilgas žydėjimas,paprastesnė,neįpatingų žinių reikalaujanti priežiūra.Ne kartą teko siūsti telefonu savo kokios žydinčios raibuolės ar kitos orchidėjos foto,kad ir sesei,tai komentaras :kaip iš siaubiako... :yuck:
O ir augintojams rimtesniems tai puiki proga užpildyti nišas,tarp nežydinčių augalų.Norisi juk tų žiedų vis dėlto.Labai džiugu,kai pražysta lepūnėlis koks,o kol žiedų kitų nėra...tai puiki alternatyva.Pvz.mane gausiu žydėjimu džiugina ir sanpaulijos(nors irgi rūšinės),norisi juk tų žiedų namuose...Man tikrai patinka daug,daug augalų ir nebūtinai jie turi būti rūšiniai :heartsfade:
O masiniai pardavimai,tik tokie augalai pasieks vartotoją prekybos centruose,tik ne lepiems ten vieta,geros sveikatos reikia augalui,kad atlaikytų tiek stresinių situacijų:kelionės,temperatūrų šokinėjimai,o ir laistančiojo neišmanymas.
Toliau,gal daugumai,toks augalas ir bus pirmas žingsnis link rimtesnio susidomėjimo.Dauguma žmonių augalų ieško,tiek sau,tiek dovanoms,prekybcenrtuose.O pamatę kitokį,nei falenopsis,maloniai nustemba,susižavi ir ''jama''.Tokie augalai gali praminti kelią tiems tikriesiems,natūraliems,kilmingiems....Mes visi nuo to ir pradėjom !!! :smartass: Todėl nereikia nurašyti šių gražuolių,jie daro didelį darbą...
Eliss wrote:
Sat Feb 14, 2015 6:23 pm
Turėjau kelis, deja, jie pas mane nežydėjo, nors ir 'atseit' lengvai auginami ir pražydinami. Atsibost, gal ir neatsibostų, vis geriau nei tuščia palangė :)
mozaika wrote:
Sat Feb 14, 2015 10:38 pm
vork wrote: Todėl nereikia nurašyti šių gražuolių,jie daro didelį darbą...
vork, pritariu jūsų minčiai.
Sakyčiau hibridinių raibuolių vienas iš didžiausių pliusų, kad žiedais galima pavergti ir savo namiškius, kurie neretai į šį mūsų hobį žiūri gan su priekaištas, kol susitaiko, kad kitaip nebus :) .

Post Reply

Return to “Paphiopedilum”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest