Lepanthes matamorosii

Moderators: Urze, EvaJa, Ramsis, Šilingė, mozaika

Post Reply
User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Lepanthes matamorosii

Post by Urze »

Slogaa wrote:Lepanthes matamorosii krauna žiedus ir augina naujus ūglius. Labai norėjau parodyti kaip atrodo nauji lepanthesų ūgliai - tokios info neradau visam internete.
Niekada nemačiau kaip lepanthesas auginasi ūglius, tad pirma buvo labai daug dvejonių - gal tiesiog anksčiau nulūžę stagarėliai? Žinoma, kuo ilgiau lauki - tuo labiau aiškėja..
20210103_084703.jpg
20210103_084703.jpg (189.73 KiB) Viewed 2372 times
20210103_084645.jpg
20210103_084645.jpg (544.41 KiB) Viewed 2372 times
20210103_084559.jpg
20210103_084559.jpg (149.25 KiB) Viewed 2372 times
20210103_084537.jpg
20210103_084537.jpg (366.65 KiB) Viewed 2372 times
Kad nepasimestų atnešu žydėjimą į šią temą. PAsikartosiu - abu nerealūs, abu labai gražūs ir verti kiekvieno orchidarininko dėmesio!!! :shock: :shock:
l.matamorosii dirbtinis apsvietimas.JPG
l.matamorosii dirbtinis apsvietimas.JPG (159.07 KiB) Viewed 3198 times
lepanthes matamorosii dieninis apsvietimas JPG.jpg
lepanthes matamorosii dieninis apsvietimas JPG.jpg (167.86 KiB) Viewed 3198 times
telipogoniflora.jpg
telipogoniflora.jpg (273.59 KiB) Viewed 3198 times
zemuoge wrote:Ar taip tik atrodo, ar abiejų lepančiukų žiedų dydis panašus ( neįskaitant ūsų)?
Slogaa wrote:Turbūt kad.. tik vizualiai atrodo, kad telipogoniflora didesnė - nes daugiau "tūrinė"
Bet jei remiantis žinovais - matamorosis yra antras pagal didumą žiedas iš lepanthesų. Pirmoje vietoje L. grandiflora.
Tai , tikriausiai, žiedas skaičiuojamas su ūsais, ir dėl to lenkia telipogoniflorą.
Zemuoge wrote:Tikriausiai su ūsais, bet žiedelis nemažas :thumbupleft: .
Tikiuosi, Ecuagenera pavasarį jų dar turės))
Slogaa wrote:Žemuoge - manau, kad Ecuagenera jį turės.. nes pakolkas ji vienintėlė jį turi, tai manau jie tai žino ir savo atsargas pasipildę yra. :roll: Plius jo tokia kaina.. nei du nei dešimt :roll: tai manau tikrai turės.
Zemuoge wrote: Slogaa, saugokit savo gražuolį, antrąkart kažin ar benusipirksit , o dar geriau- priauginkit keikių, gal ir mums kada klius)) [taip.gif]
Slogaa wrote:Matamorosis mėgsta šaltį. Vienas internautas rašė, kad jis megsta 2-4 laipsniu šilumą naktį ir apie 18C diena. Plius parašė, kad gamtoje šis lepanthes gauna tiesioginės saulės tarp debesų ir šiaip, mėgsta apšvietimą. Nuo jo lapai paraudonuoja ir žiedo raudona spalva būna kur kas intensyvesnė. Nuo 10-15 lapū krūmas skaitosi suaugęs ir gebantis išgyvent daug metų.

Del tos naktinės 2-4 laipsnių temp. Tai aš kiek abejoju. Bet faktas, kad tikriausiai, per mažai jam apšvietimo pas mane.

Ir šiaip jo, tai vienintėlis augalas kolekcijoje dėl kurio drebu. Kai nusipirkau ir įkurdinau terariume ateidavau į jį nervingai pažiūrėt kasdien - bemaž jau lapus meta - kad tik spėčiau laiku gelbėt. Poto sedėjau ir kankinau save - kam gi vis dėlto tokį pirkau, kad šitiek nervų dabar kainuoja.

Bet išties, man rodos, kad telipogoniflora ko gero, kur kas lepesnis ir nepakantesnis augalas. Žiūrėk, tik šiek tiek sąmanos pradžiūvo - šast ir pumpurą numetė. O matamorosis apkeliavęs pusę pasaulio tris lapus auginasi! :heartsfade:
zemuoge wrote:Nebūčiau pagalvojus, kad gali būti toks šaltmėgis. Ką gi, gyveni ir mokaisi )).
O kiek dabar iš viso turi lapų? Tuos tris naujus augina , teisingai supratau?
Pavsarį gaus saulutės, ir pralinksmės, svarbu, kad žiemą pas jus gerai jaučiasi, jei pražydo :thumbupleft:
Slogaa wrote:Vienas kolekcininkas fb grupėje man pasakojo apie matamorosii - kuo žemesnės temperatūros naktį ir kuo daugiau šviesos dieną - tuo jo lapai labiau raudonėja o ir žiedas gerokai ryškesnis.
Klausiau aš jo, kaip čia lepanthes derinasi su šviesa. O jis man paaiškino, kad kai kurie lepanthesai auga aukštai ir labai neretas atvejis, kada debesys prasiskirsto ir kai kurios rūšys gauna visai tiesioginės saulės ir pakankamai netrumpai. Lepancius gelbeja tai, kad naktį jie gauna +5 ir spėja atsistatyt.

Maniškis matamorosii man asmeniškai ir taip buvo ryškus ir wow - o dėdė iškart pasakė, kad trūksta šviesos.

Dar minėjo faktą, kad jei lepanthes turi 10-15 lapų, tai byloja apie suaugusį augalą, kuris sugebės išgyvent nemažai metų.

Bėda ta, kad kažkaip visai nesinori ekperimentuoti su nepigiais augalais :lol:
Slogaa wrote:Įkeliu savo Lepanthes matamorosii su gausiausiu žydėjimu.
5.jpg
5.jpg (71.53 KiB) Viewed 3198 times
6.jpg
6.jpg (77.64 KiB) Viewed 3198 times
Abitalė wrote:Slogaa, dauguma šaltinių teigia, kad tai vėsiamėgis Lepanthes, kiek realiai vėsiamėgis jis yra? Kokios Jūsų auginimo sąlygos - temperatūros? Kaip senai karų gyvenate?
Slogaa wrote:Na, visi lepanthes yra šaltamėgiai. O tie, kas nemėgsta šalčio iš jų giminės - ant vienos rankos pirštų galima suskaičiuot. Jie dažniausiai būna YPAČ išskirti.
Tad šis lepanthesas - ne išimtis. Mėgsta jis šalį, dėdė man fesibuke sako, kad naktį jį laikyčiau prie plius dešimt, arba dar žemiau. Sakė plius septyni pac tac. Diena gali iškęst ir šiltesnes temperatūras, nerekomenduotina viršyt plius dvidešimt/dvidešimt penkis, kaip ir visiems lepanthes.
Tai vienas iš tų "Raudonųjų" lepančių, kurio ne tik žiedai raudoni, bet ir lapai, jei pakankamai šviesos. Kiek tas pakankamai šviesos - tiesioginė saulė. nes kaip ir rašiau anksčiau, fb man išaiškino, kad jie auga aukštai kalnuose ant medžių, ir labai dažnai dienomis nebūna debėsų ir būtent šis lepanthes gauna tiesioginės saulės , kuri ryškina ir raudonina ne tik žiedus, bet ir lapus. Čia mistika tik viena - kaip su tiesiogine saule išlaikyt šaltį ir neperženkt +20 ribos? Va čia ir visa kalnų mistika, kurios mes negalim suteikti namuose. (vienintelę išeitį matau - dėti į šaldytuvą nakčiai, jei dieną duot tiesioginės saulės arba stiprių lempų).
Įdedu dėdės nuotrauką spalvų palyginimui (maniškiui iškart pasakė, kad trūksta šviesos, jo skiauterė turi būt ne baltai peršviečiama - o rūžavai peršviečiama, o ten kur raudona turi beveik nepersišviest dėl raudonumo :D )
Kartu mes nuo ecuageneros užsakymo, tai nepilnas pusmetis turbūt. O temperatūra jo terariume yra maždaug penkios valandos +23, o visą kitą laiką - +17.
wiel driessen.jpg
wiel driessen.jpg (127.65 KiB) Viewed 3198 times
Slogaa wrote:Man vis galvoje sukasi tas Wiel Driessen pasakytas sakinys: "reikia tiesioginės saulės (t.y. didelio apšvietimo) bei LABAI šaltos temperatūros (plius penki pac tac) "

Pažiūrėjus į jo matamorosii - viršutinis žiedlapis tikrai kur kas raudonesnis, nei pas mane. Todėl nusprendžiau šiek tiek paeksperimentuoti (labai jau baisūs man tie .. eksperimentai ant lepančių) [Geda2]

Atėjo pavasaris, ir taip gaunasi, kad rytais iki maždaug dvylikos - ant tos spintelės kur stovi abu terariumai krenta saulės spinduliai. Jei tą terariumą, kuriame jis gyvena šiek tiek paslinkus - spindulių kampas ant tiek idealus, kad krenta būtent ant matamorosii. Nuo praito žydėjimo iki dabartinio, jis gavo tiesioginės (na.. sąlyginai per DU stiklus) saulės tiek, kiek pavasaris jam jos duoda ( o kaip žinia UK karantino metu.šiuo metu yra pats geriausias oras, koks tik kada buvo pavasarį :D ). Šiandien prasiskleidė pirmas žiedas ir aš negalėjau patikėti savo akim. :shock: :shock: Viršutinis žiedlapis tikrai įgavo raudonumo, nors per nuotrauką ir nesimato.
7.jpg
7.jpg (1.42 MiB) Viewed 3198 times
Abitalė wrote:Kol kas galiu pasakyti, kad pasirašau po kiekvienu anksčiau pasakytu žodžiu apie šio mažio gyvybingumą! Antras mėnuo gyvenimo mano orchidariume ir štai - du nauji ūgliai lenda ir net 5 pumpurai sukrauti!
Neįtikėtinas Lepanthes, jeigu kitų adaptacija trukdavo apie 3-4 mėn. kol pajudėdavo iš vietos, tai šitas - iškart su visais susidraugavo, jokių 'ožių', jokių kaprizų! Laimingas, patenkintas, dar pastebėjau, kad ir naujai, kartu atkeliavusį, Lepanthes liucifer ragina greičiau pradėti judėti!
Ačiū, Slogaa, kad pasidalinote ir pirma savo patirtimi gaires nušvietėt. Senai apie matamorosii svarsčiau, bet galvojau, kad per sudėtingas...
8.jpg
8.jpg (946.31 KiB) Viewed 3198 times
Slogaa wrote:Abitale - atrodo, kad prisitaiko jis greitai.. Puola augint naujus ūglius ir žydėt. Bet patariu neprarast budrumo ir nebūt suklaidinamai. Tai visviena yra lepantis, su savais kaprizais.. Tad karts nuo karto pastebėkit jį iš arčiau.
Kaip žemuogė sako - sudėtingai sugaunamas paukštelis, net ir jo norint, sunku rast.
Abitalė wrote:Pirmas žiedas!!!! Toks susivėlęs, ką tik išsiskleidęs (maždaug prieš valandą).
Nuotraukos visiškai buitinės, bet kai tik turėsiu galimybę, įdėsiu daugiau pastangų ;)
9.jpg
9.jpg (720.92 KiB) Viewed 3198 times
10.jpg
10.jpg (634.31 KiB) Viewed 3198 times
11.jpg
11.jpg (655.13 KiB) Viewed 3198 times
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

Post Reply

Return to “Lepanthes”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests