Mormodes

Catasetum, Clowesia, Cycnoches, Galeandra, Mormodes ir kt. rūšys bei hibridai

Moderators: Urze, EvaJa, Ramsis, Šilingė, mozaika

Post Reply
User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Mormodes

Post by Urze »

Misterija wrote:taigis- Mormodes, pagrindinė auginimo info:
Naturalios šių orchidėjų augimvietės - Pietų Amerika. Tai epifitinės orchidėjos, turinčios sustorėjusius stiebus, kiek primemnančius morkas , mėgstančios šiltesnes temperatūras, o žiemos metu reikalauja vėsumos ir turi smarkiai išreikštą augimo ciklą. Rūšis artima Catasetum ir Cycnoches rūšims.
Pavasaris- augimo pradžia , per kelis vasaros mėnesius , augalai turi užsiauginti stiprų auginį kuris vasaros pabaigoje , ar rudens pradžioje turi žydėti. Tad reikalinga pritaikyti trešimą daugiau azotnėmis trašomis, kad augalas galėtu sukaupti daug masės. laistymas vasaros metu - gausus ir dažnas. Po žydėjimo pradeda geslti lapai, ir tai yra ženklas ,kad augalas ruošiasi žiemos poilsiui. Besiilsintį auglą reik laikyti vėsiau, sumažinti iki minimumo laistymą, ir žinoma jokio trešimo. Laistymą suaktyvinti pavasary, pasirodžius naujiems augiams, kuriuos reikia saugoti nuo vandens.

Asmeninės patirties su būtent šia rūšim dar neturiu, tačiau galiu pasidalinti pirmaisiais įspūdžiais. Įsigytas mormodes warscewiczii (pavadinimo parašyti savarankiškai dar nemoku ) pritrenkė "morkos" dydžiu, pats stiebas 15 cm , jei nedaugiau, o dar lapai, o internete dar radau rašant , kad ji mažo dydžio. Praėjus maždaug mėnesiui judėjimo- auginukų nesimato, tačiau patys stiebai kiek pasiraukšlėje , tad tikiuosi savo maistines medžiagas koncentruoja į kokį vieną tašką ir greitu laiku pradžiugins naujienomis.
Pasodinau augalą į sumaišytą smulkios frakcijos žievės, anglies substratą, ir maistingumui pakelti dadėjau džiovinto arklio mėšlo . Laistau tik substatą, krtais skubėdama tik perlieju substrata , kartais užmerkiu 15-20 min. Augalas gauna kiek įmanoma daugiau švieos. Gegužės šalnoms pasibaigus keliaus į balkoną.
Rama wrote:
Wed May 09, 2012 8:54 am
Na, ačiū Dievui , oi persiprašau - misterijai :D ,- pagaliau atsirado ši tema. Jau ruošiausi pati atidaryti :oops: . Maniškė Mormodė dar turi 3 senus, bet jau gelstančius lapus. Jaunasis gumbas (rusai jį vadina morka :w00t: ) kietas ir gražus, o 2 senieji jau visiškai susiraukšlėję. Tiesa, gyvų šaknų kogero nelikę nei vienos, tai sodinant (patarta misterijos) nurėžiau gana nemažai, palikau tik tiek, kad laikytųsi vazone. Kolkas stvi jis kambario glūdumoj, bet ruošiuos jį pernešti į pietinį kambarį kur labai šilta ir šviesu.
Pamiršau parašyti, kad aš rytais papurškalioju ir substratą, ir gumbą , ir lapus .
Rama wrote:
Tue Jun 05, 2012 8:53 am
Maniškė stovi orchidariume ir leidžia žiedstiebį :shock: iš nukritusio lapo "pažasties".
žiedstiebiai 005.2.JPG
žiedstiebiai 005.2.JPG (161.14 KiB) Viewed 1142 times
Rama wrote:
Mon Jul 02, 2012 4:59 pm
Štai kas gaunasi iš spuogelių ne prie pagrindo :D. Mormodes warscewiczii. Manau, kad tai dar ne visiškai išsiskleidę žiedai. Laukiu rytdienos :shifty: Tarp kitko, ko gero daugiau žiedų nebus :no: , nes ta viršūnė kaip ir pavytusi atrodo :( . Na, bet ir už tiek ačių. O dar ištraukusi fotosesijai, pamačiau, kad ir prie pagrindo yra spuogelis - mažne, gyvensim? :pray:
004.2.JPG
004.2.JPG (155.7 KiB) Viewed 1142 times
Rama wrote:
Mon Jul 09, 2012 8:52 pm
kaa wrote:o koks kvapas
Niekaip negalėjau suprasti kuo ji kvepia - kvapas toks pažįstamas, bet čia priėjo dukra ir tarė: "imbierų cukatai" . Tikrai stipriai ir saldžiai kvepia imbieru . :)
Urze wrote:Įdomu dar tai, kad šitą morką atrado J. Varševičius - vienas iš garsiausių pasaulio orchidėjų "medžiotojų", kuris buvo lietuvių kilmės. Jo garbei Johann Friedrich Klotzsch, 1854 metais aprašydamas ir paskelbdamas pasauliui apie šią rūšį, ir pavadino ją Mormodes warscewiczii. Apie J. Varševičių įdomus straipsnis yra, kam įdomu.
Ramsis wrote:Žiūriu į savo ir negaliu nuspręsti maniškė Mormodes warscewiczii ar ne.
Na suprantu, kad ji turi dviejų lyčių žiedus, bet ta ruda spalva nežinau ar priklauso Mormodes warscewiczii.
Ir dar: mastau, kad mes parsivežėm bėdą. Jos augino laikas visiškai apsivertęs, vasarą ji be lapų, o dabar ant rudens pradeda augintis naujus ūglius, iš kurgi mes žiemą gausime šviesos ir tiek šilumos. Gali būti, kad tai paskutinis jos žydėjimas, nes tokių stiprių ir storų gumbų, ji gali tiesiog neužsiauginti tamsiuoju metų laiku.
O dar apgaulingai nurodytas jos dydis, juk tai gigantas o ne medium size. Žodžiu turim tą augalą trise, reikia pasistengti, kad nors pasvieną adaptuotūsi ir pradėtų gyventi patogiu mums laiku.
P.S. pradedu galvoti kad maniškė yra Mormodes paraensis http://www.flickr.com/photos/46002292@N06/4374057576
arba Mormodes rolfeana http://www.flickr.com/photos/39312862@N00/84309889
Ramsis wrote:Ir dar, gal visgi be reikalo panikuoju ;) pasirodo Mormodes warscewiczii yra trijų variacijų, kurios gali būti net 8 skirtingų spalvų. Dėdė google meta gan daug skirtingų nuotraukų, žinoma yra ir tokių kurios ir forma ir spalva panašios į mano, tad kolkas dar nieko nekeisiu ir skaitysiu kad turiu Mormodes warscewiczii ;)
misterija wrote:Ramsi , aš ir taip pat mislijau, kad kai pradės augintis auginius bus labai sunku ir nelaiku, o jei ir pavyks kažką užsiauginti , tai kaži ar žydės.

ir dar , Ramūnai, tavo bent jau raudona ar rudai raudona, mano GELTONA, kas visiškai manes nežavi . žodžiu, eis ji dulkintis su cycnoches ir tegu žinosi.
idedu daugiau ,
beje kvepėti pradėjo tik šiandien, gal dėl vėsesnio oro, gal dėl to kad pilnai spalva įšryškėjo, bet kvepia tai nežinau kuom. (imbierinių cukatų nesu mačius ;) )
šiaip žiedas ydomus , pradžioj, kai dar nebuvo atsilenke žiedlapiai, vis galvojau, kur ta noris įaugus į lūpa, vėliau kažkaip pačiupinėjau nosį ir sėklytės liko ant piršto , tai vat ir matosi kaip atsipalaidavusi nosis atsiknojo .
o lųpa taip susiriečia irgi palaipsniui, įdomu buvo stebėti :)
2012-08-04 12.10.13a.jpg
2012-08-04 12.10.13a.jpg (73.35 KiB) Viewed 1142 times
2012-08-04 12.16.18a.jpg
2012-08-04 12.16.18a.jpg (115.82 KiB) Viewed 1142 times
2012-08-04 12.15.29a.jpg
2012-08-04 12.15.29a.jpg (66.71 KiB) Viewed 1142 times
gal pas mane Mormodes revolutum politto :think:
https://www.google.lt/search?hl=lt&rls= ... 57&bih=658

o mormodes war...ziii sinonimas Mormodes revoluta ar visgi tai tas pats: revolutum - revoluta?
Rifas wrote:Misterija, Tu turi mormodes rolfeana. Tą patvirtino tiekėjas.
Man ji nepaprastai graži.

