Likastė (Lycaste)

Eria, Peristeria, Vanilla ir kt. rūšys bei hibridai

Moderatoriai: Urze, Evaja, Jurgita

Rašyti atsakymą
Vartotojo avataras
Maris
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Pranešimai: 113
Užsiregistravo: 23 Kov 2010, 00:33
Miestas: Kaunas
Susisiekti:

Lycaste

Standartinė Maris » 23 Bir 2010, 13:21

LYCASTE

Paveikslėlis
Lycaste trifoliata foto šaltinis http://www.orchideen-bilder.de

Bendri duomenys ir geografija


Lycaste šeima buvo atrasta 1843 metais garsaus anglų botaniko Džono Lindlio. Keli augalai priskirti Dž.Lindlio prie Lycaste šeimos jau buvo žinomi. Lycaste barringtoniae buvo aprašyta dar 1793 metais, Lycaste ciliata ir Lycaste longipetala 1797 m.,Lycaste fimbriata 1836 m. ( šiuo metu išvardytos rūšys nebepriskiriamos Lycaste šeimai ). Istorinėj eigoj keitėsi nomenklatūros ir šias rūšis priskirdavo arba prie maksilarijų, arba prie epidendrumų. Naujas taksonas atsirado palyginus nesenai, 1940 – 1950 metais jį papildė dešimtys naujų rušių. Nuo to laiko mokslininkai atrado vis daugiau naujų rūšių ir 1993 metais šios šeimos augalų registruojama jau 45. Paskutiniu dešimtmečiu šis sąrašas dar pagausėjo ir šiuo metu, įskaitant Ida, jau turima apie 70 rūšių.

Lycaste (ir Ida taip pat), kaip ir jų giminaites iš Lycastinae genties anguloa ir neomorea – kilusios iš neplačių Andų kalnų juostos, nuo pietinių Meksikos provincijų į pietus ir toliau per Kolumbiją ir Ekvadorą iki Peru ir Bolivijos. Kelios rūšys gyvena toli nuo minėtų vietovių – Brazilijoje (Matu-Grossu valstija) ir Karibų salose (Kuba, Jamaika).
Beveik visur aukščiau išvardintuose rajonuose Lycaste auga nuo 1000 iki 2000 m.,labai retai aukščiau arba žemiau. Klimatas dvejopas: 1. drėgnas ir palyginus šiltas arba vidutinės drėgmės ir šilumos keičiasi į pakankamai šaltą ir sausą. 2. Pastoviai vėsus ir drėgnas oras ištisus metus su minimaliais sezoniniais temperatūrų pokyčiais. Šituo remiantis, Lycaste užima visas tris imanomas ekologines pozicijas, būdingas orchidėjoms – jos gali būti epifitai, litofitai ir „žemės“. Tačiau su tam tikromis išimtimis. Tarkim grynų epifitų, tokių kaip pavyzdžiui katlėjos, augančios tiesiog ant žievės, Lycaste tarpe vienetai ( aprašoma Lycaste tricolor, galinti sėkmingai augti tiesiog ant medinės tvoros), tačiau susidaro įspūdis,kad tas paviršius ant kurio auga Lycaste visvien turi būti gerai drėgmę laikantis ir gan purus. Lycastes, aptiktos augančios kaip litofitai, taip pat nėra skiriamos kaip griežtas litofitas (toks kaip Bifrenaria),nes tarp uolienų tarpų šaknys įsitvirtinusios humuse.

Visos rūšinės Lycastes metų cikle turi ryškų ir netrumpą ramybės periodą. Jį turi net fimbriatae sekcijos atstovai, augantys pakankamai pastoviai šiltuose, drėgnuose rajonuose ištisus metus. Tai augalai, gyvenantys Andų kalnų vidurio ir aukštikalnėse Ekvadore, Kolumbijoje ir Peru. Centrinės Amerikos rūšys (sekcija deciduosae,lycastae) gyvena rajonuose, kur būna ryškūs metiniai temperatūrų ir drėgmės svyravimai. Savotiškai apsaugai artėjant sausam ir šaltam sezonui, augalai pilnai numeta lapus. Dažnai šis reiškinys nurodomas kaip Lycaste šeimos ypatybė, tačiau taip nėra. Trumpa lapų vegetacija, kurie nukrenta pirmą sausąjį periodą tuoj susiformavus bulbai yra būdinga ypatybė rušių, augančių Meksikoj ir Gvatemaloj. Lycaste aromatica, auganti pietryčiau Panamos ir kiti Pietų Amerikos atstovai išlaiko lapus ilgiau, tačiau ne daugiau 2-3 metų.
Žydėjimo periodas skirtingų lycaste rūšių taip pat pakankamai skiriasi. Vienos pražysta tik pradėjus augti jauniem auginiam pavasarį. Yra ir tokių, kurios žydi baigus formuotis naujam auginiui arba gali žydėti įvairiu vegetacijos periodo momentu. Pas visas Lycaste be išimčių žiedstiebį sudaro tik vienas žiedas, tačiau iš vienos bulbos žiedstiebių kiekis gali svyruoti nuo 2 - 5 (L.schilleriana, L.skinneri) iki daugiau kaip 10 pas dauguma geltonžiedžių rūšių. Žiedstiebio ilgis taip pat įvairus – pas L.nana žiedas nebūna aukščiau bulbos, o pas L.longiscapa žiedstiebis siekia 50 cm. Paprastai žiedstiebio ilgis pas dauguma rūšių būna 10-15 cm.
Apskritai šios šeimos orchidėjas negalima laikyti kompaktiškais augalais – bulbų aukštis būna nuo 4 iki 10 cm., palyginus minkšti lapai (jų būna 2-3 ant bulbos viršaus) siekia 40-50 cm, o kartais ir 80 cm. Rizoma daugmaž lygiagreti substrato paviršiui (t.y. nėra išreikštų „laiptų“) ir įprastas augalo metinis poslinkis neviršija bulbų storio – 2-4 cm, todėl bulbos išsidėsto siaurai viena prie kitos. Šaknys paprastai labai ilgos ( iki 50cm. ) ir išsiskėtusios. Charakteringa ir svarbu, kad šaknys neturi ryškaus velameno sluoksnio, apart pačio galiuko, bet yra plaukuotos – šį faktą reikia atminti renkantis substratą. Naujų šaknų vystymasis paprastai prasideda, kuomet auginys pasiekia maksimalų aukštį ir pradeda formuotis bulba. Jaunas auginys auga prieš tai buvusios bulbos ir jos šaknų sąskaita. Pradedant formuotis naujai bulbai šaknys pradeda vystytis ypatingai greitai. Antroji, bet pakankamai silpna šaknų vystymosi banga stebima tada, kai tik pradeda augti jaunas auginys. Beto kyla įspūdis, jog šaknys ilgai negyvena ir baigiantis aktyviai vegetacijai pernykštės šaknys nebefunkcionuoja, o atlieka tik įsitvirtinimo funkciją. Galimai viena iš priežasčių menkos Lycaste pasiūlos pardavime – vegetatyviškai dauginant augalą, kurį sudaro bulbos vyresnės kaip 3-4 metai neturi šaknų ir pirmieji auginiai iš jų būna labai silpni. Lycaste turi turėti minimum 3-4 gerai išsivysčiusias bulbas žydėjimui. Tenka pripažinti, kad deja šios rūšies orchidėjos yra ne tiem, kurie nori labai greitų rezultatų.

Substratas
Paveikslėlis
Lycaste aromatica foto šaltinis http://www.orchids.se

Iš aukščiau išvardintų Lycaste augimo ypatybių matyti, kad standartinio, tiknkančio visom Lycaste šeimos atstovam substrato nėra. Todėl geriausia tinka žievė. Tačiau reikia nepamiršti šaknų struktūros, kuri skiriasi nuo katlėjų ar phalaenopsių, bet yra panaši į paphiopedilum rūšies orchidėjas. Žievės gabaliukus reikia rinktis mažesnius negu katlėjom ant dugno dedant stambesnius. Patį paviršių reikia užberti labai smulkiu žievės sluoksniu (praktiškai jos trupiniais) sumaišytu su kiminais santykiu 1:1. Šis sluoknis sudaro nedaugiau kaip 1 cm. Rizomos nevertėtų labai užberti substratu, ji turi likti paviršiuje.

Apšvietimas

Lycaste labai šviesiamėgės. Todėl joms šviesos intensyvumas turėtų būti 15-20 tūkst. liuksų, t.y. apytiksliai tiek, kiek ir katlėjom. Tiesioginė saulė labai pageidautina nors 2-3 valandas per dieną ( išvengiant pačių kaitriausių valandų). Reikia atminti, kad pas greitai metančias lapus Lycaste žiedpumpurių užmezgimas vyksta naujai subrendusiose bulbose būtent sausojo sezono metu – kuomet gamtinėmis sąlygomis stipriai padidėja apšvietimas dėl to,kad medžiai jau būna be lapų. Namų sąlygomis, jei laikoma ant pietinio lango besiilsintiems augalams būtina įrengti dirbtinį apšvietimą. Patirtis rodo, kad šviesos trūkumas Lycaste aromatica atveju palaipsniui įtakoja augalo bendrą susilpnėjimą, bulbų susmulkėjimą, žiedų dydžio ir kiekio sumažėjimą. Hibridai daugiau mažiau ne taip stipriai reaguoja į šviesos trūkumą.

Temperatūra

Kaip jau buvo minėta Lycaste auga nuo 1000 iki 2000 m virš jūros lygio. Tačiau yra augančių ir jūros lygyje, ir siekiančių 3000 m. virš. Dauguma rūšių išsidėsčiusios vidurio aukštumose, kur aktyvaus augimo periodu temperatūros neviršija 25 laips. Kaip ir visiems kalnų augalams, naktinė temperatūra turi nukristi nemažiau 5 laips. Daugelyje vidutinių platumų regionų tokias sąlygas sudaryti nesunku. Ramybės periodu būtina augalams sudaryti 12-15 laips. temperatūrą naktį. Lapus metančioms rūšims, kilusioms iš Meksikos ir Gvatemalos ramybės periodu temperatūra gali kristi iki 5 laips. Šie temperatūriniai nurodymai yra tinkami Lycastae ir Deciduosae sekcijoms, augančioms Centrinėje Amerikoje. Fimbriatae sekcijai, gyvenančiai vidurio aukštumose ir aukštikalnėse Kolumbijoje, Ekvadore ir Peru tinka visos ekologinės ypatybės, būdingos Odontoglossum bei Miltonia, kilusioms iš šitų pačių regionų, t.y. pastovi vėsa tiek aktyvaus augimo metu, tiek ramybės metu.

Drėgmė ir laistymas

Visoms rūšims, kilusioms iš Gvatemalos ir Meksikos – saikingas laistymas pradedant augti jaunam auginiui. Rekomenduojama šiuo periodu apsiriboti gausesniu substrato apipurškimu tiek, kad nedaug vendens nubėgtų į apačią. Orientuotis reikia pagal išorinę bulbų išvaizdą – palaipsniui didinti laistymą/purškimą kol bulbos išsipūs iki galo (kadangi ramybės metu jos būna gana stipriai susiraukšlėjusios) ir toliau laikytis tokio laistymo režimo. Jaunam auginiui, pradėjus augintis šaknis laistymas padidinamas taip, kad viršutinis substrato sluosnis neperdžiūtų. Kuomet naujojo auginio bulba visiškai susiformuoja, laistymą reikia sumažinti. Šiai orchidėjų grupei yra leistinas gan stiprus bulbų susiraukšlėjimas ramybės metu. Šaltaisiais mėnesiais iš Meksikos kilusias rūšis reikėtų laistyti (labai nedaug) 2-3 kartus per mėnesį. Rūšims, kilusioms iš pietinių regionų – Gvatemalos Centrinės Amerikos ir visas iš Fimbriatae sekcijos – augimo metu reikalavimai tokie patys, tačiau ramybės periodu jų nevertėtų labai perdžiovint, substratas visuomet turėtų būti lengvai drėgnas (ypatingai tai svarbu silpniems, padalintiems šios grupės augalams),drėgmės trūkumas substrate net ramybės metu gali išprovokuoti augalo žūtį. Optimali aplinkos drėgmė vegetacijos metu dieną turėtų būti apie 60 proc. dieną ir 100 proc. naktį. Lapų purškimo reikėtų vengti, augant jauniems auginiams, kadangi Lycaste labai jautriai reaguoja, jei vandens patenka į augančios rozetės vidurį.

Vartotojo avataras
MrGreen
Moderatorius
Pranešimai: 5441
Užsiregistravo: 19 Kov 2010, 20:39
Miestas: Kaunas

Likastė (Lycaste)

Standartinė MrGreen » 05 Rgp 2011, 19:24

Aš auginu Lycaste aromatica, tai šiuo metu ji aktyviai auginasi lapus, o rudenį pradeda augti gumbus :think: Žiemą lapus numeta ir taip ilsisi iki pavasario šviesioje vietoje.
I don't suffer from insanity; I enjoy every minute of it.

Meri
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Pranešimai: 1335
Užsiregistravo: 09 Bir 2010, 06:58
Miestas: Kaunas, A.Šančiai

Re: Likastė-Lycaste

Standartinė Meri » 16 Spa 2011, 10:38

Lycaste Auburn Shoalhaven lapai lb dideli, bet vistiek žiedas, palyginus su kitomis mano lykastėmis, didžiausias. Nlb laiko ir vietos turiu kokybiškai nuotraukai, be to lapai jau link žiemos, neišvaizdūs, tad nžn. ar verta. Kvapo kol kas nejaučiu, gal, kad saulė neapšvietus, o gal ji nekvepia, nžn.
Pamatavau, dabar dar ne visa išsiskleidusi, tai 13x10cm. Kaip minėjau, lykasčių žiedai jautrūs prisilietimui, bent manosios tai tikrai.
Ėt, grožis neišpasakytas, tikra sniego karalienė.

Vartotojo avataras
Ramsis
Moderatorius
Pranešimai: 5670
Užsiregistravo: 22 Kov 2010, 19:51
Miestas: Netoli Kauno
Susisiekti:

Re: Likastė-Lycaste

Standartinė Ramsis » 28 Lap 2011, 19:40

pasakykit ar čia norma, ar kažką aš padariau negerai, mano Lycaste virginalis šių metų ūglys užsiaugino gan nemažą gumbą ( lyginant su ankstesniais ) tačiau per pastarasias 5 dienas nurudavo ir nukrito jo lapai, augalas liko visai be jų.

Vartotojo avataras
MrGreen
Moderatorius
Pranešimai: 5441
Užsiregistravo: 19 Kov 2010, 20:39
Miestas: Kaunas

Re: Likastė-Lycaste

Standartinė MrGreen » 28 Lap 2011, 21:10

norma, dabar ilsėsis, keista kada mano aromatica nemeta lapų, nors vandens visai negavo jau porą mėnesių :neutral:
I don't suffer from insanity; I enjoy every minute of it.

Meri
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Pranešimai: 1335
Užsiregistravo: 09 Bir 2010, 06:58
Miestas: Kaunas, A.Šančiai

Re: Likastė-Lycaste

Standartinė Meri » 02 Sau 2013, 12:29

Kaip laikosi jūsų likastės?
Manųjų bulbos pradeda minkštėti ir pūti, jau nžn ką daryti, gal traukti, į laikraštį sukti ir į šaldytuvą grūsti :think: , neturiu joms kitos vėsesnės vietelės..., nu blyn, gaila prarasti...
Biski palieju kas dvi savaites, o gal aplamai nelieti?? Ką jūs darote su jomis?

Vartotojo avataras
MrGreen
Moderatorius
Pranešimai: 5441
Užsiregistravo: 19 Kov 2010, 20:39
Miestas: Kaunas

Re: Likastė-Lycaste

Standartinė MrGreen » 02 Sau 2013, 19:19

Aš visai nelieju, niekas nepūna, tik šiek tiek pasiraukšlėja subrendę gumbai :think: temp. 12-18C
I don't suffer from insanity; I enjoy every minute of it.

Vartotojo avataras
Ramsis
Moderatorius
Pranešimai: 5670
Užsiregistravo: 22 Kov 2010, 19:51
Miestas: Netoli Kauno
Susisiekti:

Re: Likastė-Lycaste

Standartinė Ramsis » 02 Sau 2013, 20:57

O mano viena Lycaste užsiaugino pumpurą, pūtė jį pūtė ir kai beliko tik prasiskleisti ėmė šis ir šlapiai nurudo. Liūdna buvo labai, ir net nežinau ar aš čia kaltas dėl to, liejau lyg kaip ir visada, stovi ten kur ir stovėjo, o vistik gal dėl to kad tą pumpurą beliedamas kiek paliečiau...

Vartotojo avataras
Olivija
Moderatorius
Pranešimai: 3087
Užsiregistravo: 22 Kov 2010, 11:06
Miestas: Vilnius, Rasų g.

Re: Likastė-Lycaste

Standartinė Olivija » 07 Vas 2013, 17:05

MrGreen rašė:Aš visai nelieju, niekas nepūna, tik šiek tiek pasiraukšlėja subrendę gumbai :think: temp. 12-18C
paliejau irgi šiom dienom pirmą kartą nuo lapkričio gal :scratchheadyellow: stovi šviesiai +6+12, jau dabar kai saulė švysteli, tai kyla iki +15. Visa barškanti , bet atrodo geriau nei pernai ....
informacija apie parodą paštu augalulabirintai@gmail.com

Meri
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Pranešimai: 1335
Užsiregistravo: 09 Bir 2010, 06:58
Miestas: Kaunas, A.Šančiai

Re: Likastė-Lycaste

Standartinė Meri » 26 Kov 2014, 06:28

Lyc. macrophylla šiemetinis ūglis pasirodė :) Dabar, kai nufotografavau, pastebėjau, kad jis auga tarsi apsauginėje kišenėje. Dabar suprantu, dėl ko nunyko kitų lykasčių ūgliai, vien dėl to, kad po žydėjimo buvo apkarpytos sudžiuvusios dalys aplink bulbas.
Sakyčiau viena iš nereikliausių lykasčių, viskas pas ją tvarkingai ir laiku vyksta.
Ką jūsų lykastės veikia, pasipasakokite. [taip.gif]

Vartotojo avataras
MrGreen
Moderatorius
Pranešimai: 5441
Užsiregistravo: 19 Kov 2010, 20:39
Miestas: Kaunas

Re: Likastė-Lycaste

Standartinė MrGreen » 26 Kov 2014, 17:52

Mano aromatica mačiau irgi naują ūglį augina, bet nežydės :razz_:
I don't suffer from insanity; I enjoy every minute of it.

Vartotojo avataras
mam
Pranešimai: 790
Užsiregistravo: 19 Geg 2012, 11:05
Miestas: Vilnius

Re: Likastė-Lycaste

Standartinė mam » 18 Bal 2014, 11:18

bandysiu auginti kokią likastę, tai ruošiuosi teoriškai :lol: neseniai skaičiau
http://ruorchids.ru/fora/viewtopic.php?f=2&t=4
O čia knygos pristatymas, kurią cituoja rusų forumas. 390-391 psl. truputį yra apie auginimą. Žvilgterkit :)
http://www.oakeleybooks.com/Lycaste/lyc ... ePages.pdf

Vartotojo avataras
agnicc
Pranešimai: 469
Užsiregistravo: 25 Rgp 2012, 18:52
Miestas: Žemaitija
Susisiekti:

Re: Likastė-Lycaste

Standartinė agnicc » 09 Geg 2014, 17:30

mam, puikios nuorodos,aš prieš įsigyjant Lycaste rossiana (Lycaste cruenta) taip pat ruošiausi teoriškai skaitydama-
http://www.molo.ru/phpBB3/viewtopic.php ... 1%82%D1%8B
http://www.aos.org/Default.aspx?id=459
:D

Vartotojo avataras
Urze
Moderatorius
Pranešimai: 7377
Užsiregistravo: 30 Bal 2011, 18:46
Miestas: Vilnius

Re: Likastė-Lycaste

Standartinė Urze » 13 Sau 2015, 10:16

Informacija apie Lycaste gentį - ir auginimas, ir sistematikos truputį.

Vartotojo avataras
Urze
Moderatorius
Pranešimai: 7377
Užsiregistravo: 30 Bal 2011, 18:46
Miestas: Vilnius

Re: Likastė-Lycaste

Standartinė Urze » 22 Vas 2015, 11:41

Rifai, papasakok, kaip savo geltonąjį viščiuką - Lycaste aromatica - prižiūri. Kiek laiko ją jau turi?

Rašyti atsakymą

Grįžti į

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: 1 ir 0 svečių