Coelogyne odoardi

Dendrochilum, Panisea, Pholidota ir kt. rūšys bei hibridai

Moderatoriai: Šilingė, mozaika, Urze, EvaJa, Ramsis

Rašyti atsakymą
Vartotojo avataras
MrGreen
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Pranešimai: 1640
Užsiregistravo: Sek Spa 18, 2020 11:48 am

Coelogyne odoardi

Standartinė MrGreen »

Giriniss rašė:
Sek Vas 05, 2012 11:09 pm
Coelogyne odoardi

Augi(ni)mo sąlygos
Paplitusi Borneo salose 200-1900 m aukštyje. Epifitas, gamtoje auga ant medžių (internete galima rasti tai liudijančias nuotraukas), bet puikiai auga ir substrate, jei jis yra pralaidus.
Kadangi epifitas, svarbu, kad orchidėjos šaknys nemirktų, tačiau, žinoma, negalima leisti substratui visiškai išdžiūti.
C. odoardi yra nežiemojanti orchidėja, todėl mūsų namuose, priešingai nei kitos mūsų celiogynės, auga ne įstiklintame balkone (kur priklausomai nuo metų laikų svyruoja temperatūra), o orchidariume, kuriame temperatūra išlieka nekintanti ištisus metus (jei nepaisysime vasaros karštinių prikvailiojimų) - dvidešimt keli laipsniai celcijaus. Iš principo ši raudonoji Celiogyne mėgsta šiltesnį klimatą ir aukštą drėgmę (>80%) - tokias sąlygas jai ir stengiamės suteikti.

Pseudobulvės
Bulvės maždaug 2-5 cm ilgio, lapai - maždaug keliolikos cm ilgio, labai įvairiai (literatūroje nurodoma 5-23,5 cm).
Labai charakteringa pseudobulvių forma: ne apvalaina, kaip kitų celiogynių, bet labiau rombinė. Pagal tai galima gana nesunkiai identifikuoti.
Kaip didelį privalumą galėtumėme įvardinti tai, kad C. odoardi nėra iš "šliaužiojančių", t.y., jos bulvės išsidėsto kompaktiškai viena šalia kitos, o ne užkariauja didžiulius plotus kaip C. cristata, C. fimbriata, C. uniflora ar kt.

Žiedai
Iš visų celiogynių išsiskiria savo žiedų spalva; kai kas ją įvardina kaip raudoną, šiaip labiau link rudumo (cinamono?). Kaip gana dažna šiai genčiai, labai kruopščiai suformuota išraiškinga lūpa. Pačių 5-6 cm skersmens žiedų būna nuo 3 iki 13. Clayton'as rašo, kad žydi gegužę-liepą, bet mums pražydo vasario pirmom dienom, praktiškai lygiagrečiai su C. cristata.
Dar viena C. odoardi ypatybė - neįprastai stiprus kvapas, pralenkiantis ir katlėjas. Kiek auginam celiogynių, nei viena nei iš tolo tiek intensyviai nekvepėjo. Laimei, kvapas nėra nemalonus; kai kurie namiškių sieja tiesiog su saldaus nektaro kvapu.

Pastabos
Šiaip gana sunku surasti gerų jos nuotraukų - kol kas pakankamai reta mėgėjų tarpe. Negana to, daug kas skundžiasi pirkdami vietoje jos gavę C. fimbriata (keista, nes nepaprastai skiriasi tiek dydžiu, tiek augalo forma) ar kokią kitą celiogynę.

Mūsiškė atkeliavo pažeista - sakytum, šakėm kelis kartus perkraudinėta... Bet gyvena jau kurį laiką, nesiskundžia.
Krialda rašė:
Ket Vas 09, 2012 10:44 pm
Fantastiška ertmenė :clap: ir dydis, ir žiedų spalva, ir gumbai kompaktiškai auga..
Dar klausimėlis.. žiedai kvapnūs? ir.. nors apytiksliai, kokia oro drėgmė orchidariume.. kai jo neturiu- sunkoka orientuotis..
Giriniss rašė:
Ket Vas 09, 2012 11:02 pm
Dėkui už klausimus, buvom pamiršę šitai įrašyti, dabar pasitaisėm : )
Žiedai kvepia labai intensyviai;
drėgmė mūsiškiame nenukrinta žemiau 80%.
zozolyla rašė:
Pen Vas 10, 2012 7:46 am
o aš norėjau paklausti
Kiek laiko žydi?Ir jeigu ji neturi aiškaus ramybės periodo tai reiškia,kad gali žydėti kelis kart per metus? :oops:
Krialda rašė:
Pen Vas 10, 2012 9:42 am
Jooooo.. sukėlėt čia man stresą su ertmene.. bus galimybė, kokį terariumą susiorganizuosiu.. specialiai tokiai gražuolei..
Nežinau ar gerai įžiūriu: žiedstiebius augina iš pradedančių augti jaunų auginių, kai pirma žiedstiebis formuojasi, ar iš pilnai nesubrendusių gumbų?
Teoriškai kiekvienas auginys gali žydėti, jei tik orchidėja gauna tinkamą priežiūrą.
Ramsis rašė:
Pen Vas 10, 2012 4:16 pm
Čia man tik taip atrodo ar ji išties pasodinta labai stambiame substrate :question: Čia dėl to, kad ji visada orchidariume su didele drėgme :question:
Giriniss rašė:
Pen Vas 10, 2012 5:50 pm
taip, substratas tikrai labai rupus, is dalies tai leme tai kad augaliukas kai atejo tai panasu buvo kad buvo iskrautas shakemis, bulves subadytos mechaniskai, kaikur puse bulves apsritai nebuvo, ziauriai atrode, gal tik 1 bulve sveika, ir kaip neretai su celiogynem buna labai nevienodame aukstyje bulves, taip susisukusios kad nepasodinsi tvarkingai, tai kaikurias teku grusti giliau ir mastyt kaip laistyt ir kartu nesupudyt, uztai ir gavosi taip, kaip pasirode augalui labai patiko tai :) saknu kuokstus suleido ypac noriai i visus tarpus. orchidariume dregme 80+, tai nelabai ir baisus perdziuvimas, o ir megsta ji oro dregme didesne.
Giriniss rašė:
Pen Vas 10, 2012 7:21 pm
zozolyla rašė:o aš norėjau paklausti
Kiek laiko žydi?Ir jeigu ji neturi aiškaus ramybės periodo tai reiškia,kad gali žydėti kelis kart per metus? :oops:
Žydi panašiai kaip ir kitos coeliogynes - ilgai, bet ne mėnesiais. Pirmąkart mūsų namuose žydi, tad sunku pasakyt. Šiaip pagal viską rodos, kad C. cristata ją pralenks žydėjimo trukme... Kai nugeibs pirmas žiedas, galėsim parašyt, jei neužmiršim :P

Dėl žydėjimo keliskart per metus: giliai teoriškai gal ir galėtų taip būti, bet nemanau, kad taip atsitiktų. Paprasčiausiai augalų ciklą apsprendžia ne tik temperatūra, bet ir dienos, t.y., apšviestumo, ilgumas.

Krialda rašė:Nežinau ar gerai įžiūriu: žiedstiebius augina iš pradedančių augti jaunų auginių, kai pirma žiedstiebis formuojasi, ar iš pilnai nesubrendusių gumbų?
Teoriškai kiekvienas auginys gali žydėti, jei tik orchidėja gauna tinkamą priežiūrą.
Įžiūrit gerai: žiedstiebį tikrai išvarė šviežutėlė, ką tik pradėjusi formuotis pseudobulvė. Kiek tai būdinga rūšiai, nežinau; mes ilgai aplink strikinėjom, nesuprasdami, ką ten tokio bando kurpt tas auginukas :)
Krialda rašė:
Pen Vas 10, 2012 9:48 pm
Bandau augint kelias ertmenes, pernai berods kovo mėn pirkta hibridinė ertmenė.. terariumo ir orchidariumo nėr, apšvietimo dirbtinio dar nebuvo, o auginiai nauji prasikalė dar vasaros pabaigoj.. tai pats žydėjimas gavosi gruodžio pradžioj ir, žinoma, menkesnis nei pirktinis, vat ir įdomu.. koks bus sekantis.. na, jūsų gražuolė gyvendama tokiose sąlygose: tinkama drėgmė, apšviestumas ir temperatūra vien iš dėkingumo turėtų žydėt.. ar jūsų orchidariume apšviestumas kinta priklausomai nuo metų laiko? kiek supratau jai ramybės periodas nereikalingas, auga daug maž pastoviom sąlygom tai gal kiekvienas bręstantis auginys žydėt turėtų :think: na, čia aš tskant- prisisvajojau :)
Giriniss rašė:
Sek Vas 12, 2012 2:22 am
Krialda rašė:Bandau augint kelias ertmenes, pernai berods kovo mėn pirkta hibridinė ertmenė.. terariumo ir orchidariumo nėr, apšvietimo dirbtinio dar nebuvo, o auginiai nauji prasikalė dar vasaros pabaigoj.. tai pats žydėjimas gavosi gruodžio pradžioj ir, žinoma, menkesnis nei pirktinis, vat ir įdomu.. koks bus sekantis.. na, jūsų gražuolė gyvendama tokiose sąlygose: tinkama drėgmė, apšviestumas ir temperatūra vien iš dėkingumo turėtų žydėt.. ar jūsų orchidariume apšviestumas kinta priklausomai nuo metų laiko? kiek supratau jai ramybės periodas nereikalingas, auga daug maž pastoviom sąlygom tai gal kiekvienas bręstantis auginys žydėt turėtų :think: na, čia aš tskant- prisisvajojau :)
Na, celiogynės toli gražu ne visos už tokias sąlygas dėkotų; žiemojančiosios kabo įstiklintame balkone, kur gerokai vėsiau žiemą būna (eilės iki 10-15C nukrenta). Gentys orchidėjų visos per daug plačios, kad tos pačios genties visos rūšys ir augtų tokiomis pačiomis sąlygomis. Nežinau, kokias celiogynes Jūs turite, tad sunku pasakyti, ar jos apsidžiaugtų orchidariumu ;)

O apšvietimo trukmę orchidariume, žinoma, pareguliuojam priklausomai nuo metų laiko: vasarą ilgiau, žiemą trumpiau lempos dega...

Rašyti atsakymą

Grįžti į