Catasetinae - priežiūros ABC

Catasetum, Clowesia, Cycnoches, Galeandra, Mormodes ir kt. rūšys bei hibridai

Moderators: Urze, EvaJa, Ramsis, Šilingė, mozaika

Locked
User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Catasetinae - priežiūros ABC

Post by Urze »

Kate Katinaite wrote:Noriu pristatyti vieną iš pačių fantastiškiausių, keisčiausių ir įdomiausių orchidėjų gentį – Catasetinae. Daugiau parašysiu apie du šios genties atstovus – Cycnoches ir Catasetum.

Catasetinae potribę (subtribe) sudaro Catasetum, Clowesia, Cycnoches, Dressleria ir Mormodes gentys (genera). Nors Dressleria ir priklauso Catasetinae potribei, bet augimo sąlygos radikaliai skiriasi.
Catasetinae potribei priklausantys augalai pasiskirstę Pietų ir Vidurio Amerikos žemumose. Catasetum genčiai priklauso 80-120 rūšių, o Cycnoches - 23 rūšys.

Catasetum (Katinūsis lietuviškai) ir Cycnoches (Gulbuolė lietuviškai) sandara, augimo ciklas ir sąlygos labai panašios.

Nuo visų kitų orchidėjų katinūsis su gulbuole (na ir pavadinimai... :D) skiriasi savo žiedais. Tas pats augalas gali auginti tiek vyriškus, tiek moteriškus žiedus ir to pačio augalo moteriški žiedai dažnai labai stipriai skiriasi nuo vyriškų. Kokios “giminės” žiedai bus priklauso nuo to, kiek apšvietimo gavo augalas. Jei daug – bus vyriški žiedai, jei mažai – moteriški. Aišku “daug” ir “mažai” yra abstraktūs ir nelabai ką pasakantys terminai, bet konkrečiau apie apšvietimą parašysiu vėliau.

Vyriški žiedai yra įspūdingesni, bet ir žydi trumpiau. Pvz., Cycnoches vyriškų žiedų kuokeliai (pollinia) yra toli išsikišę ir nuo menkiausio oro dvelksmo ar prisilietimo “sprogsta” žiedadulkių debesiu. O tada žiedas nunyksta. Įdomu būtų sužinoti, kaip šių orchidėjų savininkai sugeba jas žydinčias nuboginti į AOS (American Orchid Society – organizacija, gyvuojanti jau 85 metus ir jungianti viso pasaulio orchidėjų entuziastus, tyrinėtojus, mokslininkus) parodas?

Taip pat vienas iš išskirtingesnių bruožų tai žiemos miegas (nors tai toli gražu ne vienintelės žiemos miegu užmiegančios orchidėjos). Tam tikra prasme, rudenį ir žiemą juos reikia prižiūrėti vos ne kaip amarilius. :lol: Spalį – lapkritį reikia po truputį mažinti vandens kiekius, o tada visai nebelaistyti. Tik, skirtingai nei amarilius, Catasetum ir Cycnoches žiemos metu reikia laikyti šviesiai ir šiltai. Oro drėgmė žiemos miego metu taip pat gali būti žema ~ 30 proc.

Šios orchidėjos yra vienos ir greičiausiai augančių – per palyginus trumpą laiką, kuris lieka po miegučio, joms reikia užsiauginti naują (-us) ūglį (-us) su stipriomis ir iškerojusiomis šaknimis, sukaupti sausam žiemos miego laikotarpiui reikalingas maisto ir vandens atsargas „kamiene“, pražysti, pasisėti ir vėl užmigti numetus lapus.

Mano Cycnoches ir Catasetum atsibudo sausio viduryje. Kai naujas ūglis pasiekia 3-5 cm. ir išleidžia šaknytes, tada ir reikia pradėti kuo toliau, tuo labiau laistyti. Intensyvaus augimo metu katinūsiui ir gulbuolei reikia nepaprastai didelių vandens ir trąšų kiekio. Kuo daugiau vandens ir maisto medžiagų gaus augimo periodu, tuo gražiau žydės ir tuo geriau pasiruoš sausam žiemos miegui. Tačiau kol ūglis nėra pakankamai išaugęs, su laistymu reikia labai atsargiai. Aš nepaskaičiavau ir catasetum supuvo ne tik nauji ūgliai, bet ir motininis stiebagumbis :smt022 :smt022 :smt022

Rudeniop šios orchidėjos pačios ima džiovint ir mest lapus. Tai ženklas, kad reikia mažinti vandens kiekį ir galop visiškai nustoti laistyti. Laistymas žiemos miego metu yra 100 procentinė mirtis nuo puvinio per vieną naktį. Kai kurie augintojai lapkritį ištraukia iš vazono, išsuka šaknis ir nukerpa lapus, jei tokie dar likę. Tačiau kiti palieka tame pačiame vazone styroti iki tol, kol pradeda lįsti naujas ūglis. Tada ištraukia iš substrato, atsikrato senų nebegyvų šaknų (bet ir tai nėra būtina), padalina, jei augalas didelis ir sodina į purų, gerai drėgmę ir trąšas sugeriantį, turtingą maistinėmis medžiagomis substratą. Man asmeniškai atrodo geriau palikti substrate, nes gamtoje prieš žiemą niekas juk nenusukinėja jiems šaknų.... :roll: be to, nusukus šaknis kitą pavasarį sunku pasodinti taip, kad stiebagumbis neišvirstų iš vazono - giliai sodinti negali, nes supus, o ant paviršiaus statmenai irgi nepadėsi - nukris. Kadangi aną žiemą šaknis nusukiojau, tai teko iš trijų pusių paremti pagaliukais-ramentais...

Vienas iš substrato “receptų” yra lygiomis dalimis kiminai, anglies gabaliukai ir karvės arba arklio mėšlas. Taip pat galima auginti stiklo vatoje. Dar kiti naudoja įprastą orchidėjų substratą. Šias orchidėjas taip pat galima auginti ant medžio žievės, tik tokiu būdu auginant labai sunku išlaikyti pastovią drėgmę augimo metu, tad šis auginimo būdas nėra plačiai paplitęs. Žodžiu, pagrindinis reikalavimas substratui, kad jis būtų orui laidus, “riebus organiškai” ir gerai išlaikantis drėgmę.

O dėl šviesos, tai šios orchidėjos gali augti sąlygose, tinkamose ir Paphiopedilum, Phalaenopsis, Cattleya bei Vanda. Kaip jau minėjau, mažiau šviesos (daugiau drėgmės) ir teoriškai turėtų būti vyriški žiedai ir atvirkščiai, daugiau šviesos (mažiau drėgmės) ir turėtų būti moteriški žiedai. Paprastai rekomenduojama besiformuojančiam stiebagumbiui duoti mažiau šviesos, o kai bulvė suauga – daugiau šviesos. Jei galima būtų išvesti saulės spindulių proporciją, tai tiesioginių saulės spindulių reikia maždaug nuo ¼ iki ¾.

Kaip neišrankūs saulės šviesai, taip neišrankūs ir oro drėgmei. Jiems pakanka 30-60 proc. oro drėgmės. Tik jie labai neatsparūs voratinklinėms erkutėms, kurios ypatingai aršios, kai oras sausas ir šiltas.

Dauginami jie labai paprastai. Pavasarį persodinant arba rudenį ištraukus iš vazono žiemos miegui, krūmą galima padalinti iki 1-2 stiebagumbių. Jau pirmais metais naujai susiformavęs ir subrendęs stiebagumbis turėtų išstenėti kelis žiedus. Tačiau pats geriausias ir gausiausias žydėjimas prasideda 3-5 gyvenimo metais. UK Orchid Forum’e skaičiau, kaip pas vieną Cycnoches “Wine Delight” žydėjo net tris kartus http://www.ukorchidforum.com/viewtopic. ... af945c738f" onclick="window.open(this.href);return false; bet tai, manyčiau, tiesiog išimtis iš taisyklės.

Žydi priklausomai nuo konkrečios rūšies. Vieni gali žydėti iškart, kai tik pradeda lįsti ūgliai, o kiti, tada, kai stiebagumbis pilnai subręsta.

Ką gi, beliko parašyti tik augimo temperatūrą. Tai – šilumamėgiai augalai. Pvz., augimo metu jiems + 4 temperatūra yra jau pražūtinga (nors auga kai kuriose Meksikos dalyse, kur kartais paspaudžia šaltukas. Tačiau šaltukas paspaudžia ten itin retai ir augalas tada kaip taisyklė kietai miega). Geriausiai jaučiasi, kai intensyvaus augimo metu temperatūra nuo 26 iki 37 C, o naktį nukrenta iki 15 – 18 C. Kai bulvė subręsta, temperatūra gali būti ir žemesnė: dieną 21 – 29 C, o naktį 12-13 C šilumos. Esu skaičiusi, kad Cycnoches yra sudėtingiau auginami, nei Catasetum. Cycnoches geriau jaučiasi labai aukštoje temperatūroje, pvz. ~30 C, o Catasetum temperatūra gali būti ir žemesnė ~25 C.
Catasetum incurvum 1.jpg
Catasetum incurvum 1.jpg (161.3 KiB) Viewed 1384 times
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Catasetinae - priežiūros ABC

Post by Urze »

Jei norite pasisemti žinių apie Catasetinae grupei priklausančias orchidėjas, žemiau pateikiamas straipsnių sąrašas iš žurnalo "Orchidėjos", kad būtų lengviau rasti norimą straipsnį. Skliausteliuose nurodyti leidimo metai.

Gulbuolė (Cycnoches) Nr. 7 (2012)
Catasetinae - bendrai apie priežiūrą (I dalis) Nr. 12 (2013)
Cycnoches warszewiczii Nr. 12 (2013)
Catasetinae - bendrai apie priežiūrą (II dalis) Nr. 13 (2013)
Mormodes warscewiczii Nr. 13 (2013)
Catasetum incurvum Nr. 15 (2014)
Catasetum schunkei Nr. 18 (2014)
Žalia balta (Cycnoches warsewiczii) Nr. 24 (2016)
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

Locked

Return to “Catasetinae”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests