Dockrillia (Dendrobium grupė)

rūšys ir hibridai

Moderatoriai: misterija, Nagas, Evaja

Vartotojo avataras
Urze
Moderatorius
Pranešimai: 7378
Užsiregistravo: 30 Bal 2011, 18:46
Miestas: Vilnius

Dockrillia (Dendrobium grupė)

Standartinė Urze » 22 Lap 2011, 11:09

Užsikabinau už šitos genties orchidėjų tiek dėl jų gausių baltų “draiskalinių” žiedukų, tiek ir dėl keistuoliškų savo neįprastumu lapų. Gal kada pas mane atsiras koks “agurkėlis” ar “liežuvėlis”... :heartsfade: Bet apie tai – vėliau. ;) Pirmiausiai susipažinkime su gentimi, o tada gal ir prie rūšių pereisime.

Dockrillia yra epifitinės ir epilitinės orchidėjos, randamos rytinėje Australijos pakrantėje ir Naujojoje Gvinėjoje bei aplinkinėse salose. Nors Dockrillia pavadinimas buvo pasiūlytas jau 1981 metais (pagal australų gegužraibininką Alick Dockrill), jis pradėtas vartoti visai neseniai. Į šią gentį atskirtos rūšys, anksčiau priklausiusios Dendrobium genčiai. Taigi kas anksčiau buvo vadinama Dendrobium wassellii dabar virto Dockrillia wassellii. Nuo dendrobių jos skiriasi keliais bruožais: neturi stiebagumbių (pseudogumbų), lapai auga ant trumpų stiebų po vieną iš šliaužiančios rizomos, dažniausiai mėsingi (kaip sukulentų), apvalūs, kūgiški, smailėjantys (ir dėl panašumo vadinami žiurkių uodegomis). Žiedynai išaugantys iš lapo pamato, gausiažiedžiai, dažniausiai nusėti smulkiais baltais ar kreminiais žiedais. Kai kurių rūšių lūpa skelta į tris skiautes. Beje, dar jos skiriasi nuo dendrobių tuo, kad žiedai dažniausiai būna aukštyn kojomis. Dalis šitos genties orchidėjų yra gan kompaktiškos, neaukštos (5-15 cm aukščio), bet šliaužiančios, kitos gi auga kabėdamos ir tįsdamos žemyn, tad gali užaugti nemažos (gal metrą, gal du).

Daugumai šios genties orchidėjų reikalingas ryškus apšvietimas, tik nuo vasaros tiesioginės vidudienio saulės reiktų pridengti. Sprendžiant pagal nuotraukas, kai kurios rūšys natūralioj aplinkoj auga ant uolų kepdamos net ir tiesioginėj saulėj, tad turėtų būti gan atsparios saulei, bet čia jau rūšies specifika ir pripratimas. Yra ir rūšių, kurios auga rūko zonoje, tad joms daugiau šešėlio ir drėgmės reik suteikti. Tik kelioms rūšims auginti tinka negilūs vazonėliai, bet daugumą vienbalsiai siūloma auginti ant blokų (medžio žievės, papartmedžio kamieno ir kt.), po “kojomis” paklojant šiek tiek kiminų. Radau paminėta, kad Dockrillia striolata natūraliai auga ant uolų, todėl jai labiau tinka blokas iš papartmedžio kamieno (nors negaliu pasakyti, kad suprantu tokį argumentavimą :scratchheadyellow: ), o Dockrillia bowmannii ir Dockrillia cucumerina tinkamesnė yra žievė. Kadangi jų lapai yra mėsingi ir panašūs į sukulentų, sausesnės sąlygos joms nėra labai baisios, tačiau aplinkos drėgmė neturėtų būti labai žema (kai kurias rūšis rekomenduojama netgi purkšti). Laistyti jas reikia kiek dažniau nei dendrobius, bet tik dėl to, kad ant blokų greičiau pradžiūsta. Tręšti nieks nedraudžia (bet ir tokių rekomendacijų labai mažai radau), galima su visu bloku pamerkti vandenin su trąšomis.

Kadangi natūraliai paplitusios Pietų pusrutulyje, tikėtina, kad Lietuvoje Dockrillia genties orchidėjos mūsų vasaromis snaus, o žiemą augs, todėl, norint jas sėkmingai auginti, be papildomo apšvietimo tikriausiai neišsisuksime. Dauguma auga šiltai, o žiemą (taigi mūsų vasarą) pereina į sausesnį ramybės periodą, tad reik nepersistengti laistant.
Šiuo metu genčiai yra priskirta 25-29 rūšys (skirtingi šaltiniai vis kitaip nurodo, matyt, dar tebevyksta diskusijos, katra kam priklauso), iš jų 17 auga Australijoje.

Radau tokias paminėtas rūšis:
Dockrillia banksii
Dockrillia bowmanii (truputis nuotraukų)
Dockrillia brevicauda
Dockrillia casuarinae
Dockrillia chordiformis
Dockrillia convoluta
Dockrillia crispata

Dockrillia cucumerina
Dockrillia delicata
Dockrillia fairfaxii
Dockrillia flagellum
Dockrillia fuliginosa
Dockrillia hepatica
Dockrillia linguiforme
Dockrillia mortii
Dockrillia nothofageti
Dockrillia nugentii
Dockrillia pugioniformis
Dockrillia racemosa[/i]
Dockrillia rigida (sinonimas Dockrillia desmotrichoides)
Dockrillia schoenina
Dockrillia striolata
Dockrillia teretifolia (sinonimai Dockrillia calamiformis, Dockrillia dolichophylla, Dockrillia vagans)
Dockrillia wassellii
Šiaip apie priežiūrą internete informacijos nėra daug, ypač kas tinka visai genčiai, tad jei kokia Dockrillia patraukė akį, geriausia pasiieškoti būtent su ja susijusios informacijos.
Remtasi Wayne Turville (http://www.australianorchids.com.au) ir anpsa.org.au

Vartotojo avataras
Urze
Moderatorius
Pranešimai: 7378
Užsiregistravo: 30 Bal 2011, 18:46
Miestas: Vilnius

Re: Dockrillia

Standartinė Urze » 24 Lap 2011, 10:21

Taigi pradedam pažintį su Dockrillia genties rūšimis nuo miniatiūrinės orchidėjos – “liežuvėlio” – Dockrillia linguiforme (anksčiau vadinta Dendrobium linguiforme, dabar kai kur pateikiama kaip Dockrillia linguiformis). Lingua lotyniškai reiškia liežuvį, o kas yra forme lengva suprasti ir be vertimo. Angliškai ši orchidėja vadinama tongue orchid. Tokį “liežuvišką” pavadinimą lėmė šios orchidėjos lapai – plokšti, stori, mėsingi, odiški, ovalios formos ir iki 4 cm ilgio, su keliomis išilginėmis vagelėmis, nuo tiesioginės saulės galintys pasidaryti tamsiai bordiniai. Žiedeliai kvepiantys, balti, švelniai kreminiai arba gelsvi, nedideli, 1 cm skersmens, bet ant 5-15 cm ilgio žiedynstiebio jų būna iki 20, o žiedlapiai yra siauri ir ilgi, todėl žiedynas atrodo gausus, bet kartu ir lengvas, efemeriškas. Žydėjimo laikotarpis yra nuo žiemos vidurio iki pavasario (bet prisiminkime, kad ši rūšis yra kilusi iš Australijos, taigi mūsų platumose ji žydėtų visai kitu metų laiku). Augdama geromis sąlygomis, liežuvinė dokrilija (pavadinimą ką tik pati sugalvojau, nes VLKK nieko nesiūlo :geek: ) gali suformuoti didelius “kilimus” ant uolų, nes auga šliauždama, rizoma šakojasi. Kadangi lapuose kaupiamos vandens atsargos, ši orchidėja gali įsitaisyti netgi ant nepridengtų nuo saulės ir vėjo uolų, o užsitęsus sausam periodui, lapai pradeda raukšlėtis.

Ši Dockrillia rūšis gan populiari tarp orchidėjų augintojų, nes yra labai atspari įvairioms aplinkos sąlygoms: gali toleruoti ir saulės kepinimą, ir aukštas temperatūras, ir vėsumą, ir vandens trūkumą. Svarbu užtikrinti, kad orchidėja gautų nemažai šviesos. Galima auginti ant žievės, kamštinio bloko, dėl šliaužiančio augimo vazonėliai tinka tik iš bėdos (tinkamesni negilūs ir platūs, substratas turi lengvai ir greitai drenuotis, neužlaikyti vandens, pvz., pušies žievės gabaliukai). Blokas turi būti tvirtas, nes pastebėta, kad ant minkštesnių blokų (pvz., papartmedžio kamieno) ši orchidėja ne itin gerai auga, silpniau prisitvirtina. Nužydėjus galima tręšti mažomis skystų trąšų dozėmis kas savaitę ar kas dvi, tuomet žydėjimas būna gausesnis.

Augimo metu rytinis laistymas turėtų būti negausus, tačiau karštomis dienomis gali reikėti ir papildomo liejimo, ypač jei lapai pradeda raukšlėtis ir tamsėti. Vėsesniais mėnesiais laistyti rečiau ir mažiau. Kiek sausesnė žiema gali paskatinti gausesnį žydėjimą pavasarį. Perlaistymas šiai orchidėjai gali baigtis žūtimi, tad geriau apie ją galvoti kaip apie storalapį, o ne orchidėją. :?

Dauginama atrėžiant “kilimo” gabalą ( :D ) su šaknimis ir bent keturiais lapukais. Tą geriausia daryti žiemos pabaigoje, nes pavasarį pradeda leisti naujas šaknis (bet čia tikriausiai Pietų pusrutulis turimas omeny).

“Liežuvėlis” paplitęs pietinės Australijos pakrantės atogrąžų miškuose, 0-1200 m v.j.l. kaip epifitas ir litofitas. Kad aiškiau būtų, kur paplitusi, žiūrim į Australijos nacionalinio botanikos sodo žemėlapį.
Labai panaši rūšis yra Dockrillia nugentii, kurios žiedai yra platesni, paplitusi šiauriniame Kvinslande.

Remtasi Richard Brackin iš http://www.anbg.gov.au, anpsa.org.au/d-ling.html ir IOSPE
Prikabinti failai
Dendrobium_linguiforme(1861).jpg
This image (or other media file) is in the public domain because its copyright has expired. This applies to Australia, the European Union and those countries with a copyright term of life of the author plus 70 years.
Dendrobium_linguiforme(1861).jpg (56.89 KiB) Peržiūrėta 11594 kartus(ų)

Vartotojo avataras
Urze
Moderatorius
Pranešimai: 7378
Užsiregistravo: 30 Bal 2011, 18:46
Miestas: Vilnius

Re: Dockrillia

Standartinė Urze » 21 Gru 2011, 15:24

Va kaip „liežuvėlis“ atrodo natūraliai gamtoje augantis.

Paveikslėlis
© Peter Woodard

Paveikslėlis
© Dalton Holland Baptista

Vartotojo avataras
divatielis
Pranešimai: 550
Užsiregistravo: 10 Geg 2010, 14:03
Miestas: Vilnius

Re: Dockrillia

Standartinė divatielis » 21 Gru 2011, 19:48

vajej koksai grožis dar nebuvau žinojus šitos orchidėjų genties. Jau noriu ir aš tokios :roll:

Vartotojo avataras
Olivija
Moderatorius
Pranešimai: 3087
Užsiregistravo: 22 Kov 2010, 11:06
Miestas: Vilnius, Rasų g.

Re: Dockrillia

Standartinė Olivija » 21 Gru 2011, 20:18

:) Dockrillia teretifolia tai čia forume turim :)
informacija apie parodą paštu augalulabirintai@gmail.com

Vartotojo avataras
Urze
Moderatorius
Pranešimai: 7378
Užsiregistravo: 30 Bal 2011, 18:46
Miestas: Vilnius

Re: Dockrillia

Standartinė Urze » 21 Gru 2011, 22:09

Divatieli, tai mes jau keliese norim jų. :D Ir šiadien kaip tik atknisau, kad Schwerter turi Dockrillia casuarinae ir Dockrillia wasselli, o Wlodarczyknet ir "liežuvėlį", tik užvardinęs jį kaip Dendrobium linguiforme. Jei rasite dar kurią nors iš europinio tiekėjo, brūkštelkit čia, o pavasarį organizuosimės. :P

Vartotojo avataras
zuzla
Pranešimai: 1218
Užsiregistravo: 25 Bal 2010, 15:09
Miestas: Vilnius
Susisiekti:

Re: Dockrillia

Standartinė zuzla » 21 Gru 2011, 22:23

Olivija rašė::) Dockrillia teretifolia tai čia forume turim :)
turim turim, tik niekaip kolekcijos neatnaujinam :oops: Dockrillia teretifolia
Paveikslėlis

Vartotojo avataras
Urze
Moderatorius
Pranešimai: 7378
Užsiregistravo: 30 Bal 2011, 18:46
Miestas: Vilnius

Re: Dockrillia

Standartinė Urze » 21 Gru 2011, 22:30

Uodegytės. :D O tie gūziukai ant stiebo tikriausiai yra auginių pumpurai? O gal ir žiedynai iš ten pat išsiperi? Zuzla, kokiose sąlygose ją laikote? Miega dabar ar auga?

Vartotojo avataras
zuzla
Pranešimai: 1218
Užsiregistravo: 25 Bal 2010, 15:09
Miestas: Vilnius
Susisiekti:

Re: Dockrillia

Standartinė zuzla » 21 Gru 2011, 22:57

uoj, aš ją tik tik įsigijau :) kol kas pratinames naujose namuose ir sparčiai auginames naują uodegytę, spurgiukai jau buvo, kai pirkau, deja, nustojo vystytis :shifty:
Paveikslėlis

Kuniga
Pranešimai: 179
Užsiregistravo: 20 Lap 2011, 19:34
Miestas: Klaipėda

Re: Dockrillia

Standartinė Kuniga » 29 Gru 2011, 00:06

Sveiki, gal kas turite pasidalinti šiuo augalėliu :) rašykit AŽ

Vartotojo avataras
Urze
Moderatorius
Pranešimai: 7378
Užsiregistravo: 30 Bal 2011, 18:46
Miestas: Vilnius

Re: Dockrillia

Standartinė Urze » 29 Gru 2011, 07:59

Labas, Kuniga. Šios genties orchidėją tik vienas žmogus šiame forume turi (nebent dar kas nors pogrindyje sėdi ir nepasakoja), ir ta pati dar nedidelė, tad dalinimo kelis artimiausius metus nebus. :) Bet pavasarį tikriausiai organizuosimės šitos genties atstovų užsakymą, tad galėsite prisijungti ir įsigyti. Rašėt, kad kolekcionuojate dendrobius, tai gal turit kokių praktinių pastebėjimų, kaip vieną ar kitą rūšį ar hibridą auginti? Būtų labai smagu, jei pasidalintumėte patirtimi jų temose. :)

Vartotojo avataras
Urze
Moderatorius
Pranešimai: 7378
Užsiregistravo: 30 Bal 2011, 18:46
Miestas: Vilnius

Re: Dockrillia

Standartinė Urze » 02 Sau 2012, 16:27

Elsner e-parduotuvėje aptikau Dockrillia linguiformis (pavadinta kaip Dendrobium linguiforme), D. teretifolia ir D. wasselii, o Wlodarczyk o-fermoje auginama dar ir Dendrobium pugioniforme (oficialus pavadinimas Dockrillia pugioniformis). :roll:

Vartotojo avataras
misterija
Moderatorius
Pranešimai: 1458
Užsiregistravo: 28 Kov 2010, 21:11
Miestas: Vilnius

Re: Dockrillia

Standartinė misterija » 14 Lie 2012, 10:57

Turiu ir aš šį džiaugsmelį , Dockrillia teretifolia , pirkau per parodą ir nesigailiu. Šiuo metu intensyviai auginasi šaknis ir naują auginuką, tik dalyboms dar tikrai nieko nenusimato. Mirkau bloką kasdien, bet kadangi padedu tiesiog į lėkštute su vandeniu tai pamirštu ten ir trašų įdėti , nes dažnai iš ten ir katė laka :oops:
Vienas dalykas tik nepatinka, augalas užkeltas ant presuoto kamštinės žievės bloko, šiuo metu labai gražiai per tarpus pradėjo lysti šaknys, bet kaip jau esu susidūrusi , tokie blokai nėra ilgaamžiai ir vėliau tiesiog pradeda byrėti , tad ateityje reiks galvoti ,kaip tvirtinti vėliau, kad tas gražus šaknų raizgalynas neprarastu savo vaizdo.
Your trust is my inspiration

Kuniga
Pranešimai: 179
Užsiregistravo: 20 Lap 2011, 19:34
Miestas: Klaipėda

Re: Dockrillia

Standartinė Kuniga » 07 Rgp 2012, 10:43

jungiuosi į jūsų rata turiu 3
Dockrillia linguiforme
Dockrillia pugioniformis
Dockrillia wassellii
Pugioniformis ir wassellii jau ilgiau turiu, linguiforme nesenai isigijau ;) ligoniuką :roll:
kol kas didelių pasikeitimų nera, laukiu :roll:

Kuniga
Pranešimai: 179
Užsiregistravo: 20 Lap 2011, 19:34
Miestas: Klaipėda

Re: Dockrillia

Standartinė Kuniga » 31 Gru 2012, 13:58

sveiki, atkeliauju su klausimeliu, gal kas esat sulauke ar zinote, nuo ko gali prasideti lapu kritimas Dockrillia linguiforme ir pugioniformis . Augalai atrodo visiskai sveiki, grazus auginasi naujus lapukus ir nei is sio nei is to pasiuto byreti papeliai vienas po kito, na augalas paskui pradeda geltonuoti ir zusta :poke:
kame cia reikalas, na salygos kaip visad, niekas nepakito ir laistymas :scratchheadyellow:

Rašyti atsakymą

Grįžti į

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: 1 ir 0 svečių