Puslapis 14

Brassia

Parašytas: 29 Bir 2010, 21:36
Evaja
Brassia – tai šilumą mėgstantis epifitas, augantis drėgnuose miškuose pietų Floridoje, Karibų salyne, tropinėje Amerikos dalyje. Orchidėja pavadinta XIX a. britų botaniko ir iliustratoriaus William Brass vardu.

Brassia bulvės didelės, pailgos, su vienu arba dviem lapais. Kiekviena bulvė gali subrandinti po vieną žiedstiebį, ant kurio susiformuoja 8-12 žiedų, besiskleidžiančių paeiliui. Žiedo taurėlapiai primena voro kojas. Viršutiniai žiedlapiai dažniausiai būna gelsvai žalsvi, apatiniai – kreminiai su rausvu atspalviu (yra keletas rūšių ir tamsiais žiedais). Priklausomai nuo rūšies, žiedas gali būti nuo 7,5 iki 50 cm. ilgio. Paveikslėlis

Didžiausia tikimybė pražysti vėlyvą pavasarį - vasarą. Beveik visos Brassia kvepia. Žydi šešias savaites ar ilgiau.

Brassia žiedo forma - tikslinė, pritaikyta specifiniam jos dauginimosi būdui. Tam tikroms vorus medžiojančioms vapsvoms Brassia žiedo struktūra primena vorą tinkle (lūpa – vorą, o taurėlapiai – tinklą). Jos deda kiaušinėlius ant „voro“; taip liesdamos augalą aplimpa žiedadulkėmis, kurias perneša ant kitos „aukos“. Paveikslėlis

Kaip auginti?

Tinkamiausias vidutinis apšvietimas – rytinė, vakarinė, nuo tiesioginės saulės šviesos apsaugota pietinė palangė. Svarbiausia, kad apšvietimas būtų ryškus, bet išsklaidytas - Brassia nemėgsta tiesioginių saulės spindulių.

Galima auginti tiek vazone, tiek pakabinamame krepšyje. Šaknys mėgsta “išlipti” iš substrato, tai – visiškai normalu. Brassia orchidėjai nepatinka dažnas persodinimas.

Teoriškai gali žydėti du kartus per metus, jei bus užtikrintas reguliarus tręšimas augimo metu.
Brassia orchidėjai reikalingas reguliarus laistymas (augimo ir žydėjimo metu), tačiau nepatinka būti perlaistytai. Svarbi gera oro cirkuliacija, kitu atveju ant lapų atsiranda rudos dėmelės.
Aplinkos drėgmė turi būti apie 50-70 procentų.
Dienos temperatūra turėtų būti 18 - 24 laipsniai, nakties – 13 -18 laipsnių.

Suformuoti tokius gražius žiedus Brassia reikia energijos, todėl po intensyvaus augimo periodo rekomenduojamas kelių savaičių poilsis. Temperatūra turi būti 13-19 laipsnių, laistymas – ne dažniau nei kartą per savaitę. Svarbu neleisti lapams ir bulvėms perdžiūti, susiraukšlėti.
Tokia pati “procedūra” rekomenduojama ir orchidėjai nužydėjus.

Nuo 2009 m. orchidėją – vorą turiu ir aš. Auga rytinėje pusėje, atstumas nuo lango apie 2 metrai. Tiesioginę rytinę saulę šiek tiek užstoja kitos orchidėjos.
Žiemą dienos temperatūra buvo apie 23-24 laipsnius, nakties – 17-18 laipsnių. Šiuo metu (vasarą) dienos temperatūra vidutiniškai 24 - 27, o nakties apie 17 - 20 laipsnių. Kambaryje langas nuolat atviras.
Aplinkos drėgmė pakankamai aukšta, todėl žiemą užteko laistyti kartą per mėnesį, o vasarą laistoma kartą per savaitę (jeigu kelios dienos iš eilės labai karštos, palieju ir du kartus per savaitę).
Laistau akvariumo vandeniu, papildomai trąšomis netrešiu. Orchidėja pasodinta į “Extra” smulkų substratą.
Šiuo metu leidžia du žiedstiebius – iš dviejų užaugintų bulvių po vieną.
Paveikslėlis
Jei nepatinka vorai, tikrai patiks Brassia orchidėja, jei patinka vorai – patiks ir Brassia ;)

Sėkmingo auginimo!

Re: Brassia

Parašytas: 03 Rgp 2010, 21:12
Apelsinas
Siandien gavau savo pirmaja brassia. Leidzia atzalele. Sodint kazkaip sunkiai sekes, nes ta bulve man juda vazone, jei tvirciau paspaudziu ir daugiau substrato pridedu, uzdengiu puse bulves ir atzalele, tai siaip ne taip as ja imontavau, bet tokia judanti ir liko, tik saknis ant pavirsiaus labai gavos, bet uzdejau ja substratu... :?

Re: Brassia

Parašytas: 03 Rgp 2010, 21:23
misterija
gali juk panaudoti pagaliuką žiedstiebiui, tik ši kart bulvei prilaikyti, bus ramiau ,kad nesviruos, ir augalui bus lengviau šaknydintis.

Re: Brassia

Parašytas: 03 Rgp 2010, 21:29
Apelsinas
Tiksliai :!: Ryt taip ir padarysiu :ugeek:

Re: Brassia

Parašytas: 12 Spa 2010, 20:16
Evaja
kaip Brassia laikosi? Maniškė kaip laikrodukas - ir pernai, ir šiemet tuo pačiu metu pradėjo leisti auginius, tad vėl vasarą tikiuosi sulaukti žiedų :)

Re: Brassia

Parašytas: 15 Spa 2010, 11:22
Olivija
o maniškė dabar žiedstiebį leist sugalvojo :thumbsup:

Re: Brassia

Parašytas: 15 Spa 2010, 15:03
vilmis
Atkreipiau dėmesį į pirmajį sakinį: "Brassia – tai šilumą mėgstantis epifitas, augantis drėgnuose miškuose pietų Floridoje, vakarų Indijoje, tropinėje Amerikos dalyje". Manau, kad įsivėlė klaidelė verčiant :? - West Indies yra salynas Karibų jūroje. Jei gentis paplitusi Centrinėje Amerikoje tai būtų keista, kad arealas apima ir Indijos vakarinę dalį.

Re: Brassia

Parašytas: 15 Spa 2010, 15:09
Evaja
vilmis rašė:Atkreipiau dėmesį į pirmajį sakinį: "Brassia – tai šilumą mėgstantis epifitas, augantis drėgnuose miškuose pietų Floridoje, vakarų Indijoje, tropinėje Amerikos dalyje". Manau, kad įsivėlė klaidelė verčiant :? - West Indies yra salynas Karibų jūroje. Jei gentis paplitusi Centrinėje Amerikoje tai būtų keista, kad arealas apima ir Indijos vakarinę dalį.
labai ačiū, neatkreipiau dėmesio, jau pataisyta :)

Re: Brassia

Parašytas: 28 Geg 2011, 16:50
Romans
Mano brassia susigalvojo žydėti....žinoma džiugu. Vienas lapagumbis išsiaugino du auginius, kitas vieną ir visi trys susikrovė žiedus......bėda tame, kad vieno žiedstiebio žiedų galiukai pradėjo lyg ir gelsti, apčiupinėjus šį žiedstiebį jis pasorodo lipnus gal tame bėda, kokia zaraza užpuolė :scratchheadyellow: o kita galimybė pasvarstymui,tai tas žiedynas kaip ir atrodo silpniausias nes iš auginio, kuris šalimais ,, brolį" turi kuris taip pat su žiedynu, kažkur anksčiau skaičiau kai užaugina du auginius tai žydi tik vienas, kaip matau tai nėra taisyklė....bet galbūt trūksta maisto medžiagų :scratchheadyellow:

Re: Brassia

Parašytas: 28 Geg 2011, 17:05
Evaja
Romans, pas mane Brassia jau išilgėjusio pumpuro galiukai taip pat kartais pagelsta, bet tai nieko tokio. Lipnumas ant žiedstiebio atsiranda kiekvieną kartą jam formuojantis- nekreipiu dėmesio :)

Re: Brassia

Parašytas: 28 Geg 2011, 17:51
Romans
Ačiū Evaja nuraminai....... :)

Re: Brassia

Parašytas: 20 Bir 2011, 12:59
Evaja
Štai koks galingas Brassia krūmas buvo parodoje Anglijoje :)

Re: Brassia

Parašytas: 25 Lie 2011, 17:31
catlea
Pas ką brassia žydi (turiu galvoje verrucoza yelow), tokia pat kaip ir big spider, tik trp mažesnė - ar tyri kokį kvapą? Pas mane kai žydi, tai kvepia nemaloniai, o gal kitos rūšys skanios?

Re: Brassia

Parašytas: 25 Lie 2011, 20:38
Evaja
dauguma Brassia skaniai kvepia... tiesa, kai kurių kvapas toks intensyvus, kad mažoje patalpoje net nemalonus, nes per stiprus. Bent jau iš mano patirties :)

Re: Brassia

Parašytas: 31 Spa 2011, 12:49
iron
Pagaliau turiu ir aš brassia - iš karto 3 štukas :!:
Jau seniau seilę varvinau Suwalkuose OBI centre į Brassia gzempliorius... tik kad kaina kandžiojosi (mano manymu): buvo beveik 50 zl. Gi šeštadienį nuvažiavus apsidairau - nei vienos nėra. Agi apžiūriu, kad nuvežtas visas stelažas prie nupigintų nužydėjusių phalaenopsis egzempliorių (tiesa, šitie su užrašu: išpardavimas - 5 zl). Pasidomėjus paaiškėjo, kad brassia parduodamos po 10 zl.
Tai ir išsirinkau sau dvi ir vieną - ne sau... :thumbsup: (perleidau šeimynykštei, pamėgusiai orchidėjas.)
Viena turi net naują jau suformuotą žiedstiebį ir viso 5 bulves :thumbsup:
DSCN6425 wl.JPG
DSCN6425 wl.JPG (143.03 KiB) Peržiūrėta 10936 kartus(ų)
Kita buvo dar nebaigus žydėti - atidaviau su žiedais, kad matytųsi, ką parvežiau.
Buvo galima ir daugiau rasti - dviejų aukštų stelažas. Jei ką sudomins - užsukite, jei būsite savaitės bėgyje Suwalkuose. :poke: