Aerangis kotschyana

Afrikos regiono orchidėjos: Angraecum, Aerangis, Aeranthes, Jumellea ir kt. rūšys bei hibridai

Moderatoriai: Šilingė, mozaika, Urze, EvaJa, Ramsis

Rašyti atsakymą
Vartotojo avataras
MrGreen
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Pranešimai: 2127
Užsiregistravo: Sek Spa 18, 2020 11:48 am

Aerangis kotschyana

Standartinė MrGreen »

catlea rašė:
Pir Rgp 23, 2010 10:30 am
Įsigijau pirmą afrikietišką orchidėją pavadinimu Aerangis kotschyana. Tik labai mažai informacijos randu apie auginimą. Gal kas žinot kokios sąlygos jai būtinos? Jei ji dabar pasodinta vazonėlyje ar geriau palikti ją ten ar galima plikom šaknim pririšti pvz. prie paparčio davalia?
Evaja rašė:
Pir Rgp 23, 2010 11:22 am
Maniškis (distincta) irgi augo vazonėlyje. Ištraukiau ir radau vidines visas šaknis supuvusias, o išorinės buvo sveikos.
Jei ilgiau būtų pabuvęs vazonėlyje, būtų supuvęs, o dabar ir naują šaknį, ir lapą auginasi.
Tad aš siūlyčiau auginti atviromis šaknimis.

Kiek žinau, MrGreen turi konkrečiai šią rūšį, gali paklausti jo nuomonės :)
MrGreen rašė:
Pir Rgp 23, 2010 12:29 pm
Šio erangio neturiu. Kaip elgtis teks jums apsispręsti pačiai, jei aplinka pakankamai sausa tai jam bus geriau vazone, tačiau vazone lengva supūdyti(ypač žiemos metu), todėl gal geresnis variantas būtų sodinti į krepšelį, tada ir šaknys kvėpuos ir drėgmė neužsilaikys, o jei turite orchidariumą galima rišti prie žievės (arba auginti krepšelyje).
catlea rašė:
Pir Rgp 23, 2010 1:32 pm
Ačiū už atsakymą ;) . Kadangi orchidariumo neturiu, tai pasodinsiu į krepšelį ir stebėsiu, nes šiuo metu šaknys lb gerame stovyje, substrate susiraizgiusi viena ilga šaknis. Šiaip iš kitų internetinių šaltinių susidariau tokį aprašymą. Jei kas ne taip - būtų gerai, kad pataisytumėt ;) :
Aerangis kotschyana vidutinio didumo epifitas. Turi daug bendro su Angraecum šeima. Žydi rudenį (nors kai kur rašo, kad pavasarį). Žiedkočio ilgis iki 45 cm. Žiedų kiekis nuo 8 iki 20. Žiedas iki 5 cm dydžio, baltos spalvos, galimas rožinis ,,uodegytės" atspalvis. ,,Uodegytė" 15 - 25 cm ilgio. dažniausiai pasukta spirale. Žiedai kvepia citrusais.
Priežiūra:
mėgsta pusiau šešėlį. Temperatūra nuo šiltos iki vidutinės: dieną 18 - 33, naktį 13 - 25 laipsniai šilumos. Reikalingas ramybės periodas. Purkšti retai, ramybės metu purkšti tik substratą. Drėgmė vidutinė - 50-70 %. Tręšti augimo metu. Geriausiai auga ant bloko. Ramybės periodu šviesos turėtų būti daugiau.


p.s.: tik man niekaip neaišku, kada yra tas ramybės periodas :?:
MrGreen rašė:
Pir Rgp 23, 2010 1:40 pm
Kai pas mus žiema, šviesos sumažėja, sulėtėja augalo augimas. Tačiau stebėkite augalą ir matysite kai jo augimas sustoja. Nes nebūtinai gali būti ramybės periodas žiemą :idea: Pvz Aerangis punctata pas mane auga lyg Madagaskare - kai pas mus vasara tai jo tėvynėje žiema, todėl jis neauga ir ilsisi pavasarį ir vasarą, o pradeda augti kai pas mus ateina ruduo, nes tuo metu Madagaskare pavasaris :)
Jurgita rašė:
Pir Rgp 23, 2010 1:47 pm
Jei augalas suaugęs ir žydėjo, tai ramybės periodas dažnai prasideda po žydėjimo, jei jaunas augalas - stebėti šaknis - jei galiukai žali, auga - aktyvaus augimo periodas, jei užsitraukia - ateina ramybės periodas ir tada jau su laistymu labai atsargiai, jokių laistymų, purškimų vakarais (jei ant bloko), jei vazonėly - purkšti šiltu, tik minkštu vandeniu paviršių substrato, nelaistyti! Krepšelyje priklausomai nuo substrato sudėties ir jo imlumo drėgmei. Labai saugoti nuo užsilikusio vandens lašo skrotelėje. Jei yra galimybė, ypač ramybės periodu, laikykit afrikiečius virtuvėje, kur drėgmė gaminant maistą yra didesnė. Nenustebkite, jei žiemos metu afrikietis priešingai daugeliui orchidėjų, ims augti, o atėjus pavasariui nuspręs pailsėti - tai normalu - jis juk iš Afrikos kilęs :idea:


P.S. kai kas kartosis, nes su Mr,Green'u atsakymą rašėm tuo pat metu :mrgreen:
catlea rašė:
Pir Rgp 23, 2010 2:48 pm
Dabar apgalvoju du sodinimo variantus: jei pririščiau prie kamštinės ąžuolo žievės gabalėlio ir kažkaip sukomponuočiau su paparčiu davalia (nes jį laikau šiltai ir kiekvieną dieną purškiu) tai apipurškinėčiau ir afrikiečio šaknis. O kitas variantas - tai pasodinčiau į plastikinį Vandos kvadratinį krepšelį. Bet ten turbūt tik stambesnis substratas tiktų (nes kitaip išbyrės). O koks subsratas geriau Aerangiams tinka?
MrGreen rašė:
Pir Rgp 23, 2010 6:28 pm
Tinka bet koks kokį naudojate. Aišku reikia substratą pagal savo sąlygas aplinkos rinktis. Jei plastikinis vazonas tai ir substratas turėtų būti stambesnis, jei vazonas molinis - substratas smulkesnis nes labai greit praddžiūna. Taip pat reik atkreipti dėmesį ir į aplinkos temperatūrą ir drėgnumą, nes kuo šilčiau tuo greičiau pradžiūna. Žodžiu viskas priklauso nuo to kokiose sąlygose augalas auga....
catlea rašė:
Tre Vas 02, 2011 4:31 pm
Rudenį kotschyana visai nustojo rodyti augimo požymius. Žiūrint pagal šaknų buklę tai geriausiai jaučiasi patalpintas į vandos plastikinį krepšelį tarp žievių su kedro riešutų kevalais (prieš tai bandžiau auginti ir vazonėlyje, ir ant bloko). Bet ant paskutinio užaugusio lapo padaugėjo tokių rudų dėmelių. Tų dėmelių nemažai ant visų lapų apatinės pusės. Ar tai normalu, ar kažkas negerai?
MrGreen rašė:
Tre Vas 02, 2011 4:43 pm
Kad pasakyti ar tai normalu, reikia pamatyri foto :) nes būtent šio erangio neauginu. Kai kuriems erangiams dėmėti lapai normalu, pasižiūrėkite mano Aerangis distincta foto:
http://www.orchids.lt/forumas/viewtopic.php?f=8&t=56
catlea rašė:
Tre Vas 02, 2011 5:06 pm
Jau nagrinėjau Jūsų distincta. Pas mane ne taip. Įkelsiu foto neužilgo.
MrGreen rašė:
Tre Vas 02, 2011 11:19 pm
Panašu kad grybinės kilmės dėmės. Taip pat galėjo būti kad per vėsu (augalas šilumamėgis) arba lapus purškėte vandeniu ir gavo skersvejo :think: Šiaip jei jos nesiplečia tai užtektų tik priežiūros klaidas taisyti, tačiau jei pasidarbavo grybas, būtų gerai kokį nors fungicidą panaudoti, tik afrikiečiai, o ypač erangiai jautrūs cheminėm priemonėm todėl gali nekaip baigtis, bet Jums spresti ar verta rizikuoti ar ne :think:
Ramsis rašė:
Tre Vas 02, 2011 11:38 pm
Ne, čia tikrai ne natūralus dėmėtumas, beveik galiu garantuoti tai yra bakterinis arba grybelinis susirgimas. Jeigu laiku ir pagal visas taisykles apdorosit vario preparatais yra šansų augalą išgelbėti. Patarčiau panaudot Physan 20, bet jo čia Lietuvoje nerasit, tad kaip alternatyvą siūlau Champion. Ir nelaukit nieko, nupurškite jau dabar.
Tam tikros saugumo priemonės nepamaišys. :!:
Tiesa po purškimo ant augalo liks melsvos dėmės, jų nuvalyti nereikia. Nuvalysit kai augalas pasveiks.
Kitu atveju, jeigu ir chemija nepadės augalas mirs. Šios ligos išgydymas tai ilgas laiko tarpas, gali trukti iki 1 metų.
Be to augalą laikykit atskirai nuo kitų, nes liga greitai plinta ir persiduoda kitiems augalams ir netgi ne orchidėjoms.
Net jeigu augalo ir neišgydysit, neverta nusiminti, reik bandyti iš naujo :) Žinotumėt kiek augalų praranda kiekvienais metais kiti orchidėjininkai ...;)
Beja Mrgreen teisus viskas dabar priklauso nuo Jūsų.
MrGreen rašė:
Ket Vas 03, 2011 12:51 pm
catlea rašė:Ačiū už atsakymus. Žinoma, kad kuo greičiau dabar ieškosiu tų preparatų ir purkšiu. Kiek suprantu purkšti reikia visus lapus ir iš apatinės pusės? Ir ar reikia ištraukti iš substrato ir šaknis purkšti? Tai gal jis ir sustojo rudenį augti todėl, kad susirgo :doh: ?
Purkšti ir viršutinę lapų pusę, augalą pavertus kad nepribėgtų tirpalo į skrotelės vidurį, traukti iš krepšelio nereikia, užtenka perlieti substratą. Augti nustot galėjo tiesiog dėl to kad arba jam prasidėjo ramybės periodas (reiktų pasidomėti ar ši rūšis turi išreikštą ramybės periodą), arba tiesiog salygos suprastėjo - atėjo žiema, tamsiau ir vėsiau būna, todėl daugelis augalų kurie neturi ramybės periodo, nustoja augti iki pavasario...
catlea rašė:
Ket Vas 03, 2011 2:42 pm
Jau supurškiau Champion. Dabar belieka stebėti ir laukti.
Pamiršau paminėti - kur atsiradusi pati naujausia dėmė apatinėje lapų pusėje, ji atrodo tokia šlapuojanti.
catlea rašė:
Pen Vas 11, 2011 3:19 pm
O kada žinoti ar augaliukas sveiksta? Šiandien tarp paskutinių lapų viduryje pastebėjau labai mažytį žalią kažką tai :pray: . Manau kad tai naujas lapas bus :roll: . Ar per anksti kažką prognozuoti?
MrGreen rašė:
Pen Vas 11, 2011 11:59 pm
Lapai tokie kokie dabar yra liks visam laikui, ir visai įmanoma, kad ten auga naujas lapas :)
catlea rašė:
Šeš Vas 12, 2011 1:18 am
Na jau tegu lieka tokie patys dėmėti lapai, jei augaliukas pasveiks ir augs toliau - tai vis tiek po kiek laiko tie seni negražūs lapai nukris. Gal jau nuvalyti tuos lapus nuo purškalo dėmelių? Ir po kiek laiko vėl supurkšti? Gal ir per anksti džiaugtis - bet kaip smagu kai toks lėtapėdis augaliukas ką nors naujo parodo :w00t: .
Ramsis rašė:
Šeš Vas 12, 2011 12:05 pm
catlea rašė:Na jau tegu lieka tokie patys dėmėti lapai, jei augaliukas pasveiks ir augs toliau - tai vis tiek po kiek laiko tie seni negražūs lapai nukris. Gal jau nuvalyti tuos lapus nuo purškalo dėmelių? Ir po kiek laiko vėl supurkšti? Gal ir per anksti džiaugtis - bet kaip smagu kai toks lėtapėdis augaliukas ką nors naujo parodo :w00t: .
Nevalykit palikit, tegul būna, o nupurkšti galite ir taip po kurio laiko. O ar augalas sveiksta tai būtent parodys tas naujas lapas. jeigu jis nesidėmės vadinasi viskas eina į gerą.
catlea rašė:
Tre Kov 23, 2011 8:49 am
Ačiū daktare Ramsi. Manau purškimas Champion buvo visai efektyvus (tfu, tfu, tfu). Tų dėmių kaip ir nedaugėja, o kurios buvo šlapuojančios - tai jos sausos.
Tas mažas, mažas žalias kažkas tai kur buvo prieš gerą mėnesį - tai auga naujas lapelis, labai gražiai žalias. Tik jau laaabai lėtai auga - per gerą mėnesį tik kokius tris mm paaugo. Bet asmeniškai man labai įdomu stebėti tokius lėtus pokyčius :heartsfade: .
catlea rašė:
Sek Bal 03, 2011 2:23 pm
Turbūt kotschyana daugiau pavasarį-vasarą auga. Na bent jau maniškis. O gal todėl, kad buvo susirgęs, todėl žiemą ir neaugo.
Dabar tai jau naujas lapas sparčiai auga, o ir šaknis nauja lenda :D . Tiesiog negaliu atsidžiaugti :) .
catlea rašė:
Ant Bir 28, 2011 10:29 pm
Patį negražiausią lapą nukirpau, vis tiek, kaip rašėt, toks ir būtų likęs. Dabar jau vėl kalasi naujas lapelis ir nauja šaknytė. Ištraukiau šitą aerangį iš žievių, kažko man nepatiko viršutinės šaknys patamsėjusios (gal buvau pertręšusi :think: ). Jau nuo pavasario vidurio auga laisvom šaknim plastikiniame indelyje su dangteliu nemažai prakirptu. Mirkau kaip ir vandas, kartais šaknis apipurškiu.Vasarą tai gerai su tom atvirom šaknim, o žiemą gal reikės vėl į žievę sodinti.
MrGreen rašė:
Tre Bir 29, 2011 1:19 pm
Kažkur esu rašęs pagrindinėj afrikiečių temoj, bet pasikartosiu - jokiu būdu nereikia lupinėti, karpyti lapų, šaknų ar kitų augalo dalių kol jie nepagelsta ir nenukrenta :idea: Afrikiečiai jautrūs tokiems dalykams, ir ypač kai augalo masė nedidelė, jie paskui nusibaigia. Nenoriu gąsdinti tiesiog primenu, kad nieko lupinėti negalima, kad ir negražiai atrodo !
Jurgita rašė:
Tre Bir 29, 2011 1:21 pm
catlea rašė:Patį negražiausią lapą nukirpau, vis tiek, kaip rašėt, toks ir būtų likęs. Dabar jau vėl kalasi naujas lapelis ir nauja šaknytė. Ištraukiau šitą aerangį iš žievių, kažko man nepatiko viršutinės šaknys patamsėjusios (gal buvau pertręšusi :think: ). Jau nuo pavasario vidurio auga laisvom šaknim plastikiniame indelyje su dangteliu nemažai prakirptu. Mirkau kaip ir vandas, kartais šaknis apipurškiu.Vasarą tai gerai su tom atvirom šaknim, o žiemą gal reikės vėl į žievę sodinti.
Jei tik prisitaiko prie tokių sąlygų ir gerai auga - geriau nekeist, nes afrikiečių adaptacija dažnai tęsiasi ilgai ir kai jau sąlygos tinka, geriau nestresint vėl iš naujo, ypač artėjant ramybės periodui :idea:
catlea rašė:
Tre Bir 29, 2011 2:25 pm
Na jau šaukštai po pietų, jau senai nukirpau. O kirpau , nes galvojau :poke: , kad kam augalui jėgas be reikalo eikvoti tam lapui, kuris labai negražus. Na gyveni ir mokaisi. Dėkui už pastabą, daugiau nebekarpinėsiu, jei kas nepatiks. Šiaip jam patys seniausi du lapai natūraliai nugelto ir nukrito, tai čia kaip ir normalu. Bet gal nieko baisaus su augalu nebenutiks, nes po to lapo kirpimo naujas lapas ir šaknis išlindo (tfu, tfu, tfu). Na žiūrėsim kaip ten toliau bus.
Relax rašė:
Ant Rgs 20, 2011 7:50 am
O mano šitas naikinasi šaknis ir geltonina lapą... Kiba ir jam ruduo ir numest lapus nori... :think: Pritvirtintas ant tinklelio, su trupučiu kiminų po kojom, pakabintas su luteoalba var. rhodosticta po vandos šaknimis, rytais nupurškiamas, bet nei naujų lapų, nei naujų šaknų... :twisted:
Nebepatikti man afrikiečiai :ugeek:
catlea rašė:
Ant Rgs 20, 2011 9:04 am
Su kiminais apačioj man visai nepatiko maniškio augimas :( . Praeitą rudenį maždaug tokiu metu buvau pririšus prie bloko, apačioj po šaknim trp kiminų. Ir pradėjo nebeaugt, šaknys patamsėjo. Gal ir sutapimas, o gal ir prie to pačio (laikiau rudenį-žiemą virtuvėj virš gartraukio stiklo) pradėjo lapai ligotis (foto aukščiau). Praėjo gydymą, sulaukė pavasario ir visą vasarą augo plikom šaknim plast indelyje (mirkymas kaip vandai). Per vasarą išleido tris šaknis ir vieną lapą. Kadangi vasaros pabaigoj vandas susodinau į žieves(plikom šaknim žiemos metu pas mane nunyksta :evil: ), tai šį afrikietį taip pat susodinau į pusiau permatomą vazoniuką tarp žievių. Kaip ir nieko dabar, matosi po trp šaknys vazonike auga.
Dėl to relax, kad tavo lapas gelsta - manau nieko blogo, seniems lapams tai būdinga.
catlea rašė:
Sek Spa 09, 2011 10:41 pm
Nėra to blogo, kas neišeitų į gerą :) . Matai, kaip gerai, kad kažkas atsisakė, tokį gražuoliuką turi, o dar ir pirmasis kiek supratau nyksta.
Relax rašė:
Sek Spa 09, 2011 10:51 pm
catlea, mhm, kažkaip net džiaugiuosi, kad nepasiėmė :mrgreen:
jo, pirmasis nyksta, todėl ir klausiu ar galima kaip nors juos reanimuot, pvz. maišiukas ir kiminai ar kaip nors dar :scratchheadyellow:
catlea rašė:
Pir Spa 10, 2011 12:30 pm
Visada reikia bandyt, gal pasiseks atgaivint. Kaip - nžn, nes pati tik gerus metus jį auginu. Nors man šis iš visų mano turimų afrikiečių sunkiausiai auga.
Relax rašė:
Ket Spa 20, 2011 12:53 am
Kaži kokią žemiausią temperatūrą pakeltų šis erangis?
(Kad per dvi temas to paties neklaustai tai aktualu ir dėl luteoalba... :roll: )
Sakau gal jau reikia pradėt ruoštis šaltukui ir šilumamėgius kur nors šilčiau izoliuot :think:
catlea rašė:
Ket Spa 20, 2011 2:04 pm
Tiksliai nepasakysiu kokią temperatūrą mėgsta šis, bet pas mane jam pastebėjau geriausia ant rytinės palangės. Jau pajungtas šildymas, šiluma į viršų nuo radiatorių kyla, bet ir orlaidė pastoviai atidaryta, vėdinimas yra. Aišku, kai jau žiemą bus apie 25 laipsnius šalčio - tai pas mane langai užšąla, tada kelsiu kitur.
Relax rašė:
Šeš Lap 05, 2011 3:14 pm
catlea, ką tavo šis Erangis gyvena, ką veikia, kur gyvena? Gal tuoj žiedais grožėsimes? ;)
Maniškis tą lapą gražiai auginasi, o ta auganti šaknis lyg ir po truputi jau raukiasi, bet dar kartais žievę pamerkiu į vandenį, kad neliestų vanduo šaknų ir taip palieku, kad prisigertų žievė vandens. Kitaip vandens negauna.
catlea rašė:
Šeš Lap 05, 2011 5:54 pm
Katinas per palangę pavaikščiojo, kai ką žemėn numėtė, tarp jų ir kotschyana. Buvo įsodintas po vasaros į žieves krepšelyje. Bet gal ir gerai, kad numetė, nes šaknys žievėj buvo užsitraukusios. Jau visą mėnesį gyvena stikle, mirkau kaip vandą. Šaknys gerokai paaugo ( na gal 0,5 cm, bet dėl tokio lėtapėdžio galvoju, kad normaliai). Gyvena ant rytiės palangės, vėdinimas geras, svyruoja temperatūra dienos, nakties. Vienas apatinis lapas tuoj nukris, bet naujas tuoj prasikals, nes mažas taškiukas jau matosi. Žiedų kol kas tikrai nenusimato (nebent stebuklas kažkoks įvyks :pray: ), džiaugiuosi, kad šaknynas sveikas :) . Lapų galėtų daugiau būti, bet jau kie yra. Dabar atrodom taip:
O gal pas tave žiedai nusimato?
DSCI0942.JPG
DSCI0942.JPG (43.03 KiB) Peržiūrėta 779 kartus(ų)
DSCI0939.JPG
DSCI0939.JPG (59.5 KiB) Peržiūrėta 779 kartus(ų)
Relax rašė:
Šeš Lap 05, 2011 6:07 pm
Oh pas tave kaip gražiai auga šaknytės :thumbupleft:
Galvoju gal ir man kažką panašaus su vaza padaryt, gal ir mano gražiau augtų :think:
Manau, kad mano augalui iki žiedų dar toli... Praeis metai, o gal ir keli... Nes buvo pirktas kaip jaunas augalas.
catlea rašė:
Šeš Lap 05, 2011 6:11 pm
Tai du tokius turėjai. Ar pavyko atgaivint?
Relax rašė:
Šeš Lap 05, 2011 6:29 pm
Dėja, bet vienas tas, kuris buvo mano O:) :oops:
zozolyla rašė:
Ant Lap 06, 2018 12:50 pm
O čia minškė. Įsigijau vos prieš savaitę. Pakabinau katlėjei į draugiją ant pietinės palangės temperatūra svyruoja apie 10 laipsnių skirtumu.Šiuo metu nuo 25-15 °C. Kaip atvyko naujo lapuko net nebuvo. Po keletos dienų pradėjo laaabai greitai augti. Laistau tik purškimo būdu ir tik papurškiu į tą kokosą ir tik tada kada yra saulutė ir šilta. Priėjus bijau net kvėpuot. Kad tik nenumirtų. :pray: Ar aš teisinga linkme einu?
1541504582838-1999047423.jpg
1541504582838-1999047423.jpg (1.75 MiB) Peržiūrėta 779 kartus(ų)
mam rašė:
Ant Lap 06, 2018 10:39 pm
Aerangiai nėra jau tokie lepūs, tikrai nenumirs. Galit drąsiai, purkšti ir šaknis, ne tik kokoksą, jei pas Jus šilta. Svarbiausia, kad iki kito purškimo pradžiūtų. Galit ne purkšti kiekvieną dieną, bet kartą( žiemą) ar dukartus ( vasarą) per savaitę pamirkyti, kokiam inde. Kas kelintą kartą- su trąšom. Jei galvojate auginti ant palangės, o ne orchidariume, sodinkit į vazoną, bus daug papraščiau auginti.
zozolyla rašė:
Tre Lap 07, 2018 8:23 am
Planuoju auginti ant palangės. Į vazoną bijau kišti,kad nesupūdyčiau,nes žiemą kada darbų lauke sumažeja tai pasidarau laistytuvas 😫.

Rašyti atsakymą

Grįžti į

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: 1 ir 0 svečių