Blokai

Dauginimas, blokai, substratai, orchidariumas, šiltnamis, ligos, kenkėjai ir kitos problemos

Moderatoriai: Šilingė, mozaika, Urze, EvaJa, Ramsis

Rašyti atsakymą
Vartotojo avataras
Urze
Pranešimai: 561
Užsiregistravo: Sek Spa 18, 2020 11:58 am
Miestas: Vilnius

Blokai

Standartinė Urze »

Klaus_ Nelabai suprantu ant kiek palaikyt drėgmę ant bloko. ar reikia kad būtų kiek drėgnas paviršius? žiūriu -po mirkymo ar purškim - jau po pietų vėl labai sausa. kadangi pati linkus perlieti - tai ir čia bijau pridaryt ką nors :)

- Žiūrint koks augalas ant jo pritvirtintas, geriausiai blogus laikyti drėgnoje aplinkoje, jeigu po mirkymo juos pakabinsit į kokį indą kur apačioje yra papilta vandens, jo drėgmė laikysis ilgiau. Beto sekite patį augalą jeigu jam nieko nesidaro, vadinasi toks režimas patinka.
Klaus_ Kuo tvirtinat augalus prie blokų?
Chiloschista laikinai pritvirtinau nailoninės kojinės plonom atraižėlėm. Bet atrodo tai neestetiškai. Mąstau, kuo pakeist. Norėtųs, kad mažiau matytųs ir šaknų nežalotų.

- Palik kaip yra, po kiek laiko, kai pradės augti naujos šaknys, augalas pats prisitvirtins prie žievės ir galėsi nuimti tas atraižėles :)
- Arba gali perrišti ją pintu žvejybiniu valu, jis būna žalias ir ne taip krinta į akis.
Klaus_
Pirkau neofinetiją pasodintą ant bloko. Paaiškėjo ,kad tai ne žievės blokas, bet paparčio šaknų.Taigi , dėl priežiūros ant jo: trešimas tikriausiai nėra labai būtinas? Kaip manot?
Kadangi kiek abejoju ,kad sugebėsiu labai jau drėgmę palaikyti, ketinu plonai apvynioti kiminais, ar visgi tas paparčių šaknų blokas gali palaikyti kiek daugiau drėgmės?

- Tas paparčių šaknų blokas drėgmę gerai palaiko tik drėgnoje aplinkoje pvz. orchidariume, visur kitur, bent jau man, jis pakankamai greitai išdžiūsta :| todėl abejoju ar neteks jos sodinti į vazoną, beja yra neblogas auginimo būdas, tai kai bloką iki augalo rizomos deda į vazoną ir apipila substratu. Taip ir augina, tas labai tinka visom orchidėjoms kurios lipa į viršų o ne į šonus.
- Ramsi, kaip supratau, turi kažką ant tokių blokų. Ar treši papildomai? Ir kas ant jų pasodinta?
- Auginimas ir tręšimas lygiai tokie patys kaip ir ant paprastų blokų. Auginau Chiloschista ir afrikiečius.
- Papartinio medzio kamienas yra mano (Salaite) pati megstamiausia priemone auginti orchidejas. Bet kadangi jis yra saugomas, labai sunku buna isigyti. Dregme laikosi ipatingai gerai, o jei dar i tarpus prikisus samanu...visos mano orchidejos labai megsta sita daikta :)
Klaus_ Kokias samanas naudojate tvirtindami orchidėjas prie blokų (kai norima, kad ilgiau drėgmė užsilaikytų)? Radau, kad dažniausiai siūlomi kiminai, tačiau daugelyje peržiūrėtų nuotraukų aplink orchidėjų šaknis matosi kažkokios gan smulkios ir tamsiai žalios samanėlės, taigi tikrai ne kiminai. O gal jos užsisėja po kiek laiko pačios?

- Naudojami kiminai, o samanos išdygsta savaime.
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

Vartotojo avataras
Urze
Pranešimai: 561
Užsiregistravo: Sek Spa 18, 2020 11:58 am
Miestas: Vilnius

Re: Blokai

Standartinė Urze »

Klaus_ O mano klausimas būtų - kuriuos iš lietuviškų medžių galima būtų naudoti kaip bloką

- Aš tai naudoju paprastą pušies žievę, nuplešiu gabalą ir į tarpus prikamšau kiminų. Nežinau ar tinka, bet man gražu.
- Tik visai neseniai kai kas pradėjo auginti orchidėjas ant pušies žievės, nežinau ar tai geras sprendimas, nes man rodos pušies žievė po kurio laiko pradeda byrėti, ir irti, gal aš klystu bet užsienio augintojau ant pušies žievės neaugina orchidėjų.
Geriausiai tam tinka kamštinio ąžuolo žievė ir papartmedis. Dėl tų skylučių gal ir nieko, bet pritaikius laistymo režimą - nebūtina. Dar vienas dalykas apie kiminus:
ne visoms orchidėjoms jų reikia patiesti ant bloko, čia reikia pasidomėti prieš persodinant augalą.
O dėl atostogų, taip: reikia arba keliauti su augalais arba įtaisyti juos taip kad iki dviejų savaičių nereiktų intensyvios priežiūros, arba susitarti kad kas nors priglaustų tam laikui. ( čia žinoma reikia kreiptis į tuos, kas supranta ką reikia daryti ).
- Tikrai drąsiai galima rinktis tiek kokoso kevalą, tiek žievę (tarp kitko, pati naudoju blokam ne tik kamštinio ąžuolo (nors jis ir geriausiai tinka daugumai), bet ir lietuviškos pušies, dar porą blokų turiu net nežinau kokio medžio žievės (lietuviško) ir peikt jų negaliu ;) Tiek, kad kokoso kevalas džiūsta greičiau nei medžio žievė.
- tai je idregme gera aplinkos tai nors ant vamzdzio augink, bet kamstis man geriau, pelesis nejama, lengvas ir ilgaamzis, ilgamziskumas irgi svarbus faktorius jei planai siekia kelis desimtmecius ant to pacio bloko augint, plasmasinis vamzdis priklausomai nuo plastiko gali per kelis metus sutrupet. Rygoj maciau ant pusies zieves gabalo augino ir viskas ok.
Klaus_ Ar sodinote masdevalijas ant molinių drėkintuvų? Nes prisimenu, kad norėjot, tik va ar įgyvendinot, nepamenu. Labai domina rezultatai, jei išbandėte juos.

- Dėl masdėvalijų dabar.... Pirma - eksperimento nedariau, nes tam numatytas objektas, Masdevallia decumana, „pakratė šaknis“. O likusi Masdevallia strobelii sėdi ant bloko ir krapštyti ją nuo juo baisoka. Antra, daug klausimų dar su tuo moliu. Mat, Masd. strobelii su visu bloku pas mane kabo ant molinio vazono krašto, viduje vazono. Vazone pastoviai yra vandens. Tai va, tą vazoną dažnai reikia šveisti, nes apsitraukia pelėsiu ir toks kaip apgliaumijes pasidaro. Vasara bandžiau net fungicide mirkyti ir saulėje džiovinti, bet po kiek laiko - tas pats. O jei augalas būtų pririštas, tai jo jau nenuimsi, kad vazoną nuplauti. Net jei po šaknim bus samanų uždėta, vis vien to pelėsio nesinori.
Tai dabar man ir neaišku, kaip ten būna su tais moliais ir pelėsiai. Gal aš kažką ne taip darau, gal ne taip įsivaizdavau visą reikalą? Gal moliai ne visi tinka? Gal kaip nors molinukus paruošti reikia? O gal kiti į tai paprasčiausiai nekreipia dėmesio, pvz. kai augalai laikomi kitur, ne kambary ant palangės? Man tai nelabai patinka? Kiek klausimų, a ne? :lol:
Tai va, tokie pakol kas reikaliukai su tais molinukais. Nors visai tos idėjos atsisakyti nesinori, labai jau viliojanti. Teks dar aiškintis ir galvoti
Pirma, aišku, dar reikia kokia nebrangią masdutę eksperimentui gauti.

- Nemenkai klaustukų tas molis iškėlė. Užklausiau apie jį, nes pati molinį drėkintuvėlį turiu ir bandau eksperimentuoti. Ant jo uždėtas samanų sluoksnis, o ant jų patupdytas viens nelabai norintis augti gumblapis. Kai laikiau jį a la orchidariume be jokios aktyvios ventiliacijos, kur drėgmė 50-80 % būna, ir kasdien dar papildomai apipurkšdavau, tai gan greit pradėjo pelyti samanos. Iškėliau į kambarį, tai ten, mano galva, buvo per sausa, bet ir pelėsis neaugo. Po kiek laiko vėl įkėliau į orchidariumą, bet jau nebepurškiu, tai pelėsio nebėr. Bet gumblapis kol kas nuo rudens nieko nedaro, tai ir nežinau, ar gerai jam tokios sąlygos (šaknys pastoviai drėgnos būna), ar ne. Pripilu į drėkintuvą vandens nereguliariai. Kartais būna nugaravę 2/3 tūrio, kartais ir visai išdžiuvęs būna. Beje, ant mano molinuko gliaumai neauga. Įdomu, nuo ko tai priklauso, nes orchidariume kaip ir turėtų būti geresnės sąlygos gliaumams augti nei ant palangės? Žinoma, aš tikrai neliūdžiu, kad šitas "grožis" pas mane neauga. :lol: Eksperimentas tęsiasi gal nuo praėjusio spalio.

O vat ant vieno molinio vazono ant palangės tai ir pelėsiukas želia, ir gliaumai dedasi. Jis įstatytas į siaurakaklį plastikinį indelį ir jame kabo, dugno nesiekia. Kai gausiau palaistau, tai vanduo nusidrenuoja į tą indelį, bet niekur nedingsta. Tai pelėsis ten gyvenimu džiaugiasi. Neseniai nušveičiau, pribadžiau skylučių tam indelyje, kad ventiliacija šiokia tokia būtų, ale negelbėja, vis tiek pelėsiu apsinešė. Tai gal tikrai nuo molio porėtumo priklauso? Nes, man rodos, mano turimas drėkintuvas yra porėtesnio molio nei vazonas.

Gal kai ant molio suželia samanos, pelėsiai būna tiesiog išstumti? Gal tiesiog kantriai pralaukti tą laiką reikia? Arba pirma leist samanom apželti, o tik tada sodinti orchidėjas, kad ramiau būtų, jog pelėsiai orchidėjai nepakenks? Bet minusas tas, kad reiktų kokius metelius laukti, kol tos samanos pradės augt. :lol: Bet gal pabandyti verta? Internete gražių pavyzdžių galima rasti, kaip nemenkus molinius vamzdžius apželdina samanomis ir orchidėjomis, tai jie tikrai su tomis pat pelėjimo ir gliaumojimosi problemomis turėtų būt susidūrę.

- O :) , pasirodo ne man vienai tokie „džiaugsmai“ su moliu. Hmmm.... Įvertinus tavo patirti, reik toliau mąstyti :scratchheadyellow: Samanom iš anksto apželdintas blokas labai gražu ir kiek prisimenu pora forumiečių jau eksperimentuoja toj srity, lyg tai Giriniss ir Ramsis. Atrodo Nano tube principu, kur mikseriu iš samanų koše daro ir į mol. vamzdį įtrina. Bet ten reik geros aplinkos drėgmės. Naudojami spec. stikliniai dangčiai ir kt. įranga. Gal tinka ir orchidariumai.

- Nors čia panaudotas ne molis, bet akmuo, gal kils kokių minčių:
http://www.flickr.com/photos/14396340@N ... hotostream
http://www.flickr.com/photos/14396340@N ... hotostream
http://www.flickr.com/photos/14396340@N ... hotostream
http://www.flickr.com/photos/14396340@N ... hotostream
http://www.flickr.com/photos/14396340@N ... hotostream
http://www.flickr.com/photos/14396340@N ... hotostream
http://www.flickr.com/photos/14396340@N ... hotostream

-Prieš sodinant gerai reikia išmirkinti molinius daiktus distiliuotame vandenyje, iš molio išsiplauna tirpios medžiagos. Vėliau visada turit naudoti distiliuotą vandenį, na tą, kur įpilat į vazono vidų. Jame nebus druskų ir jos nesiverš į išorę. Tačiau kaip ten bebūtų tas pelėsis vistiek auga, todėl rekomenduočiau prisirinkti samanėlių ir iškarto jomis apsukti molinius daiktus. Molinei kultūrai ypač svarbu didelė drėgmė ir dar didesnis vėdinimas. Pelėsis nekenčia judančio oro.

- Su druskom lyg tai problemų nėra, t.y. jos nelenda. Vazonus išmirkau aišku. Bet vat pelėsis auga ir gliaumija, tai taip. Ir iš vazono vidaus ir išorės. Ypač vasarą, kai pyliau daugiau vandens. Dabar vandens būna apie penktadalis vazono. Gal visgi vazono išmirkymas fungicide ir geras padžiovinimas saulėje kiek padėjo :think: O oro cirkuliacija įprasta, stovi ant palangės kambary ir tiek :)

Ramsi, o kaip Jūs manot, yra šansas turėti apsamanojusi molinį vazoną/drėkintuvą su augalu ant jo (ar bent su prigijusiomis samanomis) be orchidariumo? :scratchheadyellow:

- Yra, bet drėgmė turi būt vistiek labai didelė. Iš kitos pusės visada galima panaudoti stiklinius burbulus, vazas, indus tiesiog susikurti kokią nors estetišką kompoziciją.

- Va dar kokių blokų iš molinių lėkštučių radau. Atrodo smagiai :)
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

Vartotojo avataras
Urze
Pranešimai: 561
Užsiregistravo: Sek Spa 18, 2020 11:58 am
Miestas: Vilnius

Re: Blokai

Standartinė Urze »

Klaus_ Ruošiant tupdyt ant žievės, reikia ją pirma apdorot: nuvirint, apdorot fungicidais, kas dar? Gal kas galit įmest nuorodą su foto, kaip vyksta visas procesas?

- Aš paprastai užpilu kamštinės žievės gabalą verdančiu vandeniu ir palaikau 5-10 min. Paskui apgalvoju, kaip augalą tvirtinsiu, reikiamoj vietoj praveriu vielą pakabinimui. Orchidėją pritvirtinu nailoninės kojinės atraižėlėmis.
Youtube galima rasti nemažai video apie orchidėjų tvirtinimą ant bloko. Pvz.: http://www.youtube.com/watch?v=K_i47U8lOKI.
Klaus_ Kurioj vietoj pritvirtinti augalą prie bloko?

- Keliant augalą ant bloko svarbu suprasti, į kurią pusę yra didžiausia tikimybė, kad augs, ir pritvirtinant tuo vadovautis, kad kuo ilgiau turėtų kur augti ir nereiktų kitu bloku rūpintis. Čia tas pats kaip ir kokias katlėjas persodinant - seniausi belapiai gumbai prie pat vazono krašto, o naujausi nukreipti į vazono centrą, kad kelis metus ramiai turėtų kur plėstis. Žinoma, kartais augalai nusprendžia visai kitaip augti ir vis tiek nulipa nuo blokų ar išlipa iš vazonų, bet čia jau neišvengiama.
minėjo, kad presuoto kamštinio ąžuolo blokai niekam tikę- įsitikinau... Pamirkiau savo vaurutę ant tokio bloko ir kaip visada truputi krestelėjau vandeniui nupurtyt, o jis šast ir sulūžo, nukrito, subyrėjo... Liko tik gabaliukai prisitvirtinę prie šaknų ir sauja durpių. Pačiu netinkamiausiu metu tai nutiko, galėjo juk bent jau pavasario palaukt :evil: Blokas atitarnavo nepilnai metus.
Klaus_ Ką darote su orchidėjomis ant blokų, kai šaknys pradeda lipti nuo jų? Kaip jas suvaldyti, kad jos kur kitur neįaugtų, nepriaugtų ar neužlįstų? Bandant palenkti kartais storesnės įskyla, kas nėra gerai. Bet leisti priaugti prie aplinkinių daiktų irgi nesinori, nes tada nebėr kaip į kitą vietą perkelti, jei reikalas būna, arba iškelti nufotografuoti.

- Ši problema man irgi yra su viena "spartuole". Laukiu pavasario kada galėsiu per mišką perbėgti ir kažką tinkamo suieškoti, nes jau daug variantų apgalvota ir po interneto platybes išnarstyta. Bet kita bėda, kad ji drėgmiamėgė, tai ilgą laiką suku galvą kaip čia reiks ploto ir drėgmės sąlygas patenkinti :Hmmmm: . Bandžiau prisegti prie esamo bloko šonų, kad kabintųsi. Nieko nesigavo iš to.

- Jei kiekvienai, kuri aktyviai šaknis į šonus leidžia, po didesnį bloką įtaisyčiau, tai greitai nebeliktų kitiems blokams vietos, tie keli visą plotą po lempom užimtų. Vat ir klausimas, gal įmanoma kaip nors tas šaknis nedidinant bloko suvaldyti.

- Brassavola cucullata, kurios šaknys kaip Gorgonės į visas puses draikėsi, bloką apsukau kokoso plaušu, o jį nailoninės kojinės atraižomis, kad laikytųsi. Kaip pirmas bandymas nesigavo ypatingai gražus, bet pasiteisino - ir drėgmę kiek ilgiau išlaiko, ir šaknys nebelenda kur sugalvoję, viduj tūno :thumbsup: . Apsukau vidutiniškai storai, vietomis šaknys šiek tiek matosi. Mano akimis, gavosi šiek tiek griozdiškai, mat bloką ant kurio ji auga pirmiausiai tvirtinau ant kito bloko, apsukau šaknis ir tada jau viską apdėjau kokoso plaušu. Pats plaušas išdžiūsta greitai, bet viduj turėtų būt kiek drėgniau :think: .

- Kiminai drėgmę šimtą kartų geriau sulaiko nei kokoso plaušai, nes patys prisigeria vandens. Plaušai beveik visai vandens neprisigeria, tik kiek tarp jų pačių vandens užsilaiko (kaip šlapiuose plaukuose), jie daugiau mechaniškai apsaugo šaknis nuo ventiliacijos ir jos lemiamo greitesnio džiuvimo. Taip kiminais apsukus šaknis, labiau pradžiūti mėgstantys augalai gali ir nusipūdyti šaknis, jei per gausiai ir per dažnai laistoma bus, o kokoso plaušais apsukus gali ir nesipūdyti nieko.

- Pas mane visų augalų, kurie ant kamštinio ąžuolo žievės auga, šaknys auga laisvai, jei kur kokia prikimba nesuku galvos, kartais kai kurios ir lūžta, bet svarbu kad šaknų būtų daug, tada ir problemų nebus :)
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

Vartotojo avataras
Urze
Pranešimai: 561
Užsiregistravo: Sek Spa 18, 2020 11:58 am
Miestas: Vilnius

Re: Blokai

Standartinė Urze »

Klaus_ Kaip jūs liejat dabar augalus ant blokų? Ar visą augalą purškiat, ar mirkot, ar tik šaknis? Nelabai suprantu to liejimo :scratchheadyellow: Nupurškiu visą bloką, greit nudžiūna kai karšta.

- Kai taip karšta, purškimas kaip laistymas beveik neturi prasmės - neefektyvus. Nebent nupurkšti augalo šaknis, tada po kelių minučių dar pakartoti, kad šaknys daugiau drėgmės prisigertų. Dabar daugumą ant žievės blokų auginamų augalų mirkau taip, kad šaknis apsemtų (kitkuo juk vandens nepasiims, tai kam ir mirkyt lapus ar stiebus). Jei karšta ir jei galiu, tai kasdien. O kai kurių dabar aktyviai augančių plonašaknių orchidėjų blokus tiesiog rytais pastatau į negilią balutę, o vakarais išimu. Blokas sušlampa ir drėgmė pakyla iki šaknų, bet kartu jos ir neužmirksta, vėdinasi, bet ir neperdžiūsta. Tą taikau tik žievės blokams be kiminų, nes su kiminais gali būti per daug drėgmės taip baloj paliekant.

Ant pačių augalų purškiu retai, nebent kai labai karšta būna ant tų, kurie gauna tiesioginės saulės, ypač laikomi įstiklintame balkone, kur temperatūra dienomis gali pakilti iki +30. Bet čia tik vėsinimui, o ne laistymui.
Klaus_ Ką darote, kai orchidėja išauga bloką arba blokas pradeda trupėti, irti?

- Galima nuimti nuo bloko ir pritvirtinti prie kito bloko. Bet galima ir su visu senuoju bloku pritvirtinti prie naujo - taip augalo šaknys nepažeidžiamos, jokio persodinimo streso.
- Brassavola nodosa nenorėjau plėšti nuo bloko, kuris man pasirodė mažas, tai jį pritvirtinau su visu augalu ant kamštinio ąžuolo vamzdžio, augalas sėkmingai auga ir nejaučia diskomforto.
Klaus_ Kaip pritvirtinti orochidėją prie bloko, kad tvirtinimo siūlų/virvelių, paprastai apvyniojamų aplink bloką, nesimatytų? Nagi prisiūti. :D Mintį pakišo Mozaika, tad ačiū jai! Prieš rišant prie bloko augalą, reikia pragręžti kelias skylutes bloke (kaip batraiščiams verti dvi eiles), kad tarp jų tilptų augalas, tada dėti augalą ir jį pririšti - "suvarstyti batraiščius". Tada blokas atrodo daug estetiškiau, nes nesimato arba beveik nesimato tvirtinimo raištelių.
Klaus_ Iš kur gaunate kamštinės žievės blokams?

- Iš orchidėjų tiekėjų, dažnai turi ir blokų pasiūlą.
- Kauno bazėj yra zoo prekių parduotuvė 12 sandėlyje (nuo Taikos pr. pusės).

- Na va, galiu duot ataskaitą apie blokų "situaciją" Vilniuje :D

Apvažiavau ne mažiau dešimties parduotuvių ir radiniai pasitaikė net labai puikūs. Pirmiausia, tai Kikoj prie Banginio radau dvi ilgas kamštmedžio šakas. Tiksliau viena jų buvo mova, gal 80cm ilgio, o kita šaka, viduje dar su šerdimi, o išorėje kamštmedžio sluoksniu ir apie metrą ilgio. Kaip tik tuo metu taikė akcijines kainas, tai jos abi man kainavo rodos 110lt. Čia taip ruošiuosi orchidariumo "apgyvendinimui" :D

Su blokais buvo sudėtingiau, nes visur parduoda nestoras movas ropliams slėptis. Tada nuvažiavau iki Liepkalnio akvariumistų parduotuvės, o ten radau tikrų lobių. Turi jie didelių blokų, t.y. dviem saujom neapkabinamo kamštmedžio ąžuolo pusinių žievių. T.y. kaip kad būtų didelė mova, perpjauta per pusę. To nemažo gabalo kaina 33lt, o perkant du taiko dešimt procentų nuolaidą.

Patarus vadybininkui pamirkiau tą gabalą dvi dienas vandeny, o tuomet paspaudžiau po dideliu svoriu ir jis išsitiesino. Skilo per pusę (tiksliau pati perskėliau per vidurį, nes man vieno maždaug 40 x 30cm gabalo nereikia) ir dabar tos abi ištiesintos pusės paslėgtos džiūna. Kai išdžius parodysiu kaip atrodo :)
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

Rašyti atsakymą

Grįžti į

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: 2 ir 0 svečių