Pakalnutinė raibuolė (Paphiopedilum delenatii)

Moderators: Urze, EvaJa, Ramsis, Šilingė, mozaika

User avatar
MrGreen
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 3252
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:48 am

Pakalnutinė raibuolė (Paphiopedilum delenatii)

Post by MrGreen »

Ramsis wrote:
Tue Jul 13, 2010 9:22 pm
Paphiopedilum delenatii
Image

Ši margalapių Paphiopedilum‘ų rūšis buvo atrasta 1922 metais Vietname prancūzų rinkėjo Poilane. Surinktus augalus jis išsiuntė į Prancūziją, kur jie plačiajai visuomenei buvo eksponuojami 1924 – 1925 metais Nacionalinės Sodininkystės soduose Paryžiuje kolekcininko M. Mornay.
Deja, vėliau praktika parodė, kad Paphiopedilum delenatii yra sunkiai auginama rūšis ir visi augalai išskyrus vieną žuvo. Tas vienintelis augalas buvo Maurice ir Marcel Lecoufle kolekcijoje. Šio augalo vaikai buvo vieninteliai augalai, kurie pasklido po privačias ir botanikos sodų kolekcijas, todėl galima drąsiai sakyti, kad iki 1990 metų visi Paphiopedilum delenatii augalai buvo to vienintelio išlikusio augalo palikuonys.
1990 metais netoli Niačango pietų Vietname Paphiopedilum delenatii buvo atrastas iš naujo. Laukinių orchidėjų “medžiotojai” praktiškai per kelis metus nelegaliai šluote iššlavė tūkstančius augalų.
1995 metais buvo paskaičiuota, kad tarptautinė juodoji orchidėjų rinka per Honkongą ir Taivaną pardavė daugiau nei 6 tonas gamtoje surinktų augalų. Dabar Paphiopedilum delenatii natūralioje aplinkoje yra labai retai aptinkamas augalas, jo augimvietės - slepiamos ir yra žmogui sunkiai prieinamuose kalnų miškų masyvuose.
Paphiopedilum delenatii yra tikrai gražus ir simpatiškas augalas, kaip supratau, žydėti pradeda dar būdamas gana jauno amžiaus.
Image
Kaip ir rašiau anksčiau, tai yra žaliai baltais marmuriniais iki 15 cm lapais, nediduko ūgio orchidėja. Žiedstiebis siekia 20 cm. Taurėlapiai ir žiedlapiai balti, lūpa švelniai rausva. Žiedai apie 8 cm skersmens, kvepiantys.
Image Image


Augalas mėgsta drėgną aplinką (60-80 %) ir vidutinę temperatūrą 18 - 25˚C.
Reikalingas geras vėdinimas bei nakties ir dienos temperatūrų skirtumas ne mažiau 4˚C.
Substratas: vidutinio dydžio žievės gabaliukai sumaišyti su kiminais, taip pat, kad augalas gerai augtų, reikia įmaišyti kreidos, kalkių ar smulkintų kiaušinio lukštų.
Priežiūra praktiškai nesiskiria nuo kitų Paphiopedilum rūšies atstovų.
Ramsis wrote:
Sun Feb 13, 2011 5:23 pm
MrGreen bendroje Paphiopedilum temoje rodo žiedus o aš rodausi ko laukiu iš Paph. delenatti :)

Image
Paphiopedilum delenatii
mumrikas wrote:
Fri Feb 03, 2012 8:59 pm
Laba diena visiems šių nuostabių gražuolių augintojam,s

labai panašu, kad greitu laiku šis gražuoliukas atkeliaus ir pas mane, todėl man iškilo toks klausimukas - pirmoje šios temos žinutėje parašyta, kad "Substratas: vidutinio dydžio žievės gabaliukai sumaišyti su kiminais, taip pat, kad augalas gerai augtų, reikia įmaišyti kreidos, kalkių ar smulkintų kiaušinio lukštų".

Kiek skaitau užsienio augintojų forumuose, tai pabrėžiama, kad būtent Paphiopedilum delenatti mėgsta rūgščią terpę (kai kurie augintojai net deda natūralių durpių į substratą, bet tada jau vėl gali būt bėdų su užmirkimu :? ). Tai kaip yra iš tikrųjų?
Olivija wrote:
Fri Feb 03, 2012 10:20 pm
Sveika :D mes mylim naujokus :heartsfade: ypač su konkrečiais klausimais, iš kurių kyla diskusijos :thumbupleft:
mano randama info irgi sako, kad delenatii "rūgštus"
http://ladyslipper.com/calsub.htm
Urze wrote:
Sat Feb 04, 2012 10:29 am
Mumrikai, galima dėti durpių, tačiau jei jos bus maišomos su vermikulitu, anglies gabaliukais, pušų žievėmis, kokosų čipsais, pjaustytais vyno kamščiais ir t.t. (bent jau kelis komponentus dėti, tikrai ne visus :) ), tuomet substratas bus puresnis ir laidesnis orui nei grynos durpės, ir užmirkimo tikimybė smarkiai sumažėtų. Be abejo, reikėtų priderinti laistymą, nes labai pasistengus galima užmirkyti ir stambių žievių substratą. :D
mumrikas wrote:
Sat Feb 04, 2012 5:53 pm
Urze, labai dėkui už paaiškinimą - aš planuoju imt smulkiausią orchidėjų substratą iš pušies žievės gabaliukų, gal dar truputėlį kiminų, pamakaliuot kokosų šipsų ir užteks - bijau su visokiom durpėm prasidėt :no: Mano bėda gali būt greičiau perdžiovinimas nei perlaistymas, mat pripratusi phalaenopsius augint turiu persiorientuot, kad raibuolės iš kitos giminės ir "papročiai" jų kiti :roll:
MrGreen wrote:
Sun Feb 05, 2012 3:35 pm
mumrikas wrote: labai panašu, kad greitu laiku šis gražuoliukas atkeliaus ir pas mane, todėl man iškilo toks klausimukas - pirmoje šios temos žinutėje parašyta, kad "Substratas: vidutinio dydžio žievės gabaliukai sumaišyti su kiminais, taip pat, kad augalas gerai augtų, reikia įmaišyti kreidos, kalkių ar smulkintų kiaušinio lukštų".

Kiek skaitau užsienio augintojų forumuose, tai pabrėžiama, kad būtent Paphiopedilum delenatti mėgsta rūgščią terpę (kai kurie augintojai net deda natūralių durpių į substratą, bet tada jau vėl gali būt bėdų su užmirkimu :? ). Tai kaip yra iš tikrųjų?
Kelerius metus auginu šią raibuolę, auginau kalkingame substrate, dabar auginu kokoso čipsų substrate, kuris šiek tiek rūgštesnis, tačiau abiem atvejais auga puikiai, augalas tikrai nereiklus :)
Ramsis wrote:
Wed Feb 08, 2012 4:30 pm
maniškis ką tik baigė žydėti. Dėl substrato, aš bandžiau atsekti natūralių auginviečių dirvožemius, tai jis auga ant smėlėtų ir granitinių upių pakrančių, kurias dengia plonas humuso sluoksnis.
Ramsis wrote:
Mon Aug 20, 2012 8:51 pm
šiais metais kaip niekad P. delenatti išleido kelis ūglius, ir abu jie sėkmingai stumiasi į priekį. Šiaip jau buvau praradęs viltį turėti šią raibuolę žydinčią keliais žiedais. Nežinau kas jai tiko arba ne, bet ankščiau ji užsiaugindavo tik vieną naują skrotelę.
MrGreen wrote:
Mon Aug 20, 2012 9:30 pm
puiku, būtų šaunu pamatyti foto kaip atrodo visas augalas :) pas mane kažkaip neskuba augti, bet aš amžinai jį perdžiovinu :doh:
mozaika wrote:
Wed Apr 23, 2014 8:47 pm
Po pasirodymo viešoje erdvėje kilo klausimų dėl mano delenačio.
Tai kaip ir maniau, kad spalvinė gama panašėję į įprastinę purpurinę su melsvu atspalviu. Pasirodo greičiausia tada mane suklaidino vakarinis apšvietimas ir vis dėl to mano delenačio spalva realiai yra tokia. Specialiai išsinešiau į lauką kur didelė erdvė ir apšvietimas geras :), kad nemaišytų jokie kiti fonai. Spalva daugiau turi rausvo atspalvio, o žiedlapiai ir liko tokie pasibangavę.

User avatar
MrGreen
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 3252
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:48 am

Re: Pakalnutinė raibuolė (Paphiopedilum delenatii)

Post by MrGreen »

InetaSka wrote:
Tue Jul 07, 2020 1:19 pm
Paph. delenatii alba - praktiškai naujokė pas mane, labai greitai susiformavo žiedas ir pražydo. Sakyčiau, toks vienas iš neįdomesnių turimų mano paphiopedilum :D
Image

Image

User avatar
MrGreen
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 3252
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:48 am

Re: Pakalnutinė raibuolė (Paphiopedilum delenatii)

Post by MrGreen »

InetaSka wrote:
Wed Jul 08, 2020 1:08 pm
Paph. delenatii alba tik šiandien kvepėt pradėjo. Kvapas - nerealus! Atrodo, kad pavasaris pražydo ant mano palangės.. toks lyg pakalnučių.

User avatar
MrGreen
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 3252
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:48 am

Re: Pakalnutinė raibuolė (Paphiopedilum delenatii)

Post by MrGreen »

Kaip ir pas visus, pražydo ir pas mane. Tai turbūt pats geriausias pirkinys 2020tais metais, nes už juokingą kainą buvo gautas tvirtas augalas, kuris retokai sutinkamas prekyboje buvo iki šiol, o ir kitur labai brangus. Ir dar taip stipriai ir skaniai kvepia :D
Image

Kaa
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 608
Joined: Sun Oct 18, 2020 4:07 pm

Re: Pakalnutinė raibuolė (Paphiopedilum delenatii)

Post by Kaa »

Įspūdingas žiedas...čia schwertwerio? Gaila kad man neįkandomos raibuolės :oops:

User avatar
MrGreen
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 3252
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:48 am

Re: Pakalnutinė raibuolė (Paphiopedilum delenatii)

Post by MrGreen »

Kaa wrote:
Tue Nov 03, 2020 6:17 am
čia schwertwerio? Gaila kad man neįkandomos raibuolės :oops:
Taip iš ten, reali augalo vertė apie 30 eur o parduoda po 9.95 :roll: tai tikrai verta pabandyt.

User avatar
InetaSka
Posts: 741
Joined: Wed Oct 21, 2020 2:31 pm
Location: Vilnius
Contact:

Re: Pakalnutinė raibuolė (Paphiopedilum delenatii)

Post by InetaSka »

Sakyčiau, labai lengvai ir noriai žydinti raibuolė. Tiek ši, tiek alba forma. Puikiai tiks ir tiems, pas ką raibuolėms nepatinka augti.

Image
Tempiu naujas orchidėjas į namus, kai niekas nemato... :oops:

Kaa
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 608
Joined: Sun Oct 18, 2020 4:07 pm

Re: Pakalnutinė raibuolė (Paphiopedilum delenatii)

Post by Kaa »

Čia apie mane užuomina :P
Koks substratas?

User avatar
InetaSka
Posts: 741
Joined: Wed Oct 21, 2020 2:31 pm
Location: Vilnius
Contact:

Re: Pakalnutinė raibuolė (Paphiopedilum delenatii)

Post by InetaSka »

Visos raibuolės pas mane auga žievės ir kokoso čipsú mixe.
Tempiu naujas orchidėjas į namus, kai niekas nemato... :oops:

User avatar
MrGreen
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 3252
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:48 am

Re: Pakalnutinė raibuolė (Paphiopedilum delenatii)

Post by MrGreen »

Gražus augalas, įdomu bus palyginti ar vienodai kvepia kaip ir alba forma Hmmm_ liuks_

User avatar
InetaSka
Posts: 741
Joined: Wed Oct 21, 2020 2:31 pm
Location: Vilnius
Contact:

Re: Pakalnutinė raibuolė (Paphiopedilum delenatii)

Post by InetaSka »

MrGreen wrote:
Sat Dec 19, 2020 1:24 pm
Gražus augalas, įdomu bus palyginti ar vienodai kvepia kaip ir alba forma Hmmm_ liuks_
Jau ši ne pirmą kartą žydi, bet neprisimenu ar man ji kvepėjo, reiktų paieškoti sename forume.
Praeitų metų žydėjimas atrodė taip.

Image
Tempiu naujas orchidėjas į namus, kai niekas nemato... :oops:

User avatar
Šilingė
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 475
Joined: Sun Oct 18, 2020 4:03 pm
Location: Vosyliukai - Vilnius

Re: Pakalnutinė raibuolė (Paphiopedilum delenatii)

Post by Šilingė »

InetaSka wrote:
Fri Dec 18, 2020 11:20 pm
Sakyčiau, labai lengvai ir noriai žydinti raibuolė. Tiek ši, tiek alba forma. Puikiai tiks ir tiems, pas ką raibuolėms nepatinka augti.
Šilingė tyliai eina ieškoti naujos užrašinės naujų metų darbams ir svajonių sąrašams OK_ OH_
Pikta teta AKINIAI_
Jei uždėsi tu gerai brūkšnį, nosinę, varnelę, džiaugsimės visi labai, tiesim lietuvybei kelią!
Taigi eikš, valgyk duoną su džiaugsmu ir gerk vyną linksma širdimi, nes Dievas jau seniai patvirtino, ką darai (Koh 9:7)

User avatar
Abitalė
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 1063
Joined: Wed Oct 21, 2020 4:49 pm
Location: Kauna
Contact:

Re: Pakalnutinė raibuolė (Paphiopedilum delenatii)

Post by Abitalė »

Ineta, labai gražu! Man patinka, kad paties augalo dydis toks kompaktiškas ar ne?

User avatar
InetaSka
Posts: 741
Joined: Wed Oct 21, 2020 2:31 pm
Location: Vilnius
Contact:

Re: Pakalnutinė raibuolė (Paphiopedilum delenatii)

Post by InetaSka »

Abitalė wrote:
Mon Dec 21, 2020 6:55 pm
Ineta, labai gražu! Man patinka, kad paties augalo dydis toks kompaktiškas ar ne?
Tikrai taip, lapai nedideli, kompaktiškas augalas. Nors, lyginant su kitom raibuolėm, žiedai nėra dideli.
Tempiu naujas orchidėjas į namus, kai niekas nemato... :oops:

User avatar
InetaSka
Posts: 741
Joined: Wed Oct 21, 2020 2:31 pm
Location: Vilnius
Contact:

Re: Pakalnutinė raibuolė (Paphiopedilum delenatii)

Post by InetaSka »

Image

Savaitės progresas. Labai greit juda, pernais buvo du žiedkočiai po vieną žiedą, o šiemet ant vieno nusimato du :D
Tempiu naujas orchidėjas į namus, kai niekas nemato... :oops:

User avatar
InetaSka
Posts: 741
Joined: Wed Oct 21, 2020 2:31 pm
Location: Vilnius
Contact:

Re: Pakalnutinė raibuolė (Paphiopedilum delenatii)

Post by InetaSka »

Image

Stiebas išaugo kilometrinis, jau greitai sprogs pirmasis žiedas :)
Tempiu naujas orchidėjas į namus, kai niekas nemato... :oops:

User avatar
MrGreen
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 3252
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:48 am

Re: Pakalnutinė raibuolė (Paphiopedilum delenatii)

Post by MrGreen »

Gražus pats augalas liuks_ laukiam žiedų foto!

User avatar
InetaSka
Posts: 741
Joined: Wed Oct 21, 2020 2:31 pm
Location: Vilnius
Contact:

Re: Pakalnutinė raibuolė (Paphiopedilum delenatii)

Post by InetaSka »

Pirmasis žiedas jau nukrito, antrasis dar žydi. Kvapas prikišus nosį taip pat panašus į pakalnučių, bet kiek kitoks nei alba formos.
Image
Tempiu naujas orchidėjas į namus, kai niekas nemato... :oops:

User avatar
MrGreen
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 3252
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:48 am

Re: Pakalnutinė raibuolė (Paphiopedilum delenatii)

Post by MrGreen »

Gražus žiedas liuks_
Labai įdomu, kad žiedo kvapas skiriasi nuo alba formos, kurios kvapas gana stiprus ir skanus buvo kiek pamenu. Turiu vinicolor formą, įdomu ar skirsis kvapas.

User avatar
Tina
Posts: 333
Joined: Wed Oct 21, 2020 6:21 pm
Location: Kauno raj.

Re: Pakalnutinė raibuolė (Paphiopedilum delenatii)

Post by Tina »

Norėjau paklaust ar visi Paphiopedilum delenatii vinicolor turi juodas lapų apačias, žiedkočius? Įsigijau jį pagaliau nusižiūrėjus nuo Igno. Pas mane tamsi, bet ne juoda. Gal, kad augalas dar jaunas, metai iki žydėjimo?

Post Reply

Return to “Paphiopedilum”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest