Maxillaria picta

Chrysocycnis, Cyrtidium, Mormolyca, Pityphyllum, Scuticaria, Sepalosaccus, Trigonidium ir kt. rūšys bei hibridai

Moderators: Urze, EvaJa, Ramsis, Šilingė, mozaika

Post Reply
User avatar
mozaika
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 538
Joined: Sun Oct 18, 2020 4:09 pm
Location: Kaunas (anapus upės)

Maxillaria picta

Post by mozaika »

misterija wrote:
Wed Oct 06, 2010 3:12 pm
Maxillaria picta
Sinonimai: Maxillaria acutipetala Hook. (1842) Maxillaria leucocheile Hoffmanns. (1842) Maxillaria consanguinea Klotzsch (1853) Brasiliorchis picta (Hook.) R.B.Singer, S.Koehler & Carnevali (2007).
Maxillaria picta auga Brazilijoje ir Argentinoje. Tai vidutinio dydžio orchidėja, plačiai paplitusi kalnų vietovėse arčiau jūros kranto. Epifitinis augalas, tačiau gali augti ir kaip litofitas. Natūraliai augdamas pasirenka aukštesnes medžių šakas, kur gali gauti daugiau saulės šviesos, tuo pačiu ir pakankamą drėgmės kiekį. Ant akmenų augantys augalai dažniausiai randami atviresnėse miško aikštelėse, bet „prisidengę“ krūmais saugodamiesi nuo tiesioginių saulės spindulių.
Maxillaria picta – viena iš puošniausių žinomų rūšių Brazilijoje. Augalas dėl trumpos rizomos yra kompaktiškas; lapagumbis smailėjantis į viršų, kiek briaunotas, viršūnėje turi du lapus. Žiedstiebius leidžia iš subrendusio gumbo apačios, krauna po vieną žiedą. Žiedas apie 5 cm pločio, gelsvos spalvos, žiedlapiai įdomiai marginti iš išorinės pusės raudona spalva, gali būti nepilnai išsiskleidęs. Žiedus apdulkina drugeliai, tad Maxillaria picta turi intensyvų kvapą, kuris primena gudobelę (kita nuomone, jazminus arba medų). Žydėjimo laikas – žiema ir pavasaris.
Temperatūra. Žiemos metu reikalinga vėsesnė aplinka: 14–19° C nakties metu. Vasaros naktis 19–24° C. Dienos temperatūra visada turėtų būti aukštesnė 5–7 laipsniais.
Šviesos poreikis. Rekomenduojamas dalinis šešėlis. Auginant Maxillaria picta mūsų kraštuose puikiai turėtų tikti rytinė ar vakarinė palangė. Žiemą šiam augalui reikėtų suteikti kuo šviesesnę vietą. Pavasarį intensyvėjant saulės spinduliams ir per vasaros karščius reikėtų augalą pasaugoti šviesą lengvai sklaidant, kad būtų išvengta lapų nudegimo.
Sodinimas į vazonėlius. Substratui tinka pušies žievė, kokoso čipsai, vermikulitas, perlitas. Gabaliukų frakcija rekomenduojama smulki, ~1 cm, kadangi Maxillaria mėgsta drėgmę ir substratas neturėtų išdžiūti. Vazonėlius galima rinktis plastikinius arba molinius, taip pat tinka ir pinti krepšeliai, tik sodinant į juos reikėtų parinkti kuo ilgiau drėgmę išlaikantį substratą. Tuo tikslu galima įmaišyti kiminų.
Laistymas ir tręšimas. Esant aktyviam augimui, augalą rekomenduojama laistyti kartą per savaitę naudojant ir trąšas. Jei temperatūra aukštesnė, tai galima daryti dažniau, kartą per 5 dienas. Norint palaikyti aplinkos drėgmę, kuri turėtų siekti apie 70–80 %, galima augalą statyti ant drėgno keramzito. Tamsiuoju metu laiku laistymą apriboti iki vos drėgno substrato.
Persodinimas ir dauginimas. Persodinti rekomenduojama kas dvejus trejus metus, kai substratas suyra arba auginiai nebetelpa vazonėlyje. Orchidėjas persodinti visada geriausia prasidėjus naujam augimui, pasirodžius naujoms šaknims. Tokiu metu augalas patirs mažiau streso, greičiau įsitvirtins naujame substrate. Tačiau jei matote, kad orchidėja blogai auga, įtariate šaknų puvinį, nedelskite ir pašalinę visas supuvusias šaknis persodinkite į tokį substratą, kokį naudoti esate įpratę.
Dauginti Maxillaria galima kero dalimis perkerpant rizomą, kiekvienai daliai paliekant po tris keturis lapagumbius. Taip padalintas augalas išliks pakankamai stiprus, bus atsparesnis ligoms ir greičiau sulauksite žiedų. Taip pat galima dauginti sėklomis, tačiau be laboratorinės įrangos ir sąlygų sėklos nelabai sudygs.
Olivija wrote:
Mon Nov 28, 2011 9:47 pm
Kažkaip pernai visi apsipirko M. picta, bet nieks nekomentuoja... Pasigirkim pasiekimais. Maniškė tai užsiaugino tokią didelę bulbikę O.o ir vėl kažkokia naujiena lenda iš po"lukšto"?
:poke:

O gal auginam ir kitokių maxiliarijų, kurios dar ir atskiros temukės neturi? :think: Labai jau man smalsu. :poke: :poke: :heartsfade:
Rifas wrote:
Mon Nov 28, 2011 9:52 pm
Maniškė M. picta irgi užsiaugino didelę bulvikę, iš kurios dabar augina du mažyčius bulviukus.
Buvo vienu metu nesimpatiškai pasiraukšlėjusi, bet tada įkišau į ex akvariumą ir vėl atrodo ganėtinai laiminga.
misterija wrote:
Tue Nov 29, 2011 2:32 pm
maniškė O:) :oops:
Lota wrote:
Fri Dec 02, 2011 10:03 pm
Maniške irgi užaugino gražią didelę bulvytę, tai kad viskas gerai, augam :)
Kuniga wrote:
Tue Jun 26, 2012 3:29 pm
na stovi ji nors tu ka, bulves susiraukslijusios ir nei jokio pokycio i gera :scratchheadyellow:
Urze wrote:
Tue Jun 26, 2012 10:46 pm
Gal aplinkos drėgnumo padidinimas išjudintų?
Turima Maxillaria picta pamažu pučia naujo auginio "bulvę". Pasodinta žievėse, stovi ant pietinės palangės ir gauna tiesioginės saulės, bet ne visas keras, o tik dalis jo - šiek tiek pridengta nuo kepinimo.
Urze wrote:
Wed Sep 26, 2012 7:53 am
Kaip laikosi jūsų "piktosios"? Skaičiau vieno augintojo atsiliepimus, kad Maxillaria picta yra labai atspari ir toleruoja įvairiausias aplinkos sąlygas - ir sausiau auginama buvo, ir dažniau laistoma, ir menkoj aplinkos drėgmėj, ir kiminuose, ir vulkaninės uolienos substrate, moliniuose ir plastikiniuose vazonuose, tiesioginėj saulėj kepė, nuo +2 iki 37 C. Visur jai gerai buvo. Todėl ir aš aplink savo augalą ant blakstienų nevaikščiojau, visokių sąlygų gavo. Į vasaros pabaigą nuo pietinės palangės perkrausčiau ją į pietinį įstiklintą balkoną, kur gavo ir tiesioginės saulės (balkono stiklai UV nesulaiko, taip kad pakepti galėjo, bet nepakepė - stiprus augaliukas, nors ir nuo rugpjūčio pabaigos gaudavo tiesioginės vidurdienio saulės), ir generuojamo rūko, ir karštų dienų (virš +35 C), ir vėsių naktų. Vis dar "vasaroja" balkone, nors temperatūra nukrenta ir ligi +10 C. Atsargiai tebelaistoma, nors duodu ir pradžiūti substratui. Kadangi laistymo nenutraukiau net ir naujam gumbui subrendus (o gal joms ir nereikia to sausojo periodo, jei ūgliai subręsta vasarą?), dabar jau 3 akutės pabudusios ir smagiai pučiasi. Tikriausiai bus nauji ūgliai, bet galima gi ir apie žiedus pasvajoti. :roll:

Šioje nuotraukoje matosi, kad savo gimtinėje jos auga visai nepridengtos nuo kaitrios saulės, lapai trumpučiai, o žydi. Gal tikrai nereik joms pagailėti tiesioginės saulės, tuo labiau, kad Lietuvoj jos ne tiek daug per metus ir būna.
Foto iš čia.
Dar papildymas: ši maksiliarija žydi prieš pradėdama auginti naujus auginius.
2639600326_6472410c9d_b.jpg
2639600326_6472410c9d_b.jpg (612.08 KiB) Viewed 1773 times
Urze wrote:
Thu Jan 03, 2013 10:27 am
Urze wrote:dabar jau 3 akutės pabudusios ir smagiai pučiasi.
Praėjus kiek laiko jau nebe 3, o 5 akutės buvo pabudusios. Atėjus rudens tamsai jų augimas sulėtėjo. Neseniai pakišau po asmenine lempa, tai keli ūgliukai sparčiai pajudėjo. Lengvai palaistoma, kai substratas gerai pradžiūna, kartais perliejama didesniu kiekiu vandens. Temperatūra rudens-žiemos laikotarpiu apie 19-21 laipsnį.
Urze wrote:
Wed Aug 06, 2014 4:49 pm
Maxillaria picta yra viena tų orchidėjų, kurių laistymo ypatumus gan sunkiai sekėsi perprasti. Seni gumbai elgiasi kaip armonikos dumplės - tai išsipūtę, tai susitraukę baisingai ir visai nesvarbu, ką pagaliuko metodas rodo. Gali purkšt substratą kasdien po 3 kartus, bet kol nepamirkysi, tol gumbai neišsitiesins. Ir net pamirkius ne iškart atsistato. 07-23 d. nuotrauka padaryta prieš mirkymą. Po 30 min. mirkymo vaizdas buvo nepasikeitęs. Kitą dieną (07-24 d.) gumbai buvo gerokai išsipūtę. Tada po savaitės buvo vėl trumpam pamerkta, o po to 5 dienas nelaistyta ir nepurkšta visai. Ir 08-04 d. gumbai išsipūtę dar labiau. Ir taip jie "groja" jau kelinti metai pas mane - tai išsipučia, tai vėl subliūkšta, tai vėl atsistato. Pagal juos ir pradėjau mirkyti, nes kitaip nesusikalbu. Smagu tai, kad jei vienąkart susiraukšlėjo, tai nereiškia, kad visą gyvenimą tas gumbas ir bus pasiraukšlėjęs (ne taip kaip kai kurių orchidėjų, kurių gumbai visiškai nebeatsistato).

Ir kitu kampu dar.
Maxillaria picta 2014-07 3.jpg
Maxillaria picta 2014-07 3.jpg (55.16 KiB) Viewed 1773 times
Urze wrote:
Wed Nov 22, 2017 6:52 pm
Žiū, latvių orchidėjų augintojai sugebėjo Maxillaria picta pražydinti. Ot šaunuoliai! Pas mus gal taip nieks žiedais ir nepasigyrė, ir jų populiarumo banga nuslūgo.
InetaSka wrote:
Wed Oct 07, 2020 11:25 am
Kažkaip nesimato veiksmo šioje temoje. Ar pavyko kam pražydinti? Maniškė augina 6 naujus ūgliukus, galėtų tokiu pat kiekiu ir žiedstiebius leist :D
bd24176cf0844e3141e333fe8d41912981.jpg
bd24176cf0844e3141e333fe8d41912981.jpg (130.94 KiB) Viewed 1773 times
kaa wrote:
Wed Oct 07, 2020 12:06 pm
turiu nuo pavasario, stovėjo kaip užbetonuota ir staiga pajudėjo. galvojau supuvęs ūgliūkas, norėjau išraut o staiga jis pradėjo augti ir žaliuoti
neperkandau dar šio augaliuko bet stengsiuos
Vieni turi proto, o kiti neturi, ir viskas. /Mikė Pukuotukas/

User avatar
InetaSka
Posts: 744
Joined: Wed Oct 21, 2020 2:31 pm
Location: Vilnius
Contact:

Re: Maxillaria picta

Post by InetaSka »

Kaip kažkas forume yra sakęs, čia ta, kurios niekas pirkti iš manęs nenorėjo :D Beje, vis dar pardavime..

Galvojau, kad tie pypcikai yra nauji ūgliai, o pasirodo, čia nauji žiedstiebiai lindo, jų buvo 6, bet nudžiuvo, liko tik 3. Palyginus tikrai greitai pražydo. Apie mėnesis nuo žiedstiebio pasirodymo iki žiedo.

Ryte jaučiamas malonus kvapas.

Kaip pilnai prasiskleis, nufotografuosiu gražiau.

Image
Image
Image
Tempiu naujas orchidėjas į namus, kai niekas nemato... :oops:

Kaa
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 608
Joined: Sun Oct 18, 2020 4:07 pm

Re: Maxillaria picta

Post by Kaa »

Pavyyyyyydas..mano tik auga.irvtai pasiekimas :P

Post Reply

Return to “Žandenės (Maxillaria) grupė”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests