Blokai

Dauginimas, blokai, substratai, orchidariumas, šiltnamis, ligos, kenkėjai ir kitos problemos

Moderators: Urze, EvaJa, Ramsis, Šilingė, mozaika

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Blokai

Post by Urze »

Klaus_ Nelabai suprantu ant kiek palaikyt drėgmę ant bloko. ar reikia kad būtų kiek drėgnas paviršius? žiūriu -po mirkymo ar purškim - jau po pietų vėl labai sausa. kadangi pati linkus perlieti - tai ir čia bijau pridaryt ką nors :)

- Žiūrint koks augalas ant jo pritvirtintas, geriausiai blogus laikyti drėgnoje aplinkoje, jeigu po mirkymo juos pakabinsit į kokį indą kur apačioje yra papilta vandens, jo drėgmė laikysis ilgiau. Beto sekite patį augalą jeigu jam nieko nesidaro, vadinasi toks režimas patinka.
Klaus_ Kuo tvirtinat augalus prie blokų?
Chiloschista laikinai pritvirtinau nailoninės kojinės plonom atraižėlėm. Bet atrodo tai neestetiškai. Mąstau, kuo pakeist. Norėtųs, kad mažiau matytųs ir šaknų nežalotų.

- Palik kaip yra, po kiek laiko, kai pradės augti naujos šaknys, augalas pats prisitvirtins prie žievės ir galėsi nuimti tas atraižėles :)
- Arba gali perrišti ją pintu žvejybiniu valu, jis būna žalias ir ne taip krinta į akis.
Klaus_
Pirkau neofinetiją pasodintą ant bloko. Paaiškėjo ,kad tai ne žievės blokas, bet paparčio šaknų.Taigi , dėl priežiūros ant jo: trešimas tikriausiai nėra labai būtinas? Kaip manot?
Kadangi kiek abejoju ,kad sugebėsiu labai jau drėgmę palaikyti, ketinu plonai apvynioti kiminais, ar visgi tas paparčių šaknų blokas gali palaikyti kiek daugiau drėgmės?

- Tas paparčių šaknų blokas drėgmę gerai palaiko tik drėgnoje aplinkoje pvz. orchidariume, visur kitur, bent jau man, jis pakankamai greitai išdžiūsta :| todėl abejoju ar neteks jos sodinti į vazoną, beja yra neblogas auginimo būdas, tai kai bloką iki augalo rizomos deda į vazoną ir apipila substratu. Taip ir augina, tas labai tinka visom orchidėjoms kurios lipa į viršų o ne į šonus.
- Ramsi, kaip supratau, turi kažką ant tokių blokų. Ar treši papildomai? Ir kas ant jų pasodinta?
- Auginimas ir tręšimas lygiai tokie patys kaip ir ant paprastų blokų. Auginau Chiloschista ir afrikiečius.
- Papartinio medzio kamienas yra mano (Salaite) pati megstamiausia priemone auginti orchidejas. Bet kadangi jis yra saugomas, labai sunku buna isigyti. Dregme laikosi ipatingai gerai, o jei dar i tarpus prikisus samanu...visos mano orchidejos labai megsta sita daikta :)
Klaus_ Kokias samanas naudojate tvirtindami orchidėjas prie blokų (kai norima, kad ilgiau drėgmė užsilaikytų)? Radau, kad dažniausiai siūlomi kiminai, tačiau daugelyje peržiūrėtų nuotraukų aplink orchidėjų šaknis matosi kažkokios gan smulkios ir tamsiai žalios samanėlės, taigi tikrai ne kiminai. O gal jos užsisėja po kiek laiko pačios?

- Naudojami kiminai, o samanos išdygsta savaime.
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Blokai

Post by Urze »

Klaus_ O mano klausimas būtų - kuriuos iš lietuviškų medžių galima būtų naudoti kaip bloką

- Aš tai naudoju paprastą pušies žievę, nuplešiu gabalą ir į tarpus prikamšau kiminų. Nežinau ar tinka, bet man gražu.
- Tik visai neseniai kai kas pradėjo auginti orchidėjas ant pušies žievės, nežinau ar tai geras sprendimas, nes man rodos pušies žievė po kurio laiko pradeda byrėti, ir irti, gal aš klystu bet užsienio augintojau ant pušies žievės neaugina orchidėjų.
Geriausiai tam tinka kamštinio ąžuolo žievė ir papartmedis. Dėl tų skylučių gal ir nieko, bet pritaikius laistymo režimą - nebūtina. Dar vienas dalykas apie kiminus:
ne visoms orchidėjoms jų reikia patiesti ant bloko, čia reikia pasidomėti prieš persodinant augalą.
O dėl atostogų, taip: reikia arba keliauti su augalais arba įtaisyti juos taip kad iki dviejų savaičių nereiktų intensyvios priežiūros, arba susitarti kad kas nors priglaustų tam laikui. ( čia žinoma reikia kreiptis į tuos, kas supranta ką reikia daryti ).
- Tikrai drąsiai galima rinktis tiek kokoso kevalą, tiek žievę (tarp kitko, pati naudoju blokam ne tik kamštinio ąžuolo (nors jis ir geriausiai tinka daugumai), bet ir lietuviškos pušies, dar porą blokų turiu net nežinau kokio medžio žievės (lietuviško) ir peikt jų negaliu ;) Tiek, kad kokoso kevalas džiūsta greičiau nei medžio žievė.
- tai je idregme gera aplinkos tai nors ant vamzdzio augink, bet kamstis man geriau, pelesis nejama, lengvas ir ilgaamzis, ilgamziskumas irgi svarbus faktorius jei planai siekia kelis desimtmecius ant to pacio bloko augint, plasmasinis vamzdis priklausomai nuo plastiko gali per kelis metus sutrupet. Rygoj maciau ant pusies zieves gabalo augino ir viskas ok.
Klaus_ Ar sodinote masdevalijas ant molinių drėkintuvų? Nes prisimenu, kad norėjot, tik va ar įgyvendinot, nepamenu. Labai domina rezultatai, jei išbandėte juos.

- Dėl masdėvalijų dabar.... Pirma - eksperimento nedariau, nes tam numatytas objektas, Masdevallia decumana, „pakratė šaknis“. O likusi Masdevallia strobelii sėdi ant bloko ir krapštyti ją nuo juo baisoka. Antra, daug klausimų dar su tuo moliu. Mat, Masd. strobelii su visu bloku pas mane kabo ant molinio vazono krašto, viduje vazono. Vazone pastoviai yra vandens. Tai va, tą vazoną dažnai reikia šveisti, nes apsitraukia pelėsiu ir toks kaip apgliaumijes pasidaro. Vasara bandžiau net fungicide mirkyti ir saulėje džiovinti, bet po kiek laiko - tas pats. O jei augalas būtų pririštas, tai jo jau nenuimsi, kad vazoną nuplauti. Net jei po šaknim bus samanų uždėta, vis vien to pelėsio nesinori.
Tai dabar man ir neaišku, kaip ten būna su tais moliais ir pelėsiai. Gal aš kažką ne taip darau, gal ne taip įsivaizdavau visą reikalą? Gal moliai ne visi tinka? Gal kaip nors molinukus paruošti reikia? O gal kiti į tai paprasčiausiai nekreipia dėmesio, pvz. kai augalai laikomi kitur, ne kambary ant palangės? Man tai nelabai patinka? Kiek klausimų, a ne? :lol:
Tai va, tokie pakol kas reikaliukai su tais molinukais. Nors visai tos idėjos atsisakyti nesinori, labai jau viliojanti. Teks dar aiškintis ir galvoti
Pirma, aišku, dar reikia kokia nebrangią masdutę eksperimentui gauti.

- Nemenkai klaustukų tas molis iškėlė. Užklausiau apie jį, nes pati molinį drėkintuvėlį turiu ir bandau eksperimentuoti. Ant jo uždėtas samanų sluoksnis, o ant jų patupdytas viens nelabai norintis augti gumblapis. Kai laikiau jį a la orchidariume be jokios aktyvios ventiliacijos, kur drėgmė 50-80 % būna, ir kasdien dar papildomai apipurkšdavau, tai gan greit pradėjo pelyti samanos. Iškėliau į kambarį, tai ten, mano galva, buvo per sausa, bet ir pelėsis neaugo. Po kiek laiko vėl įkėliau į orchidariumą, bet jau nebepurškiu, tai pelėsio nebėr. Bet gumblapis kol kas nuo rudens nieko nedaro, tai ir nežinau, ar gerai jam tokios sąlygos (šaknys pastoviai drėgnos būna), ar ne. Pripilu į drėkintuvą vandens nereguliariai. Kartais būna nugaravę 2/3 tūrio, kartais ir visai išdžiuvęs būna. Beje, ant mano molinuko gliaumai neauga. Įdomu, nuo ko tai priklauso, nes orchidariume kaip ir turėtų būti geresnės sąlygos gliaumams augti nei ant palangės? Žinoma, aš tikrai neliūdžiu, kad šitas "grožis" pas mane neauga. :lol: Eksperimentas tęsiasi gal nuo praėjusio spalio.

O vat ant vieno molinio vazono ant palangės tai ir pelėsiukas želia, ir gliaumai dedasi. Jis įstatytas į siaurakaklį plastikinį indelį ir jame kabo, dugno nesiekia. Kai gausiau palaistau, tai vanduo nusidrenuoja į tą indelį, bet niekur nedingsta. Tai pelėsis ten gyvenimu džiaugiasi. Neseniai nušveičiau, pribadžiau skylučių tam indelyje, kad ventiliacija šiokia tokia būtų, ale negelbėja, vis tiek pelėsiu apsinešė. Tai gal tikrai nuo molio porėtumo priklauso? Nes, man rodos, mano turimas drėkintuvas yra porėtesnio molio nei vazonas.

Gal kai ant molio suželia samanos, pelėsiai būna tiesiog išstumti? Gal tiesiog kantriai pralaukti tą laiką reikia? Arba pirma leist samanom apželti, o tik tada sodinti orchidėjas, kad ramiau būtų, jog pelėsiai orchidėjai nepakenks? Bet minusas tas, kad reiktų kokius metelius laukti, kol tos samanos pradės augt. :lol: Bet gal pabandyti verta? Internete gražių pavyzdžių galima rasti, kaip nemenkus molinius vamzdžius apželdina samanomis ir orchidėjomis, tai jie tikrai su tomis pat pelėjimo ir gliaumojimosi problemomis turėtų būt susidūrę.

- O :) , pasirodo ne man vienai tokie „džiaugsmai“ su moliu. Hmmm.... Įvertinus tavo patirti, reik toliau mąstyti :scratchheadyellow: Samanom iš anksto apželdintas blokas labai gražu ir kiek prisimenu pora forumiečių jau eksperimentuoja toj srity, lyg tai Giriniss ir Ramsis. Atrodo Nano tube principu, kur mikseriu iš samanų koše daro ir į mol. vamzdį įtrina. Bet ten reik geros aplinkos drėgmės. Naudojami spec. stikliniai dangčiai ir kt. įranga. Gal tinka ir orchidariumai.

- Nors čia panaudotas ne molis, bet akmuo, gal kils kokių minčių:
http://www.flickr.com/photos/14396340@N ... hotostream
http://www.flickr.com/photos/14396340@N ... hotostream
http://www.flickr.com/photos/14396340@N ... hotostream
http://www.flickr.com/photos/14396340@N ... hotostream
http://www.flickr.com/photos/14396340@N ... hotostream
http://www.flickr.com/photos/14396340@N ... hotostream
http://www.flickr.com/photos/14396340@N ... hotostream

-Prieš sodinant gerai reikia išmirkinti molinius daiktus distiliuotame vandenyje, iš molio išsiplauna tirpios medžiagos. Vėliau visada turit naudoti distiliuotą vandenį, na tą, kur įpilat į vazono vidų. Jame nebus druskų ir jos nesiverš į išorę. Tačiau kaip ten bebūtų tas pelėsis vistiek auga, todėl rekomenduočiau prisirinkti samanėlių ir iškarto jomis apsukti molinius daiktus. Molinei kultūrai ypač svarbu didelė drėgmė ir dar didesnis vėdinimas. Pelėsis nekenčia judančio oro.

- Su druskom lyg tai problemų nėra, t.y. jos nelenda. Vazonus išmirkau aišku. Bet vat pelėsis auga ir gliaumija, tai taip. Ir iš vazono vidaus ir išorės. Ypač vasarą, kai pyliau daugiau vandens. Dabar vandens būna apie penktadalis vazono. Gal visgi vazono išmirkymas fungicide ir geras padžiovinimas saulėje kiek padėjo :think: O oro cirkuliacija įprasta, stovi ant palangės kambary ir tiek :)

Ramsi, o kaip Jūs manot, yra šansas turėti apsamanojusi molinį vazoną/drėkintuvą su augalu ant jo (ar bent su prigijusiomis samanomis) be orchidariumo? :scratchheadyellow:

- Yra, bet drėgmė turi būt vistiek labai didelė. Iš kitos pusės visada galima panaudoti stiklinius burbulus, vazas, indus tiesiog susikurti kokią nors estetišką kompoziciją.

- Va dar kokių blokų iš molinių lėkštučių radau. Atrodo smagiai :)
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Blokai

Post by Urze »

Klaus_ Ruošiant tupdyt ant žievės, reikia ją pirma apdorot: nuvirint, apdorot fungicidais, kas dar? Gal kas galit įmest nuorodą su foto, kaip vyksta visas procesas?

- Aš paprastai užpilu kamštinės žievės gabalą verdančiu vandeniu ir palaikau 5-10 min. Paskui apgalvoju, kaip augalą tvirtinsiu, reikiamoj vietoj praveriu vielą pakabinimui. Orchidėją pritvirtinu nailoninės kojinės atraižėlėmis.
Youtube galima rasti nemažai video apie orchidėjų tvirtinimą ant bloko. Pvz.: http://www.youtube.com/watch?v=K_i47U8lOKI.
Klaus_ Kurioj vietoj pritvirtinti augalą prie bloko?

- Keliant augalą ant bloko svarbu suprasti, į kurią pusę yra didžiausia tikimybė, kad augs, ir pritvirtinant tuo vadovautis, kad kuo ilgiau turėtų kur augti ir nereiktų kitu bloku rūpintis. Čia tas pats kaip ir kokias katlėjas persodinant - seniausi belapiai gumbai prie pat vazono krašto, o naujausi nukreipti į vazono centrą, kad kelis metus ramiai turėtų kur plėstis. Žinoma, kartais augalai nusprendžia visai kitaip augti ir vis tiek nulipa nuo blokų ar išlipa iš vazonų, bet čia jau neišvengiama.
minėjo, kad presuoto kamštinio ąžuolo blokai niekam tikę- įsitikinau... Pamirkiau savo vaurutę ant tokio bloko ir kaip visada truputi krestelėjau vandeniui nupurtyt, o jis šast ir sulūžo, nukrito, subyrėjo... Liko tik gabaliukai prisitvirtinę prie šaknų ir sauja durpių. Pačiu netinkamiausiu metu tai nutiko, galėjo juk bent jau pavasario palaukt :evil: Blokas atitarnavo nepilnai metus.
Klaus_ Ką darote su orchidėjomis ant blokų, kai šaknys pradeda lipti nuo jų? Kaip jas suvaldyti, kad jos kur kitur neįaugtų, nepriaugtų ar neužlįstų? Bandant palenkti kartais storesnės įskyla, kas nėra gerai. Bet leisti priaugti prie aplinkinių daiktų irgi nesinori, nes tada nebėr kaip į kitą vietą perkelti, jei reikalas būna, arba iškelti nufotografuoti.

- Ši problema man irgi yra su viena "spartuole". Laukiu pavasario kada galėsiu per mišką perbėgti ir kažką tinkamo suieškoti, nes jau daug variantų apgalvota ir po interneto platybes išnarstyta. Bet kita bėda, kad ji drėgmiamėgė, tai ilgą laiką suku galvą kaip čia reiks ploto ir drėgmės sąlygas patenkinti :Hmmmm: . Bandžiau prisegti prie esamo bloko šonų, kad kabintųsi. Nieko nesigavo iš to.

- Jei kiekvienai, kuri aktyviai šaknis į šonus leidžia, po didesnį bloką įtaisyčiau, tai greitai nebeliktų kitiems blokams vietos, tie keli visą plotą po lempom užimtų. Vat ir klausimas, gal įmanoma kaip nors tas šaknis nedidinant bloko suvaldyti.

- Brassavola cucullata, kurios šaknys kaip Gorgonės į visas puses draikėsi, bloką apsukau kokoso plaušu, o jį nailoninės kojinės atraižomis, kad laikytųsi. Kaip pirmas bandymas nesigavo ypatingai gražus, bet pasiteisino - ir drėgmę kiek ilgiau išlaiko, ir šaknys nebelenda kur sugalvoję, viduj tūno :thumbsup: . Apsukau vidutiniškai storai, vietomis šaknys šiek tiek matosi. Mano akimis, gavosi šiek tiek griozdiškai, mat bloką ant kurio ji auga pirmiausiai tvirtinau ant kito bloko, apsukau šaknis ir tada jau viską apdėjau kokoso plaušu. Pats plaušas išdžiūsta greitai, bet viduj turėtų būt kiek drėgniau :think: .

- Kiminai drėgmę šimtą kartų geriau sulaiko nei kokoso plaušai, nes patys prisigeria vandens. Plaušai beveik visai vandens neprisigeria, tik kiek tarp jų pačių vandens užsilaiko (kaip šlapiuose plaukuose), jie daugiau mechaniškai apsaugo šaknis nuo ventiliacijos ir jos lemiamo greitesnio džiuvimo. Taip kiminais apsukus šaknis, labiau pradžiūti mėgstantys augalai gali ir nusipūdyti šaknis, jei per gausiai ir per dažnai laistoma bus, o kokoso plaušais apsukus gali ir nesipūdyti nieko.

- Pas mane visų augalų, kurie ant kamštinio ąžuolo žievės auga, šaknys auga laisvai, jei kur kokia prikimba nesuku galvos, kartais kai kurios ir lūžta, bet svarbu kad šaknų būtų daug, tada ir problemų nebus :)
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Blokai

Post by Urze »

Klaus_ Kaip jūs liejat dabar augalus ant blokų? Ar visą augalą purškiat, ar mirkot, ar tik šaknis? Nelabai suprantu to liejimo :scratchheadyellow: Nupurškiu visą bloką, greit nudžiūna kai karšta.

- Kai taip karšta, purškimas kaip laistymas beveik neturi prasmės - neefektyvus. Nebent nupurkšti augalo šaknis, tada po kelių minučių dar pakartoti, kad šaknys daugiau drėgmės prisigertų. Dabar daugumą ant žievės blokų auginamų augalų mirkau taip, kad šaknis apsemtų (kitkuo juk vandens nepasiims, tai kam ir mirkyt lapus ar stiebus). Jei karšta ir jei galiu, tai kasdien. O kai kurių dabar aktyviai augančių plonašaknių orchidėjų blokus tiesiog rytais pastatau į negilią balutę, o vakarais išimu. Blokas sušlampa ir drėgmė pakyla iki šaknų, bet kartu jos ir neužmirksta, vėdinasi, bet ir neperdžiūsta. Tą taikau tik žievės blokams be kiminų, nes su kiminais gali būti per daug drėgmės taip baloj paliekant.

Ant pačių augalų purškiu retai, nebent kai labai karšta būna ant tų, kurie gauna tiesioginės saulės, ypač laikomi įstiklintame balkone, kur temperatūra dienomis gali pakilti iki +30. Bet čia tik vėsinimui, o ne laistymui.
Klaus_ Ką darote, kai orchidėja išauga bloką arba blokas pradeda trupėti, irti?

- Galima nuimti nuo bloko ir pritvirtinti prie kito bloko. Bet galima ir su visu senuoju bloku pritvirtinti prie naujo - taip augalo šaknys nepažeidžiamos, jokio persodinimo streso.
- Brassavola nodosa nenorėjau plėšti nuo bloko, kuris man pasirodė mažas, tai jį pritvirtinau su visu augalu ant kamštinio ąžuolo vamzdžio, augalas sėkmingai auga ir nejaučia diskomforto.
Klaus_ Kaip pritvirtinti orochidėją prie bloko, kad tvirtinimo siūlų/virvelių, paprastai apvyniojamų aplink bloką, nesimatytų? Nagi prisiūti. :D Mintį pakišo Mozaika, tad ačiū jai! Prieš rišant prie bloko augalą, reikia pragręžti kelias skylutes bloke (kaip batraiščiams verti dvi eiles), kad tarp jų tilptų augalas, tada dėti augalą ir jį pririšti - "suvarstyti batraiščius". Tada blokas atrodo daug estetiškiau, nes nesimato arba beveik nesimato tvirtinimo raištelių.
Klaus_ Iš kur gaunate kamštinės žievės blokams?

- Iš orchidėjų tiekėjų, dažnai turi ir blokų pasiūlą.
- Kauno bazėj yra zoo prekių parduotuvė 12 sandėlyje (nuo Taikos pr. pusės).

- Na va, galiu duot ataskaitą apie blokų "situaciją" Vilniuje :D

Apvažiavau ne mažiau dešimties parduotuvių ir radiniai pasitaikė net labai puikūs. Pirmiausia, tai Kikoj prie Banginio radau dvi ilgas kamštmedžio šakas. Tiksliau viena jų buvo mova, gal 80cm ilgio, o kita šaka, viduje dar su šerdimi, o išorėje kamštmedžio sluoksniu ir apie metrą ilgio. Kaip tik tuo metu taikė akcijines kainas, tai jos abi man kainavo rodos 110lt. Čia taip ruošiuosi orchidariumo "apgyvendinimui" :D

Su blokais buvo sudėtingiau, nes visur parduoda nestoras movas ropliams slėptis. Tada nuvažiavau iki Liepkalnio akvariumistų parduotuvės, o ten radau tikrų lobių. Turi jie didelių blokų, t.y. dviem saujom neapkabinamo kamštmedžio ąžuolo pusinių žievių. T.y. kaip kad būtų didelė mova, perpjauta per pusę. To nemažo gabalo kaina 33lt, o perkant du taiko dešimt procentų nuolaidą.

Patarus vadybininkui pamirkiau tą gabalą dvi dienas vandeny, o tuomet paspaudžiau po dideliu svoriu ir jis išsitiesino. Skilo per pusę (tiksliau pati perskėliau per vidurį, nes man vieno maždaug 40 x 30cm gabalo nereikia) ir dabar tos abi ištiesintos pusės paslėgtos džiūna. Kai išdžius parodysiu kaip atrodo :)
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

User avatar
Intru
Posts: 176
Joined: Sat Jan 23, 2021 4:10 pm
Location: Kaunas

Re: Blokai

Post by Intru »

Ar blokus užsisakinėjat kaip orchidėjas, o gal buvot kas gaminę patys? Kokia medžiagą naudojot ? Ir ar yra kokie standartinių išmatavimų rodyklė, pagal ką nustatoma kokių išmatavimų bloko reikia tam tikrai orchidėjei? Negi tik atsižvelgiamą į natūralų augalo dydį ir parametrai sprendžiami iš akies Ma_
Kažkada buvau nužiūrėjęs interneto platybėse elementarias neobliuotas spygliučio lentutes. Nors jos su laiku gražiai pažaliuoja ir apsamanoja, visgi dekoratyviau/natūraliau atrodo iš kamštinės ąžuolo žievės. Nors žievės ilgalaikiškumas abejotinas lyginant su grynu medžiu.
Žodžiu, galvoju pasidaryti blokų iš kamštinės dangos, arba žievės. Tik kaip tuos bloko išmatavimus nustatyti reikėtų.. Sleep_
¯\_(͠≖ ͜ʖ͠≖)_/¯ The face you make when someone says you have too many plants.

User avatar
Ričardas
Posts: 799
Joined: Wed Oct 21, 2020 3:02 pm
Location: Klaipėdos raj.

Re: Blokai

Post by Ričardas »

Aš blokus darau iš storokos pušies žievės.
O kokio didžio dariti tai orentuokitės pagal šaknis ir kur augala su bloku žadate laikiti ty, jeigu kambari tai reikes ant šaknu uždėti kiminų kad greitai neišdžiutu šaknys o jeigu orchidariume tai kiminų kaip ir nereikia.
Bloko didi aš darau iš akies , pagal augala, šaknis.

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Blokai

Post by Urze »

Aš esu ir pirkusi blokų, ir pati dariausi. Esu naudojusi gabalą seno beržo grublėtos žievės su nestoru sluoksniu medienos stabilumui užtikrinti, gabalą senos ąžuolo žievės kaip bloką, medinę pliauską. Medinės pliauskos su laiku pažaliuoja tik tada, kai aplinkos oro drėgnis yra didelis. Sauso buto oro sąlygomis pliauska nesužaliuos. Pušies žievės blokas man nepasiteisino - šaknys nenorėjo prie jo tvirtintis, o pakeitus bloką iškart į jį įsikibo. Gali būti, kad ta žievė buvo dar per šviežia ir turėjo sakų ir fitoncidų, o tai stabdo šaknų augimą. Todėl jei medžiaga blokui imama iš gamtos ar malkinės, reikia imti tik tokią, kuri bent kelis metus gulėjusi ir buvo veikta gamtos elementų, išsivėdinusi. Esu naudojusi ir baltažiedės robinijos žievę blokui, tai jos pliusas toks, kad jos vieną galą pamerkus į vandenį, ji visa sudrėksta ir taip galima užtikrinti, kad ant jos pasodintas augalas turėtų pastoviai vandens, bet pats jame nemirktų (žievė buvo plika, be jokių samanų, nes su samanomis jau būtų buvę per daug drėgmės). Minusas - nuo tokio mirkimo žievė sukęžta per 2-3 metus.

Mano mėgstamiausios medžiagos blokams yra kamštinio ąžuolo žievė ir papartmedžio kamienas. Pirmoji - nes ilgaamžė (tikrai daugiau nei 5 metus tarnauja), lengva, hidrofobiška, todėl nekęžta, natūraliai atrodo - nerasi dviejų tokių pačių gabaliukų, ir yra grublėta, tad yra kur augalui įsikabinti. Antroji - pakankamai tvirta, sugeria ir išlaiko daug vandens, šaknys per ją noriai kiaurai auga, ant jų samanos želia, tad gražu. Kamštinius blokus renkuosi toms orchidėjoms, kurioms reikia greitai pradžiūstančių šaknų (dažniausiai jos yra storašaknės), o papartmedžio blokus toms, kurios nori tolygios drėgmės šaknims, dažniausiai tai yra plonašaknės ir be sustorėjusių gumbų ar lapų orchidėjos. Smulkintos presuotos kamštinės žievės blokai yra man negražūs ir trumpaamžiai, per kelis metus pasidaro trapūs, tad jų dažniausiai nenaudoju.
Intru wrote:
Fri Apr 23, 2021 11:47 pm
Negi tik atsižvelgiamą į natūralų augalo dydį ir parametrai sprendžiami iš akies Ma_
Taip. Taip_ Rinkdama augalui bloką atsižvelgiu ne tik į tai, kokio dydžio pats augalas gali užaugti, bet ir kur ketinu jį paskui kabinti. Kartais numatyta vieta padiktuoja išmatavimus (ypač kai norisi kažką papildomai įgrūsti į orchidariumą). Beje, jei augalas jaunas, galima pirma naudoti mažesnį arba trumpaamžį bloką, o kai jį išauga, arba perkelti ant kito bloko, arba mažą bloką pritvirtinti prie naujo didesnio, kad šaknys nebūtų sujudintos (lyg blokų sumuštinį padaryti).

Galima pirkti jau gatavus blokus (tada jau dydį reikia pasirinkti iš siūlomų variantų) arba galima nusipirkti didelį gabalą kamštinės žievės ar papartmedžio ir pačiam atsirėžti pagal individualų augalą. Kažkas buvo užrodęs, jog DEPO yra dekoratyvinių sienų dangos plokščių, kurių paviršinis sluoksnis yra natūrali kamštinio ąžuolo žievė, o po juo - dirbtinis lygus sluoksnis. Tai galbūt šitas variantas irgi tinkamas blokams daryti, bet pati nečiupinėjau ir nebandžiau.
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

User avatar
Intru
Posts: 176
Joined: Sat Jan 23, 2021 4:10 pm
Location: Kaunas

Re: Blokai

Post by Intru »

Urze wrote:
Tue Apr 27, 2021 8:56 am
Smulkintos presuotos kamštinės žievės blokai yra man negražūs ir trumpaamžiai, per kelis metus pasidaro trapūs, tad jų dažniausiai nenaudoju.
Visų pirma dėkoju už išsamų atsakyma, daug kas paaiškėjo. Tokių patikslinimų ir reikėjo.
Kaip tik planavau blokus gamintis iš ekspanduotos (presuotos) kamštinės lentos (prikabinu nuotrauką). Dėl grožio, skonio reikalas. Man gan jaukiai ir tvarkingai atrodanti medžiaga. Na, buvo abejonių dėl jos ilgaamžiškumo, bet va ir patvirtinote. Jei per kelis metus sutrupa, tai šis variantas visiškai atkrenta.
Kas dėl pačios kamštinio ąžuolo žievės, tai taip skaičiau literatūroje jog pasižymi ilgaamžiškumu. Depo senai nebėra, o ir apskritai pastaruoju metu kažkoks deficitas, nėra niekur įsigyti. Radau vos vienoje internetinėje parduotuvėje kaip dekoratyvini elementą 25x610x915mm išmatavimų plokštėm, bet kad pasirodė kiek per prabangu už 1 vnt. mokėt netoli 50 EUR. Tad vietinėje rinkoje išties skurdus pasirinkimas.
Ąžuolo žievė turi savyje rugščių, tai vien dėl to nesinorėtūsi naudoti kaip blokų. Kogero liksiu prie savo pirminio plano. Neobliuotos, lengvos, 1,5 cm storio spygliuočio lentutės nuo išardytų palečių. Orchidariume gauna tikrai gausiai drėgmės, su laiku gražiai pažaliuoja ir apsamanoja, o ir dėl ilgaamžiškumo turėtų tarnauti ne keletą metų, visgi grynas medis. Daugiau kaip ir neturiu variantų.
Ekspanduota kamštinė lenta.png
Ekspanduota kamštinė lenta.png (568.31 KiB) Viewed 4056 times
¯\_(͠≖ ͜ʖ͠≖)_/¯ The face you make when someone says you have too many plants.

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Blokai

Post by Urze »

Keliems forumiečiams yra buvę, kad pamirkius ekspanduotos kamštinės žievės bloką ir nupurtant vandens perteklių, nuo to krestelėjimo viskas gabalais išlakstė ir orchidėja atsidūrė ant žemės. Tai tikrai ne pats patikimiausias variantas. Aš jį naudoju tik kaip laikiną variantą metams ar dvejiems.

Jei naudosite euro palečių lenteles, tai siūlyčiau rinktis tas, kurios yra apdorotos karščiu (turi raides HT, KD arba DH), o ne metilo bromidu (turi raides MB). Tiesiog apsidraudimui.
Intru wrote: 25x610x915mm išmatavimų plokštėm, bet kad pasirodė kiek per prabangu už 1 vnt. mokėt netoli 50 EUR.
Šiuo atveju 1 cm2 kaina gaunasi 0,009 euro. O va pavyzdys iš Šverterio - 10*10 cm už 5 eurus, tai gaunasi 1 cm2 už 0,05 euro. Taip kad Jūsų rastas variantas yra žyyymiai pigesnis. :) Galite pasiūlyti forume dalį tokios plokštės parduoti, gal bus norinčių perpirkti už savikainą, nes, manau, daug kam gali nesinorėti skirti tam 50 eurų, o va kokie 10 eurų jau visai normali kaina, ypač už tokį kiekį žievės. Aš prieš kaži kiek metų vienoj gyvūnų prekių parduotuvėj užtikau didelį gabalą kamštinės žievės, tai vis dar jį naudoju ir galvos sukti nereikia, iš kur gauti blokų, kai prisireikia.

Paprastasis ąžuolas turi daug taninų, tai ant šviežios žievės tikrai nedėčiau. Bet mano vaurutė būtent ant paprastojo ąžuolo žievės bloko ir auga - šitoj nuotraukoj dešiniam viršutiniam kampe kaip tik ir matosi jis. Dabar tas blokas yra paskendęs jos šaknų jūroje ir glūdi krepšelio gilumoje. Miške užėjau nuvirtusį didelį ąžuolą, kurio žievė jau buvo pati nubyrėjusi, vadinasi, medis negyvas buvo mažiausiai kelis metus. Ir vaurutei tiko. Tik yra keli minusai: paprastojo ąžuolo žievė sunki, ji per savo vertikalias vagas yra linkusi lūžti, tad reikia arba imti labai storą ir didelį (ir sunkų) gabalą, kad būtų užtikrintas tokio bloko stabilumas, arba iškart imtis priemonių tam stabilumui sukurti - pritvirtinti prie nugarinės pusės lentelę, perverti horizontaliai viela ir t.t. Image
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

User avatar
Abitalė
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 1065
Joined: Wed Oct 21, 2020 4:49 pm
Location: Kauna
Contact:

Re: Blokai

Post by Abitalė »

Aš anksčiau naudojau kamštinio ąžuolo žievę, pirkdavau iš čia - https://orchidgarden.pl/sklep/akcesoria ... m-624.html ten yra ir kitokių matmenų, šiuo metu zloto kursas palankus mums, o siuntimas į Lietuvą paštu kainuoja apie 7-8€ (iki 2kg). Gal irgi verta pasvarstyti.
Tokių žievių mačiau ir Kaune, floristikos parduotuvėje "Dovisa" (Krėvės pr.), bet kaina gana aukšta lyginant su Lenkija.
Turiu dar keletą augalų ant to presuoto bloko, bet tik todėl, kad kažkada labai pigiai iš Kopfo pirkau, tačiau tvarumu tikrai nepasižymi. O šiaip mano mėgstamiausi blokai - papartšaknio. Beveik viskas jau perkelta tik ant jų.

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Blokai

Post by Urze »

Abitale, o ar augini nors vieną katlėją, encikliją ir jiems giminingas storašaknes ant papartmedžio, ar tik plonašaknes?
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

User avatar
Ričardas
Posts: 799
Joined: Wed Oct 21, 2020 3:02 pm
Location: Klaipėdos raj.

Re: Blokai

Post by Ričardas »

Greitai gausiu papartmedžio ir ažuolo blokų , tai prašau patarkite,
Masdevalijas, Comparetijas, Tolumnijas ir panašias smulkiašaknes ant kokių blokų geriau rišti ?

User avatar
Abitalė
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 1065
Joined: Wed Oct 21, 2020 4:49 pm
Location: Kauna
Contact:

Re: Blokai

Post by Abitalė »

Urze wrote:
Wed Apr 28, 2021 4:34 pm
Abitale, o ar augini nors vieną katlėją, encikliją ir jiems giminingas storašaknes ant papartmedžio, ar tik plonašaknes?
Hmmm_ gal ne... Tiesa, afrikiečiai keli auga.

User avatar
Ričardas
Posts: 799
Joined: Wed Oct 21, 2020 3:02 pm
Location: Klaipėdos raj.

Re: Blokai

Post by Ričardas »

Ernestule, o bulbophylumus ant papartmedžio blokų rišote ?

User avatar
Intru
Posts: 176
Joined: Sat Jan 23, 2021 4:10 pm
Location: Kaunas

Re: Blokai

Post by Intru »

Abitalė wrote:
Wed Apr 28, 2021 3:20 pm
Aš anksčiau naudojau kamštinio ąžuolo žievę, pirkdavau iš čia - https://orchidgarden.pl/sklep/akcesoria ... m-624.html ten yra ir kitokių matmenų, šiuo metu zloto kursas palankus mums, o siuntimas į Lietuvą paštu kainuoja apie 7-8€ (iki 2kg). Gal irgi verta pasvarstyti.
Tikrai verta dėmesio Hmmm_ , jei taip ateity kas sugalvosit pasipildyt iš ten, tai praneškit, prisijungčiau.
¯\_(͠≖ ͜ʖ͠≖)_/¯ The face you make when someone says you have too many plants.

User avatar
Abitalė
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 1065
Joined: Wed Oct 21, 2020 4:49 pm
Location: Kauna
Contact:

Re: Blokai

Post by Abitalė »

Ričardas wrote:
Thu Apr 29, 2021 5:36 pm
Ernestule, o bulbophylumus ant papartmedžio blokų rišote ?
Ne, kai juos auginau, tai ant kamštinio ąžuolo žievės arba vazone, o dabar kol kas turiu 3, tai b. caudatum auga orchidariume, nes miniatiūra, o kiti - frostii ir ..daisy.. - vazonuose.

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Blokai

Post by Urze »

Naujas blokinio auginimo modelis - kad šilsamanės nebyrėtų, jas prilaiko plastikinis tinkliukas medžiams aprišti, prie bloko pritvirtintas kabėmis. Pati orchidėja pritvirtinta nailono atraiža. Šilsamanės šiek tiek ilgiau užlaikys drėgmę palei šaknis, bet ne tiek daug, kiek kiminai.
20210514_Dendrobium tetragonum var giganteum.jpg
20210514_Dendrobium tetragonum var giganteum.jpg (454.99 KiB) Viewed 3467 times
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

User avatar
Abitalė
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 1065
Joined: Wed Oct 21, 2020 4:49 pm
Location: Kauna
Contact:

Re: Blokai

Post by Abitalė »

Urze, kokia gera idėja!

Kaa
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 608
Joined: Sun Oct 18, 2020 4:07 pm

Re: Blokai

Post by Kaa »

Oi kokia gera idėja
Aš vis pėdkelnėm tvirtinu :mrgreen:

kielė
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 308
Joined: Thu Nov 05, 2020 8:44 pm
Location: Vilnius

Re: Blokai

Post by kielė »

Urze, šis blokas yra seniausios Lietuvoje guobos šaka, radau po ja:)
Guobos mediena kieta, ilgai nepūva, bet sunki.
Oncidium pumilum.jpg
Oncidium pumilum.jpg (333.22 KiB) Viewed 3093 times
Senoji Geisčiūnų guoba 2.JPG
Senoji Geisčiūnų guoba 2.JPG (942.65 KiB) Viewed 3093 times
Senoji Geisčiūnų guoba.JPG
Senoji Geisčiūnų guoba.JPG (869.3 KiB) Viewed 3093 times

Post Reply

Return to “Orchidėjų priežiūra”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests