2019 rudens šalnoms atėjus plepam

Moderatoriai: Urze, Evaja

Prisijungęs
Vartotojo avataras
Urze
Moderatorius

Re: 2019 rudens šalnoms atėjus plepam

Standartinė Urze » 22 Spa 2019, 19:23

A žinot, kaip angliškai yra šliaužiančioji šiliNgė (nepainioti su gerbiama ŠIlinge)? Ogi creeping Jenny. Kažkaip labai juokingai man nuskambėjo. 😄

Prisijungęs
Vartotojo avataras
Abitalė

Standartinė Abitalė » 23 Spa 2019, 05:44

Šilingė rašė:
26 Rgs 2019, 09:43
Kilo mintis paskaičius šią Urzės žinutę. Koks lotyniškas pavadinimas buvo pirmas, kurį išmokote? Aš savo labai gerai atsimenu O.o Parthenocissus quinquefolia [Cha] [Cha] [Cha]
Uoj buvo reikalų... Buvau priversta išmokti pavadinimus, gana daug vienu metu ir greitai. Prieš gerą dešimtmetį dirbau darbą susijusį su augalais (gerai, kad tik kambariniais ir skintais), reikdavo užsakinėti augalus tiesiai iš olandų, danų, o ten tik sąrašai lotynų kalba ir dydžiai, jokių paveiksliukų! Įsivaizduojat!!! Iki tol tik naminiais vardais vadinti augalai staiga, mano galvoje, turėjo būti pervadinti į liežuviui ir smegenims nesuvokiamus raidžių junginius!
Bet pirmas, kurį išmokau buvo Pachypodium (Tukvis. Šitą lietuvišką vardą išmokau daaar vėliau, nes iki tok jis buvo tiesiog 'storas kaktusas su lapais viršūnėje'). Kad lengviau prisiminčiau, reikėjo su kažkuo susieti - podiumas, paskui, kai jau susipažinau ir su Pachira, tai Tukvis mintyse piešėsi kaip Pachira ant podiumo :lol:
Kitas mano topas buvo Ornithogalum nuostabiai gražus žiedas, bene mėgstamiausias mano žiedas kompozicijose būdavo! Beje, labai logiškas šio augalo lietuviškas pavadinimas - Paukštapienė - man sukėlė šiokį tokį pasitikėjimą savimi, kad kai kuriuos pavadinimus galima tiesiog versti!
Dabar jau nepamenu visų tų lotyniškų pavadinimų, bet pamačius augalą, pirmiausiai jo lotyniškas pavadinimas atmintyje iškyla, prisipažinsiu, lietuviškus iki šiol nelabai moku [Geda2].
Pražysdamos gėlės neklausia, ar verta...

Vartotojo avataras
Šilingė
Moderatorius
Susisiekti:

Standartinė Šilingė » 23 Spa 2019, 08:57

Urze rašė:
22 Spa 2019, 19:23
A žinot, kaip angliškai yra šliaužiančioji šiliNgė (nepainioti su gerbiama ŠIlinge)? Ogi creeping Jenny. Kažkaip labai juokingai man nuskambėjo. 😄
Ooo, kaip gerai, kad nesu tapatinama su creepy augalu [Cha] [Cha] [Cha]
Pikta teta O.o
Jei uždėsi tu gerai brūkšnį, nosinę, varnelę, džiaugsimės visi labai, tiesim lietuvybei kelią!
Taigi eikš, valgyk duoną su džiaugsmu ir gerk vyną linksma širdimi, nes Dievas jau seniai patvirtino, ką darai (Koheleto knyga 9:7)

Vartotojo avataras
Slogaa

Standartinė Slogaa » 23 Spa 2019, 11:19

Turiu klausimą. Kadangi šiuo metu įvyko labai daug užsakymų ir forumas, principe apturėjo kažokią karštinę - kaip renkatės augalus? Pagal ką?
Half woman, half amazing.

Prisijungęs
Vartotojo avataras
Abitalė

Standartinė Abitalė » 23 Spa 2019, 16:50

Slogaa rašė:
23 Spa 2019, 11:19
Turiu klausimą. Kadangi šiuo metu įvyko labai daug užsakymų ir forumas, principe apturėjo kažokią karštinę - kaip renkatės augalus? Pagal ką?
Labai geras klausimas! Aš renkuosi taip:

1. Sąlygos, kurias galiu suteikti. Turi atitikti bent 70%.
2. Laikausi 150vnt. taisyklės, nes suprantu, kad daugiau vnt. negaliu kokybiškai pasirūpinti (dydis čia nesvarbu).
3. Kolekcija - grupė. Žinau ko trūksta iki pilnos laimės ta prasme, kad jeigu pavyko susidraugauti su Masdevallia, tai galiu sau leisti 5-10 tos grupės augalų pagal savo nustatytus kriterijus (dydis, priežiūros sąlygos). Jeigu turiu vietos dar vienai ar dviem Masdevalliom, žiūriu į jas. Lygiai taip pat su kitomis grupėmis - Vandos, Katlėjos, Dendrobium.
4. Kaina. Yra augalų, kurių labai noriu, bet negaliu sau leisti (taip, nebijau pripažinti, kad nors dirbu rankų darbo srity, tačiau piešti eurus, sąžinė neleidžia 😉.) O kad turėčiau tokią galimybę, pažiūriu ką galėčiau parduoti iš savo jau turimų augalų.

Vartotojo avataras
Slogaa

Standartinė Slogaa » 23 Spa 2019, 17:04

Oho, kokia sistema, Abitale!!
Man tokios tik pavydėti! Bet šaunu... Kuo daugiau kriterijų - tuo mažiau šansų prisipirkt to, ko vėliau nebereikės.
Bet, Abitale, dar pakomentuokit trečiąją sekcija, kur kalbat apie konkrečias šeimas. Pagal ką gi renkates, ko imti ir ko neimti?

Prisijungęs
Vartotojo avataras
Abitalė

Standartinė Abitalė » 23 Spa 2019, 17:30

Slogaa rašė:
23 Spa 2019, 17:04
Bet, Abitale, dar pakomentuokit trečiąją sekcija, kur kalbat apie konkrečias šeimas. Pagal ką gi renkates, ko imti ir ko neimti?
Ta dalį galima dar 'pasmulkinti':
1. Dydis - prioritetas kuo mažiau vietos užimančiam augalui.
2. Žiedo spalva, dydis, forma - esu neabejinga daugeliui spalvų, bet ypatingai - raudonai! Peloric forma iškart į sąrašo viršų! Mažas augalas, o didelis žiedas - į viršų! Keista, neįprasta žiedo forma arba ypatingas lapų raštas - į sąrašo viršų!
3. Neimu augalo, jeigu dvejoju dėl jo, kartais būna, atitinka visus mano asmeninius kriterijus, bet yra bet.... Jei abejoju, neimu.

Vartotojo avataras
Evaja
Moderatorius
Susisiekti:

Standartinė Evaja » 23 Spa 2019, 17:54

Oj, mano kriterijai anksčiau išsigrynino. Vienu metu pirkau bet ką kas gražu, pasiekiau ir triženklį skaičių, buvo nemažai ir netekćių, na o tada atejo toks etapas, kai negalėjau turėti kolekcijos ir atsisakiau visų (VISŲ!) orchidėjų. Va per tą kelerių metų laiką išsigrynino ir norai, ir galimas auginti kiekis, ir keletas išimtinių silpnybių. :) na o svarbiausia - supratimas, kad reikia man tų "salotų" ir viskas!

Apie sąlygas nekalbu, nes nuo 2010 metų pakeičiau gal 5 gyvenamas vietas ir jos kardinaliai skyrėsi.

Dar kriterijum augalo išvaizdą galėčiau įvardinti - augalas didžią laiko dalį nežydi, tad turi pats būti gražus arba įdomus, tad visokios "morkos", dendrobiai, brassia ir panašiai atkrenta, nors ir žiedai gražūs, kai kurių - pavergiantys
Orchidėjų auginimas – tai kūryba, augintojas – kūrėjas, o informacija – kelrodis žengiant orchidėjų pažinimo keliu.
LOD Facebook'e
FOTO

Vartotojo avataras
mozaika
Lietuvos orchidėjininkų draugija

Standartinė mozaika » 23 Spa 2019, 20:19

Per tiek laiko, patirčių ir nesėkmių, vienaip ar kitaip pasirinkimai išsigrynina. Atkrito mano mylimiausios grupės:masdevalijos, vyžūnės. Man masdevalijų žiedai gražiausi - vėsiamėgių. Turėjau nemažai, bet vasarą, kai negali ramiai atostogauti vien galvojant "ar neiškepė, ar joms viskas OK". Ir kai reikia skirti daug dėmesio jų vėsinimui :doh: . Nea, tai ne man. Per didelė esu tinginė. Aš turiu augalu grožėtis, o ne aplink jį tango šokti, kad jam įtikti. Na gal kada nors atsiras ir joms sąlygos. Antri, ko teko atsisakyti vyžūnės - "suėdė" šlapias puvinys :cry: . Po kol kas du trys metai - STOP jiems.

Pagal ką aš renkuosi:
1. Pirmiausia, man pats augalas turi patikti: įdomios formos, akiai patrauklūs ūgliai ir lapai, pvz. Pleurothallis teres turiu tik dėl ūglių, žydėjimas man baisus. Epidendrium porpax - koks ten žydėjimas, bet pats augalas man labai 8-), Schomburgkia - žydėjimo turbūt aš ir nesulauksiu, bet žavi vien ūgliai - bananai :mrgreen:, na ir daugelis kitų. Augalai neįprasto formos, "keistoki"- bus ieškomiausi iki negalėjimo.
2. Kita savybė - svarbi žiedo forma. Neįprasta, keistoka - super. Spalvos geriausiai ryškios: žalsva, oranžinė, raudona, geltona ir tarp jų esantys deriniai.
2.1. Po kelių metų atsiradusi taisyklė - nesirinkti augalo pagal foto, kur yra tik žiedas. Pirma, susirasti viso augalo foto ir tada įvertinti augalo dydį, formą, žiedo dydį, formą ir t. t. Nes neaišku po kelių metų tas augalas žydės.
3. Panašiai kaip Abitalė, žiūriu ar augalas bus tvarus mažiau nei 80 % drėgniui. Jeigu, augalas reiklus drėgmei, tai turi būti tik miniatiūra, bet ir joms dar nepilnai turiu sudarytų sąlygų. Arba pabandysiu su vienu egzemplioriui, jeigu nepasiseks, daugiau nebus.
4. Jeigu renkuosi augalą iš gigantiškesnių, KOMPAKTIŠKUMAS - viena iš svarbesnių savybių. Nemėgstu išsidarkiusių, padrikai augančių augalų.Tokios kaip katlėjos, kurias dauguma mėgsta, man visiškai neįdomios, nebent atskiros grupės pvz., rupicola, brasavolos - gražios vien savo ūgliais ir kompaktiškos, bet tai bus pavieniai individai.
5. Kaip ir pas daugelį - vietos stoka. Gal ir nebūtų stoka nuosavame name, nes vasarą lauke, labai daug vietos. Bet rudenį jau būną iššūkis, nes turiu labai labai blogą savybę - visus augalus turiu taip susidėlioti, kad matyčiau vienoje vietoje ir ta vieta yra virtuvė (deja, tai ne visus namiškius džiugina).
6. Finansai - aišku riboti. Jeigu perku, tai pirma pažiūriu ko turėsiu atsisakyti. Tenka prioritetus susidėlioti, bet kartais orchidėjos staiga sugeba perlipti kietiems prioritetams "per galvą" :D . Bet kažkada pagalvojau gal ir gerai kai finansai riboti, nes nebūtų įdomu, jeigu galėtum sau leisti viską ir bet ką įsigyti. Nes augalo paieškos pagal visus plius ir minus, taip gerai atpalaiduoja po įtemptos darbo dienos smegeninę.
7. Kai kurie augalai pasirinkti dėl jų sunkaus "būdo". Kas blogiausia, tai kai yra įveikiamas žydėjimas, man tas augalas būna nebeįdomus. Ir vėliai norisi išbandyti kitą, ir vėl kitą, ir vėl kitą...ir pasaka be galo. Bet dar didesnė blogybė, kad jau įveiktų augalų labai sunku atsisakyti :Hmmmm: .
7.1. Bandau sau įteikti, kad jeigu vieną kartą pražydo vienu žiedu, kita siekimybė - žydėtų puokšte :mrgreen: .
8. ir t. t. O.o
Galerija

Mažai svarbu yra tai, ką mes galvojame, ar ką mes žinome, ar kuo mes tikime. Svarbiausia yra tai, ką mes darome. – John Ruskin.

Vartotojo avataras
Slogaa

Standartinė Slogaa » 23 Spa 2019, 22:42

Oho, kaip išsamiai visi čia..

o Aš pasidalinsiu sava patirtimi..
Ištikro, augalų rikimąsis priklauso nuo patirties (čia tikriausiai galėtų sutikti daugėlis)
Aš vis dar naujokas orchidėjose, ir pamenu, kaip rinkausi anksčiau.. GRIEŽTAI tik pagal žiedus :hand: . Tai buvo vienas ir vienintėlis kriterijus.. Nei ten sąlygos ką nors domino, nei dydis.. Tik pinigų suma, kurią reikia paaukoti, norint įsigyti.
Tokiuose kriterijuose laimi, žinoma, visos katlėjos, cymbidžiai ir hibridai. Deje, bet jų žiedų puošnumui retas, kuris gali prilygti.
Bėda šių augalų ta, kad žydi jie nei daug nei mažai - vieną kartą per metus, o visą kitą laiką jų išvaizda niekuom nesiskiria nuo "salotos".
Namiškiai turbūt irgi nelabai supranta, kodėl gi yra lyg kareiviai rykiuojami ant palangių vienodi augalai.

Vėliau ( na visi jau išsiaiškinom, kad rasiukono pagalba) pradėjau domėtis įvairesniais, miniatiūriniais augalais. Ir nors jų žydėjimas tikrai ne toks puošnus, tačiau visus metus tenka žiūrėti į struktūriškai labai įdomias formas. Tiesa pasakius, vis pagalvoju, kad jei lepanthesų žiedai būtų maždaug tokio dydžio kaip koks Phalenopsis - tai gerokai visiems nušluostytų nosis. :shifty:
Iki šiol man labai patinka Katlėjų hibridai su žiedais sulyg kūdikio galva. Tačiau jų, kad pasitenkinti puošnumu, galima turėti vos keletą.

Prisimenu tokį vieną etapą savo gyvenime, kada jau turėjau patirties orchidėjose ir parduotuvėse ieškodavau ne gražiai žydinčių katlėjų, o kad krūmas būtų kuo vešlesnis. Šiai dienai suprantu, kad pasirinkimai irgi buvo šiek tiek kvailoki.. kai turi super nuaugusį krūmą, tačiau žiedai nepatinka. :snooty:

Ir tada pamenu savo sumišimą, kada nebesupratau, ko ieškau augaluose. Vis dėl to gražaus lapuočio, ar gražiai žydinčio? Ar visus metus džiaugtis formomis, ar vis dėlto laukti žiedų?

Į šį klausimą atsakiau taip, jog tam tikri dalykai turi būti taikomi tam tikroms šeimoms. Jei perki Katlėja su įspūdingais žiedais - tai pasakai sau neapgailestauti dėl jos išvaizdos ir atvirkščiai.
Anksčiau labiau kreipiau dėmesį į salygas, norint kad vienas ar kitas augalas sėkmingai augtų. Šiai dienai į tai dėmesio nekreipiu beveik iš vis dėl labai paprastos priežasties - mano namai visiems vienodi. Taip, žinoma, yra šiaurinė palangė ir pietinė, bet ir viskas. Šalčio ar šilumos niekas papildomai augalams negeneruoja, tad kažkokių dirbtinų sąlygų pasiūlyti negaliu. Pakolkas bandau auginti viską, kadangi kaip ir minėjau - esu naujokas. Kam gi nepatiks, tam nepatiks - turėsiu bent jau atsakymą, ko auginti negaliu.

Anksčiau turėjau auksinę taisyklę - jei kažką pamatau ir susigundau reikia ilgai palaukti. Jei praeina, reiškias nereikėjo, o jei nepraeina - reiškias viskas gerai ir reikia įsigyti. Bet šią taisyklę šiais metais paneigiau, nes tai, ką įsigijau po ilgo ilgo laiko norėjimo išblėso, o pirkimo bangos pagauta įsigytus augalus šiais metais įsimylėjau.

Dar viena didžiausia problema, kurią patiria nemaža dalis augintojų, yra azartas. Azartas pirkt, augint ir galiausiai pražydint. Ir ties čia,kai kuriuose augaluose užsibaigia noras auginti.. Nors išties, kaip juokinga.. pirmą kartą augalai žydi negausiai, o pirkome juos tikriausiai vien dėl to , nes internete matėme didžiausius žiedais apsipylusius krūmus. Reiktų išmokti džiaugtis kiekvienu auginimo etapu.

Na, o šiai dienai kriterijai paparasti.
Miniatiūros - laimi tas, kas mažesnis su dideliais ir išraiškingais, keistesnių forumų žiedais.
Ne miniatiūros - laimi tas, kas arba keistas, arba turi labai WOW žiedą.

Na, žinoma, kad groja kainos faktorius (kartais).
Yra tam tikri niuansai, kad iš tam tikrų tiekėjų neperku, nesvarbu ką jie beturėtų.
Prieš perkant, per visas įmanomas paieškos platformas bandau rasti pilno augalo nuotraukas, ir ne tik koks jo santykis su žiedu, bet kaip jis atrodo būnant mažas ir nesuaugęs. Bepigu susigundyti vešliausiais krūmais internete apsipylusiais žiedais. Iki tokių augalų ir žydėjimų į augalą bene penkis metus teks žiūrėt visai kitokį.

Daug kas buvo paminėta Abitalės, Mozaikos ir Evajos.

Vartotojo avataras
Šilingė
Moderatorius
Susisiekti:

Standartinė Šilingė » 25 Spa 2019, 08:16

Daug tiesos surašėte, merginos.
Žinokit, žiūriu į skelbiamus užsakymus. Vartau sąrašus. Ir iš kairės žiūriu, ir iš dešinės, ir šiaip - ir savim stebiuosi. Bet, matyt, yra tam tikras sotumo jausmas aplankęs - nerandu nieko tokio vau vau vau, kad akys sublizgėtų [Geda2] Be abejo, per visus tuos metus su orchidėjomis yra praeita daug fazių ir norėjimų O.o Daug skirtingų orchidėjų pačiupinėta. Žinoma, lieka tik stipriausi [Cha] (reikia kada dar persibėgti per kolekcijos sąrašą, kiek pamenu, ne viskas išbraukta, kas jau turėtų būti išbraukta [Geda2]). Ir kažkaip pastarieji metai buvo tokie, kad bent jau orchidėjinėj srity nebesinori jokių naujų iššūkių ir patogiau likti savo komforto zonoje su: 1. mano atvejui nepretenzingais augalais; 2. nereikalaujančiais naujos erdvės namuose užkariavimo augalais; 3. nereikalaujančiais formuoti naujus įpročius / įgūdžius, kai kalbame apie priežiūrą, augalais. Iš principo, stambiai apibrėžiant - falenopsiai ir neofinetijos, ir viena kita katlėja :lol:
Man labai didelis pliusas yra kvepiantys žiedai. Nedidelis kero formatas. Be abejo - atsparumas ir pakantumas nepriežiūrai :roll: Galiu pasakyti, kad net neo yra beprotiškai kantrios, tik va, kerštingos - už nepriežiūrą atsilygina nežydėjimais, bet myliu net nežydinčias, tiesiog iš principo už tai, kad jos neo.
Pikta teta O.o
Jei uždėsi tu gerai brūkšnį, nosinę, varnelę, džiaugsimės visi labai, tiesim lietuvybei kelią!
Taigi eikš, valgyk duoną su džiaugsmu ir gerk vyną linksma širdimi, nes Dievas jau seniai patvirtino, ką darai (Koheleto knyga 9:7)

Vartotojo avataras
Evaja
Moderatorius
Susisiekti:

Standartinė Evaja » 25 Spa 2019, 08:26

va va, raibuolės irgi iš tų, kurios gali būti neprižiūrimos, tad užkariavo kone pusę kolekcijos. Bet kadangi kai ne kurie egzemplioriai paneigia sudėtingai auginamų vardą, dar norisi "dėl kvapo" įmaišyti vieną kitą naujieną pabandymui tikintis to paties :)
Orchidėjų auginimas – tai kūryba, augintojas – kūrėjas, o informacija – kelrodis žengiant orchidėjų pažinimo keliu.
LOD Facebook'e
FOTO

Vartotojo avataras
Šilingė
Moderatorius
Susisiekti:

Standartinė Šilingė » 25 Spa 2019, 09:56

Na, raibuolės man visą laiką buvo iš tų, su kuriomis ryšio nepagaunu... Ir, o stebukle, turiu NET DVI, su kuriomis (įsigytomis keisto impulso, netgi, sakyčiau, nušvitimo, aplinkybėmis) nebereikia šokti ritualinių ( :rolling: ) šokių su būgneliais! Jos net reguliariai jau porą metų žydi! :heartsfade: [Laimingas]
Bet, kaip sakiau, mano atveju tai išimtis. Maloni išimtis. Raibuolės man visgi kažkas iš kosmoso.
Pikta teta O.o

Prisijungęs
Vartotojo avataras
Urze
Moderatorius

Standartinė Urze » 25 Spa 2019, 22:02

Kaip įdomu pasiskaityti. Ir kiek panašumų, ir kiek skirtumų.
Kai renkuosi augalus, kriterijai ir apsvarstomi niuansai kelis pastaruosius metus tokie:
- glaudus ūglių augimas (atkrenta visokie aktyviai ropojantys gumblapiai, ertmenės ir t. t.);
- skaniai kvepiantys žiedai (atkrenta dalis afrikiečių ir gumblapių smirdukų ir bekvapiai);
- atsparumas sausroms (į trasą eina katlėjų plati giminė, atkrenta visokie plonašakniai);
- geriau simpodinės nei monopodinės orchidėjos;
- temperatūros ir drėgmės poreikis (neturiu sąlygų vėsiamėgėms ir drėgnamėgėms, o į vargstančius netinkamose sąlygose augalus jau atsižiūrėjau);
- ar žydėjimui reikia vėsaus žiemojimo (tokios dažniausiai atkrenta, nes neturiu tam sąlygų), ar žydi vos subrendus ūgliui, ar po pertraukos (pirmas variantas man geresnis);
- pavarvinu seilę į vešlių augalų nuotraukas, o tada susirandu nupiepusio, bet šiaip taip žydinčio norimo augalioko nuotrauką visu ūgiu ir pagalvoju, ar net ir toks vaizdas džiugintų;
- turi patraukti ne tik žiedai, bet ir paties augalo vaizdas, žiedai dažniausiai - nerėksmingi, o gumbai - storuliai;
- geriau rūšinė nei hibridinė;
- buvo neseniai laikotarpis, kad kuo didesnis užauga, tuo geriau (lyg ir praėjo jau ta gigantomanija);
- norus užsirašau ir kurį laiką pasvarstau, ar man tikrai jo reikia, ar čia tiesiog emocinis pirkinys, ar kad jau seniai pirkau, tai noriu ko nors naujo;
- kaina turi aiškias lubas (tiek augalo, tiek visų užsakymų per sezoną);
- kur augalą dėsiu, o jei nėra vietos, tai ką parduosiu / atiduosiu, kad jos atsirastų - rotacija;
- jei tai raibuolės, falenopsiai, didžiosios vandos, liežuvių grupė ar ryškiaspalvės hibridinės katlėjos, tai 99,9 %, kad net nežiūriu į juos.

Sportinis pražydinimo interesas irgi labai ryškus ir po to gan dažnai augalo atsisakau. Džiaugiuosi, kad, kaip rašė Šilingė, atsirado sotumo jausmas. Yra keli norai, kurių pasidairau (ir nerandu vis :x ), į Pleurothallidae grupę vis pavarvinu seiles, bet kol kas joms dar ne laikas. Ir dar yra jau turimų orchidėjų, kurios nebeteikia džiugesio (nes, pvz., buvo emocinis pirkinys), tai kažkada joms bus parodytos durys. Geriau auginti tik tas, kurios labai labai patinka, kitaip tariant - išsigryninti.

rasiukonas

Standartinė rasiukonas » 26 Spa 2019, 13:53

Urze, man yra taip, kad, jei augalas vienokiu ar kitokiu būdu atkeliauja iki mano namų- išeiti iš jų-praktiškai neįmanoma [Geda2] [Cha] Net ir po ilgų svarstymų- būna , kad augalas nuvilia, o emociškai ir neplanuotai įsigytas- džiugina..

Rašyti atsakymą

Grįžti į

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: 3 ir 0 svečių