Ramsi, jei atsiųstumei man saviškės žiedų nuotraukas, užklausčiau tiekėjo, ar taivškė nesupainiota :oops:
MrGreen wrote:
Sat Aug 04, 2012 8:32 pm
misterija wrote:idedu daugiau ,
beje kvepėti pradėjo tik šiandien, gal dėl vėsesnio oro, gal dėl to kad pilnai spalva įšryškėjo
kvepėti pradeda kai žiedas subręsta, t.y. kai žiedas "pasiruošęs" apdulkinimui. Įdomūs žiedai :thumbupleft:
Ramsis wrote:Na pagaliau prisiruošiau įdėti ir savo variantą :)
7719318332_5dea94cc4b_z.jpg
7719318332_5dea94cc4b_z.jpg (57.11 KiB) Viewed 1142 times
Rifas wrote:
Wed Aug 08, 2012 7:42 pm
Ramsis wrote:Taigi, vis dėlto čia bus ne Mormodes warscewiczii Flickre tokia abejones išreiškė ir kiti orchidėjų augintojai.
Ramsi, tiekėjas tvirtina, kad Tavo augalas - Mormodes warscewiczii
Ramsis wrote:Ok. kolkas nieko nekeisiu. Užsienio forumuose bei straipsniuose rašo kad ši rūšis turi trijų skirtingų rūšių žiedus, tai yra vyriškus, moteriškus ir bendrus :Hmmmm:
jie visi skiriasi savo forma ir spalva. Na ir jeigu dar yra trys skirtingi varietetai, o jie dar turi ir skirtingus žiedus, tai žodžiu...susipainiojau. Bala nematė, tegul auga. Nors dėl kvapo tai...totaliai sintetinis indų ploviklio su pušų spyglių kvapu.
misterija wrote:dėl kvapo sutinku , keistas jis, ir tikrai stiprus, visame balkone jaučiasi. :Hmmmm: Užsiaugino dvigumai mažesnę naują morką.
Rama wrote:Misterija, maniškės naujoji morka irgi perpus mažesnė už senąją, bet pžydėti susiruošė.
Mormodes 001.2.JPG
Mormodes 001.2.JPG (144.71 KiB) Viewed 1142 times
Mormodes 010.2.JPG
Mormodes 010.2.JPG (133.57 KiB) Viewed 1142 times
Mormodes 024.JPG
Mormodes 024.JPG (112.16 KiB) Viewed 1142 times
Ramsis wrote:Aha, vadinasi kažkada seniai aš nuspėjau, kad mūsų mormodes augs atvirkštiniu ritmu, žiemą žaliuos o vasarą žydės. Gaila aišku, kad taip gaunasi, dėl tų priežasčių ir "morkos" užauga mažesnės. O kaip suprantu ir pas Misteriją kažkas vyksta, ir pas mane žiedynstiebiai kalasi. Taigis dabar, iš vieno visiškai vienodo užsakymo mes turim tris skirtingus augalus, kaip suprantu tikrasis Mormodes warszewiczii yra tik pas Ramą, pas Misteriją geltonai žydintis augalas identifikuotas Mormodes rolfeana, pas mane rudai žydintis su keliais spėjimais, bet labiausiai panašus į hibridą Morm. Midnight Hooker. Jeigu mano antras bandymas pražys ne kaip Mormodes warszewiczii, tada Rama aš lauksiu tavo augalo dalinimo - būtinai noriu turėti Mormodes warszewiczii ;) Tokį patį variantą galėsiu pasiūlyti ir tau, jeigu tik žinoma domins rudais žiedai žydintis nežiniukas.
misterija wrote:kiek skaičiau , o ir praktika rodo , morkų dalinimas sudėtingas reikalas, tarkim cycnoches augimas tai - viena pusė auga, kita džiuna, su katasetumais kiek lengviau, tie labiau linkę po kelis auginius auginti iš vienos morkos, o su mormodes dar nelabai aišku , bet su auginimu mūsų tamsiomis žiemomis sunkiai surinks papildomą masę, pvz pas mane vieni metai = vienas auginys, nežinau kaip pas jumis.
Ramsis wrote:na aš tikrai nieko nesitikiu artimiausiu laiku, žinoma galima bandyt užsakinėti dar ir dar kartą, bet jokios garantijos juk nėra, kad kažkada jį gausiu, o Ramos tai jau viskas aišku. Kaip suprantu, mormodes gali užsiauginti kelis ūglius per metus, tokiu būdu augalas turi dalintis į kelias augimo kryptis. Be to maniškio seni gumbai nesudžiūvo, kas tikėtina, kad gali prasilaikyti kelis metus ir duoti ūglių iš back gumbų.
Rama wrote:Kaip jau rašiau anksčiau - manosios senosios bulbos išpampo ir labai simpatiškai dabar atrodo ir visai tikėtina, kad ateity gali ką nors įdomaus užauginti :) . O štai kaip atrodo žiedai šiandien ryte :D
Mormodes2 014.2.JPG
Mormodes2 014.2.JPG (169.3 KiB) Viewed 1142 times
Mormodes2 009.2.JPG
Mormodes2 009.2.JPG (121.8 KiB) Viewed 1142 times
Mormodes2 001.2.JPG
Mormodes2 001.2.JPG (139.18 KiB) Viewed 1142 times
Rama wrote:
Mon Dec 23, 2013 10:47 am
Numirojo mano Mormodes :( :( :( Įtariu, kad buvo kažkoks puvinys, kurio laiku nepastebėjau. Labai jau greitai jinai "sudegė".
Rama wrote:
Mon Dec 23, 2013 2:56 pm
Urze wrote:Och tu varla, kaip gaila. :( O ji aktyvaus augimo stadijoj būdama užsilenkė ar ramybės?
Augimo. Tokį gražų naują auginį užsiaugino. Ir še tau, boba, devintinės :evil: :(
Ramsis wrote:Aš su dviem savo Mormodes prisidirbau. Auginosi naujus ūglius, tai jas ir laisčiau, kadangi matyt vistiek žiema daro savo, tai viena supūdė savo seną gumbą, bet išliko nauji ūgliai, o kita supūdė naują ūglį, kuris jau buvo su žiedais. Pastarosios liko senas gumbas. Įdomu išaugins jis ką naujo, ar jau teks atsisveikinti.
misterija wrote:manau tikimybė yra, jei ten kokių akučių turi. tokiu atveju, žiūrėk , susiderins su mūsų metų laiku.
maniškė, seną morką džiovina po biškį, bet naujas auginys labai jau didelis neužaugo, kažkaip džiovinu aš šią žiemą viską [Geda2]
Ožiukė wrote:
Wed Dec 03, 2014 10:55 pm
Žydi mano Mormodes warszewiczii :) kvapelis tai per intensyvus kažkoks :D Gavau ją vasarą, per karščius merkdavau į kibirą kas dieną, stovėjo ant saulės iki pietų... vasarą jai buvo gerai :D
O vat atvėsus orams padėjau po lempa toliau nuo radiatoriaus, perliedavau vazonėlį vandeniu karts nuo karto, o kartelį sugalvojau pamerkt... ir jau ryt atsirado 2 dėmės rudos šlapios ant morkos (jau žiedstiebis buvo nemažas), tai aš jas išoperavau ir cinamonu apibėriau. Šį kartą viskas baigėsi gerai, bet dabar žinau, kad ji nemėgsta užmirkimo :) Kvepia per smarkiai, jei kvepėtų švelniau, būtų visai nieko :D
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

Post Reply

Return to “Catasetinae”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests