Lepanthes (liet. žvynlielė)

Moderatoriai: Šilingė, mozaika, Urze, EvaJa, Ramsis

Rašyti atsakymą
Vartotojo avataras
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Pranešimai: 1025
Užsiregistravo: Sek Spa 18, 2020 11:58 am
Miestas: Vilnius

Lepanthes (liet. žvynlielė)

Standartinė Urze »

Mestė rašė:Pastebėjau, kad joms yra LABAI svarbi aplinkos drėgmė. Apie savaitę neturėjau lietaus vandens, nes sniego buvo labai mažai, o jis dar buvo visas pilkas(štai, koks "švarus" oras :no: ) tai visi žiedstiebiai nudžiuvo, o ir patys augalai atrodė tokie suvargę, o dabar kai pagaliau pradėjo lytį tai drėkintuvas veikia 7-24h tai dauguma ir naujus žiedstiebius auginasi, ir keikiai paaugo, ir ūgliukai :)
Eliss rašė:O kokia Lepanthes labiau tiktų orchidariumui? Norėčiau pabandyt augint, labai gražūs lapai.
Urze rašė:Iš forumiečių mažai kas dar turi patirties su daugelio Lepanthes auginimu, tai sunku ir atsakyti. Bet L. calodictyon orchidariume pas kelis gerai auga, o ir L. caprimulgus šilto orchidariumo pas mane nepeikė. Tikriausiai reikia išsirinkti kokią šilčiau galinčią augti ir bandyti.
Eliss rašė:Mano lepanthes gyvena čia, bet oi vargstu... Kada atprasiu tupinėt [Geda2] Samanos paprastos, lauke nuo plytelės nuimtos. Vis kažkiek gražiau 😉
Vis neatitaikau joms priežiūros ir vietos, tai perlieju, nupūna, tai perdžiovinu. Biški saulės per gavo, vos nenudegė. Yra tokių, kur nekreipiu visai dėmesio, bet va tos, gaunančios, kenčia nuo manęs :cry:
1.jpg
1.jpg (2.72 MiB) Peržiūrėta 1712 kartus(ų)
Abitalė rašė:Įdomu, kad kiekvienas Lepanthes turi savo priežiūros ypatybių, galima sakyti, jų priežiūra skiriasi kardinaliai, nelygu koks Lepanthes. Keletas pastebėjimų iš asmeninės patirties:
Pavyzdžiui, Lepanthes escobariana nepakenčia ryškaus apšvietimo ir jeigu lapai bent šiek tiek pigmentuojasi raudonai, reiškia žydėjimo niekada nebus, žiedstiebiai užauga, net pumpurų užuomazgos, bet taip niekad ir nepražysta, nudžiovina, numeta pumpurus. Bet nors tai vidutinės temperatūros mėgėjas, puikiai auga ir žydi kartu su šilumamėgiais Lepanthes'ais.
O Lepanthes uxoria, kuo daugiau šviesos, tuo daugiau žiedų, nors reikia pastebėti, kad žiedai mažesni jeigu lapai stipriai nusiraudonina. Jeigu šviesa ne tokia intensyvi lapai tik čiut rausvi, tada žiedų mažiau, bet kur kas didesni ir ilgiau žydi.
Lepanthes telipogoniflora baisiai jautrus persodinimui arba bet kokiam šaknų judininimui. Su apšvietimu irgi geriau nepersistengti.
Lepanthes calodictyon nepastebėjau, kad stipriai reaguotų į šviesos pokyčius, intensyvumą, puikiai auga ir žydi kartu su vesiamėgiais ir šilumamėgiais Lepanthes'ais, prisitaiko.
Lepanthes caprimulgus, šitas ožys, jam reikia idealių sąlygų, kad žydėtų! Tikrai mėgsta būti vėsiai, ir ne tik skirtumas tarp dienos ir nakties aktualus, bet ir visas jo gyvenimas, irgi labai jautrus šviesai, kuo didesnė prieblanda, kuo vėsiau, tuo geriau jaučiasi. Per tris bendro gyvenimo metus turime tik 3-4 lapus ir vieną kartą žydėjo. Vasarą nusibaiginėja, per žiemą truputį atsigauna.
Va taip va. Jie turi charakterį. Ir visi skirtingi.
Kas dar kokių Lepanthes turit? Pasidalinkite patirtimi, labai įdomu, kartais net tuos pačius egzempliorius prižiūrime skirtingai. Kas kam kaip veikia? Kiek pamenu, Rasiukonas ir Aga turi šių mažylių [Baksnoju]
Rasiukonas rašė:Abitale, o mano caprimulgus gyvena stiklinėje vazoje, prie balkono,gyvuose kiminuose. Tai jis ten ir žydi, ir keikius auginasi, ir prigijo vienas lapas, kuris buvo visai be šaknų..Aš tiesiog jį visai pamiršusi.. Ir žiemą ir vasarą jam ten gerai. Vaza neuždengta,- taip, auga po lempa.Bet žiemą apšvietimo laiką trumpinu 2h, nes ne vienas augalas ten pas mane :? .
Sunkiausiai sekasi man su telipogoniflora bei tsubotae.. Kažkokia karma, kad tos, kuriomis labiausiai rūpinuosi(nešioju,ieškau tinkamiausios vietos ir t.t,,),manęs visai nemyli :? :yellow: , o gal, niekada neturėjau tikrai sveiko augalo :roll:
Abitalė rašė:Rasiukonai, dabar aš rimtai galvoju, kad gal man tiesiog nepasisekė su caprimulgus :scratchheadyellow: gal būtent šis egzempliorius kažkoks silpnas :think:
O su Tsubotae... tragedija ištiko, nebeturiu, viskas... Mirė... Net sunku kalbėti... Taip aš jį mylėjau, kai gavau, toks silpnas buvo, paskui lyg atsigavo, naujų lapų išleido, tada vienu metu pasirodė vėl liūdnas ir taip lėtai nusibaigė... Taip ir nesupratau kas nutiko.. Bet siaubingai gaila! Norėčiau kada dar kartą pabandyti jį prisijaukinti.
rasiukonas rašė:Labai gaila :( pažįstamas jausmas ir dėl to paties augalo..Pastebėjau, kad šiems augaliukams labai svarbu tvirtos šaknys,, Jei atkeliauja pusiau papuvusiom- bėda [taip.gif]
mam rašė:dar keli.
mam rašė:
Sek Gru 15, 2019 8:48 pm
Slogaa rašė:
Šeš Gru 14, 2019 11:54 pm
Liuciferis!!! Papasakokit apie jį, jei nesunku!
Ar įnoringas, ar reikia daug šviesos norint išgaut lapų raudonumą ar jis toks ir yra? Kur pirkot? Ar žiedas stipriai raudons?
Pirktas iš Akerne. Kiek skaičiau, tai pavėsio augalas. Tai orchidariume laikau žemai, kiti augalai šiek tiek užstoja šviesą. Nauji lapai auga žali ir nelabai raudonuoja. Galima bus kelti aukščiau į šviesą. Bet dabar man labiau norisi, kad augalas užsiaugintų daugiau auglių, lapų. Žiedai nėra tokie tamsiai raudoni, kaip nuotraukose internete, bet aš labai džiaugiuosi, kad žydi. Ir lucifer, ir leporina žiedai panašaus dydžio kaip telipogoniflora
L. lucifer.jpg
L. lucifer.jpg (134.94 KiB) Peržiūrėta 1712 kartus(ų)
L. leporina.jpg
L. leporina.jpg (156.46 KiB) Peržiūrėta 1712 kartus(ų)
Slogaa rašė:
Sek Sau 05, 2020 6:50 pm
Jau senokai kaupiu informaciją ties masdevalijų pogrupiu. Palaikau šiokį tokį ryšį su didelio mąsto kolekcininkais Instagrame ir Facebooke. Kadangi mėgstu klausinėt nesamoningų klausimų, tad kartais sužinau idomių dalykėlių. Vienas iš visai neseniai sužinotų - kokie gi apdulkintojai yra būtent šios giminės?
Daugumai turbūt nepaslaptis, kad visokias drakulas apdulkina musės, tačiau kai sužinojau, kad ir masdevalijas su Lepanthes - taip pat musės, pasidarė įdomiau.
Jei atsidūrėt Lepanthes skyriuje reiškias žinot, kokio mažumo yra šios giminės žiedai. Patys stambiausi - Lepanthes grandiflora (1cm) ir Lepanthes matamorosii (1cm) (abu turbūt skaičiuojami be ūsų?). Dauguma kitų Lepanthes žiedų yra mažesni nei 1cm.
Tai kas gi per MUSĖS juos apdulkina?
Ogi, tie patys mūsų mylimi drėgmės uodai - grybiniai uodeliai (fungus gnats). Bet visas įdomumas slypi visai ne muselėse, o ką veikti priverčia augalas.

Pasirodo, Lepanthes yra sexualy deceptive - išvertus lytiškai klaidinantis (?) augalas. Tradiciniame augalų ir gyvūnų santykyje - apdulkintojas mainais už savo pasisvečiavimą žiede gauna atpildą - maistą. Tačiau Lepanthes atveju - apdulkintojas mainais gauna visiškai tobulą nieką. Lepanthes žiedai imituoja muselių moteriškąją lytį ne tik savo išvaizda, bet ir kvapu. To pasekoje muselės patinėlis žiede atsiduria ne norėdamas maitintis, o pratęsti giminę - būtent tai jis ir daro, būdamas žiede. Procedūros metu muselės patinėlis yra apdovanojamas žedadulkėm.
Įdomu yra ir tai, kad:
1. Toks augalų elgesys labiausiai būdingas orchidėjų giminei (Ophrys, Pleurothallis, Masdevallia, Lepanthes, Restrepia).
2. Žiedas ant tiek gerai suimituoja musės patelę savo kvapų pagalba, kad muselės patinas apgaulės neįtaria viso akto metu.
3. Kodėl pasirenkamas būtent toks metodas? Naudodamas tokį būdą, augalas yra beveik 100% tikras kad prisivilios tik tam tikrą muselių rūšį ir jų pagalba pratęs savo giminę kitur (tam tikros muselių rūšys būna tik tam tikrose vietose ir sąlygose ir skraido tik po tam tikrus augalus).
4. Lepanthes ant tiek gerai imituoja pateles, kad kai kurios muselės atsisako poruotis su tikromis patelėmis.

Daugiau paskaityti anglu kalba galit čia ----> https://ideas.ted.com/the-sexual-deception-of-plants/
(Labai geras šaltinis)
Slogaa rašė:Aš jau labai kartojuosi bet noriu užakcentuoti - Visų lepanthesų šaknys yra labai jautrios, kurios neperneša jokių persodinėjimų, krapštymų ir panašiai. Labai geras pavizdys - aš ir Lepanthes calodictyon kurį gavau prieš porą metų iš tropiscape. Aš jį visą išrengiau iki nuogumo (pirmas mano lepanthes.. :roll: ) kaip kokia katlėja kad. Nufotkinau, įkėliau į forumą ir Mozaika su kažkuo dar gražiai man pasakė "Gali mest", nes taip niekas su lepanthesais nesielgia. Po dviejų metų tas augalas turi du lapus (atvažiavo su trimis) ir keikį. Keikis turi daugiau lapų nei motina, bet lapai mažiukai mažiukai, net neturintys dryžių. Tai pavizdys, kaip lepanthesai nemėgsta šaknų klibinimo. (keista kaip maniškis nenumirė iki šiol)

Kalbant apie šaknis - pastebėjau, bet pakolkas labai bijau dalintis tokia informacija, - lepanthesų šaknim visai patinka kartais pabėgti iš savo kiminų gniužulų. Tokius "prikolus" esu netyčia padarius ir matamorosii, ir telipogoniflora, ir filamentosa. O viskas prasidėjo, jei neklystu, nuo matamorosii, kai visiškai atsitiktinai nepamačiau, kad nepridengiau kiminais poros šaknų. Pirma išsigandau ir pagalvojau, kad reikia dengti. Bet ar laiko nebuvo, ar pamiršau - taip ir palikau. Vėliau gavau filamentosą kartu su telipogoniflora. Ką aš darau dabar, kai gaunu lepanthesą: dažniausiai jie visi būna įsukti į milžinškus kiminų bumbulus, tad:
Pirma - man tie bumbulai nepatinka ir netinka, nes aš jų negaliu pririšt prie savo kompozicinių blokų.
Antra - mano terariumai labai mažiukai, nors ir yra ten to vėdinimo, bet tuose bumbuluose iš tiekėjų mano net labiausiai balas mėgstantys lepanthesai elementariai supus (ir jau tai buvo sužinota per chelonion netekimą vasarą).

Ką aš darau: Nedrąskant, labai lėtai, neskubant, po truputį nuiminėju pirmus kiminų sluoksnius taip mažindama patį bumbulą. Lepanthesų šaknys mažytės tad principe, normalu atardyt beveik puse to kiminų gniužulo ir vis dar nepamatyt šaknų. Būtent tokia metodika tų šaknų kai kurie galiukai lieka nepridengti. Jei labai daug nepridengtų - apvynioju pora kiminų atgal.
Pakolkas lepanthesam patinka tos šiek tiek atidengtos šaknys - jos arba grįžta atgal į kiminus (pvz matamorosii) (kurie nebūna šitaip smarkiai suvynioti) arba, auga toliau išsikišę iš kiminų (pvz filamentosa). Viska susodinus į norimas vietas, principe, užsileidžia biologinis procesas - auga lepančių šaknys, auga lygiai taip pat ir sąmanos aplink. Taip vienas kitą pradeda dengt natūraliai , su daugiau vietos, oro.

Dar norėčiau pridurt, bet pabrėžiu - tai tik mano asmeninė nuomonė - visas miniatiūras ir ypač lepanthes aš patarčiau pirkt iš Ecuagenera. Taip, yra didėlė rizika, kad kelionėje užsilenks, nes kelionė tikrai ilga. Bet jų augalai yra dideli, ne vienus metus gyvenantys nebe flaske.. tad subrendę augalai turi didesnę tykimybę išgyventi. Ecuagenera skaičiuoja daug metų - pas juos pastovus srautas naujų augalų, ir pardavimas jau užaugusių. Tuo tarpu pvz Belgo auagalai iš tropiscape - skaičiuoja vos pusmetį ar dar mažiau, kai buvo ištraukti iš flasko. Dauguma jų yra mažiukai. Tropiscape skaičiuoja vos porą metų rinkoje. Bet sakau, čia tik mano dabartinė nuomonė, susidariusi po poros pirkimų iš Ecuageneros ir stendų pamatymu per parodas.
Abitalė rašė:Iš Lepanthes gyvenimo porą filmukų susukau :roll:

Lepanthes calodictyon:
https://youtu.be/J6CaNHL8VIQ

Lepanthes uxoria:
https://youtu.be/37gLIgRn6wo
zemuoge rašė:
Tre Bal 29, 2020 10:13 pm
Lepanthes leporina

Pažiūrėkit, kokia riebi šaknelė

PaveikslėlisPaveikslėlis
Evaja rašė:Ateinu ne su savo augintinėm, bet bent nuotrauka mano. Labai patiko idėja lyginti dydžius, tad ir čia:

Lepanthes sp mini Red x Lepanthes tentaculata x Lepanthes leporina.
Grožiai indrea :heartsfade:
trio.jpg
trio.jpg (997.26 KiB) Peržiūrėta 1712 kartus(ų)
Evaja, 2020 spalis rašė:Lepanthes patiko atvėsę orai - viena žydi, dar dvi ruošiasi žydėti :heartsfade:
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

Vartotojo avataras
Abitalė
Pranešimai: 313
Užsiregistravo: Tre Spa 21, 2020 4:49 pm

Re: Lepanthes (liet. žvynlielė)

Standartinė Abitalė »

Pirmas Lepanthes dodsonii žydėjimas. Tiesą sakant, tikėjausi šiek tiek visai kitokio žiedo spalvų derinio, bet ech... Ne mano stiliumi sužydo ši plaukuota žvynlielė, bet manau susitaikysiu :roll:
Pats žiedo centras toks salotiniai žalias, skaistus. Labai įdomi ir nenatūrali gamtai spalva, sakyčiau Hmmm_
f13db4f0.jpg
f13db4f0.jpg (1.67 MiB) Peržiūrėta 1641 kartus(ų)
20f2cbdb.jpg
20f2cbdb.jpg (2.02 MiB) Peržiūrėta 1641 kartus(ų)
23168585.jpg
23168585.jpg (1.76 MiB) Peržiūrėta 1641 kartus(ų)
Ir porą kadrų pro mikroskopą :
73a935fb.jpg
73a935fb.jpg (1.41 MiB) Peržiūrėta 1641 kartus(ų)
c1eaa4de.jpg
c1eaa4de.jpg (1.54 MiB) Peržiūrėta 1641 kartus(ų)

Vartotojo avataras
InetaSka
Pranešimai: 355
Užsiregistravo: Tre Spa 21, 2020 2:31 pm
Miestas: Vilnius

Re: Lepanthes (liet. žvynlielė)

Standartinė InetaSka »

Abitale, o man kaip tik labai graži, puiki spalvų gama ir labai nerelūs. Ar jie visi tokie tamsūs?
Nuotraukos tai nerealios, kaip visada.

Ir man, kaip visiškai nebandžiusiai auginti Lepanthes bei kitų miniatiūrų ir neturinčiai orchidariumo, bet labai norinčiai pabandyti paauginti miniatiūrą, kokį augalą galėtumėt rekomenduoti? Kad būtų mažiau lepus ir nenumarinčiau per keletą dienų. Mano akį labai traukia Lepanthes telipogoniflora ir Platystele umbellata.
Tempiu naujas orchidėjas į namus, kai niekas nemato... :oops:

Vartotojo avataras
Abitalė
Pranešimai: 313
Užsiregistravo: Tre Spa 21, 2020 4:49 pm

Re: Lepanthes (liet. žvynlielė)

Standartinė Abitalė »

Ineta,taip - lapai tikrai tamsūs, ypač tas kur žiedeliu pasipuošęs. Lapai trumpaplaukiai plaukuoti, kas tikrai atrodo labai įspūdingai ir išskirtinai. Todėl tas derinys tarp žiedo ir lapo, kaip iš pasakos "Gražuolė ir pabaisa".
O dėl rekomendacijų, tai, kalbant apie Lepanthes, būtų labai sunku be orchidariumo ar bent jau kokios stiklinės dėžės - burbulo. Jiems tikrai reikia aukšto drėgmės lygio.
O šiaip miniatiūros, kurios auga ant mano sienos, tai Aerangis punctata, Aerangis mystacidii. Mažos dendrobium formos - jenkkinsi, aberrans, peguanum, lamyaiae ir pan. Taip pat be vargo auga Mediocalcar decoratum, Schoenorchis fragrans, scolopendria. Leptotes unicolor. Gali bandyti auginti ir Platystele umbellata, tik reiktų gauti tvirtą augalą, tada vargo nebūtų. Aš esu bandžiusi be orchidariumo ją auginti, pavyko, net žydėjo. Bet reikia nuolat drėkinti kiminus. Va taip atrodė vienas daigas 2019m.gegužę.
Screenshot_20201206_103049.jpg
Screenshot_20201206_103049.jpg (212.17 KiB) Peržiūrėta 1628 kartus(ų)
Manau tikrai yra nemažai miniatiūrų, kurioms orchidariumas pageidautinas, bet nėra būtinas. Tiesa, kai kurios gali augti be orchidariumo visai puikiai, bet pumpurus džiovina. Pastebėjau, kad Haraela retrocala neatverdavo žiedų iki galo, nors visai gerai jautėsi be orchidariumo. O orchidariume pilnai atveria žiedus ir žydi kur kas ilgiau. Arba Pleurothallis flexuosa mini, žiedstiebių nemažai, o žiedų apvalus 0. Orchidariume žydi gausiai!
Tai tokie pastebėjimai iš mano pusės, gal dar kas kokių rekomendacijų pateiks.

Vartotojo avataras
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Pranešimai: 1025
Užsiregistravo: Sek Spa 18, 2020 11:58 am
Miestas: Vilnius

Re: Lepanthes (liet. žvynlielė)

Standartinė Urze »

Man ta plaukuota tamsi pabaisa žaliais žiedais irgi labai graži būtent dėl kitokios, neiščiustytos išvaizdos.

InetaSka, visas miniatiūras, kurios kilusios iš kalnuotų rūko miškų (angliškai cloud forests), yra vargas auginti kambario sąlygomis, nes dauguma jų yra plonašaknės, be sustorėjusių stiebų ir mėsingų lapų, taigi prisitaikiusios prie pastovios drėgmės, bet ne tik palei šaknis, bet ir norinčios didelio oro drėgnio. O tokį suteikti kambaryje yra labai sunku. Be kažkokio "stiklainio" jau neapsieisi. Bet mažoj talpoj irgi yra nelengva išlaikyti balansą tarp drėgmės, oro drėgnio ir ventiliacijos. Be ventiliacijos prasideda pelėsių balius, augalams irgi negera be jos, o per stipri numuša oro drėgnį. Didesnėj talpoj kiek lengviau išlaikyti tą balansą. Na ir dar estetikos klausimas - ar tikrai norisi "stiklainių" su vienu ar dviem augalai? Čia tinka posakis "neturėjo bobutė problemų, įsigijo paršelį".
Tai siūlyčiau renkantis žiūrėti, kokioj buveinėj ir kokiam aukštyje virš jūros lygio auga natūraliai. Kuo aukščiau, tuo sudėtingiau suteikti reikiamas sąlygas.
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

Mam
Pranešimai: 65
Užsiregistravo: Tre Spa 21, 2020 6:43 pm

Re: Lepanthes (liet. žvynlielė)

Standartinė Mam »

Abitale, labai gražus Jūsų Lepanthes dodsonii. Clap_ Clap_ Clap_ bet ar tikrai čia dodsonii?

Vartotojo avataras
Abitalė
Pranešimai: 313
Užsiregistravo: Tre Spa 21, 2020 4:49 pm

Re: Lepanthes (liet. žvynlielė)

Standartinė Abitalė »

Mam rašė:
Sek Gru 06, 2020 9:01 pm
Abitale, labai gražus Jūsų Lepanthes dodsonii. Clap_ Clap_ Clap_ bet ar tikrai čia dodsonii?
Taip tikrai, galite pažiūrėti čia https://bluenanta.com/detail/photos/109 ... =&role=pub kokių dodsonii būna :) tuo ir žavus šis Lepanthes, nes jei perki nežydintį, tai negali žinoti kuri variacija tai bus.

Slogaa
Pranešimai: 49
Užsiregistravo: Pir Spa 26, 2020 10:57 am
Miestas: Londonas

Re: Lepanthes (liet. žvynlielė)

Standartinė Slogaa »

InetaSka rašė:
Sek Gru 06, 2020 1:32 am
Abitale, o man kaip tik labai graži, puiki spalvų gama ir labai nerelūs. Ar jie visi tokie tamsūs?
Nuotraukos tai nerealios, kaip visada.

Ir man, kaip visiškai nebandžiusiai auginti Lepanthes bei kitų miniatiūrų ir neturinčiai orchidariumo, bet labai norinčiai pabandyti paauginti miniatiūrą, kokį augalą galėtumėt rekomenduoti? Kad būtų mažiau lepus ir nenumarinčiau per keletą dienų. Mano akį labai traukia Lepanthes telipogoniflora ir Platystele umbellata.
Labai geras klausimas - kokį gį lepanthes pasirinkti, jei niekada nesat nieko bandžiusi. Čia išties milijono vertas klausimas. Ir pasakysiu kodėl - pastebėjau tokį niuansą tarp augintojų - lepanthes tai loterija. Tos rūšys, kurios puikiai auga pas vienus - pas kitus miršta.
Visada galvojau kad l.felis yra labai kaprizingas, jam reik šalčio (na žinoma, kaip ir visiems)... ir kad palaidosiu aš jį, kai ateis vasara ir plius trisdešimt. Pas mane jis auga ir bujoja - pas angliškas kolegas - miršta vienas po kito. Tai vat dabar ir klausimas - ... tai jis lepus, kaprizingas, ar ne?

Tas pats ir su telipogoniflora - ji pagarsėjus, kaip vienas sunkiausiai sutramdomų lepančių namų sąlygomis. Pas mane ji auga lėtai, tačiau labai stabiliai.
Tas, kas puikiai auga pas Abitalę - l.sp mini red, leporina - pas mane merdėja. Tai vat ir atrask tą atsakymą, nuo ko būtų geriausia pradėti. Reikai tiesiog bandyti ir rasti tai, kas geriausiai augs pas jus.

Bet šiai dienai, atsakymą aš tikriausiai turiu - vienas iš nenužudomų lepančių yra l.filamentosa. Galit perdžiovint, galit dalint, galit perliet - vienodai jam, auga kaip paklaikęs. Šią vasarą pusę krūmo iškepiau ir sudžiovinau. Liko vos trejetą lapų. Nu viskas galvojau, amen. O ir pasirodo visai ne - porą mėnesių ir vėl atžėlo pusę krūmo.

Žiedai žinoma, ne fejerverkai - o ir pats jis bene mažiausias iš lepančių šeimos. Bet jei norit įvertint savo jėgas be pralaimėjo - siūlyčiau būtent jį. liuks_ Na o jei dar ir rasit grožį filamentosoje - miniatiūros bus jūsų naujoji silpnybė.

Vartotojo avataras
Aga
Pranešimai: 92
Užsiregistravo: Tre Spa 21, 2020 4:53 pm
Miestas: Kaunas

Re: Lepanthes (liet. žvynlielė)

Standartinė Aga »

Lepanthes dodsonii.
Labai įdomu. Vienas augalas (arba tik man atrodo kad vienas...o ištikrųjų gal sudėtas iš dvieju) o du skirtingi žiedai vienų metų žydintis. Think_
TOM22370b.jpg
TOM22370b.jpg (5.3 MiB) Peržiūrėta 1266 kartus(ų)
TOM22376a.jpg
TOM22376a.jpg (2.6 MiB) Peržiūrėta 1266 kartus(ų)

Vartotojo avataras
Aga
Pranešimai: 92
Užsiregistravo: Tre Spa 21, 2020 4:53 pm
Miestas: Kaunas

Re: Lepanthes (liet. žvynlielė)

Standartinė Aga »

Lepanthes terborchii
Lepanthes terborchii
DSC05940a.jpg (1.37 MiB) Peržiūrėta 878 kartus(ų)
Lepanthes sp. mini Red
Lepanthes sp. mini Red
DSC05935a.jpg (1.36 MiB) Peržiūrėta 878 kartus(ų)

Vartotojo avataras
InetaSka
Pranešimai: 355
Užsiregistravo: Tre Spa 21, 2020 2:31 pm
Miestas: Vilnius

Re: Lepanthes (liet. žvynlielė)

Standartinė InetaSka »

Kokios nuotraukos gražios! Išduokit paslaptį, su kokiais nustatymais tokias miniatiūras fotkinat?
Tempiu naujas orchidėjas į namus, kai niekas nemato... :oops:

Vartotojo avataras
MrGreen
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Pranešimai: 2123
Užsiregistravo: Sek Spa 18, 2020 11:48 am

Re: Lepanthes (liet. žvynlielė)

Standartinė MrGreen »

Abi labai gražios, bet ypač antroji WOW_ liuks_

Vartotojo avataras
Abitalė
Pranešimai: 313
Užsiregistravo: Tre Spa 21, 2020 4:49 pm

Lepanthes bendri pastebėjimai

Standartinė Abitalė »

Esu girdėjusi, kad dauguma Lepanthes turi tik tam tikrą savo gyvenimo trukmę, dažniausiai 3-5 metai.
Tiesą sakant, mano "vyriausiam" Lepanthes pernai suėjo 5 metai, tai buvo Lepanthes caprimulgus. Jis savo gyvenimo nebaigė, bet sėkmingai užsiaugino kokius 3-4 keikius viršuje ir po truputį ėmė nykti, tuo pačiu atželti iš apačios, ir tik persodinimo metu pastebėjau, kad tai buvo apatiniai keikiai, o visas senas keras atsiskyrė labai lengvai.
Kitas Lepanthes uxoria, jau aną vasarą pasiekė savo augimo ir žydėjimo piką! Ir staiga tarp lapų pastebėjau vos betelpantį keikį su šaknimis, lapais - mažą, tvirtą, gražų, visiškai paruoštą savarankiškam gyvenimui. Po truputį ėmė nykti visi lapai, vienas po kito, šis procesas prasidėjo 2020m liepą ir tęsiasi iki šiol. Per visą tą laikotarpį užsiaugino dar vieną keikį. Tačiau tvirtai galiu pasakyti, kad iš šaknų auga nauji lapai.
Nuplikęs keras - kokius mažiausiai 5 kartus mažesnis nei buvo prieš tai.
IMG_20210504_162915_compress71.jpg
IMG_20210504_162915_compress71.jpg (521.43 KiB) Peržiūrėta 516 kartus(ų)
Čia matosi kaip atauga maži nauji lapeliai.
IMG_20210504_162920_compress76.jpg
IMG_20210504_162920_compress76.jpg (600.39 KiB) Peržiūrėta 516 kartus(ų)
Kitas mano sąraše Lepanthes calodictyon - amžius - nepilnai 4 metai, šis gan greitai ėmėsi nykimo. Vaizdas kraupus...
IMG_20210504_162900_compress43.jpg
IMG_20210504_162900_compress43.jpg (703.5 KiB) Peržiūrėta 516 kartus(ų)
Tačiau pažvelgus atidžiau, matosi tankus naujų lapų augimas. Be to, šitas negailėjo keikių, visus juos nuėmiau ir dabar vaikų darželyje tikiuosi natūralaus prieauglio.
IMG_20210504_162904_compress52.jpg
IMG_20210504_162904_compress52.jpg (598.54 KiB) Peržiūrėta 516 kartus(ų)
Turbūt didžioji dauguma forumo dalyvių, atsimena šlovingą Lepanthes telipogoniflora (amžius 4 metai) pasirodymą ir gausų žydėjimą, šiandien jis Lepanthes jau neatrodo taip gerai.
IMG_20210504_162824_compress12.jpg
IMG_20210504_162824_compress12.jpg (528.77 KiB) Peržiūrėta 516 kartus(ų)
Matosi, kad pradėjo baigti savo gyvenimą, keikių kol kas nematyti, bet gana sparčiai pradeda atželti.
IMG_20210504_162830_compress53.jpg
IMG_20210504_162830_compress53.jpg (481.26 KiB) Peržiūrėta 516 kartus(ų)
Kadangi jo lapai ir taip labai smulkūs, tai tie naujieji mažyliai lapeliai, visai mažučiukai.

Taigi išvada tokia, kad nors gyvenimo trukmė šių orchidėjų nėra ilga, tačiau labai produktyvus savęs pratęsimo mechanizmas!

Šiuo atveju norėtųsi įsigyti labai jauną augaliuką, kad kuo ilgiau būtų galima pasidžiaugti visais jo gyvenimo etapais. Be abejo, aprašysiu ir tolimesnius šių orchidėjų gyvavimo etapus.

Vartotojo avataras
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Pranešimai: 1025
Užsiregistravo: Sek Spa 18, 2020 11:58 am
Miestas: Vilnius

Re: Lepanthes (liet. žvynlielė)

Standartinė Urze »

Abitale, labai įdomu! Ar kas nors iš Lepanthes auginančių yra susidūrę su tokiu reiškiniu? O negali būti, kad auginimo sąlygose kažkas pasikeitė ar buvo nutikę trumpam, kas galėjo tą nykimą išprovokuoti? Nors kai jos tokios skirtingos, tai mažai tikėtina. Lyg minėjai, kad į L. telipogoniflora sraigės įsisukusios buvo. Negalėjo kitoms irgi pakenkti?
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

Vartotojo avataras
Abitalė
Pranešimai: 313
Užsiregistravo: Tre Spa 21, 2020 4:49 pm

Re: Lepanthes (liet. žvynlielė)

Standartinė Abitalė »

Sraigės Lepanthes leporina visą suėdė per parą! Kai ištraukiau bloką ir jį išardžiau, aplink buvusias šaknis radau daugybę mažų, dar permatomų sraigyčių, kaip maži kirminukai krutėjo, su permatomais kiautas. Tai viena skaudžiausių pamokų, kad prieš dedant į orchidariumą reikia gerai apdoroti visus augalus. Ir šiaip jei jau atsiranda sraigių, tai pirmiausiai puola Lepanthes, bent jau mano orchidariume. Šiuo metu išnaikintos visos sraigės, ramu kol kas...
O sąlygos nepasikeitė, nes jie visi vienas po kito pradėjo taip elgtis, ir įdomu, kad pagal amžių, kaip minėjau seniausia yra L. caprimulgus, tai kai šita pradėjo taip daryti, išsigandau, kad pati kažką pridirbau! Po itin gausaus ir ilgo žydėjimo pradėjo nykti, pamaniau, kad nusibaigė nes išeikvojo visas jėgas žydėjimui. Bet dabar jau atžėlė ir krūmas vėl atrodo normaliai, nauji lapukai net raudoni, nors kabo toliau nuo šviesos. Po keletos mėnesių paeiliui visi senesni Lepanthes pradėjo elgtis taip pat. Visi jaunesni Lepanthes atrodo labai gražiai, kaip niekur nieko - lucifer, felis, dodsonii, sp. mini red. Jei jau būtų kas su sąlygomis blogai, tai manyčiau, kad ir kiti būt sureagvę, o dabar TIK senieji krūmai. Nes jaunesnių ir senų Lepanthes augimo laikotarpis prie tų pačių sąlygų iš dalies yra tas pats.
Ar yra dar kam taip buvę, kad atrodo, jog be priežasties nunyko vyresnio (4-5 metų) amžiaus Lepanthes krūmai? (Aišku tiek laiko jie gyveno pas mane, esu absoliučiai tikra dėl L. calodictyon amžiaus, nes jį užauginau nuo mažyčio kiekio, visus kitus pirkau suaugusius.)

Rašyti atsakymą

Grįžti į

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: 1 ir 0 svečių