Litofitinės Brazilijos laišvos (Rupicolous Laelias)

Laelia, Brassavola, Sophronitis, Epidendrum ir kt. rūšys bei hibridai

Moderatoriai: Olivija, Evaja

Rašyti atsakymą
katux

Litofitinės Brazilijos laišvos (Rupicolous Laelias)

Standartinė katux » 31 Spa 2011, 23:12

Joms priklauso apie 30 laišvų rūšių daugiausia augančių Brazilijoje, Minas Gerais regione. Tai kalnuota vietovė esanti maždaug kilometrą virš jūros lygio. Šios laišvos auga ant uolų ar jų plyšiuose. Pagrindinės augimo sąlygos: daug šviesos, geras vėdinimas, dideli dienos - nakties temperatūrų svyravimai, drėgmės dažniausia gauna iš naktinių rūkų.

Šių laišvų šaknynas negausus, jautrus judinimui, todėl priimta manyti, kad geriausia jas auginti neorganiniame substrate, kuris ilgiau nesuyra. Persodinant tokio substrato nebūtina pilnai pašalinti. Substratui gaminti siūlomos tokios medžiagos kaip akvariumų gruntas, molio produktai, lavos akmenys, anglis ir pn.

Joms priklauso: Laelia alvaroana, Laelia angereri, Laelia bahiensis, Laelia bradei, Laelia briegeri, Laelia colnagoi, Laelia cinnabarina, Laelia crispilabia, Laelia esalqueana, Laelia endsfeldzii, Laelia flava, Laelia fournieri (jos tema), Laelia ghillanyi, Laelia gloedeniana, Laelia harpophylla (jos tema), Laelia itambana, Laelia kleberi, Laelia lilliputana, Laelia lundii, Laelia lucasiana, Laelia mantiquierae, Laelia milleri, Laelia rupestris, Laelia sanguiloba (jos tema).

Pagalvojau, kad būtų neblogai turėti bendrą temą šioms laišvoms, nes jų auginimo sąlygos turėtų būti panašios.
Jos mane labai žavi ir karaliauja mano norų sąraše :)
Paskutinį kartą redagavo 1 katux. Iš viso redaguota 17 kartus.

katux

Re: Litofitinės Brazilijos laišvos (Rupicolous Laelias)

Standartinė katux » 31 Spa 2011, 23:15

Patyrinėjau forumiečių kolekcijas ir matau, kad yra tokių, kurie galėtų pasidalinti savo patirtimi auginant šias gražuoles.

Pirmas klausimas būtų, kaip ruošiate substratą Lietuvos sąlygomis, kokias medžiagas ir kokiomis proporcijomis naudojate?

Aš kol kas turiu tik vieną šios rūšies atstovę - Laelia lundii. Substratą sumaišiau maždaug lygiomis dalimis iš keramzito, vulkaninės uolienos, akvariuminio granito ir pušies žievės. Auga taip nuo pavasario. Kol kas nesikundžia – auginasi daug auginių.

Vartotojo avataras
MrGreen
Moderatorius

Standartinė MrGreen » 01 Lap 2011, 03:13

Labai gera tema, mano mėgstamiausios orchidėjos :) Aš ir panašų substratą darau, tik vietoj žievės naudoju kokoso čipsus, žinoma jų daug nededu, apie 80 proc. substrato sudaro vulkaninė uoliena, kuri link vazono paviršiaus smulkėja, o vazono gilumoje gabaliukai stambūs. Negalima persistengti su organiniais substrato priedais, taip pat ir su laistymu, ypač žiemos metu. Beje kalbant apie lundii, auga be priekaištų, bet žydėti nenori :evil: Viską išbandžiau - ir saulėj kepinau ir visiškai nei lašo vandens negavo ramybės periodo metu, ir tręšiu negailėdamas...
I don't suffer from insanity; I enjoy every minute of it.

Vartotojo avataras
balina
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Susisiekti:

Standartinė balina » 02 Lap 2011, 19:53

katux rašė:Joms priklauso: Laelia alvaroana, Laelia angereri, Laelia bahiensis, Laelia bradei, Laelia briegeri, Laelia cinnabarina, Laelia crispilabia, Laelia esalqueana, Laelia endsfeldzii, Laelia flava, Laelia fournieri, Laelia ghillanyi, Laelia gloedeniana, Laelia harpophylla, Laelia itambana, Laelia kleberi, Laelia lilliputana, Laelia lundii, Laelia lucasiana, Laelia mantiquierae, Laelia milleri, Laelia rupestris, Laelia sanguiloba.
Gal galėtum nurodyti šaltinį iš kur šitas sąrašas? Domina L. harpophylla - vienur rašo, kad ji priklauso rupicolous, kitur, kad ne.

Vartotojo avataras
MrGreen
Moderatorius

Standartinė MrGreen » 02 Lap 2011, 20:05

harpophylla auga labiau kaip epifitas, retais atvejais kaip litofitas ir priešingai nei kitoms laišvoms jai nereikia tiek daug saulės :idea:

Vartotojo avataras
Ramsis
Moderatorius
Susisiekti:

Standartinė Ramsis » 02 Lap 2011, 20:35

Maniškės šiai grupei priklausančios Laelia susodintos į nedidelius molinius vazonėlius, substratas: žievė, pemza, perlitas, kamštis - kai kur dar esu įmaišęs keramzito.
Labiausiai man patinka Laelia angereri, nors ji dar nežydėjus pas mane, nes pirkta kaip jaunas augalas, tačiau vasarą gaudama pakankamai saulės ji nusidažo tamsiai raudona spalva, ir tokia burokinė ji išbūna beveik iki viduržiemio, vėliau lapai pradeda žaliuoti, tačiau ta žalia spalva būna labai tamsi.

Vartotojo avataras
Kaštonė

Standartinė Kaštonė » 02 Lap 2011, 20:38

Aš auginu tik vieną - Laelia fournieri - nuo praeito pavasario. Pasodinta ji smulkios vulkaninės uolienos ir pušies žievės substrate, moliniame vazonėlyje. Per vasarą augo atviram balkone, "kepė" tiesioginėj pietryčių saulėj, užsiaugino gražų ūglį, bet deja nežydėjo...

katux

Standartinė katux » 02 Lap 2011, 21:48

Gal galėtum nurodyti šaltinį iš kur šitas sąrašas? Domina L. harpophylla - vienur rašo, kad ji priklauso rupicolous, kitur, kad ne.
Tai va kas prasisuko pas Egidijų anksčiau už mane :lol: .
Šaltinis nelabai patikimas :) Radau vienoje foto galerijoje kartu su kitomis rupicolous laelijomis, tai ir įtraukiau (http://www.orchidworks2.com/default2.as ... %26GELB%3D)
nors ir http://www.orchidspecies.com rašo ".. less light and more water than other rupicolous Laelia", bet kaip McGreen ir sakė, daugiausia visur pažymima, kad epifitas.

Vartotojo avataras
balina
Susisiekti:

Standartinė balina » 03 Lap 2011, 08:11

katux rašė:Tai va kas prasisuko pas Egidijų anksčiau už mane :lol: .
nors ir http://www.orchidspecies.com rašo ".. less light and more water than other rupicolous Laelia", bet kaip McGreen ir sakė, daugiausia visur pažymima, kad epifitas.
Ačiū. Nes aš irgi randu, kad epifitas, bet kažkodėl ir tarp litofitinių vis paminima.
:lol: O ten, jei teisingai supratau, jos dvi buvo :lol:

Vartotojo avataras
Olivija
Moderatorius

Standartinė Olivija » 04 Gru 2011, 17:40

Ateinu į kompaniją su Laelia flava. Auginu gal keturis metus, tik atvažiavus nupuvo, buvo reanimuota, persodinta į molinį vazonėlį.Substratas - vulkaninė uoliena, žvyras, keramzitas, šiek tiek žievės ir kokoso plaušo. Kasmet užsiaugina po 1-ą naują bulbą , suformuoja dvigubą voką, žydėt turėtų po žiemos poilsio. Jau pernai laaaabai tikėjausi pamatyt žiedą, net žiedstiebis iš vokų buvo išlindęs, bet ........... kai kas :axechase: išvėdino patalpas vasario mėnesį... kadangi augalai stovėjo ant palangės, tai nukėlė tiesiai po langu, ir paliko parai atidarytą langą, kai lauke buvo -26. (Dabar tas "kai kas" nebeturi rakto nuo patalpų, kuriose pasitaiko gėlės :evil: :twisted: )
O augam visada pietinėj pusėj, kartu su kaktusais, vasarą laistoma dažnai, žiemą simboliškai.
Na, ir aišku, vėl laukiam vasario :D :heartsfade:
informacija apie parodą paštu augalulabirintai@gmail.com

Vartotojo avataras
MrGreen
Moderatorius

Standartinė MrGreen » 04 Gru 2011, 18:18

mano flava sudžiuvo, neseniai aptikau džiuvėsį :cry: :evil: :doh: kitos laišvos laikosi gerai, dauguma vis dar naujus ūglius augina ir nesiruošia ilsėtis.

Vartotojo avataras
Ramsis
Moderatorius
Susisiekti:

Standartinė Ramsis » 04 Gru 2011, 21:41

mano flava užsiaugino du ūglius, berods turi ir vokus, nežinau kaip šiais metais bet praeitais, tai nudžiovino žiedstiebius jau su pumpurais. Bandžiau ieškoti prižasties, sakyčiau kažkokia liga, bet sutapimas toks, kad žiestiebiai pradėjo juoduoti tose vietose kur puvau paėmęs pirštais. Tikriausiai ča sutapimas, bet šiais metais stengsiuosi jų neliesti, matysim kas išeis. Aišku jeigu tie žiedstiebiai išvis bus. ;)

Vartotojo avataras
Urze
Moderatorius

Standartinė Urze » 08 Geg 2012, 14:05

Kadangi buvau užklausta, kaip dabar laikau šviežiai iš Brazilijos atkeliavusias laišvas, tai surašau čia, gal kokia visiems naudinga diskusija kils. :D

Taigi Laelia briegeri, Laelia itambana, Laelia milleri ir Laelia regenti (?) atkeliavo nusinaikintom šaknim. Keliose matėsi pabudusios akutės - būsimieji nauji auginiai. Nusprendžiau į substratą dar nesodinti, nes vis tiek jokios naudos - nei šaknų, nei didesnę drėgmę ir šilumą galėčiau užtikrinti, o didelė tikimybė, kad supūdyčiau su savo mėgimu laistyti ir purkšti. Todėl negyvas šaknis nukarpiau, o tada visas suguldžiau į skaidrią torto dėžutę :mrgreen: ir pastačiau ant akvariumo, kur laikosi 22-25 laispnių šiluma ir šviečia nestipri stalinė lempa. Į padėkliuką įpyliau šiek tiek vandens, kad nesiektų augalų - jis garuoja ir drėgnesnę aplinką laišvom sukuria. Tai per 3 savaites tokio gulinėjimo keli auginukai paaugo, kur jau iškart matėsi, kad pabudę, o kiti kol kas nesijudina. Kas kelias dienas truputį apipurškiu ir palieku atvirą, kad nudžiūtų ir nepradėtų pelyti. Indelis uždarytas neaklinai. Prieš porą dienų dar leidau pusvalandį pasiplaukioti RO vandenuke su trupučiu vandentiekio vandens, HB-101 (į litrą vandens gal 10 lašų šliūkštelėjau) ir mažesne nei rekomenduojama itališkų trąšų (30-10-10, kur su B grupės vitaminais) doze. Žiūrėsim, kas gausis.

Vis dar nenusprendžiu, kokian substratan jas kišti, bet vazonėliai tai bus neglazūruoti moliniai.

katux

Standartinė katux » 08 Geg 2012, 14:21

Maniškė to paties likimo Laelia brigieri nerodo visiškai jokio judesio. Aš aktyvių akučių pas saviškę nepastebėjau. Pripyliau vazoniuką substrato ir pačiam viršuj patupdžiau bešaknius gumbus ir paramsčiau pagaliukais, kad jei šaknys pasirodys, tai iš kart lystų į substratą. Aplink ant paviršiaus padėjau kiminų ir visą konstrukciją įkišau orchidariumą (šilta drėgna ir šviesu). Jau norėčiau nors kokio rezultato, bet kol kas apskritas 0 :(

Vartotojo avataras
Urze
Moderatorius

Standartinė Urze » 08 Geg 2012, 14:28

Taviškis augalėlis atrodė stiprus ir gražus, kai čiupinėjau. Tik dabar nepamenu, ar turėjo neseniai užaugusių auginių, ar visi tvirti ir pagyvenę? Nes mano kelios laišvos su pusiau užaugusiais auginiais (lapas jau susiformavęs, o pseudogumbas dar nepradėjęs pūstis ir šaknų nebuvo dar išleidęs) tai visiškai nejuda - nei tie auginiai toliau auga, nei šaknis leidžia, nei naujos akutės bunda. Ale augalą galima suprasti - gi stresuoja nuo pasikeitimų ir dar be šaknų. Tai gal joms tiesiog laiko reikia? Gal po dar kokio mėnesio ar dviejų išsijudins. Svarbu, kad nesupūtų nuo drėgnų kiminų. O tai, kad sėdi orchidariume, turėtų padėti nenuvargti ligi pabudimo.

Rašyti atsakymą

Grįžti į

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: 2 ir 0 svečių